Ryze dokumentární film se syrovou autentičností vypráví těžko uvěřitelný příběh Reného, který byl od sedmnácti let sledován filmovou kamerou na své cestě mezi vězeními a krátkými pobyty na svobodě. Kamera ho v roce 2008 opouští v jeho sedmatřiceti letech, tedy přesně o dvacet let později, jako nemocného člověka, muže stále se pohybujícího na hraně zákona, který napsal a publikoval dvě knihy. Čas proměny z mladíka v muže zaznamenávala režisérka Helena Třeštíková na pozadí významných politických změn střední Evropy. Reného příběh začíná ve vězení pod socialistickými plakáty, pokračuje během sametové revoluce a dostává zdánlivou pointu amnestií tehdejšího prezidenta Václava Havla. René se ale brzy vrací zpět do kriminálů, aby tak vstoupil do Evropské unie opět jako vězeň. V průběhu let strávených za mřížemi, zejména za krádeže, se nechal potetovat na celém těle, utekl z vězení a zase byl chycen, vydal dva romány, vykradl byt samotné režisérce, prožil dva milostné příběhy, onemocněl roztroušenou sklerózou a psychologové u něj zjistili nadprůměrnou inteligenci. Krk hlavního protagonisty tohoto časosběrného dokumentu „zdobí“ anglicky nepřesně vytetovaný nápis „Fuck of people“. (oficiální text distributora)

MELODY

Nebudu hodnotit ani postavu hlavního "hrdiny", ani postoj a práci režisérky, to považuji za nemístné. Fascinovaně jsem však zírala na nejsilnější pohnutku veškerého Reného jedání: strach. Strach vyčuhující zpoza rohu vězení uprostřed zoufalé nudy; strach, vystrkující růžky v prchavých chvilkách štěstí a naděje; strach z neznámého i strach z reality a v závěru potom strach zachovat se jinak, netypicky. ()

HONXX

V hlavní roli ztroskotanec, mně osobně krajně nesympatický, který obviňuje okolní svět ze svých problémů. Dokáže žít jen v base, kde má svoje jistý. Recidivista se sklonem k filozofování. Netečou z něj sice žádný převratný moudra, ale díky nezvyklým životním zkušenostem dokáže pobavit a překvapit. Třeštíková si v rámci možností zachovává od Reného odstup, snaží se nezasahovat do toku jeho osudu. Absolutorium zaslouží autorka především za to, že s ním vydržela přes dvacet let, i když jí například vykradl byt. Zkrátka další z řady vynikajících dokumentů od Třeštíkové. ()

FireTight

Ani takřka jedenáct hodin po skončení tohoto dokumentu tak nějak nevím, co mám o něj psát, ale také co si mám o samotném René Plašilovi sakra myslet. Jestli je to oběť, chyba systému nebo jen obyčejný kriminálník, který je výjimečný pouze tím, že jeho životní pouť sledovala kamera... Kdyby se naučil lépe mluvit (hlavně ze začátku to byl celkem boj) a měl "dlouhou košili s rolákem", vůbec bych při rozhovoru s ním nepoznal, že byl tak často ve vězení. Na druhou stranu mě vždycky úplně dostávaly pasáže na svobodě, například když si rozjel to svoje podnikání, ale po několika měsících už zas hnil v lochu. To jsem fakt nepobíral, ten člověk si vytvoří reklamní agenturu (nebo co to bylo) a pak si řekne: "Prdím na to, jdu do vězení!"? Aha! V tom případě ho možná nejlépe vystihuje posledních pár minut filmu, ve kterých si vyžádá kameru na "oživení celého dokumentu", aby ji nakonec nevrátil, prodal (?) a natáčel s ní vlastně porno... Tak to se teda ukázal, stejně jako s tím vykradením autorčina bytu... :D ()

peteriko

Helena Třeštíková má dar natočiť skvelé dokumenty. René je jedným z nich, ktorý ma zaujal nie samotným príbehom ale hlavne jeho koncom. Možno ani Třeštíková si ho tak nepredstavovala, ale má to určite lepší efekt ako nejaký happyend. ()

Anayka

Je to smutný. A je smutný si uvědomovat, že takových ztracených existencí jsou tisíce. A o těch nikdo film nenatočí (a jim by to stejně houby pomohlo, že). ()

markotter

René je borec - hlavně jak se pořád snaží dělat tu "pořádnou" trestnou činnost a jak pochopil, že práce je k ničemu...:-) Zajímavé, člověk se doví, co se honí hlavou recidivisty, podívá se někam, kam se asi normálně podívat nechce. Souhlasím s ostatními, že René je zajímavá osobnost a že nebýt jeho, tak to asi tak zajímavý nebude. ()

Šípek

Obecně Helenu Třeštíkovou velmi uznávám, její dokumenty mají duši. Tady mi ovšem přijde, že dala zbytečně kus svého života a talentu osobě, co si to vůbec nezaslouží. Škoda každého metru filmového materiálu, škoda ukradené kamery i všech jiných věcí, škoda 83 minut procamraného času. Zkrátka dokument vystavěný na lžích hlavního aktéra nemá myslím žádnou valnou cenu. Ačkoliv výčet cen kritiků může svědčit o opaku. ()

Psycho.R

Od Heleny zatím nejslabší příběh, za což nemůže, proto se snaží alespoň prokládat kontinuitu politickou situací, což je, bohužel, zajímavější, než Reného příběh. ()

Likan7

Osobitý styl Heleny Třeštíkové. Poutavý a přitom velmi jednoduchý dokument o jednom nezmarovi, který drtivou většinu svého života strávil ve vězení. Velká škoda konce, který tu vlastně nebyl. Na tyto dokumenty bych mohl koukat stále. ()

gemi

"Jediný, co bych chtěl, je mít jasno. Jasno o své budoucnosti, o tom, co budu dělat. Mít jasno o životě." Jo, kamaráde, tak to jsme dva... (Druhé zhlédnutí) ()

Sneg

Helena Třeštíková si umí vybrat zajímavé lidi a je schopná strávit s nimi spoustu času, aby nám prostřednictvím jejich příběhu ukázala něco, co většina z nás normálně nezažije. ()

mojo

je mi líto Heleny, ikdyž si po celou dobu držela profesionální odstup, ale René uť už dopadl jakkoliv, mě přinejmenším zklamal. Možná měl načteno a našel jakous takous seberealizaci v napsání knihy, ( a věřím že by k ní bez Helenina přičinění vůbec nedošlo) ale nezadal mi jediný důvod proč právě on. Věřím tomu že basy jsou plné existencí jako je René....uvažujících a přemítajících o nesmrtelnosti brouka ()

DJ Kritik

Opäť ďalší z dokumentov, ktorý ma dostal. Výborný nápad s písaním listov, ktoré hlavná postava zároveň číta. Dokument, o mladom chlapcovi, ktorý mohol byť možno celkom niekto iný keby..... Ale to platí o každom z nás. Vtiahnutie: ***** Hodnota dokumentu: ***** Realita: *** ()

blacktomas

Osobně znám několik podobných typů jako je René, sice ne nějak blíže, ale přesto dost na to, abych věděl, že tento případ není ničím ojedinělým. Stát, co zavírá 16náctileté kluky do krimu (tedy do nápravného zařízení) mezi ostřílené harcovníky zločinu, nemůže očekávat nic jiného, než co jsme zde mohli vidět. Určitě je to slovo do pranice a za to si p. Třeštíková, ale i jiní podobně smýšlející dokumentaristé zasluhují můj obdiv. Musím říct, že mě nic z toho co jsem viděl nepřekvapilo, jen utvrdilo v tom, že v této oblasti máme co dohánět. Nevěřím totiž, že zloději, se už zloději rodí, ale že se jimi postupně stávají. A zde jsme mohli vidět, za jak směšný delikt se může člověk ocitnout za mřížemi a už za nimi de facto zůstat po zbytek nejlepších let nebo dokonce po zbytek celého života. Co mě pobavilo, bylo Reného prezidenství v jakémsi sdružení proti kuřákům podporované státem z našich daní. To nemá chybu.Ovšem co mě zklamalo, bylo příliš neosobní jednání autorky s Reném. Z námětu se dalo vytěžit mnohem, mnohem víc. Potenciál na to má jak samotná p. režisérka tak i René Plášil. ()

boombang

Syrovost až na půdu, ale jinak...? Životní příběh člověka, který jde vlastní vinou z průseru do průseru, je sice zajímavý, ale nic víc neukazuje - ale to už je úděl podobných dokumentů. A to, že všechny dějinné události hrdina prožije v base, jen komicky podtrhuje skutečnost, za niž si v prvé řadě může sám (o čemž také dobře ví, protože blbý rozhodně není). Hrdinovy sebereflexe jsou na dokumentu to nejzajímavější. Před režisérkou ovšem smekám. ()

konysua

René je zmrd zabalený v potetovaném a nechutně vypadajícím těle. Zmrd je na začátku, kdy ho ještě nikdo nezná a zmrd je i na úplném konci. Inteligenci má asi větší než většina jeho spoluvězňů, ale dává jí najevo jen psaním pičovin na papír, jak život není fér, stojí za hovno atd. Ztracený člověk už od vyjmutí z dělohy. 8/10 ()

Evropské filmové ceny

Evropské filmové ceny

10.05.2017

Oceněné filmy z Jihlavy k vidění zdarma

Oceněné filmy z Jihlavy k vidění zdarma

21.10.2009

Od 21. do 26. října budou na www.docalliancefilms.com zdarma k vidění filmy oceněné na MFDF Jihlava 2008: nejlepší český dokument Ivetka a hora režiséra Víta Janečka, jihlavskými diváky a evropským… (více)