Thriller The Ghost Writer z pera mistra historických románů Roberta Harrise přináší napínavý příběh spisovatele, který je najat na sepsání pamětí bývalého britského premiéra. Děj začíná nabírat nebezpečné obrátky krátce poté, co na opuštěnou zimní pláž známého amerického letoviska vyplaví moře mrtvolu jeho předchůdce na tomto literárním projektu. Netrvá dlouho a "duch" si uvědomí, že přijetím atraktivní práce učinil strašlivou chybu: ukazuje se, že expremiér je muž, v jehož minulosti se skrývají tajemství, která mají sílu zabíjet. (oficiální text distributora)

gemi

Typický Polanského rukopis. Má to atmosféru, ale táhne se to jako smrad až do vyústění, které v člověku zanechá akorát otázku, proč to sakra ten stínař udělal? Proč jí předal ten vzkaz, čeho tím chtěl dosáhnout a proč šel po silnici? Nedává to smysl, není to chytré. Snižuji z čtyř na tři, a to ještě slabší. (Druhé zhlédnutí.) ()

thanks

mysteriozní spionážně-konspirační thriler, se skvělým hereckým výkonem E. McGregora a perfetkně sedícím hudebním doprovodem. Při sledování filmu se furt bojíte, nevítě čeho, ale bojíte. Možná je to způsobeno lokací, do které je děj zasazen...ponurý chladný, přesto krásný ostrov. shlédnuto Paris 2010 ()

iKosser

Před hodnocením jsem si nechal film vyzrát, uležet v hlavě a zjistit, co si pamatuju za klady a zápory. Za zápory si pamatuji takovej malinko fiktivní konec, kdy po tom všem čím si chlapec prošel udělal takovou školáckou chybu jen proto, aby viděl, jak se holka tváří...Jinak perfektní zápletka, do konce jsem fakt neprokoukl kdo bude ten neznámý agent...Fajnovej film, ale jestli čekáte smršť akce a megazáhad, tak tady opravdu narazíte...65% ()

Ronee

Na tomto filme je najvýraznejšia podľa mňa atmosféra. Je ponurá, tmavá, nemohla som odtrhnúť oči od plátna, pretože ma fascinovalo prímorské prostredie, dážď, dom pri mori s obrovskými oknami, kde žili ľudia odrezaní od sveta. Ewan McGregor zahral svoju rolu výborne. Vzťahy medzi postavami neboli od začiatku jasné, takmer každý ukrýval nejaké tajomstvo. Napriek vážnej téme, sa našli aj vtipné miesta. Film ukazuje zákulisie politickej činnosti, všetko je však vyrozprávané z pohľadu muža, ktorý nie je verejnosti známy-je v tieni, pozná premiérov život, dokonca jeho manželku možno lepšie ako on sám. Bolo zaujímavé sledovať prácu tohto spisovateľa, ktorý má napísať knihu o živote premiéra. Ten má až príliš veľa odporcov a tiež tajomstiev. Ich postupné odhaľovanie ma bavilo, v závere sa však všetko rozuzlilo ešte inak, ako som očakávala. ()

Gac

Bohužel jsem čekal mnohem víc, pro mě docela velké zklamání. Poměrně hodně to pokazil scénář, jinak McGregor je vždycky fajn. ()

Shredder

Atmosfera pripominajuca Hitchcocka, mraziva, tajomna a napata. Po cely cas som neodtrhol od obrazovky oci, sklamal ma az zaver. Chybali mi tam vsak niake silnejsie individualne momenty, snad jedinou vynimkou bolo podavanie listku. Celkovo kvalitny thriller, aj ked Shutter Island si ma ziskal viac. ()

stiewe

Tohle je něco pro mě. Kvalitně zpracovaný thriller si mě vždycky dostane. Přidejme prvotřídní herce. O nic méně kvalitního režiséra a máme podivanou jak se sluší a patří. Ghost Writter si mě naprosto dostal už jen kvůli brilantně zvolené lokalitě natáčení a sychravému počasí u kterého mám vždy chut zalést do postele nebo si sednou do křesla ke krbu. Už se těším až si ten film pustím některý z podzimních večerů a v poklidu opět prožiji krutý osud Ghost Writtera. ()

Lukaso1

Opravdu velmi dlouhé a opravdu ne moc záživné. Jediné zajímavé co v snímku pro mě je hutná ponurá atmosféra (i tak je jí tam až moc někdy) která nás připravuje na konec který se solidně zvrtne a přinesl poměrně velké překvapení. Celkově je to plné dlouhých a zbytečných záběrů který mě uspávaly. Pro mě lehký podprůměr kvůli nudě takže dávám za 3 *. ()

polonius

Polanského film má atmosféru , ale jako politický thriller naprosto selhává. Chybí zásadní moment překvapení a celý příběh působí s mírnou nadsázkou jak jeden díl z Profesionálů, a to mu možná ještě hodně lichotím. ()

RajCZitko

Opět jako u jiných filmů. Když si vezmete samotný příběh - může být dechberoucí, zde i je, má prostě velký potenciál, ale do filmu se to tvůrcům prostě nepodařilo přenést a tím to hodně ztrácí. Mohlo být o hodně víc než "jen" 3* ()

Gromit

Někteří režiséři jsou jako dobré víno - čím jsou starší, tím jsou lepší. Clint Eastwood zabodoval s Výměnou a Gran Torinem, Martin Scorsese s Prokletým ostrovem. A teď přišla řada i na Romana Polanského. Ze všech jeho filmů, které jsem měl tu možnost vidět, mi Muž ve stínu přišel jako nejlepší. Je to poctivý konspirační thriller, se kterým by byl spokojený snad i sám Alfred Hitchcock. Poctivý, tzn. chytrý, nápaditý a patřičně atmosférický. A navíc i znamenitě obsazený, kupř. takový Ewan McGregor tu podává svůj nejlepší výkon za několik posledních let a Pierce Brosnan zase jednou dokazuje, že umí být víc než jen Jamesem Bondem. Jinými slovy, Muž ve stínu je ryze lahůdková záležitost. ()

Ogrb

Parádní, skvělou atmosférou podepřenej thriller se skvostnýma hercema a zkušenou Polanskiho režií. Nevím jak ostatním, ale mně to ke spokojenosti bohatě stačí. 9/10 ()

fantomas19

* napätie & paranoja * zákulisie veľkej politiky * Anglicko-francúzsko-nemecká dráma z tohto roku, ktorú natočil Roman Polanski, je príbehom zo zákulisia veľkej politiky. Spisovateľ (Ewan McGregor) prichádza písať životopis bývalého britského premiéra Adama Langa (Pierce Brosnan), ktorý spolu s manželkou Ruth (Olivia Williams) a svojim tímom trávi na malom nehostinnom ostrovčeku pri USA. Pri práci, v ktorej je viacero nezrovnalostí a záhad, sa približuje rýchlosťou sveta k nebezpečenstvu a ohrozeniu vlastného života. Naviac, medzinárodná situácia sa obráti proti bývalému premiérovi a medzinárodný súd začína vyšetrovať vojenské rozhodnutia premiéra. Napínavý thriller o vzťahoch vo vysokej politike a nahliadnutie na rozpor medzi zákulisím a prezentovaním sa na verejnosti. ()

BuchtiCZ

Slušně ponurá atmosféra (i když se nemůžu zbavit pocitu, že by to šlo lépe) a výborný McGregor. Ovšem celý film padá na mizerném scénáři. Polanski by udělal nejlépe, kdyby ghost writer jezdil a bloudil v po ostrově 2h, nakonec nic nevyřešil a odjel na trajektu. Snaha dát filmu zápletku s (ne)pointou sráží celkový dojem. ()

-henry-

Další fajnová adventura. Tentokrát trpělivější a jemnější než Devátá brána. Přestože si nejsem jist tím užitím GPSky, internetu a základního šifrování, pro investigativní styl mám slabost. Scénář průměrný, režie vynikající. ()

Tiiso

Kdo zná režiséra Romana Polanskiho, kdo má rád jeho tvorbu, a kdo uvítá vidět na plátně, nějaké ty tajemné, zákulisní podvody a podvůdky, zhlédnutím filmu Muž ve stínu, neprohloupí. Režisérova umělecká stopa je ze snímku cítit, ve všech scénách. Opět je zde uplatněn model: “ Jedinec tápající v bahně nevědomosti; sám proti všem a proti nepřízni osudu; rozkrývající svým jednáním a pátráním tajemnosti a záhady jeho okolí“. To je typický Polanski. Typický rukopis, který jsme mohli vidět už ve více jeho dílech. Ať už Nájemník, Čínská čtvrť, Devátá brána nebo 48 hodin v Paříži. „Muž ve stínu“ na tom není jinak. Tvůrce pečlivě buduje atmosféru, jejíž kulisou je věčný déšť, vítr, osamocený dům a veskrze prostupující izolace hlavního hrdiny. Znovu je zmíněný hlavní hrdina postaven tváří tvář osudu. Znovu je vláčen intrikami. Znovu je zneužíván a klamán. To jsou hlavní klady příběhu, který se nám Polanski snaží ve filmu Muž ve stínu ukázat. Výše popsané bude dozajista spoustě diváků stačit k tomu, aby měli dobrý nebo dokonce výtečný filmový zážitek u stříbrného plátna. Patřím do skupiny diváků, kteří Polanského uznávají, a mají rádi jeho výsledné snažení. Avšak musím s nelibostí sobě vlastní říci, že Muž ve stínu není, co se týče zážitku úplně kompletní. A to hlavně v oblasti atmosféry filmu. Není tolik filmově silná, jak jsem zvyklý u tohoto polského rodáka. Vyprávění je zkratkovité, uspěchané. Chybí zde to nádherné pozastavení, v podobě dlouhých záběrů nikam, kterými oplývá např. Čínská čtvrť či Smrt a dívka. Vím, pro spousty diváků jsou to zbytečné pohledy. A jsou zbytečné i pro spousty uživatelů, zde na ČSFD. Doba se zrychluje, lidé v ní taky a čím dál více procent lidí, obývající tuto planetu, nechtějí civět, jak říkají, dlouhé vteřiny, někam do stmívajícího se záběru nikam. Já říkám opak. Život je plných jakoby prázdných chvil, které zdánlivě nic neříkají a nic neukazují. A nic neumí atmosféru příběhu zpodobnit více, něž právě tyto nic neříkající pohledy nikam. Nechci zde být za kazisvěta, za člověka, který se brání rozvoji filmového umění. Ale nějak se nedokáži pořád adaptovat na zkratkovité vyprávění. Stopáž „Muže ve stínu“ je přitom něco okolo sto dvaceti minut. To znamená, že na pohodové vyprávění a na dlouhé záběry je místa dost. Příběh je ale natolik nabytý událostmi, že tomu tak není. Ale jak často podotýkám, je toto čistě můj subjektivní a neobjektivní pohled na věc. Zpátky k filmu. Herecké výkony přesvědčivé. Zvláště Ewan McGregor působí dobře a hlavně uvěřitelně. Jeho zájem o věc je věrohodná. Pierce Brosnan, hraní Ewana dobře doplňuje a jeho poloha aktérství je zde opravdu, chvílemi až komická (v dobrém slova smyslu). Nádherné překvapení mě Polanski připravil v postavě starého obyvatele pobřeží, kterého ztvárnil Eli Wallach. Zapůsobil jako zjevení a právem jeho vstupem, filmem zavanul nostalgický dech dvacátého století, co se filmu týče. Doprovodná hudba určená k podložení dějů má svou kvalitu, která umí zaujmout a i potěšit ucho diváka. Technické zpracování je poplatné Evropě. Je důkazem, že starému kontinentu chybějí prostředky (nebo-li, chybí snaha prostředky vydávat, za něco tak marnivého jako je film). Kombinace Evropského režiséra s penězi Amerického studia, nejednou v historii ukázala, jak velmi dobře lahodí oku Evropského diváka. To se zde neděje. Hodnocení mezi třemi a čtyřmi hvězdami. Víc z toho po dvou prozatímních projekcích nevymáčknu. A promiňte mě, to mé nostalgické pozastavení nad filmovou tvorbou. () (méně) (více)

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Polanski loví hvězdy

Polanski loví hvězdy

27.09.2010

Je zase na svobodě a chystá nový film. Proč ne? Muž ve stínu je pro mnohé jedním z filmů roku a důkazem, že Roman Polanski je pořád prvotřídní režisér. Drama God Of Carnage je adaptací divadelní hry,… (více)

Do vězení, z vězení

Do vězení, z vězení

01.10.2009

Tento týden se roztrhl pytel se zprávami kolem vězení a vězňů – těch filmových i těch skutečných. Jak už určitě víte, ve Švýcarsku byl za své 30 let staré hříchy zatčen Roman Polanski a bude to mít… (více)

Nicolas Cage a mor

Nicolas Cage a mor