Ondine

• Česko Ondine: Víla z hlubin (více)

Byl jednou jeden rybář a ten vylovil mořskou pannu.  Když irský rybář Syracuse (Colin Farrell) vylovil z moře krásnou mladou ženu (Alicja Bachelda), řekla jen, že se jmenuje Ondine. Příznačné jméno, které znamená „ta, která přichází z moře“. Syracuse jí nabídne přístřeší a ona se usadí nejen v jeho domě, ale postupně i v jeho srdci. Neznámá cizinka vyvolává řadu otázek, ale rybářova malá dcerka Annie (Alison Barry) má okamžitě jasno. Ondine je podle ní vodní víla, kouzelnou mocí obdařená bytost, která vystupuje z vod proto, aby lidem nosila štěstí. Annie věří, že Ondine přišla kvůli ní, aby zachránila její selhávající ledviny. Syracuse sice na pohádky nevěří a zůstává nohama pevně na zemi, ale záhy i on podlehne jejímu kouzlu a je nucen si připustit, že od té doby, co s nimi Ondine přebývá, dějí se zvláštní věci. Mohli by spolu žít šťastně až do smrti, jenže Syracuse na šťastné konce už dávno nevěří. Ať Ondine je či není mořskou pannou, má za sebou temnou minulost, která ji za žádnou cenu nechce pustit na svobodu. Dokáže ji láska Syracuse zachránit, nebo se vrátí do hlubin zapomnění? (oficiální text distributora)

Aky

Tenhle film mi přinesl hlavně rozčarování. Honička za emocemi, které se - u mne - nedostavují. Pohádku ruší ona naivní detektivka a krimi drama je pokažené pohádkou. Že je Colin Farrell dobrý herec mnoho nezachraňuje. ()

Cappuccino

Ondine, ondine. Veľmi nešpecifický (ťažko zaraditeľný) a netradičný film, čo sa týka jeho poňatia, ale zároveň aj tématom, ktorý ako keby priplával zo samotnej duše Neila Jordana. Režiséra, ktorý vie zatlačiť na ľudské city, a so všetkou dávkou umu vyrozprávať (zas a znova) jednoduchý, z ľahka plynúci a predsa vo vnútri veľmi silný príbeh (viz. Interview s upírom). __ Za hlavné klady filmu považujem herecké výkony, krásne upršané prostredie Írska, hrátky medzi rozprávkovou fantáziou a tvrdou realitou. Spoiler: Bohužiaľ s veľkým smútkom musím znížiť hodnotenie o jednu hviezdu, "vďaka" príliš uzavretému koncu, ktorý nenecháva žiadny priestor na polemizovanie o rozprávkovej časti filmu. Koniec No aj tak sa jedná o mierne nadpriemernú záležitosť.. a na jedno zhliadnutie rozhodne stojí.. ()

Omnibus

Po zhlédnutí Ondine se snad na to rybaření i dám ! Zatím jsem návrhy kamaráda, co vášnivě rybaří, vytrvale odmítal, a naopak před něho do vody schválně házel šutráky cestou na fotbal. To je ta správná relaxace pro chlapa – zaskákat si a pořádně zahulákat „v kotli“! Když doma nemůže, že... Oproti tomu rybaření - čumět do vody jako puk, stejně muset držet hubu, hodiny vsedě na studeným štokrleti a nakonec chytit akorát tak vlka... ;-) Ondine mi ukázalo nové obzory. Co všechno se dá, kromě již zmiňovaného vlka, chytit při rybaření na drsných severských ostrovech. Ožrat se jak Dán (pardon, Ir), vyrazit na širé moře, přídí šalupy tříštit vlny, rozhodit sítě a nakonec se díky rybaření i romanticky pomilovat s mořskou pannou ! A jako bonus se i (přechodně?) vyléčit z alkoholismu... No jasně, trochu to shazuju, aby jste si nevšimli, že mám slzy v očích, to by byla pro chlapa ostuda... Ale Ondine je podmanivý film a tak musím chlapsky přiznat, že mě dojal. Mimo jiné i kvůli Alison Barry v roli Syracusovy dcerky Annie, hodné filmové ceny za vedlejší roli. A taky Colin Farrel svou postavu vystřihl jak z partesu. No jo, hrdí Irové, chlapi strohých, ale silných citů. Vždycky mě ti tvrdohlaví pancharti fascinovali... Rozhodně je to velice zajímavý film. Sice mi to připadalo poněkud žánrově neukotvené a v druhé polovině filmu mi přišlo, že střídají civilně pojatou poetiku příběhu a Hollywoodské tlačení na (citovou) pilu. Ale to už zbytečně vyrypuju rybářským háčkem pár malinkých červíků z jinak libového jablka. Vlastně z tuňáka... Všem prožívačkám (;-) rozhodně doporučuju. A kapesník po ruce ...! ()

sochoking

Idem žiť do zátoky a loviť ryby . Krásna gitarka umocňovala zážitok tejto poetickej ' fairy - tail ' rovnako , ako i tá drsná írska príroda ošľahaná morom a vetrom , avšak škoda , že chlapík s hustým obočím chcel znať skutočnú pravdu ! ()

Payushka

U Ondine musíte neustále přemýšlet, soustředit se na veškeré náznaky režiséra Neila Jordana. Neexistuje, že vypnete a budete se bavit nad příjemnou pohádečkou. Toto drama ve skutečnosti skrývá několik filosofičtějších momentů, kvůli kterým budete nad filmem přemýšlet ještě pár dní. To vše doprovází plynulá hudba a píseň All Alright od islandské skupiny Sigur Rós. I díky tomu si celou dobu přijdete jako v kouzelné pohádce a uvěříte na víly. Film ve vás ale celkově vyvolá mírné rozladění, a to dost nepříjemného typu. Proto nedokážu dát Ondine plný počet hvězdiček. ()

Tsuki

V podstatě to byl zajímavý film s mírně fantastickými prvky, ale... (spoiler) kdyby se tyto fantastické prvky ukázaly společně s příběhem o selkiích jako pravdivé, bylo by to mnohem lepší. Takhle přišlo ke konci mírné zklamání a na první pohled mystický příběh se proměnil v docela obyčejný. Fantasknost tedy naprosto zabita. (konec spoileru) Film ale aspoň slušně držel úroveň napínavosti, a tak byl až do konce koukatelný a nenudil, přestože se tam toho moc nestalo. Hodnocení však ještě krapet snižuje Colin Farrell, i když to není jeho vina. Tento herec je mi totiž vrcholně nesympatický v každém filmu, takže tohle je bohužel jen a pouze z mého subjektivního pohledu. Bez urážky. ~(3,0)~ ()

HoneyBunny

Chápu, o co Jordanovi šlo - vyvolat v divákovi nejistotu a pohrávat si s jeho důvěrou v pohádkový motiv. Ale já mu to nežrala ani minutu. Chování postav je místy nelogické a chemie mezi Farrellem a kráskou Alicjí Bechledou nefunguje (spíš se tu hraje na vztah mezi dospělými a Syracusovou dcerou, ale ta nedokáže zaujmout a není dvakrát sympatická). Popravdě - rozuzlení jsem skoro odzívala, protože k příběhu jsem si prostě nenašla cestu. Na druhou stranu nemůžu říct, že by Ondine byl špatný nebo odfláknutý film. Pokud se naladíte na jeho podivnou poetiku (rozhodně tu nemluvím o roztomile podivné poetice ve stylu starého Tima Burtona, spíš o depresivní, vlhkou, šedivou poetiku irské pracující třídy!), můžete si film užít. V opáčném případě - a pokud jste muž - si pravděpodobně užijete jen Alicjiny křivky. ()

Anderton

Jedno z najpríjemnejších prekvapení v rámci romantických filmov. Nie je to žiadne špičkovanie sa medzi zamilovanými postavami, dôraz sa kladie na melancholickú a drsnú írsku prírodu. Zápletka zaváňa mystery rozprávkou, avšak v druhej polovici sa postupne, ako začne byť jasné, o čo pôjde, zmení dosť drasticky žáner a môže mnohým privodiť sklamanie. Mne to vôbec nevadilo, Jordan sa predsa vždy musí k niečomu závažnému vyjadriť. ()

Carol Pifková

Nič nie je tak, ako vyzerá... v tomto prípade škoda, i keď rozuzlenie bolo zaujímavé. No a nakoniec čím viac som rozmýšľala nad týmto filmom, tak som si uvedomila, že musím zvýšiť hodnotenie... čiže 5* ()

teutates

Skoro som tomu vážne uveril... zaujímavé, tajomné, netradičné, kto by to bol povedal... 8/10 krásna hudba, prostredie tak ako Alicja Bachleda v rozprávkovom príbehu o tajomnej Ondine a rybárovi Syracuse. ()

Ant

Od Jordana jsem čekala trochu víc. Ondine je pohádkový příběh s ne zrovna výstavním scénářem a nelogické chování postav mi často bilo do očí, Farrellova postava mi tak přišla nezajímavá. Doopravdy ten film ale zabil až konec, který prakticky zničil celou atmosféru a zajímavost příběhu. ()

predators

Ještě chvíli a už bych ten lehký stereotyp nesnesl. Naštěstí zazvonil konec a pohádky byl konec. Jj, to tak jednou bylo nebylo, chytil rybář do svých sítí mořskou pannu... Jo, taky jste byli vyvedeni z přesvědčení jako já? Musím uznat, že tento husarský kousek se scénáristům vážně povedl. Jen nevím, jestli to všichni zkousnou. Taky mě trochu mrzí, že těch slz z nás mohli vymáčknout trochu víc, než jen těch sedm. 68% ()

nash.

Snaha vytvořit chladně seversky poetickou atmosféru byla tak urputná, že občas rušila. V příběhu obyčejných lůzrů, kteří si žijí své obyčejné a svým způsobem prázdné životy se objevuje šance na zázrak, který se blýská pod hladinou všednosti, občas ovšem utopen v šedi obyčejných dnů přesně tak, jak to v životě bývá. I když občas jsem si říkal, jestli není utopený až moc. Ani v jednom ohledu netlačí na pilu a nenutí diváka lacinými triky reagovat tak jak by měli, nechává vše na jejich volbě. Zda si vyberou nudu nebo bubo budou vnímat to matné jiskření neobyčejnosti v obyčejném. V pohodě, ale nic co by mě donutilo zašktnout si v hlavě kolonku "vidět znovu". ()

Happens

Pohádka moderní syrové reality. Snoubí se zde dětská fantazie s tím syrovým masem dnešního světa. Navzdory kritice vyjasnění všech otazníků na konci filmu já velice vítám tento přístup, kdy neodcházím s ambivalentním pocitem. Jemné pohlazení po duši s přiměřenou dávkou napětí. ()

dopitak

Óda na krásné ženy, irskou krajinu, a taky na moře. Film by vás měl donutit lámat si hlavu nad tím, jak to je doopravdy, spíš se mu to ale nepovede, a vy se místo toho soustředíte, aby se konečně objevil záběr na svlečenou Alicju. ()