Ondine

• Česko Ondine: Víla z hlubin (více)

Byl jednou jeden rybář a ten vylovil mořskou pannu.  Když irský rybář Syracuse (Colin Farrell) vylovil z moře krásnou mladou ženu (Alicja Bachelda), řekla jen, že se jmenuje Ondine. Příznačné jméno, které znamená „ta, která přichází z moře“. Syracuse jí nabídne přístřeší a ona se usadí nejen v jeho domě, ale postupně i v jeho srdci. Neznámá cizinka vyvolává řadu otázek, ale rybářova malá dcerka Annie (Alison Barry) má okamžitě jasno. Ondine je podle ní vodní víla, kouzelnou mocí obdařená bytost, která vystupuje z vod proto, aby lidem nosila štěstí. Annie věří, že Ondine přišla kvůli ní, aby zachránila její selhávající ledviny. Syracuse sice na pohádky nevěří a zůstává nohama pevně na zemi, ale záhy i on podlehne jejímu kouzlu a je nucen si připustit, že od té doby, co s nimi Ondine přebývá, dějí se zvláštní věci. Mohli by spolu žít šťastně až do smrti, jenže Syracuse na šťastné konce už dávno nevěří. Ať Ondine je či není mořskou pannou, má za sebou temnou minulost, která ji za žádnou cenu nechce pustit na svobodu. Dokáže ji láska Syracuse zachránit, nebo se vrátí do hlubin zapomnění? (oficiální text distributora)

Sawy

Ještě včera jsem byl přesvědčený,že napíšu hodně dlouhý komentář,ale teď najednou zjišťuju,že toho vlastně ani nemám moc co říct.Ondine je filmem,který absolutně stojí na atmosféře,kterou dokázal Neil Jordan načrtnout vskutku mistrně.Ostatně,měl k tomu k dispozici ty nejlepší ingredience.Příběh,který dokonale balancuje na hraně mezi pohádkou a realistickým dramatem.Zajímavé herecké obsazení.Střídající se hudební motivy,které nostalgii navozují prakticky samy o sobě.A hlavně nejkrásnější zemi na světě,drsné i krásné,nebezpečné i kouzelné Irsko,o které se momentálně hodně zajímám a kam bych se nade vše chtěl podívat.Právě ona vnitřní provázanost postav a příběhu se samotným prostředím činí z filmu mimořádné dílo,které dokáže člověka jak pobavit tak dojmout a díky všemu výše zmíněnému má občas až meditativní účinky.Rodilý Ir Colin Farrell do filmu přímo organicky zapadá,hraje tlumeně a působivě,věřil jsem mu všechny emoce.Jeho nemocná dcera v podání Alison Barry dokázala všem předpokladům o dětských hercích navzdory nepůsobit ani trochu otravně a svou výřečností a zvídavostí dokonce sympaticky.No a krásná Alicja Bachleda působí natolik étericky a zvláštně,že člověk nemá ani na chvíli problém věřit,že by klidně mohla být ona bájná selkie,mořská víla.Právě ona vnáší do filmu ono tajemno a díky jejímu hereckému výkonu člověku hlodá v hlavě jistá malá pochybnost o tom,jak to vlastně celé opravdu je.Hlavní problém filmu ale spočívá v tom,že všechno co jsem až dosud napsal,se týká výhradně první hodiny filmu.Ta působí skutečně magicky a dokonale mě vtáhla.Ale když začnou na povrch vyplouvat duchové minulosti, pohádkový nádech filmu se vytratí a film začne poměrně značně skřípat.Třeba Syracusův návrat k alkoholu působí strašlivě nevěrohodně a mám pro něj jen označení "vynucené drama".A celá závěrečná pasáž na mě vůbec nepůsobila,asi to moc jinak dopadnout nemohlo,ale stejně,po tom kouzelném začátku působí druhá polovina tak nějak...obyčejně.A film s takovým fantasy nádechem si jistě nezasloužil tak jednoznačný konec.Někde se holt zbytečná doslovnost nevyplatí.I přes to lehké klopýtnutí v závěru je ale Ondine dost dobrým a zvláštním filmem,jehož sentimentální nálada je až překvapivě příjemná a pohlcující,byť ne úplně dokonale dotažená.Je to zkrátka poctivý kus filmařské práce,který jsem určitě neviděl naposledy a všichni zúčastnění si za něj zaslouží velkou pochvalu. 80 % ()

jhrasko

Autorský úlet za hranice, kt.môj mozog nepoberá. Hýbadlom deja je 11ročné dievčatko, opäť raz extrémne premúdrelé, pre istotu s dysfunkčnou ľadvinou, nech má jej výnimočnosť nejaké racionálne zdôvodnenie + morská panna, z ktorej sa vykľuje (pozor SPOILER) rumunská pašeráčka drog a "bol raz jeden" rybár, ktorý ma bavil asi tak 5minút. Takto nejak to dopadne, keď stratí renomovaný autor (The Crying game, The Miracle) a výborný režisér (Interview with the Vampire) odhad a cit pre mieru. Ale je celkom možné (ako vidím a čítam), že som čudný ja. Samotný fakt, že 11r.dievčatko žijúce v Írsku (s)pozná okamžite Islandský Sigur Rós, je, podľa mňa, úplne mimo. Chudák (i) Lisa Hannigan. ÁNO, INSTANTNÁ ROMANTIKA. ()

ScarPoul

Kde bolo tam bolo.... Tak predsa začínajú rozprávky. Rovnakým spôsobom začína aj tento príbeh. Neil Jordan napísal a zrežíroval krásnu rozprávku, o mužovi, ktorý je dobrák a ktorý dávno stratil nádej že bude dakedy šťastný a o žene, ktorú majú všetci za nadprirodzenú bytosť a tým ako pôsobí na rybárov život a na život jeho dcérky, máme naozaj veľmi málo dôvodov jej neveriť. Jemne stupňujúca sa dráma s fantastickými prvkami je rozhodne očarujúca a ten kto má aspoň trocha rád tie staré rozprávky, kde sa o svoje šťastie bojuje aby si ho nakoniec hlavný hrdina mohol privlastniť tak nebudete sklamaný. Táto rozprávka z drsného sveta tam v Írsku okorenená o jeden z najkrajších songov od Sigúr rós All Right tvorí impozantné prostredie pre bytosť z iného sveta s menom Ondine. Nebyť troška obsahovo prázdneho finále, bol by to jeden z najkrajších filmov aké som na túto tému videl. Každý z hercov je neskutočne prirodzený. Takto je to len veľmi dobrý film, ku ktorému sa z radosťou určite dakedy vrátim. ()

Terva

Film de costume designer - Eimer ní Mhaoldomhnaigh - to jen tak bokem. Nádherný příběh o francouzské selkii lapené v rybářově síti. Hezký scénář, povedený hudební doprovod, pěkná hlavní hrdinka, příjemný, i když alkoholický, hlavní hrdina a nádherné závěrečné rozuzlení. CITÁT - Tuleně si asi člověk vzít nemůže ? Ve filmu hrají - Syracus ( Colin Farell ) a Selkie Ondine ( Alicja Bachleda ). Ve filmu hraje - Prague Symphony orchestra a to song Domos. Dále uslyšíme Batho in blood od Evile, Braille od Lisi Hannigan a tři písně od Sigur Rós : 1 - Takk, 2 - All Alright, 3 - Ondine. ()

Johny_fork

Jsem tak trochu snílek a Ondine působí jako sen z jiného světa, což Irsko asi je. Příběh krásný ve své jednoduchosti. Divákovi jsou kladeny nejzákladnější otázky, hledání štěstí, lásky a naděje. Colin Farrell působí, jako kdyby se skutečně deset let plavil po moři a k Alicji nemám slov, z každého jejího pohledu cítíte křehkost, zranitelnost a zároveň velkou odvahu. Nemůžu nezmínit ani malou Alison Barry, jejíž postava je ztělesněním naděje, což je v brutálním kontrastu s její nemocí a krutou irskou realitou. Celý příběh je umístěn v nádherných lokacích, které vystihují tu drsnou irskou krásu. Moc se mi to líbilo. ()

Suzie05

No musím uznat, že se z Colina fakt stal hodný a poctivý rybář s dlouhými vlasy. Jistá romantika na první výlov. ()

Skrk

Nevěřil jsem mu. Nepříjemný film s nepříjemným obsazením (promiň Coline), který si hrozně moc chtěl hrát na poetiku, ale hrozně moc mu to nevyšlo. ()

Hoyt

Netradiční pohádkový příběh o jednom rybáři, kterému štěstí nepřeje až do doby, kdy z moře vyloví jednu krásnou vílu. Úžasná ukázka irské krajiny a života v ní. A já na tu vílu věřil skoro celý film :) ()

Ajinka126

Velmi zajímavé propletení dětského pohádkového vnímání světa, kterému jsem skutečně uvěřila, na pozadí toho skutečného světa, který se nebere s nikým servítky. Líbila se mi hlavní ženská postava. Kráska. A Colinovi to taky celkem slušelo, takže to bylo příjemné pokoukání. Jediné, co se mi moc nelíbilo, byla ta přílišná ponurá atmosféra, občas byla scéna natolik tmavá, že jsem měla problém rozpoznat, co se tam odehrává. ()

PauloZ

Pěkný a dojemný lehce fantasy příběh zasazený do skutečného světa, který nás dějově táhne v "pohádkové" rovině, která je variací na skutečný svět s realnými problémy. Celý film si udržuje pocit nejistoty a lehkou záhadnost. Samotný konec je potom se standardu nevybočující řemeslná práce, která objasní celý příběh. Pro mě to je celkem zbytečný romatický film odehrávající se ve studené přírodě Irska, který mnou prošel v podstatě bez emocí a jakéhokoliv zaujetí. ()

ConanVJ

Krásný filmek ukazující nejen drsnou zemi, věčně zataženou, ale i krásnou svým prostředím. Příběh, který se zde odehrává se mi hrozně líbil a celý film mě pohltil. Obsazení se hodně povedlo. Hudba je pěkná. Jediný co bych tomu přidal by byl víc emotivní závěr. Za mě 90% :) ()

maddy

Malá morská víla na írsky spôsob ... dojemné, romantické aj sociálno-kritické. Na začiatku musím netypicky oceniť prostredie – írska príroda je naozaj úchvatná, a vďaka filtrom a vynikajúcej kamere vytvára malebné obrazy, navyše doprevádzané jemnou hudbou (titulná pieseň od Sigur Ros), čo vytvára takmer až „umelecké dielo“. Tým pádom je vystarané aj o atmosféru. Herecké výkony sú na slušnej úrovni – hlavne Colin Farell dokazuje, že je naozaj všestranný herec, neopozeraná Alicja Bachelda bola výbornou voľbou do role neznámej krásky a iné ostatné postavy nie sú vôbec obsadené „len do počtu“. Príbeh nijako netlačí na pílu, sprvu sa nesie takmer až v „rozprávkovom“ tempe a hlavne drží diváka v napätí, či sa nakoniec presunie viac do fantasy roviny alebo ostane v realistickej rovine. Dané dianie platí pre prvých 80 minút. Posledných 20 minút až prehnane tlačí na pílu, do deja vstupujú nové postavy, všetko sa do bodky vysvetľuje, nenecháva pracovať divákovu fantáziu tak ako predtým. Navyše je to celé zrazu až príliš skratovité, mení sa kamera, ktorá je zrazu príliš zrnitá a neprehľadná. Samotný záver síce opäť nastolí príjemnú atmosféru, ktorá sa niesla celým filmom, ale nemôžem sa zbaviť pocitu, že vyústenie príbehu išlo vyriešiť aj menej tuctovým spôsobom, čo je v kontrastne s predošlou časťou príbehu, ktorá pôsobí veľmi originálne. CELKOVO: 4* ()

phoebess

Do doby, než přišlo to úžasný rozuzlení to bylo opravdu skvěle koukatelný, ale od té doby to bylo víc a víc o hovnu (s prominutím, ale jinak to nejde) ()

Ozo

Tak tohle je naprosto největší překvapení roku 2009!!! Teda, k jakému roku se to bere, když jsem film viděl až teď? Překrásný mix romantického, čistého světa dětské duše se složitým a krutým světem dospělých (definitivně doufám, že nikdy nedospěju). Řeknu to naplno a pravdivě, jako u zpovědi - ano, opravdu jsem se tentokrát modlil, aby byl hepyjend!!! A jestli nakonec byl, to se přesvědčte sami ;) Mimochodem, miluju hudbu Sigur Rós - a tady se mi jí dostalo požehnaně. Pro mne naprostá srdcovka, další nádherný film z roku 2009. ()

Alqarin

Farrel a spousta parádní hudby. Ondine je poetiky plná a šitá na míru všem irofilům. Jen trochu škoda střízlivého konce a snahu o civilní drama, já osobně bych klidně bral něco naivnějšího. :-) ()

MartinezZ

Ve zkratce: ~ příjemná reálně-pohádková romantika ~ jen bohužel poněkud rozplyzlá a chyběl tomu nějaký "šmrnc" ~ pěkné syrové prostředí irského pobřeží a monotónní rybářův život ~ za nějakou dobu si na to ale už nevzpomenu, není tam nic, co by bylo jakkoliv nezapomenutelné ()

kareen

Je zajímavé, že se mi ve filmové výzvě sešly hned dva filmy s tématem mořské panny. A bohužel mi ani jeden z nich tak úplně nesedl. Úžasná irská příroda i hudba je fajn, to beru, jen to ostatní už na mě tak nezabíralo. Snad je to tím, že obecně nejsem moc na podobná melodramata a taky mě zrovna netankujou přechytralé nemocné holčičky, případně dialogy typu „každý potřebuje naději... bojím se doufat“ apod. Na druhou stranu oceňuji, že to nebylo nijak přeslazené, to bych od Jordana ostatně ani neočekávala. Jen ten konec bych nechala víc otevřený. Filmová výzva 2016 ()