Veřejný nepřítel č. 1

Mesrine: Part 1 - Death Instinct

Mesrine: Killer Instinct

Životopisný / Krimi / Drama / Thriller

Francie / Itálie / Kanada, 2008, 109 min

Rozpočet $-miliónovTržby USA $535,161Tržby Celosvetovo $31,038,904║ Francúzi keď majú chuť dokážu až neuveriteľne dobre točiť, dokonca po technických stránkach zatieňujú aj Americké veľkoprodukcie. A tento film je pekným príkladom, keď dokážu strhujúcu tému podať v plnej kráse, aj keď miestami v dosť brutálnom prevedení kolísajúcej na hrane znesiteľnosti ale bez toho aby si v tom bazírovali. Základom sa tu stáva postava hraná hercom ako je výborný Vincent Cassel, svoju úlohu známeho Francúzskeho zlodeja Jacquesa Mesrine dokonale ovládol a aj vďaka jeho prejavu strhujúci dej plný akcie povyšuje ešte do vyšších sfér. Výborne mu sekundujú aj ďalší herci, dokonca aj taký Gerard Depardieu sa vo vážnej úlohe dosť dobre uchytil. Príbeh je rozdelení do niekoľkých etáp, takže je na čo pozerať a nič nevyznie zdĺhavo. Lokality sa menia ako na bežiacom páse, takže strhujúci dej beží po celý čas na plné obrátky, veru je na čo pozerať. /videl v kine: 90%/(23.3.2009)

Hodně luxusní záležitost, která mě svojí surovostí dost sesadila .. už jsem skoro "nepříteli" začínala dost fandit, ale pak si to u mě jednou určitou situací dost podělal a šlo to z kopce, asi i proto nedávám nejvyšší hodnocení ač snímek je to opravdu brilantní a dost mě celkově dějem, postavami a činy bavil, bohužel ale pro mě jednou a dost, hned si jdu pustit i Epilog.(7.2.2009)

Francie vyrukovala takřka s tím nejlepším co v současnosti může ze svého filmového skladu nabídnout (snad jen Daniel Auteil chybí). "Jednička" je dynamická, stylová, syrová a ve své strohé zkratkovitosti naprosto strhující. Dvojka je sice také syrová, ale jinak až na úvodní eskapády je poklidnější, rozhodně více sevřenější, atmosférou většinu času všechny nervy do mrtě drásající, ale zároveň i popisnější (nikoli však doslovná). Dohromady jsou to dvě spojené nádoby tvořící jeden čtyřhodinový dokonalý celek, který se v mých očích stává novým referenčním standardem kvality pro poměřování zločineckých ság. ♫ Hodnocení OST: 5/5(29.1.2009)

Jacques Mesrine zemřel nejhloupější možnou smrtí, neboť byl zastřelen komandem z ložné plochy nejzbytečnějšího vozidla na evropských silnicích - Avie. Tato informace mě sice zaujala, ale vyprávění příběhu se tentokrát příliš nevyvedlo. Richet velkomyslně přehlíží z projíždějícího TGV důležité mezníky Mesrinova života a místo toho dopodrobna rozpitvává nedůležité detajly. Motivace jednotlivých činů je proto často nejasná a děj zlehka zmatený. Nejhloupější scénou je útěk z kanadské věznice, která se podle Mesrinovy průkopnické myšlenky přes víkend hlídá sama ("Bachaři jsou v pondělí po víkendu ostražití") a po půl hodinovém stříhání pletiva se na prchající vězně dozorci dívají s psíky spořádaně sedícími u jejich nohou. Takové nesmysly by si tak ambiciózní projekt měl odpustit, protože tohle žádné filmařské kudrlinky nezachrání.(25.6.2009)

Po zhlédnutí druhého dílu měním hodnocení na plný počet, protože oba VEŘEJNÉ NEPŘÍTELE vnímám jako celek, který by jeden bez druhého dost dobře nefungoval. Č. 1 je výborné v tom, nakolik se nestálost a postupné změny Mesrinova charakteru otiskly i do formální stránky filmu, ve kterém se střídají ze scény na scénu nálady, žánry, postupy a zdvojuje se pohled na jednotlivé události, čímž se upomíná i na stylistické postupy filmů let 70. Po všech čertech zábavné, rychlé a výborně natočené i zahrané, jenže to není ničím víc než "výborným příslibem do budoucna". 9/10(14.12.2008)