Veřejný nepřítel č. 1

Mesrine: Part 1 - Death Instinct

Mesrine: Killer Instinct

Drama / Krimi / Thriller / Životopisný

Francie / Itálie / Kanada, 2008, 109 min

Skvělá kriminálka, kterou umějí pouze Francouzi. Hodilo by se přímo rčení co mohou Frantíci vzkázat Amíkům. "Tam kam ty jdeš, z tama já už odcházím". Upřímně mi Vincent Cassel není nikterak sympatický herec, tady navíc hraje vyloženě antihrdinu a já se moc opravdu na háček nechytal. Ale stačila scéna v Alžírsku a já hnedka věděl že tady se mi bude líbit. Myslím že postavu Jacquese Mesrina ztvárnil na jedničku s hvězdičkou, přímo před očima nám ukazuje přerod z celkem sympatického kriminálníčka v hotovou zrůdu, ale to spíše až v pokračování.(16.6.2009)

Srhující zážitek. Nechce se mi věřit, že Epilog bude ještě lepší.(12.12.2009)

Po zhlédnutí druhého dílu měním hodnocení na plný počet, protože oba VEŘEJNÉ NEPŘÍTELE vnímám jako celek, který by jeden bez druhého dost dobře nefungoval. Č. 1 je výborné v tom, nakolik se nestálost a postupné změny Mesrinova charakteru otiskly i do formální stránky filmu, ve kterém se střídají ze scény na scénu nálady, žánry, postupy a zdvojuje se pohled na jednotlivé události, čímž se upomíná i na stylistické postupy filmů let 70. Po všech čertech zábavné, rychlé a výborně natočené i zahrané, jenže to není ničím víc než "výborným příslibem do budoucna". 9/10(14.12.2008)

V této branži platí jen jeden zákon, zákon džungle…. Tvůrci hned na začátku upozorňují, že není možné zobrazit složitou identitu člověka, kterou každý vnímá odlišně. Přesto se jim to v kontextu obou částí podařilo! Právě to, že měli možnost dvou částí, mohou ukázat jaké byly začátky této gangsterské legendy - rozporuplné osobnosti, jenž nemá ráda odpor a vzdor. A je opravdu jen nás, jestli si budeme myslet, že je to nebezpečný ….syn! PŘÍBĚH**** HUMOR ne AKCE*** NAPĚTÍ *** Tato část je přesto jen jakýsi úvod k tomu, co mě dostalo! A co se týče Jaquese Merina .. (konec 1.části)(27.2.2009)

1. díl se mi asi líbil víc. Možná je jednodušší, přímočařejší, neukazuje Mesrinovy triky a převleky, ale zároveň se v něm Mesrine ještě nesnaží o revoluci.. je to prostě zábavná gangsterka.(4.1.2009)

• - Ačkoli má herec Vincent Cassel oči modré, jeho postava ve filmu má oči tmavě hnědé. (ondradvori)

• - Jacques Mesrine bol behom svojej zločineckej kariéry v 60. a 70. rokoch päťkrát zatknutý. Dvakrát si trest odsedel, dvakrát z vezenia utiekol a raz sa mu podarilo utiecť rovno zo súdneho pojednávania. Medzi svojimi slávnymi útekmi z väzení má aj útek z najstráženejšej väznice v La Santé de Paris, čím bol prvým väzňom, ktorému sa to podarilo v jej 111-ročnej histórii. (Pumiiix)

• - Vincent Cassel měl během natáčení přibrat 20 kilogramů, poněkud postup změnil, nejdříve zhubnul 9 kilogramů a pak během natáčení postupně přibíral. (Snorlax)