V rádiu hraje Jefferson Airplane, píše se rok 1967 a Larry Gopnik (Michael Stuhlbarg), profesor fyziky na klidné univerzitě na Středozápadu se právě dozvěděl, že ho jeho žena Judith (Sari Lennick) opouští. Zamilovala se do jednoho z jeho okázalejších známých, Sye Ablemana (Fred Melamed), který na ni působí rozhodněji než nesmělý Larry. V bytě s nimi bydlí jeho věčně nezaměstnaný bratr Arthur (Richard Kind), Larryho syn Danny (Aaron Wolff) je neustále v potížích a dcera Sarah (Jessica McManus) krade Larrymu peníze z peněženky a spoří na plastickou operaci. Anonym se ho snaží připravit o místo, jeden ze studentů ho uplácí a současně vydírá a sousedka odvedle ho mučí tím, že se opaluje nahá. Zoufalý Larry se vydá s prosbou o pomoc za třemi různými rabíny, aby mu pomohli vypořádat se s jeho problémy a stát se lepším člověkem. Seriózním mužem. (oficiální text distributora)

eqmatters

Zábavné až na půdu, ale nemůžu se zbavit dojmu, že film je výsledkem konstruování spíše než působení tvůrčího ducha. 44 %. ()

JohnnyBoy

Nějak tuším o čem to má být, ale jasnou odpověď mi to nedává. Je to chyba? Není. Je to v pořádku, protože to je téma tohoto filmu. Roger Deakins je naprosto fenomenální. Herci hrají jak mají na hranici civilnosti maximálně expresivně, což je trademark bří Coenů. A humor? Toho je tam v každém záběru tuny. Moc se těším až Coeni zadaptují Židovský policejní klub, jak mají v plánu....v tom případě je tahle hříčka docela dobrá návnada.... ()

snakepit

ARE YOU SERIOUS, MAN?? Coenovcov mám naozaj veľmi rád ale toto išlo okolo mňa na míľe ďaleko. Pre mňa osobne tam nebola ani jedna jediná vtipná scéna, ktorá by mi zostala v pamäti. Prakticky od samého začiatku som vo mne prevládal len jediný pocit a to strašná nuda. Nevypol som to v polovici len kvôli tomu, že som čakal, že sa to celé nejako rozhýbe a pohne určitým smerom ale nestalo sa. Pre mňa jedno veľké sklamanie a naozaj som už dlho tak často pri filme nekontroloval, kedy to už konečne skončí. Podľa mňa by ale filmu nepomohla ani kratšia minutáž, film je pre mňa celkovo veľmi zlý. Možno by som mu mal dať ešte jednu šancu v blízkej budúcnosti, len neviem, či budem mať na to nervy (a hlavne trpezlivosť). Aj tie dve hviezdičky dávam len s prižmúrením oka za to, že sú to Coenovci, inak by som to ani nedopozeral... ()

makakus

První a nepřehlédnutelná odlišnost od ostatní tvorby Coenovic bratrů: žádná vražda, žádné vydírání nebo honba za velkými penězi - tedy absence jejich nejoblíbenějších a pohříchu až příliš často opakovaných nosných prvků příběhu (Fargo, Big Lebowski, Muž, který nebyl, Tahle země není pro starý, Lupiči paní domácí, Po přečtení spalte a další...). Dokonce ani žádné filmové hvězdy - vůbec poprvé! Místo toho ryze kafkovský příběh o poněkud směšném a maloměšťáckém profesůrkovi (tak trochu Josef K.), který je uvržen do víru malých životních absurdit, ve kterém se postupně potápí až na samé dno beznaděje a má pocit, že všechno a všichni se proti němu spiknuli. A na konci žádné pochopení, žádný happyend, jen smrt a tornádo. Tragikomický příběh o životu beze smyslu, bez lásky a bez radosti. Tak trochu absurdní drama havlovského typu - až na to, že je o několik úrovní propracovanější, životnější a přirozenější. Způsob střípkového vyprávění bez výrazných dějových linek a zvratů, mozaika spousty drobných všedních událostí a jejich vzájemné vztahy, to klade na diváka rozhodně větší nároky než například tak zábavný a proto i populární Big Lebowski. Nicméně pro mne vedle Barton Fink druhý vrchol jejich mimořádně hodnotné tvorby - hloubkou a opravdovostí výpovědi, myšlenkovým přesahem, chytrým a absurdním humorem, dokonalostí formy, kdy má každý záběr svůj význam a smysl, a obsahu, kde tragikomicky ke vnímavým divákům promlouvá tisíciletá židovská moudrost. Jeden z nejlepších filmů tohoto roku. ()

Mes-siah

mňa film necháva chladným. Mám rád minimalistické, divné, pomalé filmy. No tento ma nechal chladným a bratia Coenovci sú pre mňa zase sklamaním. Škoda. Možno som čakal úplne niečo iné a výsledok by bol vyrazne iný, Pre mňa nevyhovujúci. ()

Marťulka

Tak tohle jsem absolutně nepochopila. Taky jsem ho viděla na 3 části. Po každém kousku jsem si říkala, ale jo, ještě kouknu, jsou to přeci Coenovi, tak se určitě něco semele a celý film přehodnotím. Bohužel, nestalo se. Nemastné neslané, film o ničem. Ale jestli to tak mělo být, tak se omlouvám :-) ()

4k7

Tento film mě prostě bavil. Dobrá kamera a taky příjemné zakomponovaní Jefferson Airplane. Hlavní pointu filmu nejlépe vystihuje vtip, kde sedlákovi umřely děti na mor, žena se oběsila, chalupu mu zapálil blesk a on teď sedí na mezi, lomí rukama a naříká: "pane Bože, proč já, za co?" Pánbůh se mu zjeví a povídá mu: "Já ti ani nevím, ty mě prostě nějak sereš". Larry po celou dobu dostává od osudu kapky cynismu, kterýma se mu přímo vysmívá. Kdyby tak alespoň věděl, proč se to všechno děje zrovna jemu... Jenže v tomhle mu nepomůžou ani rabíni chytří jak rádio. Film končí jako když utne. Stejně jako historka o zubaři od druhého rabína ()

Kellerman

Tak mě Coeni jednoznačně potěšili.Zase jednou si natočili tak trochu osobnější film bez hollywoodských es a vzešla z toho lehce neurovnaná,ale každopádně dost zábavná žánrová směska,která mi imponuje o poznání víc než Po přečtení spalte.Vrchol bratrské dvojice to není,neposadí vás to na zadek,ale dobrý film? Ano prosím! ()

Jaromír

Tak tenhle pomalý depresivní kus s částečně nejasným koncem se mi vůbec nelíbil. Mám rád filmy, které člověka něco naučí a to nejlépe ještě s nadsázkou a humorem (i když tady by se našlo taky něco ve stylu, ať si člověk dá dohromady svůj život). Tenhle film je jako když se člověk na prášky opije, má halucinace, cestou domů si pětkrát namlátí, aby pak vítězoslavně spadnul do vlastní žumpy, a když už je z ní skoro venku, tak ho někdo ze zadu zapíchne vidlemi. Škoda mluvit, raději se podívejte na nějakou pohádku pro děti :). ()

Uninstall

Bratři Coenové mě snad nikdy nezklamali a letos tomu není jinak. Snad žádný film ve mě nevyvolal tolik emocí jako "A Serious Man". Je to jako neustálé míchání všeho vysokého s naprostými malichernostmi. Navíc se nabízí spousta otázek ohledně smyslu tohoto filmu. Osobně si myslím, že každá akce vyvolá reakci je jen část celého poselství a budu nad tím určitě přemýšlet. A prosím všechny: hoďte mainstream do popelnice a jděte si užít pravé Coeny. ***** ()

mauinka

Jak já tyhle konce nenávidím! Většinou nevím co si s nimi počít anebo nepočít? Jinak stylové jak se na bratry Coeny sluší a patří. ()

pekas

WTF???? Pointa je kde? Ačkoliv je tenhle film dobře natočený, zahraný, nasnímaný, pěkné prostředí, kostýmy a já nevím co, na konci jsme si řekli s ženou, že si z nás snad dělají srandu. A komentář uživatele Shadwell to korunuje! Taková porce bezmoci a deprese, to je moc. 35% ()

Temnota

Som veľkí fanúšik Coenovcov a musím podotknúť ,že je hlboko podhodnotený, čo viac by som si dovolil tvrdiť ,že je jeden z najlepších (najlepší byť nemôže pretože tento post drží dude Lebowski). Sofistikovaná tragikomédia zo špecifickým zmyslom pre humor (zjavne keďže v popise filmu je dráma).Výber a výkon hercov je famózny čo človek to Felliniho typ (postava ktorá keď sa zjaví na scéne tak hneď viete o čo sa jedná).Okrem vizuálu sa tešte aj na soundtrack ktorý z veľkej časti tvorí Jefferson Airplane. ()

boombang

Pořád jsem čekal, kdy hrdinovi už pořádně rupnou nervy a něco šíleného se stane. Ale nervy nenervy, to není moc jóbovské... malých šíleností se stane ažaž a na konci ještě něco přiletí... Humor po celou dobu černý a suchý jako suchý zip. Rozhodně žádná řachanda pro plebs. Potěšilo a pobavilo. ()

mac000

Jako by to ani nebyl film napsaný Coenovými. Prozrazuje jen černý humor, jenž se příběhem prolíná. Ve filmu jsou obsazeni málo známí herci, se kterými tvůrci předtím nespolupracovali. ()

oasismanik

Vôbec nechápem, čo som práve videl a som lenivý dodatočne to dohľadávať, radšej sa už na takéto spätné sledovanie starších Coenov vyseriem, lebo ich budem musieť odobrať z mojej topky. ()

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky