V rádiu hraje Jefferson Airplane, píše se rok 1967 a Larry Gopnik (Michael Stuhlbarg), profesor fyziky na klidné univerzitě na Středozápadu se právě dozvěděl, že ho jeho žena Judith (Sari Lennick) opouští. Zamilovala se do jednoho z jeho okázalejších známých, Sye Ablemana (Fred Melamed), který na ni působí rozhodněji než nesmělý Larry. V bytě s nimi bydlí jeho věčně nezaměstnaný bratr Arthur (Richard Kind), Larryho syn Danny (Aaron Wolff) je neustále v potížích a dcera Sarah (Jessica McManus) krade Larrymu peníze z peněženky a spoří na plastickou operaci. Anonym se ho snaží připravit o místo, jeden ze studentů ho uplácí a současně vydírá a sousedka odvedle ho mučí tím, že se opaluje nahá. Zoufalý Larry se vydá s prosbou o pomoc za třemi různými rabíny, aby mu pomohli vypořádat se s jeho problémy a stát se lepším člověkem. Seriózním mužem. (oficiální text distributora)

SaNcHeZ_cz

Coeni ve své asi nejosobnější formě od doby Muže který nebyl. Slušný příběh a atmosféra ale nejsou vždy jen to jediné ()

havLord

Coenovic superstrohý humor je fajn, někdy se povede seskládat z něj celý film (Lebowski, Fargo), dnes se v hlavních rolích objevují účinkující z jejich předešlého filmu Po přečtení spalte -- NUDA, nijakost & polovičatost. ()

ivishka

Námět filmu by byl vhodný maximálně tak na desetiminutový krátkometrážní film. Chcete sledovat film, který je naprosto o ničem? Pak je pro vás A Serious Man perfektní volba...První minuty filmu mě donutily uvažovat o tom, jestli jsem vůbec sledovala správný film, a proč tam vůbec bylo několik minut o někomu úplně jiném? Asi mi poslední dobou nedocházejí souvislosti.. I když ono je to vlastně jedno, protože jestliže je zde k dnešnímu dnu necelých 3400 hodnocení, tak to znamená, že každý z těch filmových fajnšmekrů má na věc zcela odlišný pohled. Můj je tento: nudné epizody z života fyzikáře židovského původu, který se neumí smířit s faktem, že s ním lidi vy**bávají. ()

Popluh

Z diváckého hlediska silně nekošer podívaná, která rozhodně není určená novějším (Tahle země, Po přečtení spalte) fanouškům režisérského dua. Nějaký ten děj aby člověk pohledal ve všech těch židovských narážkách, ale jako tak trošku nezvyklý příběh o člověku, kterého semele nahodilost života to také funguje víc než dobře. Zde žánrově avizovanou komedii ale nečekejte ani v nejmenším, A Serious Man jí totiž rozhodně není. 75 % ()

GodComplex

Coenovsky prumer. A Serious Man je prilis bezohledne zahleden sam do sebe, blouma a duma nad realitou, uz se ale nesnazi reagovat a poskytnout odpovedi. Je zde jedna vyborna, lec pomala a nudna scena, kdy rabinsky mudrc sedi v kanclu a cumi do blba, kdyz za nim prijde hlavni hrdina pro radu, asistentka ho za nim nepusti s tim, ze je zaneprazdnen - premysli. Cely film je presne jako ten rabin. Vetsina divaku si z toho tak i pres velmi peknou dobovou 60's stylizaci odnese predevsim jakysi rozvareny pocit skoro_nudy, coz nejvic dorazi liny, prehnane otevreny zaver. Urcite to ale neni spatne a stoji to za videni nejen v ramci Coen filmografie. Kdyz uz kvuli nicemu, tak kvuli te sexy sousedce, chtelo by to aby vsechny zeny stredniho veku v CR vypadaly takto. "When the truth is found. To be lies. And all the hope. Within you dies. Then what?" 6/10 ()

Freemind

I kdyby Coeni natočili nejpodivnější, nejvleklejší film, přesto si v něm najdu ty rozkošné perličky, které sypou z rukávu, a že jich je tady opravdu požehnaně. Úžasně bizarní hrdinové (Sy, korejský student ... ), klasické podrazy na diváka (návštěvy u rabínů), krásně gradující shody náhod a průserů, naprosto dokonalá obrazová stylizace a práce s tempem vyprávění. SPOILER! Vím, že nejednoho diváka musel satirický závěr trochu zklamat, ale já jsem byl nakonec moc spokojen - poslední scéna to celé hezky uzavřela do smyčky jako předpověď nového kola katastrof. Chutnalo. ()

vorheese

Coeni už od svého prvního filmu bojují proti zadostiúčiněním, poučením, poselstvím a uzavřeným kruhům. Serious man je vrchol. Film o tom, že věci se dějou. Doslova. Je to fajn nápad, ale ne až tak úplně. A taky mi mohlo něco uniknout, a asi taky jo. ()

Tirion

Další z Coenovic podivností. Asi na vás, chlapci, nemám tak úplně mozek. Občas jsem cítil, že tohle je moje krevní skupina, občas jsem cítil pravý opak. Vyznění úžasně vypovídá o průběhu rozporuplného příběhu. Takové prázdno, které v nás film vyvolá je tak vlastně ve výsledku chválihodné. A to je devíza filmu. Každopádně se mistr Stuhlbarg stal mým oblíbencem. Jeho herectví mě nadchlo. ()

SarumanKo

Brutálne cynický, kafkovský príbeh muža, ktorý hľadá zmysel bytia a odpoveďou sú mu iba ďalšie otázky, no napriek tomu, že sám prednáša o princípe neurčitosti, nie je ochotný „prijať tú záhadu.“ A to by sme všetci mali, aj keď nie sme pragmatický Žid v kríze stredného veku, ktorému sa v živote kazí všetko, na čo siahne. Ten film funguje presne ako židovská anekdota o dybbukovi v samom úvode, navrstvuje na sebe absurdné zvraty a vyúsťuje do neistého záveru. Tvorcovia dielom azda demonštrujú (podobne ako historkou o zubárovi), že príbehy nemusia o ničom vypovedať, že nemusia mať pointu a to je forma ich pointy, že všetko je o perspektíve a že reakciu vyvoláva nielen akcia, ale aj jej absencia. Ceoni si robia z diváka totálnu prdel a dej stavajú zvláštnym spôsobom - do filozofie ich filmu hravo zapadá príbeh o Jóbovi, ktorého bezúhonnosť Boh skúša, motív skvelej pesničky od Jefferson Airplane aj teória o Schrödingerovej mačke. Zároveň je poučnou exkurziou do židovskej komunity a židovského myslenia a robí to s groteskným, pre bratské duo typickým humorom. Avšak to, čo túto pomaly plynúcu, žánrovo hravú vec povyšuje na post "serióznej" záležitosti, je krutá, ústa dokorán otvárajúca pointa. Existencialistická tragikomika nikdy nebola pôvabnejšia. (10/10) ()

kaylin

Líbí se mi, jak se Coenům i v případě tohoto snímku daří udržet docela dobrý smysl pro humor, který na vás tak pěkně pokukuje, nesnaží se vás rozesmát hlasitě, ale chce, abyste trochu přemýšleli, abyste se vžili o postav. Stejně se ale na konci neubráníte dojmu, že to vlastně bylo tak trochu o ničem a že se to jenom snaží být chytré. ()

Kaluž

Nemám…. …přes jistou…….jsem více…podařilo…. …Coenové…pointu. A navíc…židovského…dybbuk. ///// Pro ty, kteří nejsou schopni pojmout Coenovic strukturu vyprávění, doplňuji zbytek komentáře :) ///// Nemám nejmenších výhrad. I přes jistou dějovou dutost se jedná o velice zábavný počin, ze kterého lze jen stěží odtrhnout zrak. Přestože spousta toho nebyla dořečena, jsem více než spokojen s vývojem událostí a k závěrečné katarzi se podařilo dospět bez výrazného zaškobrtnutí. Co na tom, že nám Coenové zabavili pointu. A navíc, úvodní scéna filmu ze židovského příbytku, kdy na návštěvu zavítá dybbuk, je skvělá a jako samostatný kus by zasloužila nejvyšší hodnocení. ()

Remedy

Žít v takovémhle panoptiku bych asi nepřál žádnému skutečně serióznímu člověku.)) Bratři Coenové opět brilantně rozehrávají místy až absurdní hru, do které dokáží vynikajícím způsobem zakomponovat velmi pestrou paletu charakterů. Chvílemi to na mě působilo opravdu velmi cynicky (až mi bylo Larryho i dost líto.), ale na to jsme už od Coenů vcelku zvyklí.)) Řemeslně není co vytknout (ta scéna se zuby a vzkazem - až mi z toho spadla čelist:))) - je to stylové, svěží, neotřelé, propracované, graduje to přesně tam, kde to gradovat má a hlavně - je to pořád "hravé" a osobité. Vždycky jsem rád za film, který jde proti současnému proudu a který sice není pro každého, ale každý si v něm může minimálně "to své" najít. Tvorbu bratří nemám ještě zdaleka zkompletovanou, ale v této chvíli řadím “A Serious Man” opravdu hodně vysoko, někam na hranici Farga a těsně před Big Lebowski.) ()

italka63

Bylo to skvělé, prostě o hořkosladkém , čí více hořkém, životě slušného člověka, se skvělými hereckými výkony. A ten konec, to je něco! Stačí si vybrat... ()

dr.Orlok

Moderní zfilmování Jobova příběhu ? Každopádně nejzábavnější část filmu je historka o zubaři Sussmanonvi ... ()

Duotone28

Dávnejšie u coenovcov nasadená vysoká latka...ktorá u mňa filmík čo filmík stráca na hodnote. Už "burn" ma chytil len poslabšie...a seriózny muž?! Neviem, comedy sračočky by mali podľa mňa hodiť medzi sračky, a mali by začať robiť končne poriadne movies, ako za starých čias... Nazdar ()

reqiuem

reakce na shadwella..rovnou k věci bez oněch oklik: podle Heideggera naopak člověk, který se odsebe odvrací a hledá utěchu před obtížností obyčejnýho života práve v pohodlnosti společenskýho života, ztrácí jakýkoukoliv distanci potřebnou pro obhájení si svých osobitých názorů. ztrácí kritickej pohled na svět, pod kterym ho pozoruje tak jak je( podobně jako když hl. hrdina vyleze na střechu svýho domu a rozjlíží se) úpadek se pak dostavuje se zhlečováním života, kterej je obtížnej a tak ho nelze žít jinak než obtížně..ti, co žijí ve spolenosti jen snáze podléhají iluzi, že v ní opravdu žijí jako podle Sloterdijka, podle kterýho je společnost víceméně výmyslem lidí, kteří věří (nebo spíše žijí v iluzi), že skutečně funguje(tím dodržují její pravidla a na jejím fungování se podílí) ..stačí ale aby je někdo porušil, či přestal v tuto iluzi věřit a společnost se stane pouhým slovem/snem..právě to, že člověk přestal věřit v sám sebe a tak se přesouvá do společnosti v naději, že tam sám sebe nalezne vede k tomu, že sebe ztratí úplně..svět, ve kterym žijeme je i naším světem a nejenom světem někoho jiného ..je třeba mezi nimi naleznout rovnováhu..pak je hodně jednoduchý považovat cizince z úvodu za zároveň živého a zároveň mrtvého..je to jenom iluze a názor člověka, ketrý si o věci udělá..podobně jako mrtvá kočka..relativismus naučil pouze jediný věci..že když se člověka zeptáte na názor, tak může říci nevim a nikdo ho za to nemůže vinit..najednou neni nic jistého, ale zároveň bez jistoty se paradoxně dostavuje ona pohdlnost(problémy jsou překračovány)..a tu hlavní hrdina rozhodně nepříjímá..v tom tkví jeho síla..v tázání se..je při tom ale jedno, jestli užívá matiku nebo humanitní vědy(i když třeba podle Diltheye jsou právě humanitní vědy oborem,kterému rozumíme, zatímco matika přírodní vědou, kterou je třeba vysvětlovat, protože k ní člověk nemá bytostný přístup)..je to člověk, ketrý se ptá a nepřijímá věci pod rouškou jejich standartnosti..i kdyby byl vržen do světa a jeho oči by byly naprosto nezasažený jakoukoliv empirií, tak tostále neznamená, že by musel svět najednou přijímat takovej jakej je, odpovědi jako .."je to vůle Boží" nebo zkrátka "koho to zajímá?" prostě nepostačujou..je to člověk, kterej by se zřejmě Sokratovi líbil, protože si nemyslí narozdíl od ostatních, že něco o životě ví..chce vědět kam de a co to všechno vlastně znamená..to, že si lidi našli ve svých pravidelnostech a stereotypech pravdy ukazuje, jakym způsobem se dá onoho úpadku snadno dosáhnout..takový pravdy jsou ale nejchoulostivější..svět společnosti je tak neuvěřitelně křehkej jako právě tyhle pravdy, na který se předem nikdo neptá..asi trochu jako Quinův holismus..je jednodušší měnit pravdy, který lehce měnit de, než měnit celej celek, kterej by v ostatních pravdách nadělal bordel(Newton, Einstein, Darwin atd...) ()

FilmFan24

Seriózní film o seriózním muži plný seriózních dialogů bratří Coenů a se seriózními písněmi Jefferson Airplane...Co víc si přát? Více takových seriózních filmů a nejenom o seriózním muži! ()

Toj

Typický příklad toho, když v nepochopení dostanou zajímaví filmaři špatnou fanouškovskou základnu.. Ti se diví, proč tam není tolik zhuleneckých fórů jako v Big Lebowski a film tituluji jako nejhorší Coeny.. Přitom tohle je nadmíru vydařený film s velmi zajímavými přesahy... Není chyba Coenů, že lidé se neumějí dívat na filmy, že neumějí přemýšlet... ()

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky