V rádiu hraje Jefferson Airplane, píše se rok 1967 a Larry Gopnik (Michael Stuhlbarg), profesor fyziky na klidné univerzitě na Středozápadu se právě dozvěděl, že ho jeho žena Judith (Sari Lennick) opouští. Zamilovala se do jednoho z jeho okázalejších známých, Sye Ablemana (Fred Melamed), který na ni působí rozhodněji než nesmělý Larry. V bytě s nimi bydlí jeho věčně nezaměstnaný bratr Arthur (Richard Kind), Larryho syn Danny (Aaron Wolff) je neustále v potížích a dcera Sarah (Jessica McManus) krade Larrymu peníze z peněženky a spoří na plastickou operaci. Anonym se ho snaží připravit o místo, jeden ze studentů ho uplácí a současně vydírá a sousedka odvedle ho mučí tím, že se opaluje nahá. Zoufalý Larry se vydá s prosbou o pomoc za třemi různými rabíny, aby mu pomohli vypořádat se s jeho problémy a stát se lepším člověkem. Seriózním mužem. (oficiální text distributora)

Shamusss

Drama nebo komedie? Co převažuje víc? Pro mě spíš komedie a navíc po dlouhé době opravdu vtipná. Po varování z několika stran, že se jedná o slabší kousek z dílny bratří Coenů jsem od snímku nic nečekal a přesto hodně dostal. Great deal. ()

zahadum

Moji milovaný bratia...ja sa ospravedlňujem ale toto išlo skutočne mimo moje zmysly...každopádne originálne židovské anekdoty zo života ma zaujali....a zuby gojima sú príbeh sám o sebe ... za to tri hviezdičky .) ()

Axident

Díky některým vlažným komentářům, zde přítomným, jsem se obával zklamání, ale nebylo naplněno ani v nejmenším! Naopak - královsky jsem se bavil, ani na okamžik nenudil a vychutnával si precizní práci pánů mistrů! O tom, že na velké otázky nemusí být smysluplné odpovědi a život někdy nebo mnohdy, nedává žádný smysl, alespoň tak jsem to pochopil já. Surově černá groteska. Báječné. Mě neznámý Stuhlbarg v ústřední roli exceluje. ()

Smejdik

Začátek a konec mě naprosto odrovnaly...asi se na to budu muset podívat ještě jednou, abych to pořádně pochopil. Otevřené konce, velké otázky, žádné odpovědi, dechberoucí sny. A zhulený syn. To vše mě přesvědčuje, že tenhle film rozhodně není pro každého. Mně se ale líbil. A v pár scénách jsem se vážně zasmál - rozhodně bych to však kvůli nim nenazýval komedie. Každopádně velmi dobrá výprava, kamera, herecké výkony mě nutí neklesnout pod 4*. ()

Zaitsev

Rukopis bratrského dua je zde jasné čitelný a i když jsem se chvílemi ve filmu ztrácel, tak jsme se rozhodně nenudil. Je to dáno, že mi styl bratrů Coenů prostě sedí (vykreslení postav, včetně těch nejvíce vedlejších) a taky, že mám rád retro filmy obecně. Konec (ale i začátek) určitě nečekaný - nejdřív jsem se malinko divil, ale nakonec proč ne :) Larry Gopnik je opravdu velmi neštastný smolař a asi nejvíc mě dostávaly jeho totálně egocentrický a citově plochý děti + bratr "geniální potížista" v pojetí mého oblíbeného seriálového herce Richarda Kinda. Nebo klasický americký soused "lovec", který měl zjevné rasistické smýšlení, ale když se objevil jihokorejský tatík, dokázal se postavit na obranu i židovského intelektuála :) Samozřejmě těch kritických alegorií na Ameriku jako takovou tam bylo mnoho :) Nejvíc mi tenhle film atmosfericky svoji zvláštností připomínal Bartona Finka, což taky není uplně film pro všechna divácká spektra :) ()

mala_kea

Něco jako hledat jehlu v kupce sena. Ta jehla by měla být Michael Stuhlbarg, který je v tom senu ovšem nějak hluboko a takřka k nenalezení. A jeho občasné vystrčení oka na nit, nám nezanechá dlouhé vzpomínky, spíše promarněných 105 minut nad něčím, co prostě neví, čím chce být. Spletitost příběhu je otřesná a nezáživná a ani ty lacinné vtípky nejsou nějak k vidění. No, příště radši něco živějšího. ()

Faila

Víceméně tragický příběh o tom, jak se vám téměř z ničeho nic může sesypat celý život, podávaný s tak úžasným cynickým humorem, že se nedokážete nesmát, ačkoliv jste si neustále vědomi hořkosti toho všeho. Syrový pohled na život a na to, jak se to doopravdy má s těmi všemi krásnými náboženskými, filosofickými či morálními řečičkami (má se to s nimi dost špatně, život stojí za prd, ale stejně se prostě musíte smát!). ()

PDcz

My, blahorodí, udělujeme 4**** body Oni si z nás určitě dělali celou dobu srandu.. [X] Minus 1* bod z plného počtu Prvních 105 minut jsem přemýšlel o čem to je :-D [X] Ukázka je super kombinace scén a zvuků. Tenhle film bych zvládl i podruhé!! ()

Rockerman

Jak se říká:"I mistr tesař se někdy utne".A to se podle mého názoru stalo i takovým mistrům,jakými bratři Coenové bezesporu jsou.Je to asi nejslabší film,který jsem zatím od nich viděl.Ten jejich nenapodobitelný styl vyprávění se dá poznat jen v několika scénách a náznacích.Doufám,že příště už to budou zase staří,dobří a nápadití Coenovi. ()

FilmWave

"Seriózní muž" je pro mě návrat starých dobrých Coenů. Poslední roky jsem z nich byl trochu v rozpacích ("Tahle země není pro starý", "Lupiči paní domácí") a zklamán ("Po přečtení spalte"). "Muž" má klasické coenovské pomalejší tempo, které spolu se výborným absurdním humorem, vytváří skvělou atmosféru. Méně známé obsazení není vůbec na škodu, Michael Stuhlbarg je výborný. ()

tragos

Tomu říkám film bez konce! Po zklamání ze Coenovic Země jsem byl příjemně překvapen úsměvným cynismem Seriózního muže, tolik připomínajícím Fargo. Tím však podobnost končí. Howard Wolowitz rules! ()

J. T. Kirk

Musím uznat, že jsem čekal trošku něco jiného. U bratrů Coenových jsem zvyklý spíše na komedie a to hodně dobré komedie, takže nejspíš proto jsem nebyl spokojený. Nemůžu tvrdit, že by mě to nebavilo vůbec. Chvilkama to bylo hodně zajímavé, ale pak se zase dlouho nic nedělo. Na konci by nebylo špatné alespoň nějaké ukončení, protože takhle to byl film naprosto o ničem. ()

Ben Nevis

Nevím, co jsem od toho filmu čekala. Od Coenů jsem viděla maximálně Tahle země není pro starý a Seriózní muž mě utvrdil, že bratři Coenové netočí pro mne. Absurdní židovská rodinka mě bavila, přestože tam není ani jedna postava, se kterou by se dalo soucítit nebo alespoň ztotožnit. Absurdní, to je přídavné jméno celého filmu. Nějaký umělecký dojem to ve mně zanechalo, proto 6/10. ()

Topolos

Podivně neosobní film o chlápkovi, jemuž se hroutí život. Na komedii málo vtipné, na vážný film až přespříliš vtipné. Původně jsem chtěl dát 3 hvězdy, ale protože ve mě film zanechal takový divný pocit, který né a né odejít (a navíc miluju Jefferson Airplane), dávám o hvězdu navíc. ()

BOURQUE

Od známej dvojici teraz je to len „nadpriemer“. Jedno však je isté - Michael Stuhlbarg bol fantastický!! Osobné hodnotenie: 77% (**) ()

agassi68

Nemôžem dať menej. Tentokrát by to bolo nezaslúžené. Aj keď si myslím, že zlaté časy Coenovcov sú tatam. Ten smoliarsky príbeh profesora, ktorého nič nerozhádže my bol natoľko sympatický, že im odpúšťam aj to židovstvo na každom kroku.. ()

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky