Dorian Gray

Lidé se odjakživa bojí stárnutí, ovšem někteří více. Představte si, že byste si navždy mohli zachovat krásnou mladou tvář a místo vás by stárnul váš portrét. Jak tento proces ovlivní lidskou duši a charakter? Příběh Doriana Graye byl již mnohokrát z filmován a stal se legendou. Dorian Gray byl mladý anglický aristokrat, kterému v životě nic nechybělo. Měl hezkou tvář, peníze a věděl, jak na ženy. Jenže se bál stárnutí. Až jednoho dne si nechává udělat portrét a vysloví tajné přání - chce aby za něj stárnul jeho obraz. A přání se splní. Dorianu Grayovi zůstává tvář nevinného mladíka, zatímco obraz nese stopy času i všech hříchů a zločinů, kterých se dopustil. Ale žádné tajemství se nedá udržet navždy a minulost ho po letech dohání v podobě Hallwarda i bratra dívky, jejíž smrt kdysi způsobil... (HBO Europe)

MartinezZ

Hrozně moc rád bych dal 4*, ale nejde to. Kdyby byl celý film jako jeho poslední cca. třetina, neváhal bych, ale tady to vážně bylo trochu 'unylé'. I když možná to bylo záměrně 'anglicky-komorní'. Za tři. Musím ale uznat, že jsem to čekal mnohem horší. ()

Tayen

Příjemné překvapení. Do našich kin se tento snímek nedostal, což je možná dobře, protože tak se řadí mezi lepší béčka. Postava Doriana Graye je až nepříjemně hezká a snad příliš sladká a zženštilá (ale pokud se má jednat o neobvykle krásného mladíka, asi se tak nějak počítá s tím, že bude trochu zženštilý, ona krása tváře se vždycky přisuzovala spíše ženám než mužům). Ale kontrast s těmi sviňárnami, co později prováděl je až děsivý. Film příjemně odsýpá (teda aspoň mně) a má přiměřeně potemnělou atmosféru starého Londýna. Výtky přesto mám. Konec byl až směšný a vyvrcholení nepříjemně pokazilo napětí, které snímek po celou dobu na sebe vrstvil. Stvůra z obrazu mohla pobýt trošku déle a být nestvůrnější. A vzplanutí mezi dcerou lorda Henryho a Dorianem? To se vzalo kde? Připadá mi, že spadlo z nebe. A ještě jedna věc: ten digitální oheň na konci už nechci vidět. ()

Popluh

Naprosto zbytečná adaptace, která je kupodivu tím zbytečnější, čím víc původní předlohu mění a (dez)interpretuje. ()

ABLABLABLA

Film mě teda dost zklamal. Srovnání s knihou: nesrovnatelné...těch pár dialogů, co je použito z knihy, ještě úplně v jiných situací, film nezachrání. Časově je to taky úplně mimo. Řada erotických scén a to že spolu něco měli Basil a Dorian to mě teda fakt dostalo. Ale za snahu a příjemné herce, kteří teda nemohli filmu bohužel pomoct, dávám ty 2 hvězdičky. ()

kaylin

Myslel jsem si, že to bude nabubřelé, že se to bude snažit být příliš moderní, ale nakonec se ukázalo, že to je adaptace "Obrazu Doriana Graye", jak jsem si ji představoval. Má to v sobě sílu, má to v sobě temnotu chtíče a lidské duše a to vše je prezentováno výborně zvolenými herci. Skvělý příběh o tom, kam až je možné zajít a stejně nikdy nedojít naplnění. ()

Mikita

Kdo jiný by mohl být naivní sirotek a vzápětí zhýralý mizera? Oči Bena Barnese v sobě mají obojí. Vždy se nejvíce bojím toho zla, co se skrývá za pěkným obalem, takže téma pro mě bylo dostatečně děsivé i bez přehnaně nechutných krvavých či drsných sexuálních scén. To se mi líbilo asi nejvíc, k nastínění zrůdné proměny stačilo několik střípkovitých záblesků orgií, krve či bití. Vše bylo na divákovi, aby vycítil hloubku oné proměny. O to více mě zamrzelo, jak polopaticky a detailně nechali zaniknout digitální monstrum v závěru. Velmi laciné. Pak mě občas zaskočili některé prvky Dorianových kostýmů (kapuca, podivné šálky místo šátků), to je ale maličkost, vzhledem k posledním 20-30 minutám filmu. Nevím, jak to popsat, předlohu jsem nečetla, ale jakoby tam něco chybělo, možná jedna věta, která by diváka naladila na správnou notu. Dorianova zpověď a jeho žádost o pomoc k tomu měla našlápnuto, ale jakoby ten patřičný krok nebyl dokončen a vše se zvhrlo do podivného sprintu a tak jsou mé dojmy ze závěru filmu trochu zvláštní. Přesto větší část filmu aspiruje na 4 hvězdičky, ty ale přijdou možná příště. 75% ()

slunicko2

Na knižní předlohu to nemá. 1) Film tradičně zobrazuje cestu k zatracení jako pouť přes sexuální promiskuitu a emocionální okoralost, celé to ale na dálku smrdí škamny církevní školy a nezmění to ani hororově laděná kamera a hudba a na akční film si hrající střih. 2) Ani vemlouvavé prostředí, zejm. chudých čtvrtí a příjemná atmosféra nemění nic na skutečnosti, že takhle to Wilde asi nemyslel. 3) Na druhé straně jsem se nenudil a Ben Barnes je pěknej kluk, takže mi to tři hvězdičky hodí. ()

movieband

Podle námětu nebo spíš podle toho co všechno jsem o Dorianu Greyovi věděl, jsem byl na film zvědaví. Bohužel přišlo velké zklamání, takže tenhle koment je varováním pro všechny, aby si připravili nervy, protože tohle není normální film. První půlka filmu je sex (stupňující v nechutné orgie, střídající jak lesbické scény, tak to občas vystřídá i harašení u mužů ve filmu), nějaké "rady" do života od Colina Firtha ml. Benu Barnesovi, zase sex a .... zase sex. Kdybych to měl shrnout tak první půlka filmu je kdyby se sestříhala jak porno. Druhá půlka filmu je však tak strašně rozdílná, že takový převrat bych v ději nečekal. Sex vymění trošku pochmurnější atmosféra, větší zapadnutí do příběhu a větší stupňování dá se říct rozdvojené osobnosti ml. Graye, která vyústí v závěr, který vcelku spraví divákovi chuť po první půlce filmu. Film už podruhé vidět nepotřebuju a abych pravdu řekl, tak ani nemám chuť číst knihu, pokud je podobná jako tahle patlanina. Ben Barnes tímhle filmem u mě nadobro skončil a podepsal si u mě navěky svůj obrázek jménem Dorian Grey. ()

Katzenklo

Obraz Doriana Graye zůstane navždy jednou z mých nejoblíbenějších knížek. Filmu jsem se kvůli nepříliš blahým hodnocením obával, ale nakonec šlo o vcelku příjemné překvapení. Oproti literární předloze došlo k výrazné změně děje i období, v němž se odehrává, ale není to na škodu. Místy má opravdu grády, navíc je zpestřen několika komickými i hororovými prvky. Z Doriana se stává neskutečná svině, jeho postava mě hodně bavila; ostatně schovávat mladou milenku pod postelí, zatímco nad ní klátíte její matku, mi přijde hrozně cool. Tomuto dílu chybělo málo k tomu, abych je označil za velmi vydařenou adaptaci, jenže samotný závěr mi přišel přehnaně směšný. ()

Raketka29

Další z klasik světové literatury promítnutá na plátně. Nejdřív jsem si plánovala jít si dát během filmu šlofíka ale nakonec jsem si to rozmyslela a byla jsem ráda. Přesvědčil mě jak příběh a ponuré prostředí tak krásný Ben Barnes :) Bohužel jsem však z filmu necítila to co jsem očekávala, pocit touhy po věčném mládí a ztrachu z odhalení pro mne nevyzněl tak silně jak bylo zamýšleno. Film dobrý, obsazení také, body navíc za to že jsem mohla očumovat Bena ... dobrý film k polední kávě nebo před spaním. ()

01Zuzana10

Fuj. Ten rozklad som cítila. Disharmónia hudby a jej akoby zavádzanie nás do Indie /môj dojem/, účinky omamných látok a iných „slastí“ v každej chvíli. Zobrazený strašný chaos, rozhádzanosť, neusporiadanosť sa mi počas filmu preniesol do mysle. Proste ma pohltil, nedal príležitosť myslieť na nič iné. Normálne mám ťažkosti myslieť o tom ako o filme, myšlienky sa mi uchyľujú skôr k obsahu než ako ku filmu-celku. Každopádne – 1. pohlcujúce, 2. strašné (šíriaca sa atmosféra z filmu). 3. vnuknuté podnety na premýšľanie o tom, ako na nás naše konanie skutočne zanecháva stopy (našťastie už ma napadajú aj pozitívne príklady). 4. Čím to je, že pózujúci Dorian mi SKUTOČNE vyžaroval nie príliš pošramotenú dušu? Cítila som to. (oh a obraz je brilantný! V titulkoch som si normálne vyhľadala autora! – Paul Benney.) __ok. Po čase priamy účinok vyprcháva, nuž sa mi ešte vybavia veľmi zaujímavé lokácie hroby, kostola, metra videného aj v “Atonement“. Zaujal ma aj veľmi jemne a prirodzene zobrazený prechod rokov (teda až na návrat z cesty) Čo sa mi nepáčilo bolo modernejšie poňatie jeho fantázii a excentrické prenesenie na filmové plátno. Keď si myslia, že to slúžilo veci... Celkovo film osobne prekvapivo nehodnotím negatívne. Prinútil zamyslieť sa, značne upútal, spozorovala som, ako filmovými prostriedkami /záber, strih, mizanscéna, zvuk/ vytvoriť napätie, strach... čo som dosiaľ príliš neregistrovala. Také filmy nepozerávam. Film by som asi neodporučila ale bolo to zaujímavé... vskutku... ()

beran-ek

Kdyby kniha nepatřila mezi mé oblíbené a neznal ji.. bylo by hodnocení možná vyšší. Film mě docela bavil a utekl rychle i přesto, že jsem ho stále srovnával s knihou, která je jiná. /////// Takže děcka.. referát si nedělejte podle filmu! ////// Největším zklamáním pro mě byl Harry (Colin Firth). A to ne kvůli tomu jak byla role zahraná, ale ta postava měl být člověk, který dokonale ovlivňuje lidi, je uvěřitelný.. filozof! Měl Doriana uchvátit svýma promyšlenýma a hlubokomyslnýma teoriema, ale zde.. zde jsem tomu nevěřil! Dorianova (Ben Barnes) role byla nečekaně zahraná slušně. ()

Želik

Človek je tvor slabý, ľahko podľahne, nechá sa ovplyvniť. Našťastie výčitky svedomia fungujú spoľahlivo a za svoje činy treba platiť. Celkom slušné herecké výkony a hudba, ale raz stačilo. ()

Vědma

Obraz Doriana Graye jsem nečetla, ale asi budu muset. Protože jak znám díla Oscara Wilda, ani jsem knihu číst nemusela, abych cítila, že tohle postrádá jeho ducha. A nic na tom nezměnila nepopiratelná krása Bena Barnese, ten mi na tomhle filmu asi vadil nejmíň. ()

higuain

Obraz Doriana Graye není kniha, která by byla zrovna lehko zfilmovatelná. Ne že by bylo těžký uspořádat do filmu dějový linky, v tom je Wildeovo dílo naopak poměrně jednoduchý. Ale ty rozsáhlý dialogy a monology, všechny ty myšlenky a jejich vyznění a podstata, to se na plátno převádí nepoměrně hůře a je to tím těžší, čím více se tehdejší mravy a zásady neslučují s těmi aktuálními. Kniha není dokonalá, ale je rozhodně zajímavá a pozoruhodná. To se o téhle adaptaci říct nedá. Parker se očividně snažil být do jisté míry věrný předloze a zároveň chtěl mít film poplatný dnešní době. Ve výsledku se mu ale nepovedlo nic z toho. Škoda. ()

Vessper

Předloha od Oscara Wilda je perfektní, toto zpracování není úplně špatné, ale myslím, že se leccos mohlo udělat jinak a lépe. Představiteel Doriana Graye bych si však dokázal představit hezčího a sympatičtějšího. Colin FIrth prostě hrát umí a nakonec můžu říci, že se mi to docela líbilo. ()

Reesam

Vezmu to z dvou stran. Nejdříve z té první, kdy jsem viděla film, aniž bych četla knihu. Film mě naprosto fascinoval efekty, Benem, který je samozřejmě skvostný, plno milostných scén a hlavně pořádné napětí. Film mě natolik zaujal, že jsem si řekla, že stoj za to si přečíst knihu. A teď z té druhé strany. Má blbost byla, že jsem viděla první film. V knížce jsem tedy očekávala chlapce s čokoládovýma očima a hnědými vlasy. První omyl. Čekala jsem zvrhlého Doriana, který spí s kde kým. Druhý omyl. Celkově se film odchýlil od knihy a vážně mě to mrzí, protože jsem musela změnit hodnocení. Ale jinak zůstávám u názoru perfektních hereckých výkonů a efektů. ()

GILLWANDER

Celkom zaujímavo spracovaný film no sem tam pohorieva. Dobrý námet no vo finále nijak extra neprekvapí. Taká komorná mierne hororová záležitosť, ktorá do pólky záujme a zvyšok vás nechá len blbo hľadieť do prázdnoty. 55% ()

dee-key

Ej, to se zas dvakrát nepovedlo, že? Je pravda, že všechny výstřelky pana Graye v knize popsány nejsou, ale rozhodně si nemyslím, že to byl takový úchylný obšoust, jako by vypadl z knihy svého jmenovce, který má padesát odstínů. Na druhou stranu musím uznat, že Londýn měl celkem atmosféru a Ben se pro tuhle roli patrně narodil, minimálně vizuálně. Rovněž Colin, většinou hodný pán, nebyl k zahození. Takže když zapomenu na ten neknižně uchopený konec a pár drobností, dostanu se na 2-3. ()