Princezna Maruška, jedna za tří dcer krále Pravoslava, se schází s tajemným princem Milivojem, který se jí objevuje a zase mizí. Aby ho mohla kdykoliv přivolat, dá jí princ růži ze soli. Milivoj je syn krále podsvětí, který jejich vztahu nepřeje, ale princ se hájí tím, že Maruška mu dala poznat lásku, kterou oni v posvětí neznají. Král naopak tvrdí, že lidé jsou bezcitní a chamtiví. Král Pravoslav chce po dcerách vědět, jakou lásku k němu chovají. Předvádějí mu své manžely, jedna tvrdí že ho má ráda jako zlato, druhá jako zlaté kamení. Maruška představí otci prince Milivoje a řekne mu, že ho má ráda jako sůl. Král se na ni i na prince rozhněvá, vyhodí Marušku z hradu a řekne jí, aby se vrátila, až sůl bude dražší než zlato a drahokamy. Pak že dostane trůn. Zjeví se Král podsvětí a zakleje krále Pravoslava i s královstvím. Všechna sůl v království se pak promění ve zlato. Bez soli se ale nedá vařit, a tak všichni časem onemocní. Marušce nezbyde nic jiného, než jít hledat lék… (TV Nova)

zzzzzjjjjj

Průměrná Západoněmecko-česká pohádka zfilmovaná po knize od Boženy Němcové.Na Vánoce se na ni v televizi rád podívám.55%. ()

Skeevee

Spousta lidi tuhle pohadku nema rado, me presto zaujala, protoze neni tak "sladka", jako vetsina ostatnich. Ma spravnej happy end, ale presto vyzniva trosku moc stroze... ale stejne me k tomu bude jakysi citovy vztah pritahovat a kdykoli pohadku objevim v TV programu, taxi ji zase znova rada pustim =) BTW ted tak premyslim nad tim, jestli se mi vic libi solne kralovstvi a nebo ze je princ vetsinu doby "mimo zaber" =))) ()

Amaranta

Ano, je to taková studeně, melancholicky a tragicky všelijaká pohádka. Pohádka? Musí být? Když jí trochu povolím rozepnout se do jiných žánrů (a nebudu se na ni dívat na Štědrý den) je podivuhodně kouzelná... Ani příliš neútočí známým tématem ani nepřetéká sladkými výlevy, je dojemná i něžná, pěkně pochmurná i napínavá, to mám ráda... Má oblíbená... ()

Komfidia

Ne, neměla jsem jí vůbec ráda. Vždycky jsem se u ní bála, a to dokonce i kladných postav. Až nedávno jsem ji začala brát jako drama, a ne jako pohádku. A ejhle - ono to není tak hrozné. ()

Kozlowski8

Klasická československá pohádka v západoněmecké koprodukci, na rozdíl od "werichovské " verze oblečena do temnějšího, ponurejšího kabátu, je pohádkovější - pro malé diváky asi stravitelnější, více se odehrává v exteriérech. Obě verze jsou stejně vrchovatě naplněny laskavými a moudrými slovy o dobru a lásce, které jsou největším bohatstvým v životě člověka - v dnešní době bohužel už jen v pohádkách. Velmi se mi líbila role prostořekého šaška v podání Jozefa Kronera, naopak Libuše Šafránková na mne nepůsobila tak přirozeně jako ve většině z jejích mnoha princeznovských rolí. Film jsem viděl po mnoha letech a byl pro mne velmi příjemným zážitkem. 70%. ()

Tsuki003

Jedna z lepších slovenských pohádek. Nesedí mi ta vážnost a tmavost v pohádkách našich sousedů. Bohužel ani přes dojemné zpracování, navíc s princeznou Libuškou, to není zdaleka nějaký superflák. Byl jednou jeden král je v tomto ohledu zcela jiná třída. Ale pořád je to pěkné pokoukání s krásnou hudbou. ()

ProfiDivak

Strnulosť a pátos postáv z nich vytvárajú dobré kulisy pre vychutnanie jedného z najväčších rozprávkových príbehov. Dostal som to, čo som potreboval. ()

brasek

Slovenská verzia klasickej rozprávky podľa mňa nedopadla vôbec dobre. Úvodný rytiersky súboj bol najlepší moment z celého snímku. Slabý príbeh, iritujúce emócie a nedôveryhodný happy end. ()

Teachman

Námět a zápletka: 5/10 ... Vizuální stránka: 5/10 ... Soundtrack: 5/10 ... Didaktický potenciál: 5/10 ... Celkový dojem: 4/10. ()

Grázl83

Raději bych, kdyby to vysílali v originále. Nechápu, proč se to nemůže vysílat ve slovenštině. Ten český dubbing některých postav je hrozný. ()

v.indruchova

Velice zajímavé zpracování této známé pohádky. Krásná Libuška. Pěkná příroda a ty jeskyně. Na svoji dobu opravdu krásný obraz, jelikož Němci :) Líbí se mi že zde jsou jména postav (staro)slovanská. Velice pěkné prostředí. Tato verze by si zasluhovala více pozornosti diváctva. Jde vidět že si na pohádce dali práci, např. některé kostými jsou pěkné. Některé ze solného království jsou srandovní. Plast na kostýmech. Neuvěřitelná houževnatost a /tah na branku/ hlavní hrdinky. :) Co je divný je předabování do slovenčiny. Pěkná pohádka bez násilí a velice poučná. Takovou bych pustila dítěti bez obav. Je třeba vytvářet hodnoty od malička. Necháváš prtě s mobilem v pracce hlavně aby byl klid? Radši mu pust  starší pohádku. Na co vám bude že děcko bude mít všecko! když bude toužit jen po majetku a nebude si vážit nikoho a ničeho? ()

PTuranyi

Pekná filmová verzia klasickej rozprávky. Ktorá podobne ako Tri oriešky pre Popolušku je nemeckou koprodukciou s Libušou Šafránkovou v hlavnej úlohe, no na rozdiel od nej sa nestala takou populárnou. Môže za to možno použitie tak trochu príliš syntetických prvkov v hudbe. Samotná téma zložená Karlom Svobodom je krásna až rozprávková, ale pokiaľ ide o použitie zvukových kulís pre vytvorenie atmosféry, tak syntetické zvuky tu často vyznievajú síce honosne a originálne, ale tak trocha moderne a rušivo. Produkcia je celkom kvalitná hoci si vystačí s jednoduchými trikmi. Zato herecké obsadenie obsahuje ťažké kalibre. Angažovanie Karola Machatu a Ladislava Chudíka ako kráľov nasadilo latku vážnosti a majestátu na vysokú úroveň a Libuše Šafránková v úlohe princezny nikdy nesklame. Tak trochu čudne znie počuť jej hlas predabovaný do slovenčiny, podobne ak aj hlas Juraja Kukuru. Dieterovi Kirchlechnerovi naopak hlas Stana Dančiaka sadne ako uliaty. Dokonca si dlho myslel, že Argonita hrá sám Dančiak. 70% ()

kodwin

Pro mě příjemné překvapení. Chvílemi to trochu vázlo, ale celkově se určitě jedná o koukatelnou pohádku. Navíc mladá Šafránková je prostě ta správná princezna. Škoda, že Sůl nad zlato televize skoro vůbec nedávají a přednost mají věci typu Princezna ze mlejna, kde se objevují ve srovnání s Krónerem, Chudíkem či Kukurou v podstatě neherci. ()

J.J.1972

Pekné, no trochu silené...herecké výkony (aj majstrov) sú akoby to "museli" odhrať..... L.Chudík v úlohe, ktorá mu vôbec ale vôbec nesedí ... viac by úlohy sedeli, ak by si ju vymenil s K.Machatom. Oproti "Byl jednou jeden král" je to len slabší čajový odvar, vo veľmi umelých kostýmoch s nešikovným komparzom. Žiaľ. Hudba K.Svobodu to mierne drží nad hladinou, i keď pripomína miestami "Tři oříšky..." a miestami "Návštevníkov" :D ()

gezko

Bratia Česi, nehnevajte sa na mňa keď Vám poviem, že táto rozprávka nie je česká, ale československá. A keby sme to chceli výslovne deliť, tak je slovenská (vy máte Popelku). Zo slovenskej filmovej tvorby je Soľ nad zlato pre mňa ten najväčší skvost spolu s Kráľom drozďou bradou. Ale vráťme sa k veci. To, čo robí pre mňa túto rozprávku výnimočnou je nepomer medzi temnou a svetlou stránkou. Urazený kráľ na zemi, urazený kráľ pod zemou, urazení princovia, namyslené princezné - kontra dobrota Marušky a múdry šašo. Proste taká smutne krásna rozprávka s krásnym ponaučením - ľúb každé svoje dieťa, nech povie čokoľvek. ()

Sofinek

Pro mě velmi zajímavá a ne zcela doceněná pohádka. Mám ji mnohem radši než "povinně veselou" werichovskou pohádku Byl jednou jeden král. Oceňuji na ní zejména určitou temnost a chlad, který mi v jejím případě prostě nijak nevadí, neb koresponduje s nádhernou slovenskou přírodou. Famózní je taky hudba. Nemůžu jinak než dát 95 %. ()