Chaloupka na vršku (TV seriál)

Loutkový / Pohádka

Česko, 2006, 13x8 min

Ano, souhlasím, po všech těch slátaninách z poslední doby, konečně jedna hezká, milá a příjemně natočená předvánoční loutková pohádka, takové malé pohlazení na dobrou noc samozřejmě pro ty nejmenší...(14.12.2008)

Pro předškolní děti naprosto perfektní večerníček. Jednoduché příběhy ze života na vesnici někdy v (a teď hodně tipuju) z poloviny 19. století, které kromě povedené animace mají i spoustu lidových písniček. Každý díl je jeden měsíc, ve kterém se děje něco pro dané období typického - v lednu tři králové, na podzim pečení kaštanů.... Z toho, co jsem měl možnost vidět to patří mezi vůbec nejlepší věci, které se tu po revoluci pro děti natočily.(22.11.2011)

Neobyčejně půvabná poetika obyčejného života z poloviny 19. století, která připomíná lidové obyčeje. Dokonalé propojení jednotlivých dílů s písničkami je běžné, ale když ve vánočním díle oživne i betlém, tak to je zázrak. Propojení s Vánočními koledami je patrné.(7.3.2010)

Úvodní kýčovité sluníčko vem čert - tohle je po všech těch ohavnostech, které u nás v posledních letech hojně vznikaly, konečně milý, vkusný a po výtvarné stránce překrásný večerníček. Opravdu jedna z mála pohádek, kterou můžu dítěti pustit s klidným svědomím, aniž bych se musela obávat o její duševní zdraví. Tvůrcům tleskám a děkuji za tak milou podívanou.(2.1.2011)

Mezi novými večerníčky je tenhle fakt o něco lepší. Ale znám přesto mnoho lepších večerníčků.(10.8.2009)

To je skvělý večerníček. Loutkové vyprávění o tradičních celoročních zvycích, i když už některých zapomenutých, prostřednictvím jedné vesničky se opravdu povedlo. Myslím, že tohle děti potřebují..(22.12.2013)

Poslední marná snaha o záchranu něčeho, co mělo smysl.(12.8.2012)

Uf, to jsem si oddechl. Už jsem se bál, že po všech těch Gogo a Figi, nebo třeba co skončil nedávno Dětský zvěřinec, nedokážeme už natočit pěknej večerníček. Není to žádnej adrenalin, ale takové příjemné pohlazení. Prostě konečně něco na dobrou noc.(12.12.2008)

Krása...(19.10.2009)

Milé zachycení života na vesnici v 19. stol. Písničky, pranostiky okořeněné mravním poučením, lidové zvyky svázané s církevním rokem. Přes občasné úlety nelze tvůrcům upřít dobrou vůli. Věřte nevěřte, ale naši předci na Dušičky dýně nedlabali. Chtít po tvůrcích věrné zobrazení náboženského života a církevních obřadů by asi bylo trochu moc, ovšem označit sv. Josefa za tatínka Pána Ježíše, to vyžaduje notnou dávku nevzdělanosti. Kvůli pohanům, kteří tu skřehotají o jakési křesťanské propagandě, jsem zvažoval pět hvězdiček – ale seriál není bez chyb.(5.1.2014)

Krásný večerníček z dob našich pra-pra-...-rodičů. Pro mě jakési "zjevení" mezi večerníčky z poslední doby. Animace myslím vhodně zvolená vzhledem k době, o které se pojednává. Pro předškolní děti úžasné propojení s rokem v přírodě a s různými jeho svátky i s lidovými písněmi. Navíc krásné příběhy: obyčejné starosti a radosti obyčejných dětí i dospělých a snaha o jejich řešení... Nové díly z roku 2013 se mi líbily snad ještě víc než ty původní, až na ten poslední. Bez ohledu na to, co si myslíte, o "vydlabávání tykví" a Halloweenu, zde tedy tvůrci šlápli vedle: naši pra-pra-...-rodiče neznali ani jedno, ani druhé. Naopak nejvíc se mi líbil díl "Jak se Honzík postavil čelem". Situace, se kterou se dříve nebo později setká každé dítě (i dospělý), je podána velice prostě a didakticky jen nenápadně. Tyto příběhy rozhodně stojí za vidění - pro děti i pro rodiče a České televizi i všem tvůrcům za ně patří můj dík. Na seriál volně navazují "Vánoční koledy", kde převažuje hudební stránka a které jsou výborné pro dobu vánoční. Zajímavé komentáře: triatlet, Teya, Hanecek, 4sAd, Tejca.(29.11.2013)

K tomuto večerníčku dodám snad jen - No konečně! :-)(18.7.2009)

Kdyby si autoři odpustili to chválení boha, modlení a jinou křesťanskou propagandu, ráda bych dala za 5*, ale takhle musim hodnocení snížit. Je to škoda, po dlouhý době to byla česká pohádka, která se mi opravdu líbila.(24.6.2014)

Konečně pěkný večerníček! Nebojí se náboženských motivů a je i výtvarně velmi dobře zpracovaný. Bohužel se bojím, že přesně toto se dnešním dětem odkojených na Gormitech a podobných příšernostech líbit nebude. Škoda...(20.12.2011)

Tenhle večerníček je jeden z nejvydařenějších poslední doby. Tohle pusťte dětem a třeba se nám někdy podaří vyhnat ty moderní kreslené stupidity z televize :) Neříkám, že jsou hrozné všechny, ale většina. Naproti tomu tohle má pro děti hlavu a patu a navíc je hezké, že by i v budoucnu mohly vědet, jaké tradice se u nás dodržovaly / dodržují. Kouzelná loutková animace, jsem ráda, že tohle vidím :)(5.4.2013)

• Looka

To si zas někdo spletl TV Noe a ČT...(4.12.2013)

Pokud si někdo u nových Večerníčků stěžoval na tuctovost a málo pohádkovosti, tak tenhle mu to dozajista plně vynahradí. Podobné Večerníčky už se moc nedělají a proto bez váhání 5 *.(14.12.2008)

• Stejšn

Dávám odpad. Co k tomu říct, když všichni ostatní dávají od tří do pěti hvězdiček? Také jsem původně chtěl dát podobné hodnocení, celé je to totiž naprosto nádherně udělané, výtvarná, animační i zvuková stránka na výbornou. Seděl jsem se svým tříletým synkem před televizí, užíval si večerníčku, až jsem se do toho zaposlouchal a tu náhle jsem se zhrozil: "chvalme pána našeho Ježíše Krista"? "Ježíš se za nás obětoval...", "Jidáš zradil našeho pána..." COŽE?!!! Tuhle hnusnou křesťanskou propagandu že veřejnoprávní televize chrlí na ty, kteří jsou nejzranitelnější? Tak to teda ne, takovoudle odpornou agitku jinak než odpadem hodnotit nemůžu, za tu podlost. A může být v sebekrásnějším pozlátku.(18.12.2011)

• jar0us

Černoprdelnická agitka v kýčovitě "malebném" provedení. Animace je sice celkem povedená, ale malýmu se to bojím pouštět, aby mě pak nehnal do kostela třeba pro svěcenou křídu, já se polsky nedomluvím.(18.7.2013)

Solidní příběhy a dobře míněná snaha o vzdělávání. Jenže sráží to opravdu hodně překonaná animace, hlavně to sluníčko hned v úvodu je fakt nevkus.(14.12.2008)

<< předchozí 1 2