Ulovit miliardáře

• angličtina Catch the Billionaire (více)
Česko, 2009, 90 min

Předloha:

Martin Nezval (kniha)

Kamera:

Marek Jícha

Tomáš Matonoha, Ester Janečková, Jiří Mádl, Kateřina Pechová, David Štěpán, Josef Carda, Milan Šteindler, Radomil Uhlíř, Miroslav Etzler, Tomáš Vorel ml. (více)

Miliardáře touží ulovit každý i každá. Policisté, novináři, politici, umělci, dámy i chlápci od náboženství. Na úspěšného podnikatele Patrika Grossmanna je navlečena vykonstruovaná reportáž. Atmosféra zhoustne natolik, že si do něho může každý kopnout, a tím demonstrovat svou morálnost. I jeho přítelkyně, televizní rosnička, cítí, že by její kariéra mohla být ohrožena. Zdálo by se, že musí přijít nezastavitelný pád, když se v marihuanovém opojení dostaví spásný nápad… Podstatnější než příběh je odhalování vztahů a mechanismů, na nichž funguje informační společnost. Diktatury nepoužívaly Public Relations, ale propagandu. O propagandě věděl každý, ale nikdo ji nevěřil. O Public Relations neví nikdo, ale věří mu každý. Zkrátka být dnes miliardářem, není nic záviděníhodného… (oficiální text distributora)

geklon odpad!

Vážený jakýkoliv hodnotiteli, pokud si chceš při sledování snímku ověřit, zda stojíš za většinou, která tento snímek posílá do hodnotitelských bažin, tak přeji dobrou chuť. Pokud chceš jen vybočit z řady a nebejt součástí stáda. tak na to ani nekoukej a hoď plnej počet. S otevřenou hubou koukám jak Strážci vesmíru na Pacifik Rim. Vorel st. je bez vkusu a bez větších uměleckých ambicí už skoro 15 let. Po Skřítkovi, jakby se v námětech vyčerpal a svou poetikou a ojedinělou atmosférou a filmařským know-how, spíš otravuje než baví. Počin Ulovit miliardáře mě už prvních minut přesvědčila, že koukám na něco, co jen tak s chladnou hlavou nerozchodím. Na co si ten Vorel, do prdele hraje. A o co mu jde? To chce být jako komentátor a invegastikativní hovnař současné doby? Proč? Absolutně zapomněl, co že to točí a zamotává se do vyprávění příběhu, že si zakrývám chvílemi oči, jak mi je ze sledování trapně. Kupodivu víc než kdy jindy při sledování Vorlovoloviny. Ploché postavy bez vývoje, jen z jednou stranou mince. V příběhu bez vývoje a fungujícího scénáře. Arsenál dvorních a už léty vyčpělých Vorlových (ne)herců, se pitvoří a nastavují, v některých případech nevědomky svojí holou prdel, tak jak jí snad nikdo nechce vidět. Brrrrrrrr. Pane Vorel, tohle hnusno neni hodno ani Trošky obdivu. Sračka, která nikoho nezajímá. ()

pytlik...

Ok ok Vorle, přesvědčil jsi mě, opouštím svůj sen stát se miliardářem, jak vidím, není o co stát. Lepší je nemít ani vorla. Jinak film se mi tak hrozný nezdál, škoda jen přeplácanosti, kdy se tam pan režisér zkrátka snažil vrazit všechno. Nepřekonaným vrcholem Vorlovy tvorby tak pro mě zůstává Kouř. Jinak je fajn, že se David Bowie nemusí bát o následovníky, bezpohlavní androidi nevyhynuli, Mádl s tím malým Matonohovým synem se toho úspěšně ujali. ()

Timak odpad!

divím se, že vůbec Vorlovi někdo dá peníze, aby točil. Tomuto pánovi bych zakázal se prezentovat jako režisér. Všechno co natočil, byly - promiňte mi to slovo - sračky. A tohle je teda obr sračka! ()

Master19

Všechno je tu tak afektované, až to není uvěřitelné. Osobně mi dělaly kreace Tomáš Matonohy, Jirky Mádla, Josefa Cardy, Davida Vávry a jiných radost, ale příběh (dá-li se to tak říct), je hodně rozsypaný a nedařilo se mu držet pevnější kontury. Nenechal jsem se tedy strhnout a zachoval si o naší společnosti nějaké ty iluze. Tak uvidím... ()

Trustme

Filmy Tomáše Vorla byly vždy poněkud jiné a ve své době vzniku často nepochopené i nepochopitelné. Jeho styl nejde uhlazenou cestou českých hřejivých filmů. Tolik odsuzované přehrávání herců a triviálnost jejich výkonů je stejně jako u Svěrák/Smoljak filmů, divadelních her, tím čím se záměrně chtějí odlišovat a vytvořit dojem nadhledu k tomu co dělají. Kontroverzní Ulovení miliardáře není filmem, který by měl každý na originálním nosiči, byť kvalita obrazu díky technologii rozlišení 4K je konečně i u českého filmu brilantní, ale určitě to také není film na vyhození. Už tím, že poukazuje a zhnusuje všechen ten póvl co u nás bují. Všechny postavy a herci jsou vybráni s pečlivostí vyvolat divácký odpor. Jejich karikaturní herecké výkony zcela přesně vyvolaly diváckou odezvu a vlastně za to si zaslouží právem odpad - což je paradoxně ocenění. Ve kterém jiném filmu se objeví všechny vystupující postavy jako negativní, odporné a na zabití... Vrcholné nadSklepní výkony musí totiž přimět i buddhistické mnichy k neplánované vraždě, za to co zde předvádí Kateřina Sedláková jako Pindulína a David Štěpán jako rozmazlený miliardářský fracek. Tento film je o odpadu, ale nikoliv odpadem. ()

IvyH odpad!

Prostě si představte zajímavý nápad, který se neskutečně zvrhl. Vorel si nejspíš vzal příklad z Borata a taky chtěl urazit a zesměšnit co největší skupinu lidí. Nechybí zde stereotypy jako hloupá moderátorka počasí, prohnaný židovský miliardář, bezpáteřní investigativní novinář, malý romský zlodějíček, velcí romští bossové, tisková mluvčí, která v noci chodí do striptýz klubu a ráno s dcerkou do synagogy, zkorumpovaný policista (ale to možná už není ani urážka) a mnoho dalších postav, které sice vystihují, jak to dnes v Česku chodí, ale dělají to takovým nesnesitelně křečovitým způsobem, že když si začínáte myslet, že horší už to být ani nemůže, přijde scéna, kde syn stojí nad souložícím tatínkem na molu, a kdo neuvidí, neuvěří. Ve filmu zazní věta.: „Kultura týhle země nikdy nevznikala v žádným intelektuálním spolku,“ bohužel (nebo díkybohu?) nevznikla ani v novém filmu Tomáše Vorla. ()

jitrnic

Koho neodradí "herecká" sestava, ten má smůlu a musí se připravit na to, že ho film pravděpodobně úplně odrovná. Kamera, hudba a herecký výkon Jiřího Mádla snesou přísnější měřítko, všechno ostatní je na šíleně amatérské úrovni v čele s hereckými výkony vyjma výše uvedeného. Nejhorší je pak myšlenková úroveň filmu, je strašně banální a zlá. Chci věřit, že to Vorel nemyslel doslova a že to má být legrace na druhou. Karikatura povrchního vnímání světa. Těžko říct. ()

ghatos

Nerozumím zdejšímu zdrcujícímu hodnocení. Vorel st. pokračuje ve svém stylu. Ano, je to někdy uhozené a kostrbaté, leč propojení různých zájmových skupin, politiků, části policie, novinářů a bůh ví čeho je (nejen) u nás nepopiratelnou realitou. Mě se celkem líbilo rýpání do cikánů, židů a gayů. Tohle není žádné dno české kinematografie. Podívejte se, co točí Magnusek, Troška nebo Poledňáková. Tady je alespoň pokus o určitou kritiku. To je pořád lepší, než národem milované Babovřesky. 45%. ()

Gekacuk

Na tento film se samozřejmě budou dívat různě diváci z různých vrstev společnosti. Pro mne je to vynikající film!!! Vorel tentokrát ťal do živého a vzal si na paškál zdejší mafii a na ně nabalené lidi. Kritika naší společnosti je zde nemilosrdná, přitom však pravdivá, zábavná a velmi vtipná. Autor vystihl, že hlavním problémem naší doby je korupce, klientelismus, nepotismus (či snad dokonce tribalismus) a zákony vytvořené pro beztrestnost vyvolených. Vorel jde do hloubky a neušetřil nikoho – politiky, podnikatele, disidenty, nezávislé novináře, policii, etnické, národnostní a sexuální menšiny. Snad jen těch narážek na židovství je trochu příliš. Nejlepší je asi Mádlova reakce na větu: „Á, vy jste premiérův kamarád.“ - „Ne. Ze svého kamaráda jsem udělal premiéra!“ Z té pravdivosti až mrazí. To už musí pak být úplně každému jasné, koho Mádl ve skutečnosti představuje. Vidíme zde figurky rádoby podnikatelů a politiků bažících po moci, po vlivu. Přitom jsou to karikatury těchto pojmů, kteří nemají s podstatou výrazů „podnikatel“ či „politik“ nic společného. Ve filmu se to jen hemží zkorumpovanými individui. Slušných lidí je tu jako šafránu. Film ukazuje v nadsázce a mistrné zkratce, jaký je dnešní reálný svět v Česku. Sledujeme boj hlavních protagonistů o ovládnutí médií. Kdo řídí média, ovládá celou společnost. To je jasný cíl. Pak si může dělat, co chce. Okrajově se Vorel mimo jiné dotýká i problému výchovy dětí, trávení jejich volného času, rozpadu rodiny. Snaha o osvojení malého Roma bohatým homosexuálem vyzní tragikomicky. Můžeme srovnávat rozdíl v životních postojích většinové společnosti a minorit, které se orientují na okamžitou spotřebu a upozaďují dlouhodobější cíle. Velmi zábavná je křečovitá snaha novináře, aby zůstal nezávislý za každou cenu. Scény odehrávající se v policejní služebně a vězení vypadají docela věrohodně a tudíž si zaslouží naši pozornost. Snad jen scéna marihuanového dýchánku na břehu Vltavy je trochu nudná. Jinak je to pravdivý a výborný film, pokud u jeho sledování přemýšlíme. Tak to vidí pánové Gek a Čuk. ()

P1tr odpad!

Co to mělo sakra být? Jeden z Vorlových výstřelů vedle, který možná v jeho hlavě dával smysl, ale navenek jde pouze o neskutečně trapný pokus o sociální komentář, pokud jsem tedy správně pochopil o co režisérovi šlo. Film je směsicí někdy nesmyslmých, někdy naprosto debilních scén, nad kterými nejde nekroutit hlavou, až vám z toho na konci filmu skoro upadne hlava a celé to působí, jako by to napsal a natočil nezkušený debutant bez špetky talentu a ne zkušený režisér. Rád bych viděl dokument ze zákulisí tvorby a natáčení, myslím, že by to bylo zajímavější a zábavnější, než samotný film. ()

blackkocour

Ty vole, nebo spíš Vorle? Já čekám nějakou černou matlaninu, a ono to je jen slaboučká komedie, o vypatlaných podnikatelech. Nestalo se snad ani jednou, že by mě Vorel něčím zklamal. Tady se jeho rukopis pořád uchoval, a pokud v tom vidíte jen "do píči, to v tom filmu nemůže ani jeden debil mluvit normálně??", tak co tu ještě děláte. Přestaňte špinit dobrý rating filmu, a radši si běžte ihned pustit nějakou ultra trapnou Sandlerovinu, až se z desatého hovna, co Sandler vysere na vaše obrazovky, neukuckáte praženou kukuřicí. ()

Danula13

Tento film je prý rasistický, antisemitský a já nevím, co ještě. Vorel je ale fakt kadet. Toto je trefa přímo do desítky. ()

LexBarker

Na film jsem si musel chvíli zvykat,ale po chvíli jsem se již bavil.Velmi přesně vystižená satira na elitu naší současné společnosti...Je mi trochu smutno z toho,že kdo má podobný pohled na naší společnost,jako režisér Vorel,tak ten je hned označován za komunistu,nebo zapšklého člověka.Ono takhle skutečně vypadá a nejen v naší politice... ()

ericek

Nechápu místní katastrofické hodnocení. Já jsem se po většinu filmu opravdu bavil. Vorlův rukopis je znát od začátku do konce a přirovnání k žumpě české kinematografie nemůžu brát vážně... 60% ()

ZkuKol

Jeden z nejtrapnějších českých filmů. Místo aby nastavoval zrcadlo, rozesmíval diváky na účet zúčastněných a hnal davy do ulic s touhou po změně, je toto dílo fiaskem na celé čáře. Na figurkaření u Vorla už není nic ani vtipného ani nápaditého, ač se snaží předsudky zesměšnit, sám se jim neubrání, nutnost postelových scén jsem nepochopil a novinářskou rodinu už raději ani nezmiňuju. Tím, že pan režisér na postsynchrony sere (je mi líto, lépe se to popsat nedá) mohl u mě film dostat maximálně 40%, 10% vzala stylizace, 10% většina hereckých výkonů a 15% výše uvedené. To, co film získal, ale není díky Vorlovi, ale díky Wichovi, jenž udělal poměrně fajn soundtrack a Jícha si s výjimečnou kamerou taky slušně pohrál. Milionář Grossman chce banku, lobbista Lehký taky, musí proto spolu teatrálně změřit síly, aby zjistili, že jeden bez druhého nemůžou být... 5% ()

sedm.1 odpad!

Pokud jsem Jakubiskovo Post Coitum označil za absolutní filmové dno,pak nevím,co si mám myslet o výtvoru pana Vorla.Radši tedy budu šetřit čas a než abych tu opravdu vulgárně nadával na něco tak nepopsatelně odpudivého,tak sem prostě jen lupnu ODPAD! a budu se přesvědčovat,že s českým filmem už vážně nemůže být hůř.Takže jen ve zkratce,nejpříšernější film,tvořen nejstupidnějším scénářem,nejextrémnějšími hereckými nevýkony a především vše "obohaceno",či spíše korunováno nejubožejším stylem jednoho rádobyosobitého poplety,jaký se po našich kopcích prohání.Pan režisér prostě Miliardářem trumfl vše špatné,co zde kdy vůbec vzniklo.GRATULUJI!P.S.Paní Janečková a Sedláková by hodně rychle měli změnit obor,co je moc,to je moc. ()

Hallda

Hrůza. Ten děj je naprosto unavující a o ničem. Za celý film jsem se POUSMÁL jenom jednou a to když byla scénka s cikánem, jak chce Matonohovu peněženku. Toto nemůže být komedie. Jednu hvězdičku si zaslouží Dj Wich za znělku. ()