Věc: Počátek

Vec

Vec: Počiatok

Horor / Sci-Fi / Mysteriózní / Thriller

USA / Kanada, 2011, 99 min

Není žádným tajemstvím, že než to začalo papat Američany, tak si zgustlo na Norech a spol. A jelikož tvůrci vycítili, že finanční možnosti fandů Věci ještě nejsou zcela vyčerpány, tak se pokusili logicky nacpat prequel před slavný film. Nebudu zastírat, že se jim to celkem podařilo, nicméně souboje nenažraných buněk s plamenomety mne do žádné zvláštní extáze nepřivedly.(26.10.2012)

• gudaulin

Nepovažuju se za nijak zvlášť chytrého, ale u podstatné části filmů se mi bohužel daří až bolestně přesně odhadnout, jak bude vypadat, co od něj můžu čekat, jak dopadne a jaký bude můj výsledný dojem. Filmový průmysl se totiž snaží splnit zadání k výrobě komerčně úspěšného filmu a zároveň tak oslovit cílové publikum. Bylo jaksi jasné, že děj prequellu legendární Carpenterovy Věci se nemůže odehrávat mezi desítkou Norů na odlehlé antarktické základě, protože rozhodující tržby pořád ještě dělá americký trh a americký divák je opravdu sebestředný, takže pokusy zasadit nějaký trhák mezi evropské, asijské nebo jihoamerické hrdiny až na výjimky nedopadá dobře. Bylo nutné taky zohlednit ženské publikum a posun v konání ženských hrdinek, které se od 80. let zatraceně emancipovaly a táhnou leckterý akční film. Stejně tak bylo nutné zohlednit významnou americkou národnostní menšinu, a tak nám z toho vyšla sestava hlavních postav. Filmový děj se od 80. let taky výrazně zrychlil a publikum hodně omládlo, takže tomu se taky muselo vyjít vstříc. Mimochodem na úkor kvality filmu, protože Matthijs van Heijningen sice zjevně Carpentera obdivuje a snaží se jít v jeho stopách, nicméně evidentně nechápe, v čem spočívala kvalita původního filmu. V něm hrála dominantní roli paranoidní atmosféra kolektivní nedůvěry, hysterie, plíživého strachu z nejistoty, komu se dá ještě věřit. Jestli něco v Heijningenově snímku schází, je to právě atmosféra. Carpenter pracoval s dlouhými záběry a klíčovými scénami u něj nebyly ty, kdy se Věc klube z lidských těl, ale ty, kde se konfrontovali polárníci mezi sebou. Jestliže dokázali hororoví fanoušci dlouze diskutovat o tom, jak se dostal na polární základnu plamenomet, v Heijningenově filmu těch logických děr a zjevných nesmyslů nacházím nesrovnatelně víc. Nejde o žádný průšvih, dokonce v rámci žánru jde možná o poctivý průměr daný především atraktivitou předlohy, ale kvalitě původního Carpenterova filmu se jeho následovník nepřiblížil ani vzdáleně. Předpokládal jsem, že to tak dopadne, a premiéře v kině jsem se vyhnul, nebyl jsem tedy ani zklamaný. Celkový dojem: 40 %.(11.2.2012)

Tuctová záležitost, která vyniká jenom onou "věcí." Zde je krásně vidět, jak geniální je myšlenka mimozemšťana vytvářejícího kopie takhle odporným, nechutným (v podstatě je to totéž slovo, ale má dvakrát tak velkou sílu) způsobem. S takovým hororovým skvostem se mělo zacházet s větší úctou. Jako velkej průšvih hodnotím výběr postav, to je totiž skupina zarostlejch vousáčů, co vypadají jako dřevorubci a z nich vyčnívá pouze doktorka a černoch (ze zřejmých důvodů). Copak jich pár nemohli aspoň oholit? No nic... Naopak kladně vidím hudební doprovod, kterej svou drásavostí vynahrazoval, kde atmosféra pohořela. Taky je tam sem tam zajímavá scéna a finále je překvapivě uspokojivé, ale stejně mě to spíš otrávilo.(19.3.2012)

Místy dokonce napínavé, ba dokonce nápadité, jinak ale průměr všech průměrů. Ale i to se dneska vlastně počítá. Tenhle tým amíků a dvoumetrových Vikingů spíš klouže po povrchu, a když už se do toho (spolu s týmem trikařů) pořádně opře, ty pořádné grády mu chybí. Dusná atmosféra, sžírající nejistota i vzájemná nedůvěra přeživších verze Johna Carpentera se holt nepodaří každý den (i když nutno podotknout, že nepovažuju snímek z roku 1982 za nějaké žánrové veledílo, sorry), remake/prequel selhává hlavně v psychologické rovině. S postavami necítíme znepokojení, nevnímáme uzavřenost a stísněnost základny, je nám jedno, kdo půjde na řadu jako první, kdo druhý.. Na druhou stranu vizuál, minimum logických nesmyslů, kvalitně odvedená práce trikařů (s designem potvory si fakt vyhráli) i docela slušní herci zvedají pomyslnou laťku vzhůru. Mary Elizabeth Winstead nakonec slušná, asi fakt lepší než nějaká uječená blondýna s dlouhýma nohama.(4.1.2012)

• kiddo

Docela by mě zajímal myšlenkový proces, který vedl režiséra k tomu, že jeden z nejtestosteronovějších filmů všech dob předělal tak, že z Kurta Russella udělal růžolící nevýraznou panenku, která snad ještě ani nemá postgraduál. Go, tým vagína! Tip amatérům: že si naše podělaná doba žádá genderově vyvážené obsazení, je smutný fakt, s kterým bohužel moc nenaděláme. Představuje to ale zajímavou výzvu, kterou nelze ignorovat, pokud není zrovna cílem tupá únavná nuda typu Vetřelec vs. Predátor: s ženskou akční postavou je nutné pracovat jinak než s mužskou, poněvadž stupidní drsnou pózu a lá Vasqézová nikdo nežere a myslet si, že žena a muž jsou v akční roli jednoduše zaměnitelní, vede k nudě a bezvýraznosti (garantuju: kdyby hlavní postavou byl kterýkoli z těch breiviků, atmosféra by byla úplně někde jinde). Snad jediný opravdový úspěch na tomhle poli je Ellen Ripleyová a tenhle zanícený hemeroid na tom nic nezměnil; prequel Věci je příšerně, opakuji, PŘÍŠERNĚ zrežírovaný a teď ani nemám na mysli to, že režisér jakožto údajný fanoušek by jaksi neměl přehlížet zcela očividné kiksy v návaznosti. Snad tucet postav od sebe není naprosto nijak odlišitelný. Orientace v prostoru je zcela nezvládnutá a spíš než dojmem známého místa působí stanice jako právě objevovaná ruina. Napětí je budováno lekačkami. Triky jsou a) špatné b) dávající možnost si vše, dlouze a do detailů prohlédnout, takže si člověk připadá, jako by sledoval div ne pornografický fanfic (bez atmosféry, samozřejmě). Nakonec jedinou zapamatováníhodnou věcí je, že mizerná ústní hygiena vám zachrání život. Můj zubař nebude mít radost, až mu to vylepím na dveře. PS: K logice děje viz flanker 27.(21.11.2011)