Barbar

V dobách, kdy křesťanská víra téměř nedosahovala k hranicím Skandinávie, byl po dlouhých letech žaláře osvobozen němý muž, divoký barbar. Neznal svůj původ, ani cíl. Říkali mu One-eye. Ocitl se na lodi uprostřed neprostupných mlh severního Atlantiku, která směřovala na západ, vstříc břehům neprobádané Ameriky, snad i bájné Valhally. Po vzoru starých pohanských bohů objevuje One-eye svou pravou podstatu. (oficiální text distributora)

rukay

I přes pár světlých momentů doprovázených výbuchy nekontrolovatelného násilí, krve a vnitřností je Valhalla Rising hlavně rozbředlá kvazi-umělecká slátanina. Mimořádně dlouhé záběry mlžné krajiny a kontrastní oblohy baví, ale brzy omrzí. Katarze schází. Film plyne odnikud nikam. Závěr není vůbec. Je to trochu škoda, protože potenciál tam byl. Mads Mikkelsen má charisma na rozdávání a od 30 minuty táhne film jen jeho přítomnost. Bohužel, ani to nestačí a na konci mi zůstala v ústech pouze neurčitá pachuť z nepříliš objevně strávených 96 minut. 1* tak nějak sotva. ()

Razzor_82

"Vyvrhlo ho peklo!" Vikingská road movie v atmosférickém hávu. Začátek je neskutečně surový ale pak nastane ta natahovaná nuda na cestě za svobodou. Mads Mikkelsen je stylový ale nemá pořádně co hrát. Snímek tíží spirituální věci plus myšlenková konfrontace mezi křesťanstvím a pohanstvím. Vizuálně je to ale velmi zdařilé. 6/10 ()

pistik

Výborný film so skvelou pointou! Je vidieť aký je veľký rozdiel medzi americkou masovou kultúrou a európskym filmom, pričom automaticky neplatí, že to čo je trochu iné (a jednoznačne pre široké publikum nestráviteľné) nemusí byť automaticky zlé. Tak ako to bolo v prípade seriálu Rím a filmu Gladiátor, tak je to vidieť aj v porovnaní Valhally a napríklad takého Kráľovstva nebeského, kde americké veľkofilmy sú nereálne, nepresné a vyčačkané. Mikkelsen, ktorý neprehovoril za celý film ani slovo, je geniálny herec. Len by to chcelo aspoň anglické titulky, potom by bol tento dánsky film, ktorý som videl po turecky ešte pútavejší. ()

kwaicheng

Pohlédněte sami na sebe. Geniální, a je jedno, zda úmyslně nebo omylem. Nejprojektivnější film co jsem kdy viděl. Střetnutí pohledů malého kluka a jednookého...síla. Co se skrývá v lidské duši? Druhé ohlédnutí zpět říká, že tenhle film je jinak pěkná blbost...a ostatně chvílema i nuda. Ale má to i tu lepší stránku popsanou hore. ()

RajAthen

Tak tohle je oříšek. Dostal jsem předně něco dosti jiného, než jsem čekal. Film je skutečně syrový, ovšem moc možností k drsnosti nemá. Vizuální stránka mě skutečně nadchla, ovšem nelze se ubránit dojmu, že řada scén i skrovných dialogů jí byla podřízena. V řadě momentech tak na diváka dolehne určitá absurdita konání i celkového děje. Film zkrátka trochu lavíruje na pomezí - na "reálný" film je příliš zasněný a na symbolický by zase trochu měl přitlačit na pilu. Přesto jsem oka neodtrhl a to se počítá. Přesto varování všem, že škatulka akční film není tou správnou. Nejvíce mě pak na filmu fascinovala destinace výpravy, jelikož představit si s mapou v ruce cestu výpravy, jež je navíc zahalena mlhou, je přinejmenším úsměvné a skutečnost, že dotyční vůbec přežili, zarážející... (Ovšem přežili? :) ) ()

Forty-

Vyborny zazitok, treba sa nechat vtiahnut do deja a zbytocne sa nad tym vsetkym nezamyslat. Skor umelecke dielo nez klasicky film. ()

bakeero

Pomalý a tichý film pro milovníky dlouhých záběrů. A taky hodně drsný. Nejsem přímo milovníkem oněch dlouhých záběrů, ale Mads Mikkelsen má takový charisma, že celej film utáhne vlastně sám. I tak mně trochu nahlodává pocit samoúčelnosti oněch skutečně krásných, ale přesto (možná) zbytečně dlouhých záběrů. ()

Acrobat

Sťažka dýcham...... Vyjadrenie znepokojenia z polarity duchovenstiev a svetonázorov je nemožné obsiahnuť v jednom, aj to mizernom živote. Akékoľvek úvahy sú zbytočné, sú okrajové, pomaly okusujúce zvyšky neskazeného mäsa na zdochline pohodenej uprostred nehostinnej krajiny. Napätie sa dá krájať. Krv na čepeli ešte ani neuschla a už v diaľke počuť ženský operetný spev v mne neznámom jazyku. Dodáva tomu tú magickú atmosféru, keď z ničoho (plytkosti) sa pomaly rodí vzťah, zrod precítenia. Naznačená symbióza človeka-prírody vysáva posledné zbytky síl, čo v sebe nachádzam. Nemožno jej čeliť, odovzdávam sa a sledujem svoj (mnou stále neuznaný) osud. To zverské seknutie to živého tela je prienikom všetkého, čo nás poučky nikdy nenaučili a za umelej školy potláčali prirodzený odpor k opusteniu tela a mysle. Molekuly potu, krvi a vody opúšťajú tvár momentom vyvolania odporu sekery v hmotnom substráte. Vydaný úplne napospas živlom, úderom osamelosti, bezmocnosti; frustrácia z homogénnej sýtosti prírody, chladný závan vetra, porcovanie nahých pohanských tiel, vízia Tomáša Akvinského sa zhmotňuje v sálavom a burácajúcom tichu, ktoré nepretne ani arabská harfa. Premlčané sa stáva skutočnosťou v Novom svete. Mal byť objavený? Pýtajme sa každý deň, ak nám je umožnené privítať ho obetou. Strach. Nečelím mu zrovna hrdinsky. Nechcem zomrieť sám, chcem pocty, množstvo zástupov spravodlivých, Oráculum, vyslovenie vďaky, pomstu neprajníkom. Závoj nemennosti prírody a tohto nemiznúceho strachu sú silné, každý začína vzývať božstvá, ktoré majú byť tou pomyslenou vzpruhou, nádejou, odpoveďou na otázky, ktoré sa nechcem pýtať. Pretieram si jedno oko. Radostné Aleluja sa dostavuje pri blaženosti poznania, že sa nič nedeje./ Valhala Rising si podmaňuje už len názvom, ktorému je venovaná vyššie písaná úvaha. Mystérium, ktoré vládne po celý čas snímku je dokonalou promenádou utrpenia človeka v jeho ohraničenosti, beznádejnú obmedzenosť rozumu, ktorú zavrhujú racionalisti, ale aj nevyhnutnosť súžitia s prírodou, ktorá je naporúdzi – ponúka sa, aby oporným stĺpom neboli len tri piliere Európskej únie (ha-ha). Jemnosť brutality, ktorá bola stredovekým trademarkom a nemožno sa jej vyhnúť pomáha precítiť snímok intímnejšie, na vlastnej koži, či rozumovej empatie. Neskutočné je zosobnenie sa s Mikelsenom, kde sa môže vidieť množstvo ľudí. Film ako úvaha, kladenie režisérových vízií za sebou, má totižto viacero záverov, kde každý môže podnietiť docela rozumnú diskusiu. Stiesnenosť nastáva po záverečných titulkoch neskutočne oprávnene, chcem niečo rozbiť, spytovať si svedomie. Nie nastálo, ale to, že ho vyvolá, si u mňa zasluhuje uznanlivosť. Povinná snímka na hodiny náboženstva, etickej výchovy, dejepisu, povinné 10-stranové úvahy študentom do týždňa. WRATH je totálnou ukážkou veľmajstrovského pracovania s kamerou, expozíciou, exteriérom a ich kombináciou s umiestnením komparzu (mysli dánskych stredovekých bojovníkov). Je to niečo nad čím sa vždy rozplačem. Fantázia....../ Valhalla Rising.. Potupenie. Sebapoznanie. Vyzdvihnutie. Pochopenie. Ospravedlnenie. Smrť.....naša každodenná a zaslúžená. () (méně) (více)

Lovec prasat

Film, ve kterém se skoro nic neděje, prakticky se nemluví a místy přestávají zvuky znít úplně. Film o Vikinzích, na které ale ve filmu skoro ani nenarazíte. Film o bojovníkovi s třemi akčními scénami o souhrnné délce asi deset vteřin. A přesto film, od nějž jako zhypnotizovaní nebudete moci odtrhnout oči. Celý článek zde. ()

liberator

Opäť som asi videl iný film ako niektorí užívatelia, korí šetrili pri hodnotení jednou alebo dvoma hviezdami - tí istí pritom neváhali "pokrstiť" Conana ničiteľa, Centuriona a podobné vypatlaniny štyrmi alebo piatimi - rozhodne by potrebovali aspoň pár lekcií z filmových teórií alebo filmovej reči. Nech si to nikto neberie osobne, je to len môj názor. Valhalla Rising určite neposlúži ako ukážkový prípad, ale keby tento film vysušili a pomleli, môžu z neho v kľude namiešať niekoľko tuctov hollywoodskych "tiežfilmov". Jedinú výhradu mám voči dialógom - nie že by mi vadila ich striedmosť (ktorá celkom ladila s minimalistickým hudobným doprovodom), ale akosi to nebolo ono. p.s. tiež ste si všimli (hlavne ku koncu) občasné záblesky Jarmuschovho Mŕtveho muža? :) vrelo odporúčam prečítať si komentár užívateľa "Shadwell" ()

Slimakovec odpad!

Neuvěřitelně nezábavná a nudná sračka, která se táhne jak jízda vlakem s Českejma Dráhama. Nějakou zvláštní shodou náhod se mi povedlo tyhle 2 věci zkombinovat a málem jsem tak vytvořil časovej paradox spočívající v subjektivním prodloužení cesty ze 2 hodin na 5. Naštěstí existuje šipka vpravo, neboli "magický časový urychlovátko", který si u tohohle filmovýho zvratku užilo víc mačkání, než při hře Trackmania. ()

netWoor

nebudu si hrát na nějakýho chytrolína, který v tom, jak norskej Žižka (a kdo ví, jestli to byl Viking, cestovat z Norka do Jeruzaléma lodí mi přijde zvláštní nápad) vyvrhne k šutru uvázanýho, vidí kdejakej symbol či metaforu (a je mi celkem jedno, jestli to udělá ve třetině plátna nebo na jeho okraji, viz. komentář Shadwell). Pro mě byl ještě přijatelnej začátek, kdy jsem byl zvědavej, co z toho vzejde, ale postupně jsem se nudil a od přistání v Americe už jsem se nudil s odporem (proboha, vysvětlí mi někdo, co ti křesťani kravli v tom bahně? To jim jeblo ze slaný vody?). Takže ... jestli někdo chce umění, koukněte (asi tam je), jestli někdo chce film ...ee ()

waska

Krásné záběry divoké přírody všechno bohužel nezachrání. Ani charismatický Mikkelsen tomu nepomůže. Dlouhé záběry a naprostá absence hudby určitě nepřidá plusové body k mému hodnocení. Nebýt moc hezkých bojových scén, kterých bylo opravdu pomálu, nevim nevim, kam by se moje hodnocení dostalo. ()

Respex

N. W. Refn mě utrvzuje v přesvědčení, že se jedná o jednoho z nejlepších současných mladých režisérů. Jede si svůj styl a vůbec bych se nedivil, kdyby jsme k jeho filmům dostávali podrobný návod. Jeho filmy balancují na hranici atmosférických obrazů a minima příběhu nebo řekněme lépe - příběhu, který si žije svým životem a tempem. Na diváka může snímek působit až arogantně. Já jsem divák, tak chci všemu hned rozumnět a už vůbec nechci po konci titulků ještě týden přemýšlet co chtěl básník říci! Ale to je dobře! Refn chce aby divák přemýšlel, a proto nám přináší takto skvělé snímky. Barbar nemá silný nosný příběh, ale musím ocenit skvělou práci s kamerou, budování atmosféry v podstatě z ničeho a bravurní práci s herci, kterou zvládá čím dál lépe. R.G. ví s kým točit aby si vnásledujících letech odnesl zlatou sošku. Za mě dávám silné 3*, ale po další produkci možná zvednu na 4*. Určitě hodno doporučení. ()

Petulka88 odpad!

Jednooký sedí v kleci. Střih. Rvačka v blátě. Střih. Děcko sedí na útesu. Střih. Chlap sedí na trávě. Střih. Jednooký sedí v kleci. Střih. Vnitřností lítají okolo. Střih. Partička sedí v lodi. Střih. Partička pořád sedí v lodi, jen si prohodili místa. Střih. Partička leží v lodi. Střih. Chlap se válí v blátě. Střih. Chlap bodá do vody. Střih. Jednooký má halušky. Střih. Indiáni. Konec. Tak tohle je opravdové filmové utrpení. Dokoukat tuhle megadebilitu mě stálo opravdu hodně sil a nic na světě mě nepřinutí si tímhle peklem projít znovu. ()

ISAJ

Neviem aku motivaciu mali tvorcovia tohto filmu, ale mne jeho vznik naozaj nedava zmysel. Barbar je jednoducho totalne nudne video v ktorom sa nic nedeje, akurat tam je celkom pekne prostredie a zopar brutalnych zaberov s digitalnou krvou, a k tomu este jednooky (a asi aj s vyrezanym jazykom) Mikkelsen ktory nepovie pocas celeho filmu ani jedno jedine slovo. Asi v priebehu 15 minut sa striedaju polia pocas celeho filmu (s vynimkou lode), a pocas tychto scen sa nielenze nic nedeje, ale dokonca skoro ani nehovori. Az teraz chapem preco je v Drive Gosling taky ´zhovorcivy´. Vacsina ludi ktory film uvidia (pretrpia) a zbadaju na konci meno rezisera si asi iba zanadavaju. Nakoniec nemozem este nechat bez povsimnutia ten plagat na ktorom sa tvorcovia s Refnom na cele musia poriadne zabavat. 1/10 ()

Ryan Gosling dupne na plyn

Ryan Gosling dupne na plyn