Před více než dvaceti lety došlo k prvnímu kontaktu mimozemské civilizace s lidstvem. Lidé očekávali děsivou bitvu nebo významný technologický pokrok. Nedošlo ani k jednomu. Mimozemšťané byli uprchlíky z vlastní planety. Stvoření byla ubytována v nouzových domovech v jihoafrickém Okrsku 9 (District 9), zatímco se státy celého světa dohadovaly, co a jak dál. Teď všem dochází trpělivost. Dohled nad mimozemšťany byl svěřen MNU, soukromé organizaci, které je osud mimozemšťanů lhostejný. Měla by ale naději na obrovský výdělek, pokud dokáže zprovoznit mimozemské zbraně, které vyžadují k aktivaci mimozemskou DNA. Napětí mezi mimozemšťany a lidmi dospěje ke svému vrcholu ve chvíli, kdy začne MNU obyvatele Okrsku 9 stěhovat do nového tábora. Jeden z agentů MNU, Wikus van der Merwe (Sharlto Copley) se nakazí mimozemským virem, který začne měnit jeho DNA. Záhy se stává nejhledanějším mužem planety – je klíčem k odhalení tajů mimozemské technologie. Vyděšený muž má jedinou možnost: ukrýt se v Okrsku 9. (oficiální text distributora)

Klenotka

V Districtu 9 si člověk může hledat podtext o čemkoliv, nebo si jen užít výbornou sci-fi. Nebo to obojí smíchat. District 9 zase na první pohled nenabízí nic moc originálního v rámci příběhu - protekční, poněkud neschopný zeť velkého šéfa dostane na starosti velkou akci přemisťování mimozemšťanů, a jelikož jimi sám pohrdá, nemá s tím problém. Ve chvíli, kdy se následkem vystavení neznámé látky, začne v jednoho měnit, začne se na všechno dívat jinak a na konci pomůže jednomu uprchnout. Jeho přerod z antihrdiny, který je spíš jednodušší, ale přesto ho člověk nemůže úplně nesnášet kvůli lásce k jeho ženě, a proto, že tomu, co dělá, opravdu věří. Na konci je z něj klasický hrdina proti své vůli, a navíc je celý konec poměrně depresivní, ale otevřený, což snad nepovede k pokračování. Sharlto Copley v pohodě utáhne celý film, a jeho Wikus je celou dobu uvěřitelný uťáplý úředník, který se změní v naštvaného akčního hrdinu. Jacksonova producentská ruka je tu znát ve chvíli, kdy se trhají končetiny, či Wikusovi padají nehty a zuby. Ale v tomhle případě to není jen bezúčelné "fuj", ale patří to k určité syrovosti celého filmu a Wikusova přeměna je tak postupná a divák ji prožívá s ním. Celé je to pak taky tak trochu očividně splnění snu (několika) kluků, kteří si doma na dvorku chtěli natočit sci-fi a dostali na něj 30 miliónů dolarů, které beze zbytku využili. ()

Triple H

Tu som opäť raz s očakávaním zasadol pred vyhypovaný film ako hrom a zostal som celkom sklamaný. Samotný nápad je originálny a svieži pohľad na príchod mimozemšťanov na našu planétu. Aj dej sa sunie vpred pomerne zaujímavým štýlom a v rýchlom tempe. Druhá vec je, že hlavný hrdina bol síce parádne zahraný, ale poriadne nesympatický. Asi úmysel - človek mu chvíľu fandil, aby sa mu vzápätí opäť sprotivil. Dosť zmena oproti tradičným americkým hridnským sympaťákom - tu bol jeden zúfalý jedinec, ktorý sa sebecky snažil zachrániť LEN seba. Nie som si istý či ho to robí "reálnejším", ale je to zaujímavé. Rovnako ako samotný nápad filmu, ale to neznamená, že by ma to nejako zvlášť strhlo. Skrátka celkom dobre spravený film s fajn nápadom. Nič viac. Za obrovskú pochvalu stojí celá technická stránka filmu - tvorcovia totiž za 30 miliónov dokázali natočiť film, ktorý vyzerá kľudne aj 4x drahší. Klobúk dolu. Ale ako nominant za najlepší film na Oscara? To je IMHO sakra veľký úlet. ()

Mr.Ripley

Výše s hodnocením jít nemohu. Ač bylo zpracování neobvyklé a koncept jako takový originální, kretén coby hlavní postava všechny pozitivní dojmy přebil. Bohužel. ()

Doudis19

Není potřeba říkat, že s ohledem na rozpočet byly triky fajn. V podstatě na jakýkoliv rozpočet by se takovéto triky daly označit za velice zdařilé. Opravdu, co zde tvůrci dokazují po vizuální stránce, to se jen tak nevidí, a není to jen o tricích. Detaily, úžasná choreografie přestřelek, do toho ta všudypřítomná antisemitistická pachuť a přeměna hlavní postavy skoro tak děsivá jak od Cronenberga. K absolutní spokojenosti mi scházelo, snad jen trošku více emocí při potenciálně ještě silnějších scénách a vynechání naprosto zbytečných dokumentárních vložek na konci a začátku. ()

chelseaman22

Nad největším městem JARu přistane kosmická loď, jež svou velikostí mnohonásobně převyšuje Enterprise kapitána Kirka. Téměř dva miliony alienů jsou exportováni na skládku za městem, čímž už tak zvýší velké zalidnění (vyjádřeno čísly: 2364 obyvatel/km2). Rasismem proslulí jihoafričané hlučně protestují proti přítomnosti alienů (od Durbanu po pretorijské Kapské město). Vláda vyhoví svým voličům - hodlá přesunout všechny alieny kamsi do Kalahari, kde vysoko skákající domorodci budou značně vykuleni (jen si vzpomeňte, jaké pozdvižení vytvořila jedná prázdná láhev od Coca-Coly!). Ale jelikož je v JARu "demokracie", tak pověřené osoby obcházejí slumy a sbírají podpisy alienů. V těchto slumech používají alieni místo batohů košíky z Wall-Martu, místo řízku s kaší baští kočičí žrádlo i s plechovkou a v řadě neposlední se snaží obchodovat s nigerijskou mafií. Tato mafie má jediný cíl - dostat se na evoluční větvi o stupeň výš. Taky se ptáte, jak to mohou udělat? Žerou části těl těchto alienů! (nechť se tito bandité vrátí do třinácti milionového Lagosu!). A když nakonec dorazí i Optimus s hyper super zbraněmi, tak si říkáte, že v tomhle filmu jste krom pěkné baby viděli úplně všechno! 80% Celosvětový výdělek k 21. 6. 2013: $210,819,611, což je 7,03 násobek budgetu..........494. nejvýdělečnější snímek historie..........budget jen $30,000,000? Neuvěřitelné! ()

Remivsremi

Plné energie a elánu. Blomkamp na nás chrlí vše v obrovské kadenci a je vidět, jak moc se po celou dobu snaží. Od vizuálu přes hudbu až po herecké výkony, film šlape na paty i té nejvyšší konkurenci. Zkrátka podívaná, díky které se dostal do hledáčků mnohá diváků. ()

LeoH

Bylo mi před časem nesmírným potěšením podstrčit tenhle kousek nejmladšímu potomkovi a jeho bratránkům bažícím po nějaké té přisprostlé krvavé řežbě „lidstvo versus šmejdi z vesmíru“ a pozorovat, jak v nich pracuje pootočená perspektiva, fahrenheitovský model „horlivý šmejdobijec dostává ochutnat svou vlastní medicínu“, podvratná přetaženost násilí a dalších stereotypů (podobně, jako to dělal Verhoeven v Hvězdné pěchotě, jenže čitelněji), převracení jiných (hlavní hrdina natvrdlý úředníček, sympatie s navenek odpornými hmyzovitými útvary) – klukům bylo krásně vidět na tvářích, jak jim to šrotuje v hlavách, jak cítí, že jim ten film servíruje cosi jinak, než jsou zvyklí, možná i mění pohled na věci, ale jak je přitom drží a nepustí tím, jak je z jejich hlediska dobrej, dynamickej, drsnej, trikařsky dotaženej etc. etc. Při vzpomínce na tuhle projekci ztrácí význam těch pár logických děr i fakt, že v druhé půlce filmu trochu dochází podvratnický dech, končí žonglování se žánry i podpultové pašování myšlenek a zůstává už jen ta akční slupka. ()

Script

Zajímavý příběh o setkání s mimozemšťany, které je částečně natočeno stylem Dokumentu a částečně klasickým stylem. Už chápu, proč zkritizovali Elysium. Tvůrce obou filmů Neill Blomkamp si totiž vypůjčil z tohoto filmu příběh a trochu ho poupravil, aby diváci nic nepoznali. I tak mi Elysium přijde daleko zajímavější než District 9, ale vůbec mi to neovlivní hodnocení. ()

M.Z.A

Jsem tak trochu fetišista na světy, které vytváří Neil Blomkamp. Co lehce zkurvil jako řežisér, tak dohnal technickým zpracováním, na kterém za pár korun makal společně s Wetou. Film jsem viděl několikrát a vždy se skvěle bavím. Uvidíme, co přinese další díl. Snad po kritice jeho pozdějších filmů, upustí od jeho masturbačních, levicových představ. ()

Sonnik

You are not welcome here. Parádní celistvá béčková jízda kreveťáckým slumem. Že to má hloupý scénář? No a? Dokumentární styl tady parádně sedí, kreveťáci jsou superní a akční jízda v druhým dvou třetinách filmu je dokonalá. Postupně určitě každý začne fandit Christopherovi i Wikusovi a modlit se, aby to nikdo z nich neschytal. Snad Blomkampa neskazí prachy, které mu teď studia budou cpát pod ruce. "He was an honest man, and he didn't deserve any of what happened to him." ()

markuc

Rozhodne velmi impozantni filmovy pocin, jeden z nejzajimavejsich filmu tohoto roku. Originalni namet i velmi chytre ukazane chovani lidi, pokud narazi na neco neznameho. V tomto pripade se mi i zamlouvala lokalita (konecne film neodehravajici se v USA/v Evrope/na Blizkem vychode). Ale na humanni podtext nejak nemuzu zapomenout porad... ()

capák

Svou formou určitě jeden z nejoriginálnějších filmů, jaký jsem viděl. Škoda jen, že dokumentární styl se tvůrcům nepodařilo udržet až do konce. Z velké části totiž kamera zobrazuje scény a prostředí, kam by se skuteční dokumentaristé určitě nedostali a trochu se tak vytrácí dojem "autentičnosti" příběhu. Co se však Blomkampovi a spol. podařilo udržet stoprocentně je tempo snímku, a to už od prvních vteřin až po závěrečné titulky. Režisér se nemaže s nějakým volnějším rozjezdem a hned od začátku nás natvrdo vrhá do sektoru 9 a hned od začátku nám v plné parádě servíruje i kreveťáky. Jakmile se navíc začne rozvíjet hlavní dějová linka, film začíná skvěle gradovat a vrcholí velmi zajímavým koncem. V celém snímku tak není jediné slabé místo, jediné místo, kde byste si dovolili byť jen na okamžik odvrátit pozornost. Velkým překvapením pro mě také bylo, že i ve filmu tohoto typu, točeného touto formou se najde vynikající herecký výkon. Sharlto Copley zaslouží velkou pochvalu. Stejně tak ale i všichni členové štábu, kteří se na District 9 podíleli, ať už před kamerou, nebo za ní. ()

Gothar

Bez akychkolvek pochybnosti davam 100%. Po sklamani z Transformers 2 a mierneho nadsenia z Terminatora 4 a Star Treku tu je zas poriadne sci-fi. Vsetko na mna posobilo velmi realne, akoby som pozeral dokument o skutocnej udalosti. K tomu staci pripocitat originalny namet (mimozemstania su viacmenej mierumilovni a nesnazia sa znicit Zem ani nic podobne), vyborne herecke vykony, predovsetkym u hlavnej postavy a krasne vygradovanie deja a akcie na konci. PS: ja som si dopady nizkeho rozpoctu akosi nevsimol, vsetky efekty posobili velmi dobre, fakt tomuto filmu nemam co vytknut. ()

Honzíno

Tenhle film není dokonalý. Ale za svou vervu, naturalismus, dávku extra temného humoru, veškeré vykreslené detaily, podtext, rádoby totální reálnost, která je způsobená jeho unikátní formou, za perfektní ztvárnění všeho (za daných podmínek a okolností), za brutální nápad si bez debat zaslouží 5 hvězdiček. Vlastně mimochodem jsou tu najednou mimozemšťani, hlavní hrdina se mění, střílí z mimozemských zbraní, a jednoduše nic není jako dříve. Blomkamp (mimochodem ve svých dvaceti devíti letech) zašel s krví natolik daleko, až jsem onu míru nečekal. Sem tam se ukázala nějaká pekelná náhoda a dejme tomu oslí můstek, jenže kdo by pořád chtěl koukat na uhlazenou dokonalost. Nejlepší sci-fi od Sunshine. Spolu s Basterdy palba pozdního léta 2009. A to ne ledajaká. Plnokrevná, žádný popcorn. ()

Mrkvič

Překvapení letošního roku? Pro mě určitě. Prvních 40 minut ale bohužel v negativním slova smyslu. Téma neobyčejně zajímavé, ale zpracování? Ach jo. Hlavní hrdina mi připomínal Borata a chvílemi jsem si říkal, zda se z toho nevyklube parodie. Takovýhle dokumentární pohled sluší filmu pár minut, ne polovinu filmu. Druhá půlka filmu mi pak připomněla Blackhawk down (Černý jestřáb sestřelen). Příběh a stejně tak i akce neskutečně gradovaly. V těch chvílích jsem si musel zpětně vybavit i ty dokumentární části ze začátku, mezi nimiž se také našlo hodně působivých momentů. ()

arbitr

Menší zklamání, předpokládal jsem s ohledem na hodnocení silnější zážitek. Trochu vykrádačka Half Life a některých rádoby (hraných) dokumentů, ale přesto mnoho originalního a často i uvěřitelného. Lidské poselství jasné, kdo má uši slyš...ale může to něco změnit? Přesto tvůrci zaslouží uznání, bohužel to trochu zavání otevřeným koncem tedy District 10 - Return? P.S. pro neznalé angličtiny trochu nepřehledné a nutné kurzu rychločtení ;-) ()

plechulka

Pokud na tohle někdo půjde jako na "klasické sci-fi", myslím, že ho čeká dost značné překvapení - mě osobně spíš evokoval hodně silné válečné filmy - třeba začátek "Zachraňte vojína Ryana". Někde jsem četla, že je vše točeno odtažitě a divák nemůže navázat vztah s nikým na plátně, nikomu "fandit".... ale komu, ptám se já? Největší síla pro mne byla ta absence jednoznačného kladného lidského hrdiny a bezvýchodnost, která prolíná celým filmem...Ano, "kreveťáci" sice nejsou lidi, ale právě zde jsou lidé pěkně nelidští - nebo naopak až moc lidští? Už ze začátku filmu, kdy hlavní postava ještě zvesela a s fórky provádí kameru slumem, mi naskočila husí kůže - takhle podobně se museli chovat kdysi (?) bílí k černým, árijci k židům atd. atd. ... Takže bohužel - velmi lidské! ()

Týnkaa

Nic moc teda... a když si pročítám ty komentáře co tu jsou, tak jsem vážně přemýšlela, jestli jsme viděli stejný film... ale viděli, jen mě teda kdoví jak nenadchl... neříkám, že se mi nelíbil vůbec, ale viděla jsem mnohem lepší scifi než je toto... Takže proto dvě hvězdy a nadšení téměř žádné... ()

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

27.02.2021

Je to už dvanáct let od doby, co do kin dorazilo akční sci-fi District 9 jihoafrického režiséra Neilla Blomkampa (Elysium, Chappie). Snímek získal velmi pozitivní reakce od kritiků i diváků, byl… (více)

RoboCop přišel o režiséra

13.07.2018

Blomkampův „robocop z chatrče“

Blomkampův „robocop z chatrče“

11.07.2013

Po nečekaně, ale zaslouženě úspěšném Districtu 9 a vysoce očekávaném Elysiu zůstane Neill Blomkamp věrný žánru sci-fi. Jen tentokrát k akci a trikům připojí výraznější komediální prvky. Jeho novinka… (více)