Sir „P", devadesátiletý papoušek šedý, který kdysi patřil Edouardu Daladierovi, se na pozvání ředitele Francouzského kulturního institutu ocitne v roce 2008 v Praze jako živá relikvie z dob Mnichovské dohody. Sir „P" po Daladierovi jeho hlasem dodnes opakuje některé důležité věty a prohlášení. Papouška za dramatických okolností unese český novinář Pavel a na základě papouškových kontroverzních citací Daladiera rozpoutává mezinárodní politický skandál. (Falcon)

ilonaho

Jako déjà vu... ale nadšení z Visacího zámku, Mňágy... a Roku ďábla už se napočtvrté nedostavilo... Nelze stále vařit z jedné vody... ()

venca163

V konkurenci výživných sraček typu Požár na moři, který mě ubíjel ráno ve Velkym (péro)sále (na doporučení mudrujících gíku z Berlinale), působi Zelenkův film jako příjemná, svižná a poměrně inteligentní komedie. Což taky je. (85%) ()

P1tr

Excelentní snímek, který několikrát v průběhu děje změní tvář a styl vyprávění a namísto toho, aby šlo o zmatečný mišmaš jde naopak o neskutečně chytlavou a originální záležitost, jejíž každá poloha funguje skvěle a hlavně všechny postupy dávají smysl a krásně na sebe navazují a vzájemně se doplňují. Snímek dokáže výrazně pobavit, ale v některých pasážích také donutit k zamyšlení. Petr Zelenka si pro nás připravil jeden z nejoriginálnějších a nejlepších tuzemských snímků všech dob a já jsem po několika shlédnutích z jeho Ztraceni v Mnichově stále odvařen a žasnu nad tím, jak něco tak skvělého mohlo vzinknout. ()

The Viper

Na české poměry povedené a zajímavé sloučení filmu a filmu o filmu. Ke konci už lehčí útrapy, ale i přesto nadprůměr a příjemné překvapení, ovšem ani tak jsem se u filmu nezasmál. ()

Maynard.

No, nevím nevím, jestli je český lev za scénář v těch správných rukou... To by nebyl Zelenka, aby si z nás neudělal pořádný šoufky. Uznávám, že tenhle film je hodně netradiční a že ho každý nemusí uplně pochopit. Co na něm hodně oceňuju, tak je začátek, když sem si bláhově myslel, že to bude fakt film. Cca po půl hodině mně ale bylo jasný, co na nás zase ten prevít chystá :o). Musím uznat, že jeho smysl pro humor je v ČR naprosto unikátní a je opravdu moc dobře, že tady máme někoho takovýho. Ale že by tohle mělo lepší scénář než Kobry a užovky? To se mi moc nepozdává. Co mě taky hodně dostalo, tak "skutečnost" jak to vlastně měl Beneš promyšlený. Akorát na tom je blbý to, že se nikdy nedozvím jestli je to taky jen perdel z diváka nebo historickej fakt. Každopádně mám Zelenku rád už jen proto, že sem ho jednou viděl na koncertu Mňágy s kejtrou zpívat " Chytit vítr". Tak snad ho jednou chytí :o) ()

netahlo

Priserny zklamani! Krecovita snaha o originalitu, ktera me relativne bavila do doby nez se z filmu stal dokument nebo co to vubec bylo. Narovinu priznavam, ze tohle umeni holt nedokazu ocenit. Ale je mi jasny, ze "odborna kritika" u toho ejakulovala. ()

Chmur

Film je to chytrý, hodně chytrý a vypovídá pravdivě o ufňukanosti českého národa. První třetina byla skvělá. Jenže pak mi to začalo strašně připomínat Rok ďábla nebo Polski sen. Je to v podstatě hraný dokument, což není úplně můj šálek čaje. Navíc většina protagonistů nebyla moc výrazná nebo zajímavá. Problém je ale možná vyloženě na mé straně. Prostě jsem čekal něco jiného, a proto se dostavilo lehké zklamání. ()

JamesSi

Film je dobrý. Je to jeden z nejlepších českých filmů za poslední dobu a zasmál jsem se dost. Vtipy jsou skvělé a především druhá polovina má spoustu skvělých nápadů. Scény a situace jsou zapomatovatelné a nedivil bych se, kdyby se z toho stala klasika. Teorie Mnichovského komplexu je dosti zajímavá. Herci jsou skvělí, ale čím dál víc přemýšlím nad scénářem a režií vidím díry. A bojím se, že jde o něco, co existuje protože režisér si myslí, že to nikoho nebude zajímat. Například je zde několik scén v druhé "dokumentární" polovině, kde postavy odhalí něco, co nechtějí, aby někdo viděl. Popřípadě scény, které kameran natáčí i když by normální člověk přestal a šel někomu zabránit, aby něco neodpálil do povětří. Původně jsem si mysel, že dokumentární styl je tam jen tak a ve skutečnosti nikdo nedrží kamery a nechodí kolem herců - je zde však scéna, kde kameraman upustí kameru a běží někomu na pomoc nebo scény, které nejsou natočeny, porotože tam nikdo nebyl. Dokumentární styl je dost upozaděn na úkor komedie. Na konci vidíme storyboard filmu, který je nejen dost pokrácený od skutečného storyboardu, ale taky dost sentimentální - takže aby se hodil k dokumentární části. K první polovině moc neseděl. To jsou však jen drobnosti takže dávám 3,5 hvézd a BRAVO ZELENKA. ()

klukluka

Na třetí pokus jsem se protrápil až k závěru. Neupírám tomu jistý půvab založený zejména na originalitě (pominu-li Zelenkovo vykrádání sebe sama), chytrosti a osobitém smyslu pro humor. Druhá polovina a zejména finále za odměnu, že jsem to vydržel až sem. Dost jsem s tím ale bojoval. ()

wooozie

Famózní! Nejlepší český film za posledních x let. Výborná komedie(?), ale s tak velkým přesahem, že to nemá v Česku v poslední době snad ani obdoby. Po prapodivném traileru jsem kino vynechal, ale o to více mě to mrzí, protože následně jsem si vychutnával skutečně každou minutu. Jednoznačných 5* a pro mě další nový pohled na rok 1938, doporučuji si ale nezjišťovat cokoliv o snímku dopředu, protože veškeré pro mě překvapivé zvraty mi zážitek velmi zintenznily. ()

zencitizen

Hloupý film, který si o sobě myslí, že je chytrý. Míra reflexe Tesařovy knihy je na úrovni gymnaziálního referátu - viz cimrmanovský kongres v druhé třetině filmu (je tam i zvědavý invalida). A česká hra na Americkou noc se mi manifestovala v rádoby vtipných scénkách s nedostatečně hustým ptačím trusem. Je s podivem, jak si nekdo o Zelenkovi může myslet, že je to nějaký intelektuál nastolující témata. Nebo dokonce filmař. Na mě jeho díla působí jako zkratkovité záchvaty nevzdělance, který se setkal se skutečným dílem a sanží se to pojmout, ale není tomu zcela práv. Vím, že to zní zle, ale píšu to bez emocí. Mimochodem není náhoda, že celé vyprávění se ihned stočí do klasické a už trochu provařené metahry s filmem o filmu. To jsme u Zelenky viděli mnohokrát. Domnívám se, že je to proto, že on klasické vyprávění, story, fabulaci - je jedno jak to budem nazývat - zkrátka napsat neumí. Veškeré jeho větší věci (Karamazovi, Příběhy obyč. šílenství) jsou adaptace. Jinak vždy zůstává u více či méně rozvedené anekdoty. A Ztraceni v Mnichově nejsou vyjímkou. ()

joora1

Ač mám rád Petra Zelenku, tento film jsem moc nepochopil. Vtipný byl do té doby než se z něj stal dokument o natáčení a pak už jsem se nudil. Škoda, čekal jsem zábavu a dostal jsem..no, ani nevím co. ()

Barb.

První rovina - vlastní film - je povedenou komedií, která by si zasloužila o hvězdičku víc. Druhá rovina - natáčení filmu - již není tak povedená a je plná scén, které vás nutí ptát se: "vážně?". Některé z nich by bylo možné označit až za trapné. Výsledek: tři hvězdičky. ()

odie

Cha a to už jsem myslela, že komentáře psát nebudu...ale! Tady si to prostě neodpustim. Je to obrovská radost, když je český film sranda. Ne blbá sranda, abych byla přesná. Nadhled v našich filmech, aby člověk pohledal. A tady najednou vidíme vtipné narážky mířené do vlastních řad a to hned ve více rovinách. To, že film odkazuje na dokument Ztracen v la Mancha o mém oblíbeném režisérovi a jednom nepovedeném natáčení, je už jen sladká třešnička na dortu. ()

Seti

No, popravdě moc nevím, co si o Ztracených v Mnichově myslet. Na české poměry zajisté velmi netradiční a originální, možná i chytré avšak bohužel zcela mimo můj vkus. V kontextu tohoto filmu musím konstatovat, že jsem příznivcem tradičnějšího stylu vyprávění a Michálkova festivalová progrese mě minula o slušný kus. Možná, kdyby celá tahle hra s divákem byla vtipnější, tak bych šel i do průměru, ovšem takhle je mi líto, ale nebavil jsem se. ()

Zagros

Petr Zelenka opět nezklamal a jeho film mě dokázal skvěle pobavit. Zápletka je sice doslova ptákovina a film se zdánlivě rozpadá do více fragmentů formou (klasický film, dokument, film o filmu) i obsahem. Nicméně dokáže skvěle držet pohromadě a přesto, že se mi některé části líbily více než jiné, jako celek funguje. Lehce praštěné postavy a ujeté situace se střídají… ne jdou ruku v ruce s výbornými hereckými výkony, vtipnými dialogy a (pro mě překvapivě) místy silným dramatem. Kromě výborné zábavy film přinesl i jednu silnou dialogovou scénu s osvětlením mýtu Mnichovské dohody a našeho pocitu křivdy z ní. Už jen pro ni má smysl film vidět, sám přidávám čtvrtou hvězdu. ()

anura

Zklamání. Až s tímto filmem mi došlo, že mne již Zelenkovy mystifikace omrzely. Film pro mne nebyl vtipný, neměl dostatečně silnou nosnou myšlenku, plácal se na místě. Několikrát jsem kontrolovala kolik času zbývá do konce, nevydržela a vypnula. Jestli tam bylo dramatické finále.... Ve srovnání například s jeho Dabing Street, tento film mi nedal vůbec nic. ()

23. Český lev - výsledky

23. Český lev - výsledky