O kapitalismu s láskou

• USA Capitalism: A Love Story (více)

Prostřednictvím filmu O kapitalismu s láskou se Michale Moore vrací k tématu, které se objevuje v celé jeho kariéře: ničivý dopad dominance velkých korporací na každodenní život člověka. S humorem a bez úcty klade nepříjemnou otázku na cenu, kterou Amerika platí za svou lásku ke kapitalismu. Nachází klasické zaběhnuté symptomy lásky: klam, zneužívání a zradu. A 14 000 zrušených pracovních míst každý den. Film hledá odpověď na otázku: Kdo jsme a proč se chováme tak, jak se chováme?
Film začíná srovnáním současné americké společnosti s Římským impériem v době jeho úpadku. Různé reality show a zápasy ve wrestlingu, stejně jako kdysi římské „chléb a hry“, mají odvést pozornost a umlčet davy, jejichž jediným úkolem je pracovat a mlčet. Moore za současný stav viní všechny, Reaganem počínaje a Bushem konče, a přitom diváka provádí počínaje bahnem pojišťovacích podvodů přes Wall Street až na trh s finančními deriváty, který je „tak zlovolně nesrozumitelný, že ani experti nedokáží vysvětlit, jakým způsobem funguje“... A Moore se marně ptá: „Kde jsou naše pemníze?“ Oficiální propaganda lidem vtloukla do hlav, že kapitalismus je dobré zřízení poskytující tak velkou svobodu, že nakonec všichni mají šanci zbohatnout. Moore poukazuje na to, že největším zločinem je právě samotný kapitalismus, který umožňuje plnit kapsy několika málo vyvoleným na úkor všech ostatních... (oficiální text distributora)

Pa.ja

Upozornění na téma hrozby (nejen amerického) kapitalismu by si zasloužilo 100%, zpracování by bylo tak na 70%. O těchto věcech se dnes příliš nemluví, lidé v Česku o tom příliš neví, proto takovéto dokumenty jsou vzácné! ()

ToddB odpad!

Tak nám otylý megakretén dokumentární publicistiky připravil další rudý skvost. Tak nasmál jsem se ukrutně. To vám povím. Ten tlustoprd, kritizující kapitalismus, ve kterém se nám tak hezky vyžral a který mu dovolí své bláboly svobodně prezentovat, by zasloužil roční dovolenou v KLDR. Pokud by někdo z vás měl zájem se seznámit s tím, co myslel V.I. Lenin svým pojmem "užitečný idiot" , tak si pozorně prohlédněte fotku tohodle rudýho prasete. A jste doma... ()

LukStar

Další skvělý dokument od MM. Téma je jasné. Kdo, Co nebo Proč zavinil finanční krizi? Micheal sice rýpe do kKapitalismu, a v průběhu dokumentu ukazuje, že popularita Socialismu roste (i když ani 3% Amíků neví co to Socialismus je), a nadává na systém, ale sám s jiným řešením nepřišel. Moment, vlastně přišel, říká mu demokracie, ale nenastínil jeho konkretní podobu. Nadruhou stranu jednoduše ukázal, kam zmizeli peníze daňových poplatníků a proč si nadále zaměstnanci GoldmanSachs mohou vyplácet takové bonusy, jaké si vyplácí. Ano je to ta samá banka, která pomáhala Řecku maskovat jeho realný veřejný dluh. No co, systém je takto nastaven a dokud se nic nezmení, tak obyčejný občan nemá jiné možnosti, než ty co MM ve filmu vyzkoušel (některé až absurdní). ()

JerryPilsen

Velmi silná reflexe amerického způsobu života,po jehož shlédnutí mám chuť udělat revoluci.Podané je to velmi jednostraně,ale asi jenom tak to může někoho přimět k zamyšlení.tohle všechno nás taky asi čeká.Výborná byla animace s Bushem,Moorovým oblíbencem. ()

taraen

Ano Moorovy dokumenty jsou manipulativní, demagogické a populistické. Ale ony takové chtějí být! Nesnaží se vás ovlivnit tajně, ale naprosto otevřeně na vás apelují. A hlavně Moore je hlavně publicista a ne dokumentarista. To jak jezdil do velkých amerických bank s pytlem a chtěl vrátit peníze, byl vlastně jediný opravdu dokumentaristický moment, co si vybavuji. Ale to nevadí, protože Moore je dobrý publicista. Umí zaujmout a umí pobavit, překvapit i šokovat. Samozřejmě že je jednostranný, ale vždyť hlavní poselství tohohle filmu je, že nestrannost a nečinnost nejsou žádné řešení. A rozhodně je plus jeho odvaha. Nic pro něho není tabu. Nebojí se ptát na otázky, na které se bojí ptát celá Amerika. Moore zaujímá jasný postoj, který dává najevo už od začátku filmu. A buď nás přesvědčí nebo ne. Mě přesvědčil. ()

P/\/EL

jeho dokumenty mě baví (převážně střih.....hravý vtipný střih.....poctivý prohrabování se v archivech :)....to je podstata.....jeho tvorby...pobavit a něco víc? Ah, nj, vlastně o to něco víc mu právě de a mě baví jen ta forma.........No, některé věci jsou nové a zajímavé........ Demagogie....to sou ty méně zábavné části - takový ty reality šou......šerifové se vloupávaj do bytečku..............žádné souvislosti...proč ste vy zrovna přišli o barák a nebo vy.......nebo ty hry na city......v Moorově dokumentu Vám to vadí, ale dnes a denně v médiích, ve zprávách (katastrofy apod.)Vás to nechává chladnými...nebo spíš dojímá....ehm.. Pokud někdo nepochopil ten Řím na začátku, tak to byla ironie.......protože Amerika byla teda silně vždycky kapitalistická....oni měli a mají svojí vlastní silnou propagandu (média, reklama - takže jedna protipropadanda nezaškodí)........tenhle dokument o Římu někdy asi z 50. let je právě absurdní v tom, že kritizuje nedostatky, které nejsou vůbec nepodobné té době a naší době...vůbec moderní západní společnosti...tak moc byl Řím napřed..............přemejšlejte trochu.... V mnoha věcech má pravdu, Amerika vyhrála válku, ono už po 1. světový válce nastal mega velkej hospodářskej růst....lidi si užívali..taky hypotéčky, lízingy apod...pak 1. megakrach na wall streetu a hnedle krize pro skoro celej svět...díky tomu 2. světová.......ehm.....ale nevyňte z toho obyčejné lidičky....ty kupují, co je a dělají, co se jim nabízí... po 2. světový válce...zas mega růst.....jenže Japonci a Němci se zázračně vzchopili (60. léta), protože sou to prostě pracanti a šikulové.............ale krize byla až v 70. a tak....to byly ty různý ropný apod........to si dohledejte... Co se válek týče.......tam de taky v prvý řadě o peníze apod...........dneska pitomá Čína...jejich šunt....je to nechutný, jak se výroba přesouvá na východ.....njn... Regan? Tyhle prezidenti a půlka politiků sou převážně herci, populární lidi, mediální ksihty....loutky.....chcete-li....u nás Karlové Š. apod... Atd.atd.. O co mu jde? O Američany? Chudáky Američany? Je to takové krátkozraké.....................Moore sám přiznává, že pochází z lepší střední třídy, ale holt setkání s méně štastnými lidmi ho mění....k lepšímu? Je fakt, že Amíci se pořád měli a maj víc než dobře...........opravdová bída.....hladomor....to je třeba Afrika.....apod.....východní Evropa. Možná současné RUsko je symbolem toho nejdravějšího nejubožejšího kapitalismu............tam bych točil...ale je to vo hubu.... Globální kapitalismus a velké korporace (těžko se konkuruje velký korporaci....eh).........to je trochu zlo......nevim, proč má většina lidí problém si tohle připustit............napadá mě totiž, že velké korporace nejsou nepodobné tomu socialismu, kde se vytvářeli velké podniky(požírali a slučovali se menší)....až na to, že teda v kapitalismu hospodaří sakra líp...................v ČR jsou to teda negativní zkušenosti se socialismem, kterej ale nebyl zas až tak špatnej...pro většinu lidí.............................rozhodně nejsem žádnej komunista....ale když má člověk hodně, chce víc........to už máme v prostě asi v genech........závist? Svět není uplně spravedlivý...někdo je schopný, jiný méně....můžete to bejt právě Vy, ale mnohdy schopnosti nestačí................Svrhávat kapitalismus je nesmysl a nejde to..šlo to v Rusku...šlo to v chudejch a zbídačenejch zemí a nebo vojenskou silou............jednou k tomu možná dojde...........zase.....možná brzo americkej sen skončí...možná taky né....řekněme, že Američani jsou takový přecitlivělí........viz.11. září.......když si vezmete, že sou země, kde se atentáčnicí každej den....resp.války..........Amíci jsou chvíli v krizi a.....sou z toho uplně v............kdo ví..........................U nás byl velkej průšvih, že to znárodňování bylo tak enormní, že se zrušilo drobné a střední podnikání (v globálním kapitalismu se ale děje totéž, sice jinak...ale velcí pžírají malé.....přírodní výběr ? Sorry, ale v přírodě zůstává druhová rozmanitost.....jistě....teorie evoluce...ale to je nepředstavitelné časově.....jaksi zvířata nikdy neberou o mco víc než potřebujou.......)...............no ČSR po válce...se SSSR v zádech.....to jinak nešlo...rozjela se šílená kolektivizace......sovětskej vzor......lidi neměli ani páru o realitě SSSR....................je to těžké...........................nevyberete si............současný systém není ideální(nebyl nikdy....jen občas je růst a blahobyt.....to sou ty cykly...Klaus na ně třeba věří...) a Moore nepřináší žádnou novou vizi..................řešení...........nápady.............je jasné...že stát bude muset trochu zasáhnout...kdo zná US history....tak už v půlce 19. stol. se muselo zasáhnout...banky....apod..... PS: Jinak takové ty výkřiky, KLDR apod.nejsou uplně namístě(když někdo zná za 50. let třeba jen jméno Horáková, tak mi to připadá dost smutný.....), ČSSR byla dřív bohatá a rozvinutá, tim pádem u nás byl socialimus méně šílený než jinde apod., pochopitelně, že z nás mohlo bejt Rakouskom západní Německo, prostě smůla a jen se to asi už nepodaří..........................Amerika a svět by se musel dostat asi do mega velký krize.....a války....pak teprve by hrozilo rudé nebezpečí....ale takový sci-fi nikdo nepíše...........jinak na dokumentu mě baví ten střih a vtípky a tak..........otevírat oči nepotřebuju...ale zase....ruku na srdce....žijete v USA ? Znáte dobře poměry v USA ? Kdo všecko z vás ? Jo...............takže......neodsuzujte šmahem něco, o čemž toho nevíte dost...jen věříte v něco jinýho......My víme o AMerice z filmů a seriálů a oni o nás....velký kulový........hm, jo...třeba ty děcka PA - péče o děti....nevěříte..možný je všecko........vězení pro mladiství za kouření trávy.....ježiš....zavřete půl milionu dnešních mladejch Čechů........a všecky další zajmavý případy: piloti, pojišťovny......co byste rádi, obyčejnější - nudnější případy ?..........Co se pánbíčkářů píše.......přečtěte si, co píšou v českejch katolickej časácích......nejvíc kritizujou komunismus a tak vůbec.....................takže,...je to relativní...ale Ježíš by asi kapitalismus odmít...to dá rozum....pokud vůbec kdy žil..............nj, nedojímaj mě článečky, o tom, jak často se modlí Obáma.....no...školný......brzo u nsá taky bude.....faktže teda 2 mega jak v USa ne...ale...přesto.....jo, Majkl neni moc dobrej kameraman....děsně se mu to klepe... () (méně) (více)

trasprd

Dávám pět hvězdiček, avšak nehodnotím tento film jako dokument (to bych musel dát méně), ale jako esej. Vtipný, svižný, perfektně technicky provedený - a hlavně - ptá se na to, na co euroamerický svět v posledních letech povětšinou rezignoval: Vážně by to nešlo líp? Za tuto odvážně a vtipně položenou otázku ode mě má plný počet. ()

filmus

Obdivujem tohto človeka, je jeden z mála tých, ktorý sa vedia vzoprieť systému a ukázať pravú a väčšinou krutú realitu života. Jeho filmy otvárajú ľuďom oči. ()