O kapitalismu s láskou

Capitalism: A Love Story

O kapitalizme s láskou

Dokumentární

USA, 2009, 127 min

Moorovo dokumenty mi nevadi, vetsinou to je docela zabava, bohuzel tentokrat je to pouze saskarna. Moore neustale po cely dlouhy dve hodiny mele dokola jak jsou bohaty lidi, banky, realitky, majitele podniku a podobne desne zli a jde jim jen o penize a vyuzivaj chudy lidi, ktery jsou vsichni desny dobraci, strasne radi by splaceli pujcky a podobne, ale proste nemuzou a fakt je to spis k smichu. Samozrejme tu je vetsina vet vytrzenejch z kontextu, vetsinou si proste buhviodkud vytahne nejakou vetu nekoho a nasledne ho zesmesni a k rozhovorum si zasadne vybira lidi, kterejm banka sebrala barak, prisli o praci a podobne a jsou tudiz nasrany a na vse nadavaj. To vse obcas prolozeny naprosto idiotskejma scenkama, kde Moore pribiha jak sasa k velkejm podnikum a dozaduje se schuzky s velkym sefem. Ale je videt, ze si z nej uz vicemene nikdo moc nedele a maj ho proste za tlusty hovadko, ktery bude neustale na neco nadavat. Navic to cely neni natoceny buhvijak zajimave, i kdyz tam rve Moore jako o zivot ruzny vsuvky ze starejch dokumentu, filmu a podobne. Jediny, co tak stoji za pochvalu, je asi slusna hudba.(2.3.2010)

• maarv

Manipulativní hrůza běs (Moore už je se svými metodami po většinu stopáže trapný, nudný nebo k smíchu) s překvapivě kvalitně zpracovanou pasáží o Paulsonovi a Goldman Sachs. Uprostřed toho křiku a pláče, jak jsou všichni bohatí zlí, působí jako něco z úplně odlišného filmu - jde v rámci zbytku do hloubky a vytváří sympatický prostor ke konspiračním teoriím a dalšímu studiu.(2.3.2010)

Moora mám rád, s jeho názorama většinou souhlasím, tenhle film už ale trochu překročil tu pomyslnou čáru "vydírání" a nakonec nepřinesl to, co například Bowling for Columbine nebo Sicko. Prostě zatím nejslabší Moore - 7/10(1.11.2009)

• xxmartinxx

Tentokrát Moore přestřelil. U jeho předchozích kousků jsem překrucování a jistou formu lhaní obhajoval jako jeho styl a vždy jsem v tom viděl, že jen do extrému žene názor, kterému se dá věřit. Tady ale jen patlá nesmyslné levičácké výkřiky a skutečně to moc nedává smysl. Zároveň jsem měl poprvé pocit, že pro něj obvyklé dvě hodiny jsou trochu moc. Slabé dvě hvězdy.(29.6.2010)

"Úprimne verím, že bankovníctvo je NEBEZPEČNEJŠIE než stála armáda" - Thomas Jefferson, 1816´. Tento dokument bol natočený v roku 2009. Či už tomu veríte, veríme, alebo nie. Ubehlo päť rokov a aj na malom slovensku máme americký "sen" o kapitalizme, ktorý okráda ľudí. Pomaličky, ale isto sa vďaka systému bánk oddeľuje stredná vrstva od bohatej, čím vznikajú dve základné - POOR and RICH. Jeden z dokumentov, ktorý by mala RTVS odvysielať v hlavnom vysielacom čase, aby sa ľud konečne prebudil, lebo zo západu, za dverami, neklope pozlátené prasiatko, ale nenažratý vlk, ktorý nám VŠETKÝM, okrem "vyvolených" (a to nemyslím tých z JOJ) - odhryzne hlavy. Michael Moore opäť špára tam kam "nemá". Rodiny, ktoré prišli o svoje domovi vďaka nevýhodným hypotékam. Veľké firmy, ktoré bohatnú na poistkách za úmrtia svojich zamestnancov. A nakoniec, "najkrajšie" odhalenie poctaty fungovania slávnej "hazardnej hry" na Wall Street.(1.2.2014)