O kapitalismu s láskou

Capitalism: A Love Story

O kapitalizme s láskou

Dokumentární

USA, 2009, 127 min

Moorovo dokumenty mi nevadi, vetsinou to je docela zabava, bohuzel tentokrat je to pouze saskarna. Moore neustale po cely dlouhy dve hodiny mele dokola jak jsou bohaty lidi, banky, realitky, majitele podniku a podobne desne zli a jde jim jen o penize a vyuzivaj chudy lidi, ktery jsou vsichni desny dobraci, strasne radi by splaceli pujcky a podobne, ale proste nemuzou a fakt je to spis k smichu. Samozrejme tu je vetsina vet vytrzenejch z kontextu, vetsinou si proste buhviodkud vytahne nejakou vetu nekoho a nasledne ho zesmesni a k rozhovorum si zasadne vybira lidi, kterejm banka sebrala barak, prisli o praci a podobne a jsou tudiz nasrany a na vse nadavaj. To vse obcas prolozeny naprosto idiotskejma scenkama, kde Moore pribiha jak sasa k velkejm podnikum a dozaduje se schuzky s velkym sefem. Ale je videt, ze si z nej uz vicemene nikdo moc nedele a maj ho proste za tlusty hovadko, ktery bude neustale na neco nadavat. Navic to cely neni natoceny buhvijak zajimave, i kdyz tam rve Moore jako o zivot ruzny vsuvky ze starejch dokumentu, filmu a podobne. Jediny, co tak stoji za pochvalu, je asi slusna hudba.(2.3.2010)

Ovšem, cítím tu jistou dávku demagogie. Ovšem dobrá filmařina a zajímavé pohledy na věc tenhle film vynáší do nebes. Navíc se člověk dobře pobaví.(28.5.2010)

Moore je sice demagog, ale je i zatraceně dobrý filmař. Sice jsem o tom sám začínal pochybovat, ale tohle je jeho nejlepší film od Bowling for Columbine. Montáž jednotlivých scén, jejich postupné řazení dílčí problém za problémem, výběr hudby, humorná odlehčení, vše je na vysoce profesionální úrovni. Snad jen nějaké kašpařiny, co tam sám před kamerami předvádí, si mohl odpustit, ale to by asi nebyl Moore. Soudruzi učitelé, po dvaceti letech zjišťuji, že jste tenkrát měli pravdu, když jste nám tvrdili, že kapitalismus je zlo. :)(22.4.2010)

Ideově jednostranné, účelové a značně zjednodušené, avšak s podnětnými postřehy. Možná se společnost začne měnit, nevím..kritika má ale smysl, pokud ukáže řešení, a toho nemohl Moore dosáhnout. S vyzněním dokumentu nesouhlasím, natočeno je to zábavně a s velkým přehledem.(4.8.2011)

Srát na to, že tomu vyžranýmu sympaťákovi, co už léta nakopává prdele zbohatlíků za jejich vlastní prachy, haprujou dokumenty v detailech, kterým se říká objektivita. Inteligentní a vzdělaný týpek si stejně věci ověřuje a neovečkuje se se zbytkem a nakonec (i na začátek) nejspíš uzná, že v zásadních věcech má Michael pravdu, v opačným případě je to zmrd, u kterýho sou mi poznámky typu "Moore je socialistický prase" k smíchu. ČSFD populace se svým průměrným IQ a maturitou k tomu nejsou vlastně ani Moorovou cílovkou. V Capitalism víc než dřív intelektuálně znásilňuje americké pánbíčkářské negříky (černý, bílý, žlutý, Avatary,...) a snaží se pohnout buranskou negramotnou masou (celosvětově miliardy lidí) k socialismu. Nebudu se na něj zlobit za metody, které sou velmi podobné těm, proti kterým fajtí. Výsledkem Moorova snažení nemá být zotročení blbounků pod záminkou svobody, ale záměrnou manipulací s jejich mozečky je svobodě přiblížit. To není zločin. Po filmařské stránce se jedná opět o nadprůmernou dokumentaristiku, která se moc neliší od starších Moorových děl, jenom toho humoru mi tam tentokrát přišlo míň.(24.3.2010)