O kapitalismu s láskou

Capitalism: A Love Story

O kapitalizme s láskou

Dokumentární

USA, 2009, 127 min

Bál jsem se, že Moore na mě vyrukuje s nějakýma komunistickýma kecama, ale kdepak. Byl jsem poměrně mile překvapený, jak dokázal celou látku zaměřit spíše na to, jak se v USA ztrácí z kapitalismu demokracie. Samozřejmě jeho pohled je vyloženě jednosměrný a to takový, že nám předkládá tvrdé lidské osudy, ve kterých lidé doplatili na nenažranost bank svým majetkem a někdy i životem. Kromě toho se dočkáte poměrně zajímavých dialogů s odborníky a nebo i emotivních proslovů v kongresu, při kterých mi místy běhal mráz po zádech. Jediné, co bych mu možná vyčítal, je to divadýlko, které předváděl u bank a na Wall Streetu, to bylo vyloženě hrané na kameru a je to vlastně jediná věc, za kterou ztrhávám hvězdičku. AŤ ŽIJE DEMOKRACIE !!! Smrt komunismu, smrt nacismu, smrt totalitě a že by i smrt kapitalismu??? Uvidíme ... :-)))(10.10.2010)

Kontroverzný M.M. sa opäť nezaprel. Pokračuje vo svojich jednostranných dokumentoch a máme tu toto dielo. Zhrňuje mnohé známe veci, ale pridáva aj mnohým ľuďom neznáme skutočnosti. Nejedná sa o nejaké extra investigatívne dielo, ktoré by spôsobilo, že ľudia výjdu do ulíc a zvrhnú tento naozaj zlý systém, ale aj tak to dáva mnoho. Prinúti vás to zamyslieť sa, čo je dôležité. Pripomenie ilúzie v ktorých žijeme a ktoré sú do nás vtĺkané z masmédií, či na školách, vlastne skoro všade, že motiváciou k všetkému je zisk, mali by sme sa snažiť najmä oň, že žijeme v spravodlivej a demokratickej spoločnosti, čo nie je pravda, že máme slobodu pohybu, slobodu voľby, čo pravda nie je, ale viete, niekedy pokiaľ niekoho nenaštvete, tak sa nezobudí. Veci vo filme mi prišli občas zdĺhavé, niektoré zbytočné, ale sú to jasné fakty, ktoré ukazujú ako vládne mamon svetu. To, že to sám režisér považuje za svoje najvydarenejšie dielo sa dá pochopiť. K dnešnému dňu to má na tejto stránke hodnotenie 67%, na imdb.com 7.4, čo svedčí o miernej zaujatosti a neznášanlivosti tunajších divákov voči M.M., mám pocit, že aj keby vám priniesol šokujúce dôkazy o problémoch a zle v ktorom žijeme, tak by bol kvôli škatulkovaniu, mudrlantstvu, pózerstvu a iným záležitostiam nedocenený. Pritom on nám chce dobre, ale my ľudia radšej oceníme povrchné a prázdne veci ako dobrý úmysel. Nebudem tvrdiť, že je to ukážkový dokument, je ironický, s čiernym humorom, sarkastický, jednostranný, ale pravdivý. Je škoda, že si mnohí ľudia neuvedomujú veci, čo tu odzneli.(11.1.2013)

Taky slušná propaganda ;)(25.4.2010)

• xxmartinxx

Tentokrát Moore přestřelil. U jeho předchozích kousků jsem překrucování a jistou formu lhaní obhajoval jako jeho styl a vždy jsem v tom viděl, že jen do extrému žene názor, kterému se dá věřit. Tady ale jen patlá nesmyslné levičácké výkřiky a skutečně to moc nedává smysl. Zároveň jsem měl poprvé pocit, že pro něj obvyklé dvě hodiny jsou trochu moc. Slabé dvě hvězdy.(29.6.2010)

Někomu ukradnu myšlenku: Nejslabší Moore! Poslední Moore působí jednoznačně bez obalu a rovnou tlačí diváka do pozice jakou Moore chce. Vím, že tohle on prostě dělá. Jenže dříve se člověk i během dokumentu bavil a cítil i nadhled a člověk si pak dokázal i udělat svůj vlastní názor. No jasně dyť Moore je levičák a brojí proti USA dneška a glorifikoval např. Kubu. Jenže tady ty ubulené obličeje už působí za 1) tohle téma už člověk viděl vícekrát...mě to připomnělo jistý dokument o bankovní nadvládě světa. 2) bohužel se mě americký kapitalismus v 50.letech nedotkl. Tady je velký kámen úrazu. Tento dokument je výhradně USA USE ONLY. Vše je tam vysvětlováno prostému americkému dělníkovi polopaticky a jsou mu dány příklady, které chápe a zná. V případě Střední Evropy nepoužitelné. Palec nahoru mu dám a i hvězdu navíc za tu pásku u Wall Streetu. S čím přijde Moore příště?(14.3.2010)

• - Michael Moore považuje tento svůj dokument za nejvydařenější. (Othello)

• - Michael Moore uvedl premiéru svého dokumentu v kině, které leží v budově vedení General Motors. Nebyl však vpuštěn ochrankou na svou vlastní premiéru po dobu několika hodin. (Othello)

• - Dokument měl být původně přímým následovníkem Fahrenheit 9/11, ovšem poté, co byl Bush znovu zvolen za prezidenta se Moore rozhodl zaměřit více na korporační USA. Finanční krize v roce 2008 nakonec donutila Moora úplně změnit dosavadní zaměření filmu. (Othello)