O kapitalismu s láskou

Capitalism: A Love Story

O kapitalizme s láskou

Dokumentární

USA, 2009, 127 min

Aj napriek tomu, ze sa povazujem za praviciara sa mi Michaelove dokumenty pacia. Vidi sice vsetko neuveritelne jednostranne, je demagog a populista a navyse "cerveny", nedava priestor na diskusiu, len sa snazi ludi presvedcit o tom, ze Amerika je v podstate zla, skorumpovana hra, kde politici a ludia su babkami v rukach financnikov.... Ze vsetkym ide o prachy. Ale pockajte... Hm... Sakra, ved on ma pravdu a na to, aby som to vedela nepotrebujem Michaela Moora, ale je fajn sa s jeho dokumentov obcas nieco dozvediet apripomenut si to, co uz clovek vie. Najviac ma teda "sokovali" vypovede mladych z pastaku (hodil som po nevlastnom otcovi steak, napisala som o ucitelke hanlivu stranku na myspace - WHAT???), vypovede pilotov a hlavne "dead peasants". Prijemne stravene dve hodiny :)(2.3.2010)

Typický Moore. Jako dokumentarista by zasloužil profackovat za podujatost, s jakou k tématu přistupuje a jak hybatelem některých věcí je dokonce on sám, ale na druhou stranu mu to odpustíte, protože vlastně říká přesně to, co chcete slyšet. Za starou ošklivou kartářkou, která vám předpoví tři roky neštěstí, už znovu nepřijdete, ale za mladičkou učednicí, která vám maže povidla na ústa a jiné erotogenní zóny, je dobíhat zatraceně fajn. Bod navíc za ústřední mesage (alespoň pro mě): Kapitalismus NENÍ demokracie A socialismus NENÍ komunismus.(1.7.2010)

Klasická ukázka Mooreovy tradiční ďábelské kombinace závažných faktů, polopravd a čiré demagogie. Pokud bychom to vzali zleva; Moore usilovně velebí systém ESOP (Employee Stock Ownership Plan), jakousi americkou obdobu českých výrobních družstev. Dělníci prostřednictvím akcií (či jinak) skoupí svou vlastní fabriku a začnou vykořisťovat sami sebe. Podle zkušeností v takových podnicích radikálně klesá nemocnost a zmizí veškeré formy zašíváctví. Proti tomu jistě nelze nic namítat. Dále se Moore velmi správně ptá, co to vlastně jsou obchodní deriváty a není divu, že nedostane uspokojivou odpověď. Deriváty jsou krystalickým ztělesněním termínu "spekulace", kursové sázky a výherní automaty vedle nich připomínají spíše charitativní činnost. Deriváty jsou také dokonalým nástrojem toho, kterak prostřednictvím "ničeho" - ovšem ničeho požívajícího značné právní validity - důsledně zlikvidovat "něco" a odnést si přitom značný finanční obnos. Těžko také kritizovat Mooreovu snahu poukázat na rozdílný přístup finančních institucí k drobným klientům a VIPákům, zejména těm, kteří mohou díky svému postavení ovlivnit podmínky samotného fungování těchto institucí. V rámci obvyklých polopravd Moore spekuluje ohledně pojistných smluv zaměstnavatele pro případ úmrtí svých zaměstnanců, tady jsem téměř čekal, že obézní Michael půjde až na krev a naznačí snahu firem popostrčit své zaměstnance vstříc hrobu; naštěstí se tak nestalo. Velmi nejednoznačná je pak problematika refinancování hypoték. Zde do značné míry záleží na svobodné vůli majitelů nemovitostí a za jejich okouzlení mamonem kapitalismus vinu skutečně nenese. V kategorii demagogie se Moore dokonale vyřádil; vynáší do nebes mulata Baracka a vyzdvihuje jeho hrdinný a nebezpečný boj proti finančním kruhům. To je naprosto k smíchu; všichni američtí prezidentští kandidáti jsou totiž na výplatní pásce vlivných skupin ještě dříve, než se kandidáty vůbec stanou. Ale kdo by nepodlehl onomu kouzelnému zaklínadlu jménem "Změna". Křesťanský prvek, vzpoura místního šerifa a okupační happening u zabavených nemovitostí v podání nezaměstnatelných černoušků snad ani nestojí za komentář.(10.8.2010)

Zajímavý, velmi dobře natočený a v mnohém poněkud znepokojující dokument.(12.11.2012)

Je to takový půl na půl. Všichni víme, že Moore je fabulátor a manipulátor, tentokrát ale trošku přestřelil. Ty dojímavý příběhy vystěhovaných Američanů jsou sice zajímavý, ale všechno má dvě strany, že? Nečtou smlouvy, pak přijdou o dům. Suverénně nejzajímavější a nejvtipnější mi přišly pasáže o rozpoutané ekonomické recesi, tam jsem si říkal, že by na tom mohlo něco být a nejspíš taky je. Jenže Moore to trošku přebil těma příběhama předtím a potom. Vtipný to místy rozhodně je, je to dobře natočený, takže se na to dobře kouká, jen prostě myslim, že tentokrát to Moore s těma manipulacema a názorama decentně přehnal. 60%(20.1.2010)