poster

O kapitalismu s láskou

 • USA

  Capitalism: A Love Story

 • Slovensko

  O kapitalizme s láskou

Dokumentární

USA, 2009, 127 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Tetsuo
  ****

  U Moora je potřeba rozlišovat a vlastně i odděleně několik věcí: a) samotnou filmařinu, b) kontext, do jakého svou výpověd vsazuje, c) důsledky, které by z jeho filmů měly vyplývat pro reálnou politiku. ____ Pokud Capitalism: A Love Story beru jako pamflet, který se snaží působit proti propagandě amerických mainstreamových médií, a dělat to tak, aby jeho poselství přijaly hlavně obyčejní lidé křesťanského vyznání, kteří obvykle nejsou schopni prohlédnout určitou ideologickou manipulaci, pak je Moorův film obhajitelný a vlastně velmi přínosný. __________ Humornou formou otvírá oči těm, kteří uvěřili, že dnešní podoba vládnutí v Americe je demokracie a že demokracie je slučitelná s kapitalismem, resp. současnou korporátní formou kapitalismu a plutokracie. (Chápu, že ta slova někomu znějí nepříjemně...) Moore vlastně jen říká: americká ústava nestojí na kapitalismu, stejně jako na něm nestojí křesťanské hodnoty, a kapitalismus, jak jsme ho znali a měli rádi v 50. letech, zmutoval v něco úplně jiného. Měli bychom tedy přestat žít v romantické iluzi a zbavit se naší nešťastné a neustále nenaplňované lásky k ideálu, který už dlouho neexistuje. ____________Kromě happeningových provokací s označením Wall Streetu za "crime scene" pak Moore ukazuje i příklady toho, jak je možné zpět navrátit význam odborovým organizacím, případně, jak budovat spravedlivě fungující a plně tržní firmy. Nejde tu tedy o žádnou verzi východních levicových režimů ani utopie, ale ukázky toho, co už zjevně funguje. _______________________ Vzhledem k tomu, že Moore ale nejen analyzuje, ale i provokuje, agituje a sám pochopitelně manipuluje s informacemi, případně používá slova v trochu jiném než obvyklém významu, nedělal bych z něj hlavního mluvčího "západních levicových intelektuálů". Pokud máte zájem o serióznější díla na podobná témata, doporučuju buď Doktrínu strachu od Michaela Winterbottoma zachycující přednášku Naomi Kleinové, nebo starší film Adama Curtise (např. Power of Nightmares).(23.1.2010)

 • teutates
  ***

  Moore stráca šťavu... chýba mu ten povestný nadhľad, ktorý som u jeho skorších diel mnohokrát postrehol... snaží sa človeka presvedčiť, nevravím že sa mu to nepodarilo, avšak chýbalo mi tuna aspoň trochu objektívnosti... množstvo príkladov, množstvo faktov, pohľad však len z jednej strany... s väčšinou súhlasim a zbytok nemienim rozoberať. 6/10(2.3.2010)

 • Dadel
  **

  Předchozí Mooreovy filmy byly možná manipulativní, ale měly poselství, se kterými jsem v zásadě souhlasil. Vzkaz, který sděluje tento film je, že kapitalismus je zločinný systém založený na tom, že bohatá menšina okrádá chudou většinu, a že bychom měli tento systém svrhnout a nahradit jej...demokracií (sic)! Moore nám po celý film ukazuje, jak zlé banky, realitky, burzy, korporace, Bush etc. okrádají chudé pracující, vyhánějí je z domovů a nechávají je umřít, ale žádný lepší systém, ve kterém by se toto nedělo, nenabízí. Asi jím má být systém, ve kterém "mají všichni stejně", ale zcela opomíjí historickou zkušenost, že takový systém lze v reálu vytvořit maximálně na úrovni malého podniku s pár zaměstnanci, ale rozhodně ne na úrovni celé země. Oproti předchozím filmům je tu navíc méně (chtěného) humoru a více vaty a opakování již viděného (ano, i zde jsou scény, kdy Moore přijde ke vchodu do nějakého podniku, teatrálně se dožaduje schůzky s ředitelem a strašně se diví, že ho nechtějí pustit dovnitř, hmm).(22.2.2010)

 • maarv
  **

  Manipulativní hrůza běs (Moore už je se svými metodami po většinu stopáže trapný, nudný nebo k smíchu) s překvapivě kvalitně zpracovanou pasáží o Paulsonovi a Goldman Sachs. Uprostřed toho křiku a pláče, jak jsou všichni bohatí zlí, působí jako něco z úplně odlišného filmu - jde v rámci zbytku do hloubky a vytváří sympatický prostor ke konspiračním teoriím a dalšímu studiu.(2.3.2010)

 • salalala
  ***

  Je to takový půl na půl. Všichni víme, že Moore je fabulátor a manipulátor, tentokrát ale trošku přestřelil. Ty dojímavý příběhy vystěhovaných Američanů jsou sice zajímavý, ale všechno má dvě strany, že? Nečtou smlouvy, pak přijdou o dům. Suverénně nejzajímavější a nejvtipnější mi přišly pasáže o rozpoutané ekonomické recesi, tam jsem si říkal, že by na tom mohlo něco být a nejspíš taky je. Jenže Moore to trošku přebil těma příběhama předtím a potom. Vtipný to místy rozhodně je, je to dobře natočený, takže se na to dobře kouká, jen prostě myslim, že tentokrát to Moore s těma manipulacema a názorama decentně přehnal. 60%(20.1.2010)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace