Vetřelci dávnověku (TV seriál)

Ancient Aliens

Dokumentární / Historický / Mysteriózní

USA, 2009, 6x84 + 76x42 min

Spousta prázdných a úsměvných teorií a na druhé straně spoustu fascinujících objevů a příběhů, o kterých ovšem jen polemizují místo toho aby se věnovali dalšímu výzkumu.(20.1.2012)

• Zeck

Hned na začátek. Vetřelci dávnověku jsou cílená demagogie, tvůrci dokáží úplně všechno přetvořit k obrazu svému (byli to mimozemšťani, tečka). Zároveň ale velmi často tamní řečníci používají frázi: "to nevíme", takže jen čistě střílí od boku, protože sami nemají v ruce žádné důkazy a netuší, jestli se jen předvádí anebo tomu skutečně věří. Některé díly jsou skvěle propracované a člověka by snad dokázaly přesvědčit, jiné jsou ale slabý odvar hraničící s trapností. Tak například, tvůrci dokázali spojit fakt, že se před 8 000 lety rozlilo v určitých částech Černé moře (zvětšilo se asi o 1/3) a okamžitě to bez sebemenší návaznosti spojili s biblickou potopou. Přidali zaručený "fakt", že Noem byl poloviční mimozemšťan, když jeho matku uneslo UFO a uměle jí oplodnilo, díky tomu jeho archa nebyla nic jiného, než mimozemský sklad DNA všech živých bytostní na planetě, protože mimozemšťané nebyli spokojení s tím, že většina lidstva je podobná opicím, a tak chtěli celou planetu zalít vodou, aby mohli začít znovu (tím Černým mořem, co se zvětšilo o 1/3). Další perlička je fakt, že jistý Američan pozoroval zářící světlo, které popsal jako "zářící objekt podobný praseti" a tamní "vědec" z toho udělal první prokázaný únos mimozemšťany. No, chvílemi je to blbost, ale proč si nepřipustit trochu tajemna, filmařsky je dokument perfektní a já se u něj bavím, i když to jsou všechno demagogické žvásty, překrucování faktů a komerční lobby pro lepší prodejnost knih tamních žvatlalů. 40% (South Park S15E13 - perfektní parodie na tento dokumentární cyklus)(8.1.2012)

Všechny díly jsem neviděl a možná ani neuvidím, ale je to velmi poutavý dokument. Na Zemi je mnoho míst které člověk jednoduše nechápe jak vůbec mohly vzniknout a zde jsou teorie jak to možná bylo. Kombinace teorií záběrů a nějaké té grafiky jak mohl vznikat ten či onen objekt jsou poutavé, ale za to grafika toho jak "přilétají mimozemšťané" působí opravdu amatérsky a sráží dokument. Možná by stálo zmínit více faktů proti názoru, e za vším jsou mimozemské civilizace. 4z5(15.12.2013)

Každý diel je rozdelený na dokumentárnu časť, ktorá ukazuje rôzne archeologické a historické nálezy, pamiatky, vykopávky, ale aj fyzikálne záhady, a konšpiračnú časť, kde k týmto veciam pridávajú svoje teórie archeoastronauti. Tí snáď ku každému zatiaľ vedecky nevysvetlenému javu, legende, či mýtu, pripisujú mimozemskú spoluúčasť. Verím tak 40% z toho. Napriek tomu 4*, je to proste zaujímavé.(28.5.2011)

• rastlinka

Jednostranná záležitosť bez väčšej dávky kritiky a konfrontácie a bez zdravého rozumu. Dokument by mal mať svoju úroveň a predkladať fakty, nie len dohady a otázky (áno, je potrebné sa pýtať, ale aj vedieť nastoliť aspoň ako-tak rozumnú odpoveď). Presviedčacie schopnosti Von Dänikena sú nulové a argumenty, ktoré opakuje dokola nemožno brať vážne. To je tak, keď sa na niečo tešíte a vyjde z toho toto...(15.4.2011)