Vetřelci dávnověku (TV seriál)

Ancient Aliens

Dokumentární / Historický / Mysteriózní

USA, 2009, 6x84 + 76x42 min

Jeden z nejlepších dokumentů od Danikena, ikdyž na toto téma jsem podobných dokumentů viděl nespočet, ať už to bylo starší Poselství bohů nebo Vzpomínky na budoucnost či seriál Artura C. Clarka. Také jsem od dětsví četl všechny jeho knihy a s jeho názory byť smýšlenými naprosto souhlasím. Má to aspoň nějaký řád a logiku, než to co nám předkládá Bible. Dnes se mu lidé posmívají, ale co když má ve všem pravdu? Jak by lidstvo reagovalo a hlavně spousta věřících, kdyby vše byla pravda a museli se překopat dějiny a církev by vše co kázala musela popřít. Škoda, že se pravdy nedočkám.(6.4.2010)

• Zeck

Hned na začátek. Vetřelci dávnověku jsou cílená demagogie, tvůrci dokáží úplně všechno přetvořit k obrazu svému (byli to mimozemšťani, tečka). Zároveň ale velmi často tamní řečníci používají frázi: "to nevíme", takže jen čistě střílí od boku, protože sami nemají v ruce žádné důkazy a netuší, jestli se jen předvádí anebo tomu skutečně věří. Některé díly jsou skvěle propracované a člověka by snad dokázaly přesvědčit, jiné jsou ale slabý odvar hraničící s trapností. Tak například, tvůrci dokázali spojit fakt, že se před 8 000 lety rozlilo v určitých částech Černé moře (zvětšilo se asi o 1/3) a okamžitě to bez sebemenší návaznosti spojili s biblickou potopou. Přidali zaručený "fakt", že Noem byl poloviční mimozemšťan, když jeho matku uneslo UFO a uměle jí oplodnilo, díky tomu jeho archa nebyla nic jiného, než mimozemský sklad DNA všech živých bytostní na planetě, protože mimozemšťané nebyli spokojení s tím, že většina lidstva je podobná opicím, a tak chtěli celou planetu zalít vodou, aby mohli začít znovu (tím Černým mořem, co se zvětšilo o 1/3). Další perlička je fakt, že jistý Američan pozoroval zářící světlo, které popsal jako "zářící objekt podobný praseti" a tamní "vědec" z toho udělal první prokázaný únos mimozemšťany. No, chvílemi je to blbost, ale proč si nepřipustit trochu tajemna, filmařsky je dokument perfektní a já se u něj bavím, i když to jsou všechno demagogické žvásty, překrucování faktů a komerční lobby pro lepší prodejnost knih tamních žvatlalů. 40% (South Park S15E13 - perfektní parodie na tento dokumentární cyklus)(8.1.2012)

• ryba443

Teorie známé z knih Ericha Von Dänikena zpracovené jako seriál. O dokumentu nemůže být vůbec řeč. Na jednu stranu nám Vetřelci dávnověku ukazují mnoho zajímavých i méně známých velmi pozoruhodných archeologických nálezů, na druhou stranu spřádají šílené konspirační teorie a s fakty a prameny nakládají naprosto pavědecky. Celé to korunuje sugestivní komentář snažící se diváka přesvědčit o předkládaných teoriích. Pro nekritické lidi, co věří každému slovu, co v televizi slyší se jedná o docela nebezpečnou záležitost :)(29.4.2014)

Je to opravdu zajímavý seriál a něco na tom je. Nikdo vám necpe konspirační teorie, jen dává fakta a naznačuje.(23.6.2012)

Boli na Zemi mimozemšťania už v minulosti? Áno. "Odfotili" sa s miestnym šamanom do kamenného bloku a položili základný kameň na pyramídu. Chodievali na Zem častejšie? Opäť áno, zahrali si pár vojnových stratégií pokecali s náckami a položili základný kameň vesmírneho výskumu. Chodia mimozemšťania na Zem aj v súčastnosti? Odpoveď je opäť kladná. Najskôr ale narazili na chlapíkov od PR ktorí im vysvetlili, že s takými fejsami to ďaleko nedotiahnu, a predtým ako svoje posolstvo zdelia v reklame na T-mobile by sa tu mohli ešte pár krát preletieť. Dokument, ktorý nepríde s ničím novým. Nascovský obrazec a distribučný názov na obale je len reklamný ťah, pretože o historických výjavoch alienov toho vo filme fakt veľa nieje. Neustále fňukanie chlapcov spod alobalových heliem o tom ako im vláda berie ľadviny a zatajuje informácie je tiež už pomaly otravné. Nekvalitné zábery svetielok a nekonečné spomínanie Roswellu začne nudiť už hádam aj najvášnivejšieho UFOpanica. Pred uvítaním svorky Ítiov na dvore by si mal asi každý pozrieť pre zmenu aj toto aby nespôsobil nejaké intergalaktické fópá. Pre toho, kto bude vítať návštevníkov s nabitou brokovnicou je dokument zbytočný.(16.11.2011)

• - Ve 4. epozodě 2. série "Podzemní mimozemšťané" můžeme vidět ukázky z knihy Julese Verna "Cesta do středu Země". (Terva)

• - V epizóde “Evil Places“ (“Miesta zla“) sa môžeme stretnúť s českým záhadológom a bádateľom Ivanom Mackerlem. (Lukoh)