Dredd

• Velká Británie Dredd

Budoucnost. Z Ameriky je ozářená pustina. Na jejím východním pobřeží, od Bostonu po Washington, D.C., se rozkládá Mega City One, rozsáhlá megalopole plná násilí, ve které více než 400 milionů obyvatel přežívá v neustálém strachu. Na pořádek v ulicích dohlíží takzvaní Soudci – vymahači práva, porotci, soudci i vykonavatelé rozsudku v jedné osobě. Takovým Soudcem je i Dredd (Karl Urban), který od svého nadřízeného dostává za úkol vyzkoušet v praxi novou Soudkyni Cassandru Anderson (Olivia Thirlby). Čeká je zdánlivě snadná práce – vražda v nechvalně proslulém dvousetpatrovém slumu, který provozuje bezcitný klan Ma-Ma. Když se ale pokusí zatknout jednoho z přisluhovačů klanu, Ma-Ma neprodyšně uzavře celou budovu. Oba Soudci se ocitají uprostřed brutálního a nelítostného souboje o přežití. (oficiální text distributora)

-bad-mad-wolf-

Činžovní zločinecké ghetto se zlotřilou maminou osvobozuje brada Karla Urbana, místy až vtipně strojová logika soudců a fešná "rookie" s vrozenou čtečkou myšlenek. Film šlape stejně neomylně jako Dredd a jeho kapesní artilerie, přičemž divák se díky krátké stopáži a suverénně odvedené práci tvůrčího týmu nestíhá nudit. Nebudu to okecávat víc, než by si dovolil průměrný soudce: Dredd je strohá akční pecka, občas slušivě omalována "slo-mo" efekty, která si s pokusem z poloviny devadesátých let arogantně vytírá řiť. He's a pass! 8/10 ()

Phobia

"Dredd" je lepší než jsem se obávala a horší než by mohl být. Postavy jsou až na výjimku Dreddovy parťačky zoufale charakterově ploché, klidně by se na ně dalo rýsovat a netušila jsem, proč bych někoho měla nenávidět nebo mu naopak držet palce. Samozřejmě jsem zákona dbalý občan s bujně vyvinutou averzí vůči asociálům, přesto si zastánci práva nezískali mé sympatie a padouchů mi bylo přinejlepším trochu líto, spíše mi byli lhostejní. Karl Urban sice je sympaťák, ovšem tady jsem z něj zaregistrovala jen to, že má ošklivou spodní čelist. Kdyby pod tím černorudým kýblem a brněním byla třeba Jiřina Bohdalová, změnu by diváci poznali jen podle hlasu: Urbanův záhrobní tón by nahradilo Rákosníčkovo vřeštivé trdlování. S kulisami si tvůrci filmu mohli taky pohrát více - třeba panelák budoucnosti byl na můj vkus strašně sterilní, chyběly mi v něm haldy odpadků, pořádně počmárané zdi, sem tam hovno a podobně. S ohledem na futuristický vzhled Soudcovských motocyklů nechápu, proč všichni ostatní museli jezdit v úplně obyčejných křápech. Celkově jsem postrádala nějaký dopad záření na lidstvo, snahu se ochránit, mutace atd. Akce byla v podstatě omezená jen na střelbu, žádné choreografické orgie jako v "Serbuan maut" se nekonaly a nebýt raušových zpomalovaček, stálo by to za vyližprdel. A že by z toho množství naturalisticky podaných násilných scén většina citlivých duší hodila šavli jak půlměsíc... no, nejsem schopná se rozhodnout, jestli je to opravdu klad. Nepřekvapilo mě to, nenudila jsem se, přisoudím proto Dreddovi shovívavých 59%. ()

sepp

Kdyby se to celé neodehrávalo v jednom (mega)baráku, mohlo to být (mega)dobré. Takhle je to jen průměrné a docela (mega)zklamání. ()

darkrobyk

Tleskám, Stallone, promiň, ale na tohle nemáš....tedy jako Dredd. Zpočátku pomalejší rozjezd vypadal na obyčejnou béčkovou akci, ale jakmile Ma-Ma uzavřela Dredda s parťačkou ve svém paláci, bylo jasné, že udělala velkou chybu a že se máme na co těšit. A vskutku, jatka na sebe nenechala dlouho čekat. Oba soudci začali čistit jedno patro po druhém, což Ma-Ma nehodlala nechat jen tak. Tudíž vykydlila celé jedno patro najednou lhostejno, kdo se na něm nachází. Drsné zpracování tak, jak si ho drsný comics zaslouží (já vím, že Stallonova Dredda surově vystřihali, no, měl smůlu). Zpomalené záběry kulek trhajících lidská těla jsou jen vizuální třešničkou na tomhle špinavém filmu. Velmi dobré! ()

LiVentura

Neuvěřitelně dobře zvládnutý akční počin, taková "stand-up vyvražďovačka" s jedním skvostným komiksovým hrdinou, který nesejme za celý film svou helmu a tvrdě vymýtí doupě drogového gangu - takový malý futuristický mrakodrápek. Těším se, a doufám, že bude, na další pokračování. Myšlenku tohoto hrdiny by měli autoři rozhodně rozvést, tohle nestačí, i když je to bravurní start.!!! :-) ()

kinej

Režisér Travis odvedl kus skvělé práce. Za nevelké peníze dokázal natočit zábavný a důstojný komiskový film, který rozhodně nenudí a ničim neúráží. Pravda, sice v něm jde především o akci a příběh je poměrně jednoduchý, ale to přece není nic špatného. Ten malý výsek světa Mega City One, který nám tu rvůrci předložili je propracovaný, vyšperkovaný spoustu dobrých nápadů (efek slo-mo, telepatie) a je patrné že i z omezených rozpočtových možností se vyždímalo maximum. Jméno Alexe Garlanda, coby scénáristy je zárukou blbovzdornosti. Herecké osazení je také slušné, Lena Headey dokonce předvádí něco jako zajímavý výkon, což není v prostoru který má vymezený málo. Nějaký sequel, který by postavu Dredda trochu rozváděl, by vůbec nebyl od věci, tedy pod podmínkou že by zůstal stejný realizační tým. ()

paascha

Jeden z těch lepších pokusů o remake slavné předlohy. Pro herce v hlavní roli to bylo dost jednoduché, jelikož překonat Slye v prkenných pohybech a kamenném výrazu není tak těžké, zvlášť když máte podporu zajímavého vizuálu, vedle sebe po čertech šmrncovní blondie a na hlavě blembák přes půl ksichtu. Jinak je to ovšem kravina, pár mrtvejch negrů tomu grády nepřidá, zkorumpovaná policie je v dnešní době stejně šokující jako opička ÍÍvetky B. a tak jediné, co mě opravdu bavilo, byly zfetlé scény:-DD ()

Fiftis

Pete Travis predlohu uchopil poctivo. Nenakrútil ju síce čiernobielo á la Sin City, ale jeho špinavá vízia Megacity v úvode trochu pripomína Robocopa, akokoľvek ho držal späť obmedzený rozpočet. Špina, hnus a veľa krvi, hoci digitálne, to sú sľubné ingrediencie pre surový sci-fi thriller. Ako by sa Travis chcel čo najviac dištancovať od Slyovej kolotočárskej verzie. A pretože peňazí naozaj nebolo nazvyš, presúva sa celý dej rýchlo do obrieho paneláku pre 80 tisíc ľudí, ktorému vládne gang krutej Mamičky. A to je práve ten pravý zádrhel, aspoň pre mňa. Z nového Dredda sa tak stal ďalší film ako Kocka alebo Saw, kde sa nachádzate celý film na jednom mieste a máte z toho v závere až klaustrofobický šok. Dredd rozhodne nie je bezchybný. Pár momentov by si zaslúžilo skrátiť, nie každá "drsňačina" funguje tak, ako by bolo žiadúce. Napriek tomu sa mi nedá ubrániť nadšeniu. Pokiaľ tvoriť dôsledné adaptácie, tak nejako takto. Snáď to diváci postupom rokov viac docenia. ()

Shakers

Nový Dredd ma rozhodne zápal, ale nie zas tak aby ho to vynieslo vyššie. Za ten rozpočet sa vizuálna stránka skutočne podarila, čo je fajn, pretože je na čo pozerať (keď už vidíme len ústa Karla Urbana). Čo sa týka príbehu, tak je to čistokrvné Béčkové eRko, ale zabalené do fajn vizuálu. Povedal by som, že Karl Urban ako Dredd to zahral dobre, ale namiesto toho poviem, že Karl Urban ma fajn drsnú bradu. Nový Dredd okrem vizuálu rozhodne ponúka krvavú akciu, nápady a miestami aj moment prekvapenie, ale s celkového hľadiska je to len lepšie akčné Béčko. 70% - 3* ()

lamps

Vlastně je to takový Zátah 2 - akční nálož bez pevné příběhové kostry, ale v tomto případě bohužel i bez úžasných bojových choreografií, bez atmosféry a bez sympatického hlavního hrdiny. Karl Urban už měl za svou kariéru hodně lepších rolí a Pete Travis má určitě na víc než jen na bezduchou střílečku, která šetří emocemi stejně jako Dredd úsměvy. Tři hvězdy za parádní námět a prostředí, za řádně krvavou akci a za to, že jsem se těch 90 minut ani na chvíli nenudil ... Znovu už to ale vidět opravdu nemusím. 65% ()

playboxguest

Útok na věžák, kterej má koule. Podařenej vizuál, perfektní trio v hlavní roli, ač je fakt, že z Urbana za celej film neuvidíte víc než strniště na bradě. Na Thirlby se každopádně dobře kouká a Headey má šmak i se zjizvenou držkou bez zubů :-) Čekala jsem akční béčkovou srágoru, která mi bude připadat obdobně nudná, jako její předchůdce (fanoušci prominou), dostala jsem 90 minut prudkého prúletu jedním těžce zavšiveným věžákem, který mě nestihl nudit. Pro mě překvapení měsíce. 70% ()

sheen

Jako hláškující brousek Stallone je nepřekonatelný, přesto příjemný remake, povedenější než třeba Total R. ()

S.Quentin QUALE

Je pravdou, že dobývání veksláckýho činžáku jsme nedávno viděli v Zátahu, ale i s ohledem na to mě Dredd potěšil. Daleko víc mi na něco takového sedí sci-fi očištěné od opičich tanců, které zaplavily druhou půlku Raidu. Režisér si mohl odpustit zpomalené scény, jinak nemám proč nadávat. 80% ()

HAL

Zábavné béčko na jedno použití. Z mnohokrát skloňovaného Raid si bere prostředí a zápletku, ale zároveň je příběhově značně primitivnější, a hlavně - zoufale postrádá to co je na Raid nejdůležitější - jeho neutuchající kinetiku. Akce tu svou dynamiku nahání jen solidním střihem, jinak je prostě statická až to hezké není. Takže to nejzajímavější na Dreddovi nakonec je spíš efektní kamera s přesaturovaným obrazem úspěšně maskujícím lacinost filmu (až na tu úvodní naháněčku na motorce), občasný eye candy slow motion, a hravá brutalita. 7/10 ()

misterz

Veľmi podarená akčná sci-fi lahôdka. Kopec strieľačiek, brutality a násilia. To je presne to, čo od takýchto filmov očakávam. Bola navodená aj príjemná depresívna atmosféra, ktorá bola okorenená príslušnou dávkou logického myslenia hlavných hrdinov. Páčili sa mi aj spomalené zábery. Ťaživý pocit bol počas sledovania deja taký silný, že som sa prichytil pri myšlienke: "Panebože, daj, aby sa ľudstvo nedostalo do takej situácie a nemuselo tak živoriť." ()

Co dalšího chystá režisér Warcraftu?

Co dalšího chystá režisér Warcraftu?

16.07.2018

Duncan Jones (Warcraft, Zdrojový kód) má zkušenosti jak s malými indie projekty, tak i velkými studiovými blockbustery. Jeho nový film by pak měl být mixem obojího, jedná se totiž o adaptaci herní a… (více)

Natalie Portman čeká Anihilace

Natalie Portman čeká Anihilace

05.08.2017

Soudce Dredd dostane vlastní seriál

Soudce Dredd dostane vlastní seriál

11.05.2017

Pokud ještě pořád doufáte, že se Dredd z roku 2012 dočká pokračování, můžete to oficiálně vzdát. Produkční firmy IM Global a Rebellion totiž postavu přesouvají do televize, kde se drsný soudce z 22.… (více)

Dočkáme se pokračování Dredda?

Dočkáme se pokračování Dredda?

05.04.2014

Předloňská akční comicsovka Dredd bolestivě propadla. Podobně jako letošní Robocop ale dokázala vydařeně oživit sporadicky debatujícího drsňáka, který s velkým kvérem zjednává pořádek v… (více)