Hostitel

Hostiteľ

Sci-Fi / Thriller / Romantický / Akční / Dobrodružný

USA, 2013, 125 min

• M.a.t.t.

Takto to dopadne ak sa niekto pustí do témy, na ktorú nemá. Ale najprv to pozitívne - Niccol vie aj s obmedzeným rozpočtom točiť pekné obrázky, príjemne melancholická hudba dokáže navodiť atmosféru, Saoirse Ronan ťaží z napísanej postavy maximum a potešia aj menšie roličky Diane Kruger či Emily Browning. To horšie - nevierohodne vystavaný svet so spornými a klišovitými dejovými zákrutami trestuhodne plytvá potenciálom a zo sľubnej zápletky vyťahuje do popredia banálne no popritom tradične Meyerovsky prepálené vzťahy. Vlažné prijatie u divákov a kritiky ma vôbec neprekvapuje a nik ma ani nepresvedčí, že je kniha údajne o toľko lepšia ako Twilight, ako tvrdili mnohé hlasy, dávno pred premiérou. A to som sa k filmu snažil pristupovať s čistou hlavou.(27.4.2013)

• kiddo

Jelikož vím, do jaké řitě nekoukatelnosti sklouzlo Stmívání v okamžiku, kdy se Meyerová začala angažovat v produkci, budu svině a veškeré nedostatky Hostitele svedu na ni. Sežerte si mě. Hostitel je vyvrcholením současného trendu nepochopitelně doslovných adaptací, a proto de facto vše, co jsem napsala o knize, lze v klidu napasovat i na něj. Nové problémy, které film přináší, vycházejí jednak z toho, že zásadní nedostatky předlohy jsou neobměňovaným vizuálním zobrazením ještě umocněny (degradace romantiky a automatické zaláskování vedoucí k neexistující chemii a intenzitě emocí, karikatura lidstva, domácí násilí, osudová volba mezi násilnickým zvířetem a neetickým píčusem, polyamorní fetiš, informované vlastnosti postav, nulové motivace, debilní jednání a logika, absence morálky a reflexe, a především můj milovaný Jake Abel neumí škrtit, ani kdyby se posral), a dále ze skutečnosti, že Meyerová vůbec nechápe základní principy filmu, jako například nutnost mít nějak rozvrženou strukturu, vývojový oblouk, jasně daný začátek, prostředek a konec, sérii událostí vedoucích jedna k druhé a k nějakému závěru a katarzi, nevysvětlovat očividnosti, když je lze ukázat, a hlavně NEDÁVAT NAJEVO SCHIZOFRENII A ROZPOLCENOST ZAJEBANÝM VOICE-OVEREM, OBZVLÁŠŤ POKUD POSTAVA STOJÍ PŘED ZRCADLEM!!! DO HÁJE, STEPHIE, TO NEVÍŠ, JAK SE TO DĚLÁ?!. Ježíšikriste, všechno bych té sračce odpustila (a vzhledem k tomu, že se jedná o obhajobu genocidy, to už něco znamená), ale to, že Meyerová nezná rozdíl mezi vizuálním médiem a literaturou, to fakt nejsem schopná překousnout. Jestli ani tohle nepovede k vykopnutí Meyerové z producentské stoličky, tak už nic.(2.4.2013)

S hostiteli je život krásnější, plnohodnotnější a zamilovanější. Lidstvo se ocitlo na pokraji vyhynutí. Melanie Stryder je jedna z mála posledních, která se odmítala podrobit, a tak jí byl do těla vpraven mimozemský cizopasný druh. Od neinfikovaného člověka se dá na první pohled ten s implantátem rozeznat jen podle nápadného zabarvení duhovky. Melanii však zůstaly ještě její vzpomínky a své duše i těla se odmítá vzdát i přesto, že se v jejím těle usídlila Duše jménem Poutnice, z nichž se nečekaně stanou spojenkyně. Když se jí z laxně hlídaného komplexu podaří utéct, vydá se za svými příbuznými do pouště a také za svým milovaným Jaredem, kterého si pamatuje už jen z kratičkých útržků vzpomínek, ale všichni k ní nemají důvěru. Mají se totiž před nevítaným mimozemským parazitem na pozoru, svoji komunitu si pečlivě střeží a bojí se případného vyzrazení nemilosrdné Pátračce, která už slídí kolem, a má metody, jak si podmanit lidský druh. Naštěstí se další Twilligt nekonal, ale podle zmateného psaní autorky ságy Stephenie Meyer, zase až tak vyhráno není, přestože tento film je snesitelnější. No, neradujte se předčasně, je to taky ultra banalita v podobě sladce tekoucí "limonádky", která scifi žánr nijak neobohatí. Předně myšlenka hostitele je málo propracovaná a poměrně nedomyšlená. Film se dal přežít jen, že si ho do parády vzal Andrew Niccol, který zřejmě podnikl určitá opatření, možná i úpravy, aby film nebyl úplně debilní. Podle mé přítelkyně, která na rozdíl ode mě knihu četla, právě taková je. I tak se divím, že Niccol, jinak tvůrce sofistikovaných scifi, zrovna projevil zájem o zcela naivní látku, ačkoliv jistý potenciál tady je. A Niccol z toho neudělal film plný zoufalých a neposlouchatelných dialogů, ale scifi až s téměř s filosofickým rozměrem, který nevyzní právě pro ten nastrčený milostný motiv, který připomíná nejhorší díla Rosemundy Pilcher. Slušná technická stránka se ukáže v nemnoha akčních scénách, mimozemský druh však působí jako by už na něj nezbyl rozpočet, a ani žádná maskérská preciznost se nekonala, když se infikovaný jedinec odbyl jen barevnými kontaktními čočkami. Film se na dvouhodinovou minutáž dokonce i často vlekl, většinu času se totiž děj odehrával v jeskynních prostorech, kde se prakticky nic nedělo. Jen scény mimo jeskyně měly drajv. Jinak nutno dodat, že ten, kdo ve filmu pochopí úplně všechno, je génius. Pravda, Niccol to mohl víc rozjet a rozparádit, ale celkově jsem čekal větší pohromu. A ze Saoirse Ronan se vyloupla docela hezká holka, tedy vzhledem k tomu, jaká šeredka to dřív byla. 60%(14.5.2013)

Stále hledají a jsou věční. Nečekala jsem, že mě Meyerová tak chytne, něco není v pořádku. Snad mě neobsadila Duše?! ... "Zmlkni, tady rozhoduji Já."(4.7.2014)

Původně jsem myslel, že Andrew Niccol zvládne natočit skvělý film (i přes fakt od koho je kniha), protože mě před tímto filmem jedinkrát nezklamal. Plusový bodík ode mne získal díky obsazení Saoirsei Ronan, která je velmi talentovaná a říkal jsem si, že film určitě taky zvedne. Nakonec jsem byl však celkem zklamán. Výkony nebyly úplně špatný, ale Niccolův scénář se mi moc nelíbil, dialogy byly takové zvláštní (kdo ví jak velkou roli v tom hrála kniha) a celkový děj byl otřesný, ikdyž to mělo obrovský potenciál. Hudba byla však výborná. Přesné 3*, ale už se na to asi nikdy nepodívám.(30.4.2013)