Melancholie

• Česko Melancholia (více)

Film Melancholia dánského režiséra Larse von Triera před diváky rozprostírá intimní portrét konce světa. Globální zánik lidstva je vyobrazený prostřednictvím sester Justine a Claire, ztvárněných bravurně herečkami Kirsten Dunstovou a Charlotte Gainsbourgovou. S těmi se diváci seznamují v den Justininy svatby, který má být završený velkolepou a precizně zorganizovanou oslavou na honosném venkovském sídle, kde bydlí Claire s manželem a malým synem. Jenže navzdory podrobným plánům je průběh večera narušován nejrůznějšími vnějšími faktory. Během veškerého lidského hemžení a marné snahy dodržet přednastavený absurdní řád se zpoza slunce vyloupne planeta Melancholie, jež se pohybuje po zkázonosné trajektorii. Lars von Trier předkládá jízlivý protipól hollywoodským spektáklům o konci světa, který ale se snímky, vůči nimž se vymezuje, má současně mnoho společného. Jak je pro Trierovu tvorbu posledních let typické, cynicky manipuluje s emocemi diváků a zároveň publikum od filmu distancuje záludnými symboly a rébusy, zatímco nechává ve vycizelovaných záběrech defilovat ansámbl složený z mezinárodních hvězd a charakterních herců a hereček. Vedle zmiňovaných Kirsten Dunstové a Charlotte Gainsbourgové se v dalších rolích objeví Kiefer Sutherland, Charlotte Ramplingová, Udo Kier, Stellan Skarsgard a John Hurt. (Česká televize)

bonovox

Nádherny film, ktorý mi výrazne napravil chuť po zbabranom Strome života. Film krásne graduje a rozdelenie na dve časti je perfektne a umne prepojené postavami dvoch sestier,K. Dunst konečne dokázala, že je skvelá herečka. ()

pierre9

Toto išlo absolútne mimo mňa. Reakcie na blížiaci sa koniec sveta? To by bolo fajn, ale keď sa to premieša s rodinným panoptikom a kompletne šialenou svadbou, pýtam sa: O čom toto chcelo byť?! ()

tomco3131

Úžasný film. Štýl Larsa von Triera je neskutočne dobrý. Vo svojich posledných filmoch berie to najlepšie z manifestu Dogma 95 a tak vznikajú takéto výnimočné diela. Trierova kamera je neskutočne dobrá a neprestane ma baviť asi nikdy. Film má po vzore jeho iných filmov rozdelenie na kapitoly, kde sa každá polka filmu venuje jeden z dvoch sestier. Film je natočený za maličký rozpočet, napriek tomu však má efekty ktoré vôbec nevadia a nepôsobia lacno. Úvodná desaťminútovka spomalených záberov podobných Antichristovi je úplne geniálna. Kirsten Dunst vo filme veľmi poteší a príjemne ju dopĺňa Larsova obľúbená Charlotte Gainsbourg. Čo dodať? Film určite nesadne každému, možno nesadne väčšine ale to sme už pri Larsových vyhrotených filmoch zvyknutý, pokiaľ ale obľubujete podobný štýl čakájú vás úžasné 2 hodiny. ()

bezprezdivky

Pro mně velké příjemné překvapení. Po Antikristovi, který je jen zbytečnou oslavou násilí, je tohle zcela jiný soudek od Larse von Triera. Doopravdy mě ohromila Kirsten Dunst, takhle jsem jí ještě nikde neviděl. Hutná atmosféra funguje skvěle, takhle nějak to bude vypadat, až se k zemi opravdu přiblíží nějaká jiná planeta. Katastrofických filmů na toto či obdobné téma jsou tucty, ale tenhle funguje bez velkých počítačových efektů a bez ukazování následků možné katastrofy, prostě jen sleduje vývoj pár hlavních postav. ()

kolodej1

velmi zvláštní a depresivní film, každopádně velmi působivý. Jsou tu sice scény, hlavně v první části filmu, které mi přišly zbytečné nebo příliš natahované. S přibývajícím časem je ovšem film stále silnější a lepší, atmosféra filmu je vyjímečná, vizuálně strhující. I když jsem si dlouho ponechával odstup, finále filmu mě úplně dostalo. ()

Vala

Půl filmu bych ani nemusela vidět.Pro mě to byla přímo nepodstatná nuda,nic neříkající chaotická změť bláznivé Justine a perfekcionistky Claire,která se sice snaží držet rodinu pohromadě,ale moc jí to nejde.Tot v kostce to nezajímavé.Pak přijde to zajímavé-planeta Melancholia.Nejdřív se zdá,že nic nehrozí,ale pak se ukáže,že tahle na první pohled krásná planeta zvěstuje zkázu Země.Závěr je úžasný.Ty 3* jsou hlavně za tu druhou půlku. ()

Merenre

Poslední scéna bere dech a nepohrdnu ani záběrem kde Dunstovic vystrkuje kozy, ale k tomu mi stačí youtube a redtube a nemusím strávit víc než dvě hodiny tak nevýslovně brutální nudou, že kdybych byl nucen se na to dívat v kině a nemohl se odreagovat, už bych si dávno přepiloval aortu vlastními vytrhanými zuby. Tak špatný film jsem dlouho neviděl a nemám potřebu hrát si na pozérského intelektuála, abych měl plnou hubu chvály na takový škvár, protože to tak má být. Dvě hvězdy za dvě kozy a posledních 30 vteřin, jinak nic. ()

dadule777

To je tak....zvláštní film. První, který jsem viděla od Larse von Triera a nevím, zda se ještě někdy podívám na něco dalšího. Mám asi odlišný vkus. ()

ProfiDivak

Svadba ako symbol šťastia je cez von Trierovu optiku začiatkom depresie, ale aj začiatkom boľavého dozretia hlavnej hrdinky. "Stánok" na záver je na prvý pohľad zúfalým chytaním sa slamky, cez režisérovu optiku vidíme opäť opak. ()

Mr_Corny

Melancholiu buď milujete alebo nie. Jej snová atmosféra, jednotlivé charaktery a audiovizuálnosť nepôsobí ako obyčajný film, ale ako umelecké dielo vystavené za sklom v galérii. ()

axel01

Kdysi jsem dala filmu 4 hvězdičky, v domnění, že uvidím nějaký lepší film. Ale když se na tento film dívám jako na celek, dokonané dílo, tak musím dát všech 5 hvězdiček. Je to tak, toto je DÍLO, nic není očekávatelné, předvídatelné. Od začátku až do konce mě to bavilo, vtáhlo do děje, takže jsem si nemyslela takové to "to se dalo tušit". Nemám ráda kladné a záporné postavy, akční filmy a někdy vyumělkované pseudo naivní scény. Tady snad ani nic takového nebylo, přestože se film jmenuje Melancholia, a za to má u mě velké plus. Jasně, pro psychopaty bude i tady moc emocí, ale já bych podotkla, že pokud už, tak správně nadávkovaných. Film dýchá, je živoucí, máte pocit, že byste si ho mohli pustit klidně víckrát. Líbí se mi pozorovat psychologii postav, čím víc se planeta blíží ke svému zániku... ()

Uccueta

Renesančným maliarom maľovaná tragédia, pocity jednotlivca a osud ľudstva, nanášané na plátno "filmového kotúča" opatrnými ťahmi spomalených záberov s citlivosťou pre detail, atmosféru, dramatiku a kompozíciu hodnú umeleckého diela. Film viacerých polôh a pocitov, ktorý je bravúrne zahratý a pre melancholické a mierne filozofické duše určite svojou kvalitou, hlbokými (miestami pseudo hlbokými) myšlienkami a prevedením stelesňuje príklad dobre urobeného filmu. Osobne ma z nejakého nepochopiteľného dôvodu šokovala scéna na golfovom ihrisku, ktorou končí prvá, pokojnejšia časť. Mal som chuť film vypnúť. Ale za katastrofický, mierne naivný a súčasne nevinný záver, som rád, že som tak neurobil. ()

Emperor1

Tak jsem měl jednou náladu na katastrofický film, tak jsem si pustil Melancholii ... dlouho, dlouho se nic nedělo ... trpělivě jsem čekal, až se něco stane. A ono furt nic. Ono k té katastrofě teda nakonec došlo, ale až úplně na konci, to je na katastrofický film fakt celkem bída ... prostě na Den poté to nemá ... Lars chtěl patrně po jasně komerčním Antikristovi natočit něco velkého a umělecky hodnotného. Natočil ale velkou nudu. Bod za ten závěr. ()

Radek273

To byl jeden z nejhroznějších filmů, jaký jsem kdy viděl. Povšimněte si ale, že píšu "nejhroznější", ne "nejhorší". Rozhodně totiž filmu nemůžu upřít dramatično, super atmosféru, dokonalé herecké vystoupení, tajemno a především nebývalý cit na psychologické deptání diváka. To všechno je na nejvyšší příčce, ale... nelíbil se mi vůbec, absolutně nic mi nedal a i teď (den poté) to beru jako promarněné 2 hodiny života. Bohužel asi nejsem cílová skupina, ke které film směřuje. ()

Zlty_Dodo

Absolutne nezazivny film s dlhymi zbytocnymi scenami. Dej od zaciatku do konca mizerny a hlavne je uz od prvej sceny jasne, ze sa to stane... ()

ill

Melancholia je tříska, která se mi dostala hluboko pod kůži. Nechám ji tam. A jak to tak cítím, bude vyhnívat hezky dlouho. ()

Willynka

Svatební deprese a blížící se modrý plynový obr jako její ztělesnění. Najednou bum, prásk, oslepující záře. Konec. ()

Kino Světozor slaví Patnáct let

15.07.2011

Melancholická Kirsten Dunst

Melancholická Kirsten Dunst

17.04.2010

V restartu Spider-Mana bude její postava přeobsazena podstatně mladší herečkou, tudíž má Kirsten důvod na trochu smutku. Stejně tak Kiefer Sutherland (zrušili mu 24), Alexander Skarsgard (nezískal… (více)