Jakou cenu má oddanost samuraje k jeho pánovi? Světově proslulý japonský režisér Takaši Miike během své zatím dvacetileté kariéry realizoval na osmdesát celovečerních filmů a televizních seriálů. Ačkoli pracuje coby námezdný režisér, do povědomí filmových nadšenců, kritiků i dramaturgů prestižních festivalů se zapsal coby všestranný tvůrce, který zadané látce vždy dokáže vetknout osobitý styl, který maximálně vytěží potenciál výchozího konceptu. Tento přístup aplikoval nejen ve videobranži, kde v 90. letech začínal a díky minimálním rozpočtům měl nad projekty v zásadě absolutní tvůrčí svobodu, ale posléze také v hlavním proudu, do kterého pronikl na přelomu tisíciletí. Jeho početná filmografie obsahuje tituly všemožných žánrů od krvavých gangsterek a psychologických hororů přes avantgardní artové snímky či absurdní komedie po dětské pohádky i muzikály. Nicméně až donedávna Miikemu chyběl zářez v žánru, jenž bývá s japonskou kinematografií spojován především – samurajském filmu.
Tento nedostatek se vyřešil angažováním Miikeho k natočení remaku samurajského snímku 13 zabijáků režiséra Eiičiho Kudóa z roku 1963. Miike adekvátně žánru i výchozímu snímku zvolil umírněný klasický styl, který perfektně vystihuje zdejší komplexní úvahu nad samurajskou ctí, která se má odvíjet od absolutní poslušnosti pánovi, jemuž slouží. Kníže Naricugu se zvrácenou krutostí naplňuje hierarchický systém feudálního Japonska, který pánům dával absolutní moc nad životy jejich podřízených. Když má být jmenován do šógunátní rady starších, a tudíž hrozí, že by mohl uvrhnout celou zemi do krutovlády, ustanoví se na žádost jednoho z členů rady skupina samurajů, která na sebe vezme úkol knížete spolu s jeho početným doprovodem vlákat do léčky a zabít.
Tvůrci v čele s Miikem tentokrát klasický příběh pojali jednak s patosem, jenž je pro žánr samurajských dramat charakteristický, ale také s nenápadnou jízlivou nadsázkou. Do kontrastu s etickými problémy samurajů staví každodenní úděl obyčejných lidí z nejnižších vrstev tehdejší společnosti. Současně sugestivně vystihují absurditu vysokých ideálů samurajského kodexu, když vyprávění nechávají kulminovat čtyřicetiminutovým epickým masakrem, kde titulních třináct hrdinných samurajů stane proti dvoustovce protivníků. Film měl slavnostní premiéru v rámci hlavní soutěžní sekce prestižního festivalu v Benátkách a získal několik japonských výročních cen. (Česká televize)

J!b

Chvíli trvalo než jsem se chytil, ale stálo to za to. Prostě na plnou hubu se přiznám, že i přes mé srdce bijící pro samuraje, jsem u první půlky filmu třikrát nafest usnul. Druhá polovina filmu je ovšem fenomenální samurajská porcovačka podobně jako Shichinin no samurai. Nebo spíš vzhledem k přesile jako 300....? ()

RoyBatty444

Je to klasický boj dobra zo zlom, ktorý všetci vieme ako končí. Dobré herecké výkony podtrhujú dramatický dej. Vyprávačský talent sa režisérovi nedá uprieť. Nachádzajú sa tu pre japonskú tvorbu silné charaktery dopĺňané tými nevyformovanými, ktoré dajú vyniknúť, ale taktiž dobre dopľňajú jednoducho povedané niečim museli vyplniť mužstvo aby vyniklo pár postáv. Film je napriek množstvu postáv prehľadný a dá sa ľahko sledovať. ()

morlumak

Nebýt neskutečně nudné první poloviny filmu šel bych s hodnocením výš. Celému filmu by prospělo zkrácení minimálně o půl hodiny, ona i ta monstrozní závěrečná bitva působí dost natahovaně. Příběh je celkem nudná variace na Sedm samurajů, Sedm statečných, Sedm trpaslíků atd. V první polovině se dohromady nic neděje, probíhá klasický nábor statečných, kteří se postaví zlosynovi, pak opevňování místa, kde dojde ke střetu a pak už konečně přijede ten špatný a začnou jatka. Ty jsou výborně natočeny a zpracován, ale na můj vkus to trvalo moc dlouho. Všemu tomu zabíjení, soubojům, výbuchům atd. po čase otupíte a začnete se modlit, ať už konečně toho záporáka zabijí a může se jít domů. ()

Marnotrat

Nasraný japonci co se oháněj katanou a koupou se v krvi...to můžu. Jen ten počet na konci mi neseděl....mělo jich být 200 proti třinácti....řekl bych že jich tam zařvalo minimálně tisíc.... ()

sha.piro

Film není bez chyb a asi každý mu může něco malého vytknout. Já bych se například klidně obešel bez některých dialogů v první polovině filmu a co se konce týče, i bez onoho nelogického odevzdání se nejlepšího bojovníka tomu nejubožejšímu ve stylu "Nejdřív bodni ty mě (ať to nemusím šlapat po svých zase zpátky a můžu hezky a zbytečně umřít tady v blátě) a pak bodnu já tebe (abys poznal, jak to bolí a já umřel s tím, že jsem tě dostal)" a bez toho podivného z mrtvých vstání jednoho z hrdinů. Ale co se týče jedinečnosti a v mnoha směrech bezpochyby i maximální preciznosti, mu nemohu upřít čtyři zasloužené hvězdičky. ()

Nakamura san

No paráda,stará škola šermu,ještě něco z historie,hned vím něco víc o předcích,hrdinové nehrdinové taky super,paráda,dlouho jsem už neviděl povedenější samurajskej film s reálnou předlohou! A ještě do toho ten japonskej fatalismus,úžas,paráda,asi až na pět hrdinů byl každej trochu rozskreslenej,taky paráda,záporak hnus,taky partáda,prostě mi fakt sednul,ten film! ()

Mr.Crowley

Film je to naprosto skvělý! Kdo má rád feudální období Japonských dějin a Japonskou etiketu, tak si v tomto filmu bude naprosto libovat. Jako třešnička na dortu a přidaná hodnota filmu je hodinový masakr, natočený naprosto skvěle. Jen netuším, který pitomec název filmu přeložil jako 13 samurajů,... ()

Nobunaga

Remake samurajské klasiky Eiiči Kudóa, stylově velice poplatný zlaté éře samurajských filmů 60-let. S jedním velkým rozdílem, a to masivním nasazením CGI, které film přecijen poněkud shazuje. Nicméně velice solidních 90% ()

CHYREN

Krásný, krutý, krvavý film. Co mne napadá? Třeba závěrečný dialog dvou největších soků, který se týkal vlády, vládců a na druhé straně lidu. Taky to, že naše civilizace tuto civilizaci převálcovala zřejmě právem lidštějšího. Ano. Událo se jistě mnoho zlého, než se to celé transformovalo i ze strany cizinců. Přesto to byl zřejmě jen slabý odvar - čajíček denního chleba (ne-)obyčejných lidí té doby. Další příklad PRAVDY, která se jaksi nenosí - a totiž, že kultura Západu toho zachránila víc, než zničila. Zatím. A nesrovnatelně.Tento film vás tímhle faktem vyfackuje hned ze začátku. A to až nechutně syrově. Což neznamená ani v nejmenším dál od faktů - od pravdy. ()

Mejkby

Krásná samurajská řezničina. Příběh jednoduchej, složit partu, nastražit past a jedééém. Záporák japonská verze "Joffreyho" z GoT, ta holčina bez nohou a rukou mluví za vše... pardon, píše za vše. A samotná asi hodinová bitva? Áááááá, už mi něco takovýho dlouho chybělo:) ()

soulless

První polovina trošku slabší, nicméně z hlediska dějové linky naprosto nepostradatelná. Druhá část se poté mění v epický boj kvalit, které jsem již dlouho neviděl. Katany létají jedna radost, pasti bláto, krev, prostě všechno co má správný biják mít. Samotno nastínění pojmu samurajství je k pochopení filmu jako takového, stěžejní ... 8/10 ()

Von Kempelen

Stará škola. Sadistickej zloduch, třináct proti všem, jeden mladíček, komickej blázen, obyčená vesnice předělaná v okamžiku v Takeshiho hrad a závěrečná nekonečná rež. Přes všechny zmíněný tisíckrát omletý stereotypy je to slušnej film. Jen už nemá ten feeling starejch samurajskejch masakrů. Nebo je chyba ve mně a v tom, že si v tomhle žánru už pochutnávám spíš na trochu odlišný tvorbě Yôjiho Yamady ()

Astu.

Přímočarý děj není vůbec na škodu, 13 zabijáků mi hodně připomnělo Kurosawův majstrštyk Sedm samurajů v modernějším hávu, i postava lovce-komika jakoby z oka vypadla Mifunově geniální performanci. Miikeho rukopis není moc znát, spíš ustupuje do pozadí v zájmu přiblížení se klasickým samurajským filmům. Posledních cca 45 minut probíhá skutečně úžasně zrežírovaná bitva 13 vs 200, která na mě ani chvilku nepůsobila jako tupá, přehnaná akce. Žádný heroismus, jenom pocit zmaru a touha ukončit tyranii. Film demaskuje válku jako takovou a je tam znát sociálně-kritický podtext éry Tokugawovi vlády. 8/10 ()

billcarson

No asi takhle, není to žádný přelomový film, přesto slušná vyvražďovačka pro nenáročného diváka. Osobně jsem spokojený tak napůl. Hlavní herci, no mám v tom trošku guláš, jelikož 13 od sebe jenom těžko rozpoznám, kdo je kdo teda kromě lovce z lesa nebo to byla opice? Ale jo, když to vezmu kolem a kolem, parádní kulisy, ohraný přesto přitažlivý příběh, jen by mě přece jenom zajímala víc do detailu technika správné seppuky, záběry na zkřivenou tvář už jsem viděl několikrát, ale jak to vypadá tam dole, to jsem ještě v žádném pořádném filmu neviděl. ()

pepicek444

Bla, bla, bla,bla! Samý sprostě přesný výpočty, co,kdy a kdo... Prostitutky by vás v lepším případě nazvaly asi "intošema." Ale jám mám pocit, že to tu smrdí potem . ()

Filmasia 2010 – asijské „best of“

Filmasia 2010 – asijské „best of“

30.11.2010

Vyhřezlá střeva ve 3D

Vyhřezlá střeva ve 3D

21.09.2010

Máte na ně chuť? Obstará vám je odborník – Takashi Miike (foto). Tento týden mají v Japonsku premiéru jeho samurajská jatka 13 Assassins a zdá se, že Miikemu zachutnaly remaky i historická témata. V… (více)