Nákaza

• USA Contagion (více)

Podnikatelka Beth Emhoffová se vrací ze služební cesty z Hong Kongu, kde se nakazí neznámým virem. Brzy onemocní i její syn Clark. Bethin stav se stále zhoršuje a o dva dny později se zhroutí s těžkými záchvaty. Její manžel Mitch ji odváží do nemocnice, ale žena přesto umírá. Patologové konstatují, že byl napaden mozek a centrální nervový systém meningo-encefalitickým virem. Zdrcený Mitch se vrací domů, a nachází syna Clarka mrtvého. Mitch je okamžitě izolován, ale ukáže se, že je vůči nákaze imunní. Se svou dospívající dcerou se pokusí odjet z města, ale národní garda jim v tom zabrání. Nastává chaos, nepracují sociální služby a objevuje se rabování obchodů a domů. Smrtící, vzduchem přenosný vir, který nemocné zabíjí během několika dnů, se rychle šíří po celém světě. Lékaři se snaží najít lék a minimalizovat paniku, která se šíří ještě rychleji než samotný virus. (TV Nova)

Madsbender

Kurevsky čistá, perfekcionistická (byť mierne odosobnená) inteligentná žánrovka, bohatá na sociálno-spoločenské interpolácie širokospektrálne nahliadajúce na epidémiu apokalyptických rozmerov. Prelínanie komorných osudov a snahy jednotlivcov s globálnym problémom nebolo nikdy podané zrdvujúcejšie a sterilnejšie zároveň., čo je hlavný zápor aj eso v rukáve filmu. Vlastne je to obsiahla mrazivá štúdia psychologického dopadu na jednotlivca a obozretnej medializácie v prípade náhlej nešpecifikovanej katastrofy. Soderbergh triumfuje na každom fronte, ale tá emočná vyprázdnenosť mi tu imho vadí. Čo je škoda, keď je všetko ostatné takmer dokonalé. 85% ()

Pilda17

Očekávání obrovské, ale o to překvapení téměř žádné. Matt Damon mi do role moc neseděl, i přesto jeho herecký výkon byl dobrý. Příběh byl zajímavý, ale mohl být podán daleko lépe, což je obrovská škoda. Možností na takové téma je spousta. Děj mě také nechytil tolik jak bych si představoval. Ano, svým způsobem mě Contagion bavil, ale takové téma by mohlo být zpracováno opravdu o něco lépe. Aspoň k vysvětlení došlo na závěr, tak se i menší radost dostavila... 6/10 = 60% ()

Cappuccino

Na rovinu sa priznám, že katastrofické filmy sú mojou šálkou kávy, preto boli očakávania možno o nejaký ten kúsok väčšie než u bežného publika. __ Prvoradý kameň úrazu spočíva v tom, že na môj vkus bol v Nákaze príliš malý ukazateľ strachu z globálneho hľadiska. Iste, Fishburne pred novinármi rozprával o počtu úmrti a aké môžu byť približné dôsledky, ale niečo takého jednoducho nestačí! Chce to vyvolať beznádejný pocit samoty a zranitelnosti, kde sa bojíte o každú jednu z hlavných postáv! No a to sa už práve dostávame k problému číslo dva. Kľúčových charakterov je prespríliš veľa a ich príbehy absolútne nedotiahnute - tým pádom keby ktorákoľvek z nich umrela (a že aj umrie), bude to pre diváka len akési nepatrné pichnutie komára do zadku. Pochopili sme sa? Dúfam, že áno. Ale mimo všetkého spomínaného, Sodeberghov snímok stojí za zhliadnutie, nie je to žiadne primtívne béčko a keď už nič viac, tak aspoň herecké výkony Damona, Cottilard, Paltrow, Winslet, Lawa a Fishburna stoja za povšimnutie. ()

Chlupis

Odpudivě chladné a porušující veškerá hollywoodská schémata katastrofického či jakkoliv atraktivního filmu. ()

Ruut

Před lety jsem to hodnotil jako celkem zdařilý thriller s jakž takž dobrými hereckými výkony. no ted si v roce 2020 přijde Corona a já jen koukám, jak je vše vlastně reálné a doopravdové. ()

-OverLord-

Váhal jsem mezi 3 a 4, ale nakonec dam horší 4 hvězdičky. Sám o sobě film moc nenabídne, chybí tomu to "něco". Ale je tak úžasně natočenej, s dobrým nápadem, výbornými herci a výsledným "happy endem" - co víc si normální divák může přát. ()

Mi Nü-Chai

Dobré, nehysterické, nevydírací, leč lehce sedativní s poněkud rozplizlým koncem. Povedená hudba. 3,5* [SPOILER] Za všechno může kácení deštných pralesů! ()

Allien.9

Nutno podotknout, že po covidu získává film konečně ty správné grády, protože už to najednou není zas až takové sci-fi. Vyzdvihnout musím především dokumentárnější pojetí, díky kterému sledujeme dění kolem nákazy z různých úhlů pohledu (obyčejní lidé, zdravotnické organizace, laborky, blogeři...), absenci patosu a nepříjemný hudební doprovod. Vytknout musím naopak "povinný" happy-end, po kterém ale následuje velmi efektní závěrečná scéna. Brr. V porovnání např. s Petersenovou "Smrtící epidemií" (***) jasný vítěz. ()

HAL

Totální paranoia z fyzického kontaktu. Steven Soderberg zkoumá průběh smrtící epidemie s tak nezvykle brutálním chladem a neemotivnostostí, že filmu působí až nepatřičně nepříjemně a dehumanizovaně. Silně dokumentární styl mu pomáhá budovat mrazivou atmosféru rezonující ještě mnoho hodin po filmu... ale nezbytně taky narušuje dramatičnost vyznění filmového vyprávění, protože gradace napětí kulminuje spolu s rozmachem nemoci velmi dlouho před závěrem filmu, a zbytek je tedy spíš už jen pozvolný dojezd. Byť se tomu Soderberg do značné míry snažil zabránit následnou snahou o opatrný vhled do fungování farmaceutických společností a distribuování žádaného léku, ale je to příliš zjednodušené a povrchní vedlejší téma vedle samotného šíření nemoci a boji proti ní, takže nedokáže zdaleka tak silně zaujmout. Každopádně je to nejsugestivnější a nejuvěřitelnější film o smrtící epidemii jaký jsem kdy potkal (a trochu se mi nabízí srovnání s Threads v žánru vyloženě apokalyptických filmů). 8/10 ()

Peytl

Trošku mi tam chyběl nějaký dotaženější příběh, větší zaměření na něčí konkrétní osud...na druhou stranu to tady všechno bylo milionkrát, takže spíše dokumentárně laděný příběh byl jistě záměrem. Mě, i přes známá jména a množství hvězd, film nějak zvlášť nezaujal, takže 3 hvězdy jsou i zásluhou filmové hudby. Trochu zklamání. ()

Vančura

K filmu mě přivedl skvělý článek na Forbesu a jsem za ten objev strašně rád, protože Nákaza mě neuvěřitelně nadchla. Super napínavý děj, perfektní soundtrack, áčkové obsazení, a celkově vzrušující a znepokojivé téma, které je momentálně navýsost aktuální (a je až s podivem, kolik věcí v tom 9 let starém filmu odpovídá současnosti). U některých scén mě vyloženě mrazilo (pitva Gwyneth Paltrow apod.) a poslední minuta filmu - v níž je ukázáno, jak se nakazil pacient nula - je totálně geniální. Pár věcí tam sice zastaralo - myslím, že například význam blogerů, jaké ve filmu zastupuje Jude Law, už pominul, pokud ještě vůbec existují - ale jinak je to film, který dokonale obstojí i dnes, protože tím, jak se drží vědeckých poznatků a celkově maximálně usiluje o věrohodnost, překonává ve své zlověstné působivosti i mnohé nejlepší horory. ()

liskam

Vynikájící herecké výkony a bezchybná hudba, která udržuje diváka v příjemném napětí po celou dobu sledování tohoto snímku. Řadí tento film v letošním roce mezi ty lepší. 75-80% ()

Goldbeater

Nekompromisní, takový by měl takovýhle typ snímku být, což se Nákaze určitě skvěle povedlo. Steven Sodenbergh si dává práci s tím, aby nám detailně představil sympatickou postavu, kterou po pěti minutách nechá podlehnout zákeřné infekci. Tenhle princip i tenhle druh filmů se mi líbí a Nákaza je zvládnuta na výbornou. Výborné obsazení a podmanivý soundtrack, spolu s nevypočitatelným scénářem, skoro není nač si ztěžovat. Velmi dobrý thriller a aktuální tématikou, při němž dokáže proběhnout nemalý mráz po zádech. ()

kingik

Divák pomyslně upoutaný na lůžko režisérem Soderberghem marně čeká na poutavé zpracování obehraného námětu a také na lék, který by ho zbavil divácké horečky a symptomů nudy. Slušná řádka hereckých hvězd v rozmezí 135 "inkubačních" dní dobrovolně podstupuje nákazu pod režijním vedením netradičního Stevena Soderbergha. Jeho filmem s prvky dokumentárního stylu i s nemalým diváckým očekáváním se však divák nenakazí. Svět zasáhla epidemie smrtelné infekční choroby a následně je divákovi dopřáno sledovat osudy řady postav, které jsou v potencionálním ohrožení. A postupně se mezi nimi začíná orientovat. A i nějakým způsobem sžívat. K tomu však dochází jen sporadicky. Nikdo netuší kdy a na koho smrtící virus chřipky udeří. Jako blesk nemoc zasáhne do osudů lidí, kterým vezme jejich nejbližší a zákeřným způsobem tak ovlivní jejich bytí, jako nic jiného předtím a ani potom. A to není vůbec jisté, jestli neúprosný osud neodměřuje i těm pozůstalým poslední hodiny jejich života. Existencionálně laděné drama s divnou, respektive, jen hrubě nahozenou a nedotaženou psychologií postav se zabývá možným globálním dopadem smrtícího viru a jeho případnými následky na existenci lidstva. Nečiní tak však příliš obsáhle a ani stoprocentně přehledně, ale jen v mezích svých možností. Přeneseno do praxe, většinu rozpočtu zřejmě spolklo mimořádně hvězdné obsazení a zbytek filmu vypadá lacině a tedy i málo atraktivně. Mrtví se dají spočítat na prstech jedné ruky. Davové scény, z nichž by byla cítit panika a beznaděj, ve filmu chybí úplně. Nahlédneme do několika měst zachvácených chorobou, dozvíme se přesný počet obyvatel v nich, ale postavy k nám neproniknou. Karanténu zřejmě vystavil režisér i jim. Soderbergh není dostatečné úderný. S takovým hvězdným obsazením mohl natočit opravdu něco luxusního. Rád by měl ze snímku sevřené až autentické drama, ale na to je ve filmu až příliš mnoho známých tváří. Obecně je ve filmu málo silných momentů. Pochvalu rozhodně nesklidí ani to, jak velké prodlevy, jsou mezi scénami nudnými a alespon trochu dramatickými. Netradiční hudební podkres je tím lepším, co film nabízí. Bezpečnostní opatření proti nákaze jsou celkem uvěřitelná, ale postupem času se to zvrtne v malé scifi drama, kdy odněkud "vyštrachaná" a málo testovaná vakcína znamená novou naději pro lidstvo. S její aplikací se neváhá, i když to působí směšně, unáhleně, nepravděpodobně. Pokud jde o herecké obsazení, probíhá to následovně - Gwyneth Paltrow to slízne jako první. Její postava v úvodu umírá a dál už se s ní setkáme jen prostřednictvím záznamu. S tím také souvisí nedodržení chronologie scén. Však uvidíte. Její manžel, kterého hraje Matt Damon, o ní po celou dobu vzorně truchlí. Nutno podotknout, že mu "zařve" i syn, ale ten mu byl tak nějak ukradený, nebo nevím , jak vysvětlit, že na něj házel bobek. Epidemioložka Kate Winset se také nezdrží moc dlouho. Hodně si je možné užít Laurence Fishburna, Marion Cotillard byla ve filmu už trochu navíc. Nejotravnější byl blogger Jude Law. Soderbergh byl málo poutavý. Chápu, že chtěl být jako vždy poněkud jiný, ale jiný, v tomto případě, asi znamená nudný a sterilní. Výsledek svými režijními postupy spíše připomíná dobře udělanou epizodu z televizního seriálu, než film, který svého času běžel v kinech. Výjimku tvoří nebývale hvězdná herecká squadra, která vesměs hraje schematické a po scenáristické stránce tedy nepříliš překvapivé charaktery nepocházející z reálného prostředí. Co se jevilo zpočátku reálně, pak doklopýtalo až do scifi sfér se šuměnkovým zakončením. Tímhle se divák nenakazí. Mé hodnocení: 40% () (méně) (více)

k212

Soderbergh jede jako tank ve svých realisticky odosobněných a sterilně dokonalých kolejích, akorát mě to protentokrát dokonale minulo na té správné emoční či intelektuální vlně. Po stránce dramatické to ovšem zůstalo napínavé až do konce! 65% ()

Snorlax

Je složité oddělit od sebe dvě roviny tohoto filmu, námět, scénář, režii a herecké výkony proti až obludnému využití stereotypů o zlých Číňanech a svatých Američanech. Zatímco Číňané v touze po vakcíně unášejí Američany i z Ruska, USA zapomínají na své dogma, že s vyděrači nevyjednávají, a altruisticky bojují za záchranu světa. Kde já jsem již tohle jenom viděla? Šéf CDC, samozřejmě černošský, věnuje svoji vakcínu klukovi uklízeče, jasně a pak přišel vlk a snědl babičku, nebo jak to vlastně pokračovalo. Tohle si skutečně Soderbergh mohl odpustit. Jinak exkluzivní film se kvůli tomu hodně umolousal od bahna patosu a znedůvěryhodnil se. Ovšem ani tyto ohrané ptákoviny nedokážou přetrumfnout mistrnost režie, která dokazuje, že i film o pandemii se dá natočit s bravurou, invencí, svižně, napínavě a neotřele. Jinak se jedná o celkem věštecké dílo, především hysterický otec v podání Damona se ukázal jako velmi nadčasový. ()

dr.horrible

Z dnešného pohľadu je Soderberghova vízia až hrozivo presná (aj keď zobrazuje omnoho vážnejší druh vírusu). A tiež je dnes, viac než kedy predtým cítiť, že sú konšpirátorské hyeny najstupidnejším odpadom civilizovanej spoločnosti. Úplne čakám, keď sa do predaja konečne dostane liek, jak si pôjdu všetky tie antivax matere zborovo kúpiť Oscilloccinum. Ja by som tomu odobral deti. ()

Šakal

Ne, tohle opravdu nejsou, když už někdo („místní guru“ :-) zmínil (byť jedním dechem dodávám, i já patřím mezi příznivce snímku) „líbiví“ Children of men A. Cuaróna. Tohle je Soderberghova odosobněná, sterilní (v pozitivním slova smyslu), klišé se vyhýbající, minimalisticky (informativně) věcná, „odpověď“. Jeden by (téměř) nabyl dojmu, že sleduje živé vysílání CNN přesněji řečeno, že (Steven) odcestoval strojem času do (blízké?) budoucnosti, vzal si sebou kameru a pouze stlačil tlačítko „REC“. Snímku dominuje věcně informativní resp. chladně popisná (úvodní) pasáž, aby posléze Soderbergh (až na pár vyjímek) neslevil ani o píď. Chápu, že u spousty diváků s tímto typem vyprávění narazí, u mě bude mít vždy dveře dokořán. Napadá mě hodně přívlastků, ale zůstanu „pouze“ u pojmenování (filmařsky) vyzrálé. P.s. závěr není odbitý. Nese se „pouze“ v duchu celého snímku, tj., „k věci“ bez snahy být (divácky) líbivější. Btw, podezírat Soderbergha, že jde o dobře (za)placenou reklamní kampaň farmaceutickými giganty, není na místě. Pozor možné SPOILERY. Steven záměrně nechává spoustu nedořečeného, pouze nastiňuje téma(ta), klade otázky a ponechává na samotném divákovi, na kterou stranu se přikloní. Jsou různé konspirační teorie (ne)opodstatněné, je blogger A. Krumwiede (J. Law) „svou vlastní obětí“ a nevědomky měl obyčejnou chřipku nebo vychcanej podvodníček s cílem vytřískat z nastalé situace maximum možného......? Musím říct, že osobně jsem si naposledy takto vychutnával snímek SYRIANA. Byť zpracovává téma poněkud odlišné, stylem (odosobněného, ponechávající si zdravý odstup a nadhled) vyprávění, (mi) v mnohém Nákazu (a s tím související její (ne)oblíbenost) silně připomíná. S osobním dovětkem na závěr. Byť C. Martinez „bez debat umí“ a pokud už nějaká (hudba), potom právě tato, ale....absence jakékoliv hudby by „slušela“ tomuto snímku víc. 90% zaokrouhleno (protentokrát) směrem „nahoru“. ()

IQ Tiqe

Předem varuju: kdo čeká děj, napětí, akci (ta nemá v žánru co dělat), nebo vzrušení, ruce pryč. Je to spíš dokument, nebo spíše studie průběhu šíření nákazy, chování lidí, vlády atd. Zachycuje i osudy několika lidí, ale není to dějový film. Pokud je to to, co očekáváte, nebudete zklamáni (a sám si to možná jednou jako dokument pustím, protože nabízí spoustu podnětů k zamyšlení, např. ohledně léků a epidemií). Ostatní můžou čekat nudný úvod s lacinou kamerou a režií, nudný děj s mizernou zápletkou a nezajímavými postavami. Slušný propadák. # příběh 5 | hudba 4 | humor 0 | akce 0 | napětí 1 | pustil bych si znovu 5 ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech