Reklama

Reklama

Šípková Růženka

(festivalový název)
  • Austrálie Sleeping Beauty
Trailer

VOD (1)

Obsahy(1)

V psychologickém australském filmu režisérky Julie Leigh se seznamujeme s Lucy (Emily Browning), tajemnou dívkou a mladou univerzitní studentkou, kterou pronásledují neustále životní problémy. Její život nabere jiný směr poté, co se přihlásí na inzerát tajemné agentury, která svým zákazníkům poskytuje erotický servis. Lucy se noří do světa spánku a jako novodobá Šípková Růženka slouží jako prapodivný spící společník klientům agentury. (ČSFD)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (126)

JohnCZ 

všechny recenze uživatele

Jedním slovem podivnost. Bylo to místy docela hypnotické (zejména díky snové hudbě), ale jinak strašně zdlouhavé softporno, které bylo tak trochu o ničem a s dost nejasnou pointou. Docela se divím, že se do toho taková kráska, jako je Emily Browning, nechala ukecat, protože herecky to zvládala naprosto s přehledem - jen kdyby ten film za něco taky stál. ()

Vančura 

všechny recenze uživatele

Pseudoartová ptákovina, rozkročená někde mezi vypjatou teatrálností a bezděčnou směšností. (Ne vážně, vidí-li člověk ty obskurní večeře, kdy skupinku chlípných staříků obsluhují spoře oděné krasotinky, musí se jen popadat za břicho). Hlavní hrdinka mi byla svou nevyzpytatelností nesympatická a snímek vyvolává více než otázek, než nabízí odpovědí. O motivech jejího chování nesděluje vůbec nic, neznáme její minulost, osobní život ani přesný věk. Je s podivem, jak vůbec dokáže časově skloubit dvě brigády, studium vysoké školy a hru na Šípkovou Růženku, kdy zdrogovaná pravděpodobně prospí velkou část dne (zatímco s ní její bizarní klienti provádí bůhvíco - zvědavost ohledně toho, co se s ní děje, zatímco spí, nakonec dožene i samotnou Lucy). A co je vlastně Lucy zač? Bezstarostná intelektuálně nekomplikovaná osůbka, která si proplouvá životem s občasnými náhodnými známostmi a drogovými experimenty? Oběť nešťastného dětství? Smrtelně nemocná dívka, která si chce na osudu vyvzdorovat intenzitu posledních dní života? Emancipovaná mladá dáma, která jen chce žít život naplno? Nešťastná žena zhrzená nevydařenými předchozími vztahy? Amorální kurvička, která podléhá snadno vydělaným penězům? Latentní lesba nenávidící muže? Nebo snad nymfomanka? Éterická Emily Browning, na jejímž hereckém výkonu je tento film postavený, by mohla být vším a současně ničím z toho - kontrast mezi její nevinným kukučem a lascivně zaujatou pozicí dovoluje promítat do ní v podstatě libovolné osobní představy, kdy v ní každý může vidět někoho jiného. Když však vyprchá počáteční okouzlení, které jsem vůči jejímu půvabnému zjevu pociťoval, dostaví se jen útrpné čekání na to, jak tohle celé asi dopadne, vyplněné jejím opakovaným svlékáním a oblékáním. Když se herečka na kameru odhalí poprvé, člověku se zatají dech, když se to opakuje podesáté, už je to jenom otravné. Ve scéně, kdy jeden klient pohazuje se spící Lucy jako s kusem masa, toto vysvitne naplno - její nahota už není vzrušující, je jen bolestně tělesná, zranitelná a kromobyčejně přirozená, jako nahota žen v sauně či na nudapláži, na níž už není vzrušujícího vůbec nic. I proto mě překvapily kostýmy, jež nosily obsluhující dívky u večeře a které jim obnažovaly ňadra (na mysl se hned dere představa podprsenek pro kojící ženy) - nedokážu si představit nic víc antierotického, než podobnou obnaženost, která neponechává jakýkoli prostor fantazii. Pojďme to nějak zakončit - osobně tento film shledávám umělecky nicotný a protivně přesexualizovaný - méně je někdy více. Proboha, nebo si snad myslíte, že je náhoda, že nejpopulárnější herečka na ČSFD je Natalia Portman, která se v žádné své roli nikdy neukázala nahá? Když doběhly závěrečné titulky, uvědomil jsem si dvě věci: jak moc zbožňuji Buñuelův snímek KRÁSKA DNE (vedle něhož se ŠÍPKOVÁ RŮŽENKA krčí jako nepodařený epigon) a jak intenzivně prožívám osud biblické Zuzany - marná sláva, ve spojení starce s krásnou mladou ženou bylo odjakživa cosi vrcholně odporného a zneklidňujcího. ()

Reklama

MA.KI 

všechny recenze uživatele

Velice zvláštní / nejednoznačný / bizarní / surreální / neskutečně originální a (pro někoho) snad i perverzní film, jenž by si určitě zasloužil zevrubnější analýzu. Já zmíním snad jen to, že velmi podstatný je element či motiv SPANÍ, který by měl vyvolávat nemálo asociací (jistý způsob života pln apatie, (p)oddanosti, lhostejnosti,…). Však již titul vystihuje mnoho. ~ Hlavní představitelka Lucy se pohybuje životem bez emocí, rutinně, přičemž jádro jejího bytí tvoří škola a několik různých prací či brigád, z nichž se ta nejnovější značně vymyká normálu. Vytvoří se jakési dva rozdílné světy, jež vedle sebe existují a v nichž Lucy střídavě pobývá. Už samotný fakt, že se v tom druhém nechává dobrovolně uspat, aniž by věděla, co s ní poté zákazníci praktikují, je alarmující a zneklidňující. Stejně jako nevážení si sama sebe, prodávání se, izolování se od okolí apod. Ta podstatná sdělení, jež nám chce autorka a zároveň režisérka Julia Leigh sdělit, jsou skryta (za symboly), zakódována, případně jen naťuknuta, zkrátka: Diváku snaž se, popusť uzdu své fantazii, zapoj mozek a dedukuj. A stejně na spoustu otázek odpověď nenajdeš! ~ Složitá, komplikovaná a záměrně chladná až odtažitá záležitost o křehkosti i zvrhlosti, o marasmu i přirozené kráse, rozhodně však ne film na zrelaxování. Film esteticky zajímavý, s jasně danou a dodržovanou formou i slušnou dávkou nahoty. Zneklidňující, avšak na Shame zřejmě nemá. ~ ~ Někteří lidé předstírají smrt. Já předstírám život. ()

IQ Tiqe 

všechny recenze uživatele

Bandu důchodců obskakujou holky ve spodním prádle, který jim dost nelichotivě odhaluje prsa. Dědula si tam pak v pětiminutovém monologu o ničem plácá játra. Bezvadný. # Emily v téhle roli je pro mě celkem šok. Na první pohled vypadá tak něžně a nevinně. Takže působí dost kontrastně, což asi bylo cílem. A když pak pronese "chci ti vykouřit ptáka", jen přitvrdí. Ale když se to přehání, kouzlo kontrastu mizí. Pro koho je film určen? Pro ty, kdo chtějí vidět nahou Emily Browning. (měla to ale zapotřebí?) a pro úchyly. Pro mě to je eRko nejhrubšího zrna. A pointu jsem nepobral. Byla vůbec nějaká? # příběh 3 | hudba - | humor 0 | akce 0 | napětí 2 | pustil bych si znovu 0 ()

lioncel 

všechny recenze uživatele

Vůně mládí vs. zápach stáří ...... fí-ha, a potom ten závěr : seschlý Man 1 na konci své cesty / Peter Carroll / a jeho volba .. tj. : naposledy přivonět, pohladit, políbit, prohlédnout, polaskat - a potom smířený odejít ... hmm, tak tomu říkám konec .. jednoznačně doposud nejlépe provedená eutanázie .. takhle bych to také bral .. všema deseti ... ()

Galerie (45)

Zajímavosti (2)

  • Film byl v roce 2011 vybrán do hlavní soutěže na filmovém festivalu v Cannes. (acsmp)

Související novinky

Zemřel herec Hugh Keays-Byrne

Zemřel herec Hugh Keays-Byrne

02.12.2020

Ve věku 73 let včera opustil filmový svět australský herec Hugh Keays-Byrne. Informaci zveřejnil jeho zástupce a později ji na svém facebookovém profilu potvrdil i dlouholetý přítel a spolupracovník,… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno