Pod kupolí

Mysteriózní / Drama / Sci-Fi / Horor
USA, (2013–2015), 27 h 57 min (Minutáž: 43 min)

Tvůrci:

Brian K. Vaughan

Předloha:

Stephen King (kniha)

Mike Vogel, Rachelle Lefevre, Alexander Koch, Dean Norris, Mackenzie Lintz, Colin Ford, Eddie Cahill, Nicholas Strong, Aisha Hinds, Natalie Martinez (více)

Série(3) / Epizody(39)

Na americké městečko Chester's Mill se jednoho dne snese obří průhledná, ale zvukotěsná a nezničitelná kupole, která městečko odřízne od ostatního světa. Místní obyvatelé tak jsou odkázáni pouze sami na sebe a pomoc okolního světa nelze očekávat. Odkud se kupole vzala a proč tu je? Stojí za tím síly z vesmíru nebo jde o tajnou akci armády? (TV Nova)

zdepapepa

Předlohu jsem nečetl, takže veškeré dějové zvraty kromě toho úplně prvního (spadnutí Dómu) pro mě byly novinkou a častokrát jsem se snažil pochopit, co se vlastně děje. V první sérii to ještě celkem šlo, vše se drželo při zemi, jak co do efektů Dómu a situací ve městě, ve druhé sérii už to začínalo být trochu přitaženější za vlasy, ale hnací síla ve formě cesty z Dómu tomu dodávala celkem příjemné podtóny. Třetí série už byla paskvil nad paskvily, s přibývajícími situacemi kladoucí otazníky a zároveň snaha někdy znegovat, někdy neschopně vysvětlit. Casting se povedl. (když nepočítám 3. sérii) Postavy se chovají často zcela nelogicky, některé to nemají v hlavě v pořádku permanentně (příkladem za všechny budiž Slim Jim) a Kinship vše jen zhoršil. Postavy nemají moc hloubku, mají paměť akvarijních rybiček, kromě Joe a Rebeccy, ti by byli evidentně schopni vyřešit asi i globální oteplování, kdyby to pod Dómem nastalo. Přesto ale se v průběhu těch 39 hodiny našly momenty, kdy jsem musel milovat, ale i nenávidět, všechny postavy. Horská dráha emocí. Hrátky s časem. Today. Tomorrow. Toyota Prius. Windows Tablet. Jako oddych a taková lehká náhražka Lostu (záhady) / Walking Dead (omezené zdroje) to jde, ale bohužel to tak o jednu-dvě série přesluhovalo. ()

Tayen

Seriál na motivy jednoho z nových románů Stephena Kinga. Seriál a kniha sdílí společnou zápletku: nad městečko kdesi v Maine se snese průhledná nezničitelná kupole a odřízne tak jeho obyvatele od okolního světa, a ti se musí naučit žít s tím, co mají. Kniha a Seriál mají společných ještě pár charakterů, které ale u seriálu nabyli líbivější a ne tolik vyhraněné podoby.Tím podobnost končí. Zatímco kniha se odehrávala během jednoho týdne, a bylo více vidět, jak policie začíná město řídit, jak obyvatelé zdivočí natolik, že se lidé bojí vyjít na ulici, aby nebyli znásilněni nebo nedostali cihlou, tak seriáloví obyvatelé jsou způsobní, až na pár rabování v obchodě a v baru, na cizí majetek nesahají, poslouchají starostu, společně se modlí a o jakési rebélii a narůstajícím zoufalství si můžete nechat jenom zdát. Zatímco v knize byl každý den kvůli kupoli méně snesitelný, jak zvyšující se nevraživostí mezi lidmi, tak i nedýchatelným vzduchem, který se stává čím dál zatuchlejším a smradlavějším nejen kvůli výfukům aut, tak seriáloví obyvatelé jsou relativně v klidu a řeší si svoje osobní problémy. Seriál jde jinou cestou. Z krutého a občas hnusného trhilleru se stala (až na pár krvavých scén) korektní rodinná podívaná. Zápletka se vyvíjí jiným směrem a dává si pěkně na čas, aby si tvůrci nechali prostor do dalších sérií. Nemá smysl snižovat hodnocení kvůli tomu, že se seriál dost odchyluje od knihy, ale kvůli zbytečných kličkám a natahování. A jestliže seriál začal nadějně a napínavě, tak bohužel pokračuje dlouhou nudnou cestou. Pokud čekáte důstojnou adaptaci Kingova románu, budete zklamaní. A ještě něco: nedořešená první série je pěkná podpásovka, raději si počkejte, až se dotočí další série a dozvíte se rozuzlení aspoň jedné příběhové linie. ()

erased

Pod kupolí je skoro stejně jako onehdá v městečku Jericho. Ani povedená předloha totiž nedokáže utáhnout průměrný a přitom nepodařený televizní přístup, jakkoli z něj chvílemi čiší nadšení. Ve chvíli, kdy se totiž scénář plný všech klišé, na která si seriálů znalý člověk vzpomene, hraje na vážnost a osudovost a přitom mu omezený rozpočet nedovolí víc, než pobíhání po lese a maloměstě, celý vyžadovaný efekt na diváka se rozpadá. Díky převážně špatným hereckým výkonům a příšernému neherectví teenagerských hrdinů tak sice vyniká parádní zakrslý a zakomplexovaný Big Jim, jenže všem podráží nohy právě ten průměrný scénář, kterému chybí napětí a na druhou strnu překypuje nelogičnostmi. Závěrečný cliffhanger první řady rozhodně taky ničemu nepomáhá. Díky sympatickému tématu jsem ale stejně jako se mi to nějakou dobu dařilo u výše zmíněného Jericha schopný odpustit kdeco, takže jsem druhé sérii šanci dal. A klidně jsem si to mohl odpustit, pokračuje totiž v úplně stejných šlépějích jako její předchůdce. Jediným, čím si u mě šplhla, je fakt, že jsem si teprve u ní uvědomil, že se děj celého seriálu zatím odehrává na ploše pouhých dvou týdnů - zásadním problémem však je, že zběsilých změn podmínek tvůrci nedokážou ani za mák zúročit a každá další epizoda nepůsobí jako nic víc, než pouhé natahování už tak chudého děje bez špetky napětí a zábavy. Za jeden z mála světlých momentů se tak dá považovat asi jen závěrečné běsnění Velkého Jima. Tím však měl seriál radši skončit, protože si nedokážu představit, čím bude vypreparovaný nadcházející děj, který je už teď zatuchlý až běda. Třetí sérií bohudík tato fraška skončila. To, co totiž tvůrci předváděli v posledních třinácti epizodách je hovadismus nejvyššího kalibru. Už pilotní probuzení se z "matrixu" je k smíchu, ale teprve následující dění točící se kolem mozek vymívajícím kultu vedeném mimozemšťany je naprostý vrchol scénáristické fušeřiny, a poslední díly s novou královnou emzáků celé této komedii nasazují korunu. Takhle hluboký propad jsem ani po slabé druhé řadě nečekal, a po ucházející první mi bylo líto se seriálu vysloveně smát. Nic jiného mi však nakonec nezbylo, protože tuto hrůzu nemohl brát vážně ani autor předlohy, třebaže se teď bez nejmenších pochyb propadá hanbou. ()

slunicko2

Ta rozpůlená kráva se povedla. Po dvou řadách a s měsíčním odstupem mi v hlavě zůstal snad jen 25letý Alexander Koch (James "junior", syn radního Jima). 30.6.2016 konstatuji, že třetí řada je o něco lepší, i když stále zůstává směskou naivních i zajímavých dějových zvratů jak z šestákových rodokapsů. Netuším, co je z toho King a co není a nějak mě neláká to zjišťovat. ()

Rakosnicek77

Pro mne je tento seriál naprostá ztráta času, jelikož i když jeho knižní předloha, byla naprostá bomba, tak samotný pokus o seriálovou podobu, bylo velké šlápnutí vedle. Pilotní díl byl sice dobrý, ale už tady bylo vidět, že se seriál nedrží vůbec své knižní předlohy. Nakonec se to zvrtlo v něco úplně odlišného a nudného, utahaného. Nekonečné dějové zvraty, které jsou naprosto nepochopitelné bez dalšího řešení, to je to, co sice budete ze začátku akceptovat, ale časem když se nebudete prokousávat dějem ani o milimetr dál a pořád to bude jenom protahování a prodlužování děje, který evidentně nikam nevede, ztratíte veškeré chutě dál ve sledování pokračovat. Jako už to bylo u mnoha jiných seriálů, kde padla sledovanost nebo došly peníze, konec nastal bez vysvětlení někde uprostřed. A divák se vlastně vůbec nic nedozvěděl! Rozhodně doporučuji raději přečíst knihu, tam aspoň dojdete do konce. ()

katuska138

První díl ve mě vzbudil obrovskou zvědavost a napětí, všechno začínalo moc hezky gradovat, druhý díl už byl nudnější a po třetím dílu jsem nad tím celkem zlomila hůl. Postavy mi nijak k srdci nepřirostly, nemám chuť jejich osudy sledovat dál ani jim držet palce, Stephena Kinga miluju, ale tohle bohužel moc nevyšlo. ()

MATADOR

1. série # 65%. Jedna z nejznámějších Kingovo předloh, stavějící na velmi zajímavém námětu o městečku, které je obklopeno tajemnou kopulí. Televizní zpracování sice není špatné, ale s aktuálními 13ti epizodami se mi mnohokrát stalo, že jsem se docela nudil. Podle mého by stačilo epizod 10, přitáhnout uzdu a držet si napínavost, tak jako tomu bylo v poslední dílech, které stály opravdu za to. Nekouká se na to špatně, pořád tam je nějaký důvod, proč ve sledování pokračovat, ale to bohužel nestačí! ()

PogoJoe

Hodnotím po 3 dílech, po kterých s tímto TV výtvorem (n. spíš patvarem) končím. Většinou nesympatický casting herců, špatně napsané charaktery, nudný děj, nezájem, co se stane dál. Kniha od Stephena Kinga je vynikající. Její hlavní předností jsou právě bravurně napsané postavy v čele s Velkým Jimem, tak proč sakra tvůrci seriálu ponechali pouze jména a totálně změnili Kingem tak skvěle napsané charaktery postav? Některé dokonce vynechali, aby je nahradili kupříkladu lesbickým párem s dítětem. Z nechutného vychrtlého narkomanského šílence se stane sympatický namakaný černoch, s trochu tlustého kluka se stane protivný malý Indián, a mohl bych pokračovat dál a dál. Nejsem proti změnám v ději, pokud by byly k lepšímu. Je to seriál, a klidně se děj mohl rozšířit. Ale nápady scénáristů jsou tak hloupé a nudné, vše působí chaoticky a všichni jsou tam tak nevýrazní a nesympatičtí, že se na to nedá dívat. Přečtěte si geniální knížku, na tuhle TV slátaninu zapomeňte! ()

hygienik

Keď som chodil na základku, všetky budovy základných škôl boli typizované, takže sa na pohľad skoro vôbec nedali rozoznať. A tak je to so súčasnými made in USA seriálmi. Od tej skvelej chvíle keď niekto dal TV divákom ako predkrm sci-fi šmrncnuté thrilerom, to zaberalo. U mňa to funguje pri vesmírnych ságach, ale toto je proste príliš mimo. ()

IceQueen

Najdôležitejšie je zmieriť sa s faktom, že kniha je úplne iná story a sledovať postavy, ktoré majú s tými z knihy spoločné iba mená a základné črty. A samozrejme bolo nutné prihodiť aj niekoľko tých politicky korektných postáv.. Škoda Juniora, to mohla byť lahôdka. ()

Pirabin

Ty co znají Kinga vědí na co koukají a co od toho mají čekat, pokud to máte rádi tak klidně koukejte, tohle bude jedna z povedenějších adaptací. Ty ostatní co Kinga neznají si můžou užít ty zajímavé nápady. myšlenky (které jsou ale v každém druhém Kingovi a opakují se) a postavy a celkově další sociální experiment jednoho městečka. Kde je několik postav zavřenejch na místě a my sledujeme jak se na nich odráží ponorková nemoc. Takže za mě spíš JO, než NE, je to furt ten samej starej King, kdo čeká revoluci, nebo něco novýho ať zkusí spíš něco jiného. Více na mým blogu: http://humananestetic.blogspot.cz/2013/06/o-pilotu-stephen-kings-under-dome.html ()

ilemas

Knihu jsem dočetl celou až do úplně debilního konce, Stephen King sice umí dobře psát, ale samé kraviny. Film je mnohem horší a tento seriál až do debilního konce určitě sledovat nebudu. Nechápu, co všichni vidí na knize? Trapárna jako téměř vše co zplodí S.King. To už se raději budu dívat na Pyskatou Hedvu, z které mě také naskakují pupínky. ()

(mOnkey)

Přiznávám, že Kingovu knihu jsem nečetl především proto, že mi její námět připadal poněkud jalový. A příhodně jako první padne kupoli za oběť právě jalovice (i když troufám si tvrdit, že tohle nebyl záměr, kterým by tvůrci chtěli pomrkat na našince respektive mě samotného : )). Na seriál mě nalákala především účast Deana „Hanka“ Norrise, který na něj zhruba v posledním půl roce systematicky upozorňoval na svém Twitteru a zároveň si krásně dělal legraci sám ze sebe, když tvrdil, že pod kupolí žije velkou část svého života. Pilot mě příjemně překvapil, představil několik postav a jemně načrtnul vztahy mezi nimi. Některé charaktery (přesněji řečeno jeden) mi sice připadají po prvním dílu svým chováním kvůli dosud nevyřčeným motivacím značně mimo (zdravím kolegu s protiatomovým krytem), ale to se dá seriálu s podobným tématem asi odpustit. Nehodlám dělat ukvapené závěry, počkám si na to, jak se bude Under the Dome dál vyvíjet. Na víc jak jednu sezónu to s ním ovšem nevidím, ale nechme se překvapit, americké publikum má občas velice zvláštní vkus, což mi naposled dokázalo prodloužením mimoňského a dle mého velmi nepodařeného Bates Motel. ()

Jonash87

Tak po pilotním díle spokojenost. Tenhle román patří v mém osobním žebříčku na třetí místo mezi kingovkama - za TO a Svědectví, a proto jsem tuhle série napjatě očekával. První díl má šťávu, jsou zde ukázány všechny důležité postavy, přičemž herci, hlavně Mike Vogel áka Barbie a Dean Norris coby jeden z radních městečka, mi do rolí vcelku sedí (jen Alexander Koch v roli Juniora zatím působí tak nějak prapodivně). BTW styl natáčení (kamera, střihy, hudba) mi docela evokuje seriál Walking Dead. Uvidíme, co bude dál, protože už předem byly avizované další série, což - stejně jako spousta dalších - vidím spíše skepticky. Ale pokud si udrží celá 1. řada alespoň úroveň pilotu, mohlo by to být zdařilé (nebo spíše ne ostuda). 1. díl: 70 %, 2. díl 60 %, 3. díl 60 %. Zatím mi tu podstatně CHYBÍ nějaké EMOCE + mi přijde na škodu, kolik se tu objevilo rozdílů oproti knižní předloze - jen aby to mělo jakože větší šťávu. Mohl si to King více ohlídat. ()

M.i.k.e

po pilotu zatím spokojenost.Dobře obsazená a dobře udělaná všehochuť,která hned na začátku solidně rozdala karty.Uvidíme co další díly...80% ()

zbyshek

Shlédnuto 6 dílů a musím říct, že se mohu považovat za fandu tohoto projektu. Už to, že jako předloha tu slouží kniha Stephena Kinga, může znamenat zajímavou podívanou. A já potvrzuji: Je to zajímavá podívaná. Už po pár dílech jsem začal soucítit s postavami a navíc jsem našel své oblíbence, kterým fandím. Nebude to asi překvapením, když moji oblíbenci budou Barbie&Julia. Jinak je to stále všechno zahalené tajemstvím a já se těším, až je postupně hlavní hrdinové budou odkrývat. ()

Chen

U mě zatím vede, pokud jde o práci s postavami v uzavřených prostorách, Kingovo The Mist, ale Under the Dome nebylo špatné, i když pomalý rozjezd byl pomalý až moc. 7/10 ()

SallyZen

Určitě to není špatnej seriál, ale já jakožto obrovský fanoušek Kinga a díla "Under the Dome" nějak nemůžu zkousnout tohle zpracování velkolepého díla. Není zde téměř žádná podobnost, jen jména občanů Chesters Mill jsou stejný, ale ani charakteristika postav není vůbec totožná a to mě asi štve nejvíc. King vystavěl dílo především jako podobiznu Goldingových děl, aneb jak se člověk chová v nepříhodné situaci, kdy je omezován prostorem a okolnostma. Je to především o psychice a změně chování postav, o tom jaký kdo má úmysly a oč mu běží. Zde to jakž takž takovým způsobem vplácávaj do děje, ale není to určitě fungující s celým seriálem. King sám říká, že se mu líbí, že děj změnili a maj neomezenější možnosti jak s ním naložit, což je pravda, ale když už zpracovávají seriál na motivy knihy, já bych určitě rád uvítal určitou similaritu. Především Rennie mě moc moc zklamal. Dean Norris je dobrej herec, ale má špatně napsanou postavu. Ani se asi nehodlám pouště do druhé série. Určitě zklamání. 45% ()

Nautila

Klasická Kingovka podle šablony, kterou už desítky let odmítá inovovat. Overly manly šerif? Check! Paranoidní blázen roznášející paniku? Check! Tajemný frajer? Abusivní přítel? Banda balíků s homofobními problémy? Všecko, všecko, jako vždy. Proč ještě točit dále, vždyť stačí jeden díl na představení charakterů a divák si může zbytek dění pospojovat. V knihách to ještě nějak funguje díky dusný atmosféře (i když od určitý doby se taky pěkně cáká na místě), ale filmově je to čím dál horší, kór, když ani jedna z postav nedokáže vzbudit ani kapku zájmu nebo sympatií. ()

Hráči se smrtí, kteří nenávidí ženy

Hráči se smrtí, kteří nenávidí ženy