Pod kupolí

Mysteriózní / Drama / Sci-Fi / Horor
USA, (2013–2015), 27 h 57 min (Minutáž: 43 min)

Tvůrci:

Brian K. Vaughan

Předloha:

Stephen King (kniha)

Mike Vogel, Rachelle Lefevre, Alexander Koch, Dean Norris, Mackenzie Lintz, Colin Ford, Eddie Cahill, Nicholas Strong, Aisha Hinds, Natalie Martinez (více)

Série(3) / Epizody(39)

Na americké městečko Chester's Mill se jednoho dne snese obří průhledná, ale zvukotěsná a nezničitelná kupole, která městečko odřízne od ostatního světa. Místní obyvatelé tak jsou odkázáni pouze sami na sebe a pomoc okolního světa nelze očekávat. Odkud se kupole vzala a proč tu je? Stojí za tím síly z vesmíru nebo jde o tajnou akci armády? (TV Nova)

see_sawandrew

King už toho napsal tolik, že ani televize nestíhají adaptovat jeho knihy. Proto už v žánru "King" vznikla spousta ostudných přehmatů, z nichž se mnoha dopustil například Mick Garris. V případě Under the Dome mi připadá, jako kdyby autor prostě plácl román před scénáristy a řekl: "Hrajte si!" A to je největší pozitivum. King filmu nerozumí a jediný jeho slušný scénář jsem viděl v Rose Red. Takže je dobře, že tvůrcům přenechal postavy, které vždycky uměl, a dál se v tom nevrtal. Fanoušci knihy budou samozřejmě brblat, ale já jsem jednoznačně pro invenci. Pokud sdílíte můj postoj, bude pro vás Under the Dome to pravé ořechové. Tedy alespoň v době, než začne seriálová sezóna. 75% ()

chmíří

No s knihou to má pramálo společného snad jen tu kupoli, ale pokud to člověk nebere jako přenesení knihy na plátno, ale jako samostatný projekt tak se to docela dá... Po první sérii 70%. ()

noctambule

Zhruba 3 zajímavé postavy, které to však celé neutáhnou. Je mi jedno, jak blízko (daleko) to má k předloze, protože jsem ji nečetla, ale jako seriál to nefunguje. Chybami na více stranách je to ve výsledku nuda k uzoufání, do které se nebudu nutit. ()

DonQ

Zatím mám shlédnutou skoro celou první řadu. Nesrovnávám s předlohou, nečetl jsem. Námět je velmi zajímavý, ale provedení je poměrně odfláknuté s přihlédnutím k tomu, že jde o projekt HBO (které jsou vesměs kvalitní) a navíc jej produkuje Spielberg. Hodně negativně hodnotím dramaturgii a casting, oba aspekty dle mého názoru selhaly. Většina postav mi přijde protivná či nezajímavá a mne jako divákovi je pak přirozeně ukradený osud takových postav, tj. téměř žádné napětí. Většina herců nejen, že se dle mého názoru do rolí nehodí, ale hlavně neumí ani moc hrát. Celá řada do očí bijících chyb - jiná oblečení herců v jednotlivých střizích, suší herci v lijáku atp. asi netřeba vyzdvihovat. Věřím, že King měl původně v knize určité poselství, ale v seriálu se toto zjevně zcela míjí. Většina vedlejších příběhových dějů jsou nezajímavá - drogy, herna ..a vlastně jediná dějová linka, která mne drží u seriálu je zvědavost zjistit, co je ta kopule zač (což jsem si ale dnes vyspoileroval na gůglu). Bohužel to celé i vzhledem ke špatným hereckým výkonům a divnému střihu působí spíše jako nechtěná parodie. Takže za to, že se můžu smát nad Barbiem jakožto novým MacGyverem kříženým s Bondem, přemoudřelou zrzkou jejíž jméno si ani nepamatuji nebo psychopatickým vykulencem se strnulým výrazem Juniorem, tak dávám cca. 50%. Pokud bych toto hodnotil jako seriozní scifi, tak by šlo o výraznější selhání. Hodně váhám jestli investovat čas do druhé série. ()

iXtr3m3

Nie zlé, poväčšinou dokonca aj zaujímavé a fakt mysteriózne, ale s podobne "odfláknutým" resp. "nie najlepšie zvoleným" zakončením ako kedysi Lost-ovia. Škoda, lebo prvá séria bola fakt že super a človeka to riadne lákalo premýšľať nad pozadím všetkých tajomstiev. ()

Hanys_

Pilot rozhodně zaujal. Teď je jen otázka, jak se to bude vyvíjet dál, protože zatím to tvůrci mají na všech frontách (dějových líniích) rozjeté hodně zajímavě. Po S01 7/10. ()

MareT.

Ja davam 5! Je to po 5. dile, takze je mozne ze se to zmeni, ale zatim me pribeh vsech postav zajima, bavi a hlavne napina. O coz jde v prvni rade! Knihu jsem necetl, ale pochopil jsem, ze to je vyhoda! Podobnost s Lost je viditelna, ale tahle vec se rozjizdi o mnoho lepe!_V pokllivine druge rady srazim na 3! Je to slatanins, ktera me prestala bavit! ()

Gogo333

Tak tohle se moc nepovedlo, první díl perfektní, ale pak to šlo z kopce. Lidi se chovaj divně, celkově to je takový o ničem a chvílema docela nudí. V porovnání s knihou je to pěkně vykastrovaná verze, navíc spousta postav změněna. To by ani tak nevadilo (u TWD to funguje dobře) kdyby to nějak fungovalo, což se tady neděje. Zatím jsem na vážkách, uvidím co přinese druhá série. 55% ()

noby

Tak dobře to začalo, a tak nikam to nedošlo. Ke konci unylé, mechanicky se posouvající od jedné záhady k další, a nic z toho. ()

kery-

No tak do Lostů to má hodně daleko, ale koukat se na to dá. První série je hodně fajn, pořád se něco děje i okolo, herci jsou boží..V té druhé už to tak super není, v každé části někdo zemře, ale hned ze začátku druhé série jsou to 2 hlavní postavy a za ně přijde nic neříkající obměna + další a další, začínají se z rukávu tahat klišé ála "tvoje matka je 25 let pořád naživu!" a kvalita hodně klesá. Uvidíme co bude dál, první série 4*, druhá zatím 2*.. ()

Janega

Kingovu knihu som si chcel prečítať už niekoľkokrát, no nejak doteraz nevydalo, takže keď som sa dozvedel, že budú vysielať 13-dielny seriál na motívy predlohy, tak som sa celkom potešil, o to viac, že šlo len o niekoľko dielný seriál, o ktorom som si myslel, že poskytne dostatok priestoru na prerozprávanie príbehu, než by to bolo pri filme. No potom som sa dozvedel, že s predlohou to má pramálo spoločné a že sa jedná len o prvú sériu. A napriek tomu, že seriál ma zaujal a presedel som pri ňom celé 4 večery, po tých skutočnostiach u mňa seriál prepadol. Predpokladám, že zas pôjde o umelo naťahovaný seriál s neustále sa zamotávajúcejšími a blbšími zápletkami, ktorého kvalita pôjde rapídne dolu ako to bolo pri Prison break. A ak aj to nenatáčali podľa knihy, myslel som, že to bude mať skrátka začiatok a koniec a že seriál ponúkne odpovede na všetky otázky, no on namiesto toho skončil s priblbo otvoreným koncom. Ďakujem, ale ďalšie série neprosím, radšej si idem prečítať knihu. ()

LittleMonste

Ještě než začnu, musím se přiznat, že mám ohromnou slabost pro Rachel Lefevre, která mě svou zrzavou kšticí odrovnala. Spolu s Mikem Vogelem pak tvoří jeden z mých oblíbených seriálových párů a tohle místo si pravděpodobně pěkně dlouho udrží. A teď už ke kupoli. Po zhlédnutí Simpsonových ve filmu, byl trochu problém zaujmout seriózní postavení nad hl. tématem seriálu, nakonec se podařilo. První a druhá série byly báječné, mísilo se napětí s emocemi, zvraty a postavy umírali jak na běžícím pásu. Z těchto sérií jsem byl opravdu nadšen, ale to co tvůrci ze seriálu udělali ve třetí sérii, by mělo být trestné ! Příliš komplikovaný děj, bez gradace...není divu, že Američané nad UtD zanevřeli. I tak jsem to ale dotáhnul do vítězného konce s úsměvem plným lítosti na tváři, protože už se nedozvím, jak to s mou oblíbenou dvojicí dopadne. (75%) Po dost kvalitativním sestupu 3. série, je to možná dobře... ()

Aslan

Pre mňa je vždy zaujímavé pozerať takéto myšlienkovo-filozofické experimenty. Mesto uzavreté pod nepreniknuteľnou kupolou, kde sa ukáže v ľuďoch to najlepšie aj najhoršie. Keď sme vo vypätých situáciách a nemáme kam ujsť, vtedy a len vtedy sa ukazuje kto sme skutočne. Padajú všetky masky, a dostávame sa na podstatu nás. ()

ondrula

Je jasný, že jako téma je to ptákovina a S. King už vážně neví o čem psát, ale je to natočený pěkně a hraje tam několik béčkových HBO herců, který jsem si oblíbil z jiných seriálů, takže se mi na to kouká příjemně. ()

DarkKnight

Po tom, co v Simpsonových udělali parodii na knižní předlohu, se na tenhle seriál nemohu dívat s vážnou tváří. A to nikoho nenapadlo se podhrabat? ()

Hugomil

Jedna hvězda pouze za nápad umístění městečka pod tajemnou kopuli, ale to co se z toho po dvou řadách seriálu vyvrbylo, to je děs - ještě že jsem to nezačal číst. ()

Movie Gourmet

Seriál, který mě zaujal už tím, že představuje televizní zpracování knižní předlohy mého oblíbeného spisovatele Stephena Kinga. Donutil mě dokonce začít číst i knižní předlohu, abych mohl porovnat kvalitu zpracování a to, jak se od knižní předlohy liší. V knize se snaží King rozehrát dokonalou šarádu o rozkladu lidské společnosti obyvatel jednoho maloměsta, které se ze dne na den ocitne odříznuté od okolního světa tajemnou neviditelnou a neprostupnou bariérou neznámého původu. Je pravda, že od knižní předlohy se hned na začátku liší v několika detailech, nicméně to nemusí být na škodu. Verdikt po první sérii: 4* a 75 %. ()

Shogin

Zpočátku se mi to opravdu líbilo. A drželo se mě to asi do půlky první série. Pak prvotní nadšení opadlo, což jsem pokládal za jen mírný pokles, který se zas vyváží, jenže ono to od té chvíle šlo tak nějak s dalšími díly pořád víc dolu a finále mě nechalo vcelku chladným. Jedna z věcí, co mě mrzí a vyloženě se nabízí, je málo postav. Očekával jsem více dějových linií, což předpokládám v knize také je (nečetl jsem), zvlášť když porovnám s televizní adaptací Svědectví, která měla okolo čtyř hodin a dějových linií se tam vešlo mnohem víc, než tady. Na druhou sérii jsem zvědavý, ale moc od ní nečekám. 1. série - 65% ; 2. série - 60%. ()

Hráči se smrtí, kteří nenávidí ženy

Hráči se smrtí, kteří nenávidí ženy