Viděl jsem ďábla

(festivalový název)
  • Jižní Korea Akmareul boattda (více)

Korejský autor vytříbených žánrových snímků Kim Ji-woon se opět vrací na Filmasii. Po mandžuském westernu Hodný zlý a divný, existenciální gangsterce A Bittersweet Life a přelomovém hororu A Tale of Two Sisters přináší osobité a kontroverzní uchopení filmů o masových vrazích. Premisu o zastánci práva, který se tváří v tvář brutální vraždě své přítelkyně stává zaslepeným mstitelem, rozvádí do podoby divokého a drsného thrilleru prodchnutého groteskním násilím. Hrdina toužící po zadostiučinění se postupně stává stejnou bestií, jako jeho protivník. (oficiální text distributora)

Lacike

Pôvodne som chcel len napisat, ze sa jedna o fenomenalnu bezchybnu pecku a nic viac. Myslel som si, ze to staci lebo z nej musi byt kazdy nadseny. Preto ma prekvapili viacere rozcarovane komentare od ludi ktorym vadila hlavne zanrova nevyjasnenost a tym padom nevedeli ako k filmu pristupovat. Ja som k filmu pristupoval ako ku klasickemu suboju dvoch vyraznych skoro az neznicitelnych postav (nieco ako suboj Al Pacino vs. Robert De Niro vo filme Heat), ktory presahuje do roznych zanrov a tem. Preto mi vobec nevadilo, ze si tvorcovia miestami prisposobovali logiku pribehu podla toho ako sa im to momentalne hodilo, lebo neustale prichadzali s novymi napadmi v prvotriednom prevedeni. Nevadilo mi ani to, ze v ziadnej teme alebo stylu nejdu uplne do hlbky, lebo by to zbytocne az prilis odvadzalo pozornost od hlavnej zapletky. Pritom v jednotlivostiach film funguje rovnako dobre ako v celku. Proste tie neustale odbocky su len velmi prijemnym bonusom. Co sa tyka jednolivych zloziek, tak spomeniem len, ze ustredna dvojka predvadza rovnocenne fantasticke vykony a dufam, ze Choi Min-sik tento svoj velky comeback naplno vyuzije. A to ze ma film skoro 2 a 1/2 hodiny sa mi vôbec nechcelo verit, lebo si ma natolko podmanil, ze mi ubehol rychlo ako voda. 10/10. ()

ScarPoul

Filmy ako Bittersweet life a The good, the bad and the weird sa radia rozhodne k tomu najlepšiemu čo vo filmografií tohto režiséra môžte nájsť. Ja by som do nej pridal ešte moju obľúbenú Quiet family. Tento jeho posledný režíjny počin ich ale značne prevyšuje. Dôvod je vlastne celkom jednoduchý. Týmto filmom prekonáva režisér hranicu všetkého znesiteľného. Oproti sebe stoja masový vrah a detektív, ktorý sa musí vrahom stať, aby sa dokázal dostať do mysle svojho oponenta. To čo sa spočiatku javí ako hra na mačku a myš sa niekoľko krát vo filme zmení. Raz má navrch policajt a raz vrah. A aj keď celá zápletka stojí na akceptovaní toho, či veríme , že by sa detektív dokázal tak vyžívať v tom čo robí, jedná sa o remeselne a príbehovo výborne zvládnutý príbeh aké sa tak často netočia a ktoré rozhodne posúvajú pravidlá žánru aj jeho vnímania divákom o level vyššie. Pre mňa výborná vec, kde doslova exceluje ústredná dvojica hercov Byeong - heon Lee a Min-sik Choi. Je pochopiteľné, že Ji-un Kim nie je natoľko remeselne zdatný ako jeho kolega Chan-wook Park ,ale tymto filmom sa mu dokázal v mnohom vyrovnať. ()

maseer2

drsná, syrová podívaná, které se nejprve daří hodně dobře stupňovat tempo, jenže díky zbytečně dlouhé stopáži jí během závěrečné půlhodiny nakonec dojde dech.. lepší 3* ()

BoPo

Veľmi rozporuplný film. Striedajú sa momenty, ktoré vyvolávajú nutkanie ťukať si na čelo s momentami patriacimi do 5* filmu. Nelogická logika svedomia pomstiteľa mi nedovolila poriadne sa zažrať do deja. Na druhej strane, ak sa na scéne objavila čo by len kvapka krvi, tak som mal spokojný úškrn na tvári. Vymazlené krvavé scény kontra hlúpe, nedomyslené, ťažko uveriteľné príbehové udalosti. Keďže by som si sám pred sebou vedel obhájiť 4* aj 2*, tak volím zlatú strednú cestu. ()

bouncer

Asi jsem udělal chybu, že jsem se po Dalkomhan insaeng nepoučil nebo jsem si neuvědomil, že z Ji-un Kima už nic nevypadne (no spíš jsme zapoměl, že jde o stejného režiséra). Motivy jsou stále stejné - honba za dokonalou pomstou, nátlak na diváka v podobě záběrů na mučení a vraždění. Smysl toho bych ještě pochopil, ale originalita vcelku nikde... a k tomu přípočítejte ten hlavní zápor - na úkor příběhu (který je jednoduchoučký) tvůrce nechává průchod různým botám, nelogičnostem a přímo do oko bijící prvoplánovitosti. K tomu poměrně pomalé tempo a máte nezáživný film, pokud a) vás nezajímá korejské pojetí pomsty a podobný snímek jeste ještě neviděli a b) k dobrému filmu vám stačí trochu mučeníčka na plátně, zbylou nudu nějak přežijete... ()

Terva

CITÁT - Prosím, mohl by jste mě nechat na živu?............Ten chaos v 18 minutě byl přehnanej. Na začátku zemře žena, její snoubenec bere spravedlnost do svých rukou. Jsou čtyři podezřelí a tak se vydává po jejich stopách. Pak je tu malá nesrovnalost. U třetího podezřelého neví, kde se nachází, ale přesto najde místo činu. A hned najde i důkaz, který by každý hledal asi týden, náš hrdina jej našel ihned. Nebudu říkat co, ale je to přinejmenším hodně podivné. Takové náhody moc nemusím. Film působí zmateně a na můj vkus je až moc krvavý a brutální. Nevadí ta krev, ale spolu z brutalitou to působí hodně smutně. Mám své hranice a už slůvko "saw" v názvu filmu mě mělo varovat. CITÁT - Včera jsem si chtěl užít, ale jeden hajzl mi to překazil......... Opravdu krvavá hra kočky a myši plná brutality. To mi vadí a plus ta podivná zmatenost na počátku příběhu mě nutí dát průměr. CITÁT - Pořadí je ruce, nohy, hlava, že?........ Scéna v 98 minutě vám určitě zvedne žaludek. Kdo jinému jámu jámu, sám do ní sám. ()

Dale

Originalita sa tomu uprieť nedá, no scenár dosť pokrivkáva a chovanie postáv je často úplne nezmyselné a podmienené len tomu, aby naťahovali stopáž a diváci sa mohli dočkať ďalších krvavých scén. Natočené to je ale prvotriedne, takže pôsobivá a pekne krvavá žánrovka. ()

Folpa

Můj oblíbený režisér a dva herci v hlavních rolí? Paráda! Popravdě si Choi Min-sik ukradl tenhle film pro sebe ale i Lee Byeong-heon zahrál svojí roli manžela, který jde po masovém vrahovi svojí ženy, kterého hraje již zmiňovaný Choi Min-sik. Nejdříve ho zraní a dá do něj štěnici aby ho mohl lovit jako zvěř- perfektní nápad mimochodem. Film i přes vážnost a akci má vtipné situace jako například, když si vrah stopne vojáky v domnění, že jim vezme auto.Nebo situace, kdy si jeho kolega chci vytáhnout nůž z ruky a vytáhne jenom rukojeť :) Viděno v kině Aero 5.12.2010 v rámci Filmasie. ()

Seabeast

Viděl jsem chujovinu! Film pro mě totálně o ničem, kdy přes dvě hodiny jenom sledujete, jak nějaký mačo naporcuje jednu těhuli a její borec se začne mstít. Jenže to probíhá několikrát a onen mačo je borcem vždy dostihnut, řádně poškádlen a následně nechán na pospas osudu. Mačo se vždy postaví na nohy (au ta achilovka!) a začne dělat další neplechy. V momentě, kdy už jsem si myslel, že je konečně konec jsem zjistil, že nejsem ani v půlce filmu! Scénář je k uzoufání nudná vata s nulovým psychologickým podtextem a divokým sledem samoúčelně brutálních scének. K žádné závratné pointě nedojde. Opravdu veliký divín, kde se berou ta vysoká hodnocení a (údajně) získaná ocenění, protože si je tahle stupidní "pejčovina" vůbec nezasluhuje. Milerád bych dal "odpad!", ale ten se zdráhám jakémukoliv filmu dávat, aspoň za snahu autorů. Píp. Přepínám. ()

Radka_86

Výborný filmek, ačkoli asijskou kinematografii vůbec nemusím, tohle je přesně jeden z těch snímků za který stojí tyhle asijské horory nehodit úplně přes palubu a občas jim dát šanci. Troufám si říct že je to nejlepší asijský film co jsem viděla a v těsném závěsu za ním je u mě Případ Kim Bok Nam. Navzdory velmi dlouhé stopáži jsem se ani na chvíli nenudila, tenhle film nudné pasáže prostě vůbec nemá. Mám hodně ráda moderní horory s krimi zápletkou a tenhle neměl chybu. Padouch i mstitel podali výborné herecké výkony, první zmíněný navíc fakt pěknej chlap a co se mi líbilo nejvíc byly ty drsné trýznivé scény při kterých nás kamery opravdu o nic neochudila. Skvělý zážitek 95% ()

Haluzz

ten film si na sebe sám vytvoří krabičku, ze který se pak žánrově neodkope a nemá se tak šanci hloubkově rovnat s Parkem a dalšími ... ()

F.man

O asijském filmu toho vím asi tolik co Homer Simpson o jaderné elektrárně (sem tam ji navští, ale vůbec jí nerozumí) a mé předchozí zkušenosti s ním zahrnovali většinou nějaké šílené úlety. Jestli ale nynější asijský film vypadá takhle, tak to teda pardón a jdu na to. Minimálně teda pana Ji-un Kima si určitě ještě nějak proklepnu. I Saw the Devil je totiž skvěle naturalistky natočený příběh o soukromém lovu na masového vraha, který jsem si užil skoro úplně celý. I ty řádně krvavé scény mě překvapivě bavili. Třeba jsem stejný úchyl jako Ji-un Kim. Každopádně tleskám, tohle mě hodně, hodně, hodně bavilo. Save my life ()

PauloZ

Solidní jihokorejský nášup. Jen je to zbytečně moc dlouhé. Kdyby se vytříhaly některé zbytečné mluvící scény, trochu se urychlil děj a nacpal se pěkně do dvou hoděk, tak je to o poznání živější podívaná. Trochu mě zklamala poslední půl hodinka, protože mi přijde lehce překombinovaná a zbytečná, ale končí to naštěstí povedeně a žádný radikální zvrat, který by diváka nasral, nenastává, tudíž jsem byl spokojen. Navíc některé scény jsou opravdu vydařené, jak svojí brutálností, které se korejci nebojí, tak svým celkovým vyzněním. Váhal jsem jestli 3*, nebo 4*. Převažuje ale ten lepší pocit. ()

Astaroth12

Ja Ázijskej produkcii moc neverím a keď už dám nejakému filmu šancu,tak len koli dobrým odporúčaniam a tento mi bol doporučený Misterzom.Ale aj tak som nič výnimočné nečakal ale navzdory všetkým pochybnostiam som dostal takmer dokonalí film.Na jednej strane vidíme pomstiteľa,ktorý sa nezastaví pred ničím a na strane druhej chladnokrvného vraha,ktorý sa neštíti rozrezať ženu,ktorá mu práve povedala,že je tehotná.Asi prvý raz pochválim v Ázijskej produkcii hercov boli veľmi dobrý.Aj hudba bola pôsobivá.Príbeh je jednoduchý a v jednoduchosti je krása a tak to je.Ale zas je svižný,nápaditý a schopný zaujať.Scenár mal pár chybičiek krásy,len ma trocha ubíjala dlha stopáž a kratšia by mu pomohla.Niekoľko scén tam bolo zbytočných a už ku koncu strácal dych.A je tu aj môj obľúbený čierny humor.Ten koniec bol bláznivý ale celok je veľmi dobrý. ()

ledzepfan

Vcelku slušný thriller, který pracuje s prvkem sériového vraha tak trochu jinak, zručně a zajímavě....Trošku tomu schází větší hloubka, jakési stotožnění se s nějákou z postav což ve výsledku znamená, že to celé má mnohem menší dopad na diváka než by mít mohlo--Film se jakoby snaží hledat odpovědi na některé otázky ale nakonci nechává diváka s těmito otázkami osamoceného a ten si sám musí odpovědět-jestli to všechno mělo smysl............mimochodem Min-sik Choi si tu s naprostým přehledem vystřihl jednoho z nejpošahanějších psychoušů filmového plátna :) ()

FFilipCZ

Já nevim, co to maj ty "šikmovoký" ve zvyku, že nás takhle napínaj 2 a více hodinovými filmy. První cca hodinu nebo 40minut se tam v podstatě nic neděje a dokonce se mi podařilo u toho usnout a přemýšlel jsem, jestli to mám vůbec dokoukat. Ale pak se rozjely přímo REVENGE ORGIE, kterých si každý užije dosytosti a film vás neskutečně vtáhne. "Chytit a pustit, chytit a pustit." ()

Anchi

Tenhle filmovej zážitek jsem si musela rozdělit nadvakrát, tak silná záležitost, že se mi až chvílemi dělalo špatně a to je u mě dost co říct. Nejen z realisticky pojatýho násilí, ale celkově ze síly příběhu obou hlavních aktérů. Herecký výkony nechápu, hlavní masový vrah ve mně vyvolával takový pocity hnusu... A naopak pro mstitele jsem měla v hlavě jen "i feel ya, man". 5* záležitost pro mě z valný většiny bývá snímkem, kterej si ráda pustím znova, ale tady u Devila... Mileráda udělám výjimku.. ()

kikuka

Otázka pomsty a jej (ne)zmyslenosti v kórejskom filme má silné postavenie. V tomto prípade je jej potenciál vyčerpaný niekde v polovici filmu, neskôr je artikulovaná jednou z postáv, a následne ide už len o "potešenie" z ubližovania, masakrovania a tak ďalej. Vlastne motivácia režiséra nakrútiť nejakú scénu prebíja už motiváciu postáv, ktorej hutnosť sa akosi vytráca. Ale tak tento Kim rád nakrúca na efekt, že áno. Navyše,dvojica Lee - Choi je herecky nerovná a akosi si nik nedal námahu s jej vedením. Poviem to tak, Lee je pekný chlap, vie stáť, ale hrá viac celou postavou /celým svojím zjavom/ ako tvárou. Mno a Choi je dosť živelný herec a vo svojich postavách sa vyžíva a vytešuje sa z každej ich polohy bez ohľadu na veľkosť záberu. (director´s cut) ()

Filmasia 2010 – asijské „best of“

Filmasia 2010 – asijské „best of“