Hořkou komedii o tom, jak těžké bývá odpustit rodičům jejich starostlivost, výčitky nebo nenaplněná očekávání, natočila v ostravské produkci ČT režisérka Lenka Wimmerová. To, co bývá v pozadí, můžeme odhadovat i tentokrát – je to prázdnota v jejich vlastním životě po odchodu dětí z domova, nebo rozčarování z vlastního nevydařeného manželství? Hlavní hrdinka Ivana (K. Melíšková) bydlí sama, bez muže a bez dcery, která je v zahraničí. Trpí nespavostí, jen stěží se jí daří odpoutat se od rodinných křivd i vlastních životních proher. Její dva sourozenci Maruška (P. Špalková) a Olin (J. Plesl) žijí ve velké vile s rodiči. Otec (B. Navrátil) je starý, nemocný, na svoji bývalou kariéru klavíristy dnes už jen vzpomíná. Matka (H. Maciuchová) balancuje často na hraně mezi láskou k manželovi a vztahem k dětem. Faleš, manipulace, teatrálnost aj., jsou její dominantní rysy, i když některé její projevy začneme možná v průběhu děje vnímat s větším porozuměním. Podstatné jsou tři stěžejní okamžiky – tři rodinná setkání (narozeniny otce, pohřeb otce, pohřeb matky), během nichž se vztahy vyhrotí, obnaží a posléze uvolní, osvobodí… Televizní film natočený podle scénáře Alexandry Berkové je také o tom, jak mnoho dobrého či zlého v naší vzájemnosti způsobí úporná snaha udržet alespoň zdání dobrých rodinných vztahů. Láskyplný teror, jehož se obě strany vzájemně dopouštějí, způsobuje, že staré křivdy vyplouvají na povrch i v okamžicích, kdy všichni touží po klidu a smíření. (Česká televize)

ostravak30

Každá rodina má nějaké skryté vady, zádrhely, tajemství a problémy, které čas od času vyplují na povrch. Ani ta naše není výjimkou. Proto je pravdou, že mnohé situace skutečně mohou leckomu lecos připomenout. Díky skvělému obsazení a opravdu dobrým dialogům se rozehrává drama na poli skrytém v hávu teatrálnosti, ironie a bizarního humoru. Jenže mnoho takových situací každý zná ze svých vlastních zkušeností. Nepohádali se snad někdy příbuzní někdy na oslavě, svatbě nebo rodinné sešlosti? Nepřipomenuli si něco z minulosti? Nebo nevyčetli? Vztahy v této rodině jsou navíc složitější než se zdá. Původně to vypadá, že je jasné, kdo s kým drží a naopak, ale postupně se ukazuje, že každý má něco proti každému. Už jen z toho důvodu, že se v tom mnoho lidí najde anebo si něco uvědomí, má tenhle film smysl. Navíc je skvěle zahraný. ()

Luswani

FIlm, který je nejsilnější v momentech rozhovorů ve vile. Mimo ni najednou ztrácí tempo a atmosféru. A herecky stojí především na Haně Maciuchové, navzdory tomu, že jsem ji nikdy pro její teatrální afektovanost neměl příliš rád. Samozřejmě celkový dojem zvedly mé oblíbenkyně Klára Melíšková a Petra Špalková. A taky Chopinovo Nocturno op.9 No.2. Nespavost mohla být mnohem lepším filmem, kdyby se dostala do rukou lepšího scénáristy, dramaturga a režiséra. Občas totiž bylo poznat, že to řemeslně úplně nefunguje. Slabší čtyři hvězdičky. 70% ()

Ironhead

Slušná záležitost v téměř "pouze" v ženské sestavě... pánové tu slouží spíše jako rekvizity, ale nevadí... ;) ()

R.Drson

Neuvěřitelně prázdný film plný klišé, bohužel. Těch momentů, kdy se přece jen film dotkne tématu je opravdu málo. Jak kdosi vtipně poznamenal v diskusi u Mamas & Papas, nedělní TV filmy na ČT působí jako dávidlo. ()

Hombre8

Smekám. Pokud je tohle prvotina, tak bomba! Výborným způsobem natočený příběh. Skvělá sonda do psychologických profilů příslušníků tzv. tradiční rodiny. Do degenerace vztahů, myšlení, chování. Skvěle odehrané prakticky všemi herci a parádně zakomponovaná hudba, což se málokdy vidí. Tedy slyší... Chápu, že takováto ve své podstatě drsná reality show se ale řadě lidí líbit nebude. ()

Vlkopec

I po letech od premiéry překvapivě svěží komická tragédie s rolí jako stvořenou pro Helenu Maciuchovou (ale nikdo z herců výrazně nezaostává). Formát televizního filmu je pro dílko tohoto typu jako stvořený a divák odpustí i slabší stránky, které by u plnohodnotného filmu asi úplně neodpouštěl. V některých momentech mi děj připomněl komedie Woodyho Allena s tím, že Klára Melíšková je docela plnohodnotným ženským protějškem jeho hrdinů. Doufám, že Lenka Wimmerová už má po Boženě v zásuvce nebo dokonce na place další dobrý scénář. ()

pidla

Další z řady ženských českých intelektuálských filmů. Umné nebo spíš umělé? Vymyšlené postavy řeší vymyšlené problémy. Takovou přehlídku chcípáků (jak říká Tetsuo) jsem snad ještě pohromadě neviděl. ()

majorW

Tak pry horka komedie. Gratuluji Ceske televizi k silne prebytkovemu rozpoctu. Jine vysvetleni nemam. Dalsi feministicky blabol, kterych jiste bude od dob srackovitych Tajnosti jeste hodne. Bodik za HM, na ktere bylo videt, ze to chce mit rychle za sebou. ()

Brno na týden ožije festivalem Cinema Mundi

Brno na týden ožije festivalem Cinema Mundi

16.02.2011

Přemýšlíte, co s načatým březnovým večerem? Chcete si rozšířit své obzory, potkat se se zajímavými lidmi a načerpat atmosféru různých koutů světa? Mezinárodní filmový festival Cinema Mundi představí… (více)