Pěsti ze železa

• USA The Man with the Iron Fists (více)

Quentin Tarantino uvádí film svých parťáků RZA (Ghost Dog: Cesta samuraje, Americký gangster) a Eliho Rotha (Hanebný pancharti) Pěsti ze železa, krví nasáklé a zlámanými kostmi nabité akční dobrodružství na motivy klasiky kung-fu. Někdo ukradl zásilku císařského zlata a každý bojovník kung-fu, vrah i nájemný zabiják v Číně udělá cokoliv, aby se neskutečného bohatství zmocnil. V hlavních rolích filmu se představují držitel Ceny Akademie® Russell Crowe, RZA, Lucy Liu a hvězda bojových umění David Bautista, který se utká se soupeři, jako jsou Rick Yune, Jamie Chung, Cung Le nebo Byron Mann. (Magic Box)

ywo666

Nakoniec to dopadlo lepšie ako som čakal. Plusy. Akcie je dosť a občas je solídna. Postavy sú super. Šikmáčky sú tu sexi. Kostými a kulisy ma tiež chytili. V krvi sa dá kúpať. Výborné herecké obsadenie. A najviac ma bavil Bautista, ktorý hrá ultimátnu postavu. A pár vtipov sa podarilo. Dosť plusov čo? Lenže aj mínusov je veľa. Takže po rade. RZA mi vadil menej ako som čakal, ale stále bol jeho ksicht naviac. Súboje sú totálne prelanované, respektíve digitálne. Občas to bije do očí ako koleno medzi nohy. Dej je taký osekaný, že by to chcelo tak 20 minút navrch. Russell Crowe už od Robina Hooda stihol solídne pribrať a jeho postava je vo filme menej cool ako by sa z traileru mohlo zdať. A mohlo to byť viac vtipné. Po humornej sztránke je to trochu nedotiahnuté. Z filmu často srší nevyužitý potenciál. A je cítiť, že to Roth zostrihal narýchlo. Chcem nejakú vylepšenú uncut verziu na Bluray. Takto je to za 3*. ()

Maki89

ako doboha do tohto filmu dotiahli Russela Crowa? seriózne - to bola prvá otázka po dopozeraní... Ako ja akčňáky rád... aj čínske lietačky a podobné blbosti - ale toto bolo moc aj na mňa... a ten NEGramotný "herec" RZA, ktorý nie je schopný ani artikulovať? akoby nestačilo, že mi pil krv celú 5. sériu Californication? ... brrr, sklamanie... 3/10 ()

Yoda sama

RZA je šikula, to sa musí uznať, ale je to bezvýznamné, jednotvárne a hlavne som mal pocit, že keď sa okolo toho točili mená ako Trantino a Roth, mohol to byť väčší gore. Na niektorých miestach zábavné a je vidieť, že sa používajú všetky klasické šablony kung-fu šialeností bez ohľadu na gravitáciu, čo nevadilo na veľa miestach, tak nevidím dôvod, prečo by malo tu. Ale skutočne, len ako jednohubka, nič zvláštne tu nieje. 5/10 ()

hroubek

Muž se železnými pěstmi mě překvapil.Z prvních ukázek jsem nevěděl, co si mám myslet.Byla to kombinace všeho možného.Ve výsledku to všechno dopadlo poměrně dobře a RZA svojí režijní prvotinu se ctí ukočíroval.Slavní herci sice nehrají na maximum, ale i tak je radost na ně koukat a to hlavně na Russella Crowea a Lucy Liu.Buranský přístup Crowea mě několikrát rozesmál.RZA svůj příběh vypráví dobře a i akční scény mu nedělají problémy.Jediný problém je střih, který zničí spoustu akčních scén.Asi v půlce filmu jsem si uvědomil, že kdyby tam nebyly žádné akční scény, že by film fungoval mnohem lépe.První půlka je dosti nevyrovnaná, ale ve druhé se to zlomí a příběh začne alespoň trochu dávat smysl.Není to žádná složitá podívaná, jen slušná pocta kung-fu a wu-šu filmům.Jestli Vám to stačí, tak určitě nebudete zklamaní. ()

drake31

Nádherná, zábavná, trochu krvavá jazda ktorej inšpirácie sú jasne znateľné, a netrápi sa s tými preceňovanými rozumovými vecami. --- Je pravdou že som trošku čakal niečo viac možno niečo malinko iné, ale aj takto naservírované si ma to získalo, a užíval som si to. Akcia nice, choreografie skvelé. Hudba trochu netradičná, ale čo bolo na tomto filme tradičné že áno. A cast sa podarilo zohnať tiež skvelý (bolo fajn vidieť Davea po dlhšej dobe). Je to fakt fajn film a výhrady prakticky nemám, ale v udelení plného počtu mi niečo bráni - predpokladám však že s ďalšou (kvalitnejšou) projekciou táto zábrana bude prekonaná :) ()

JohnSmith

Člen kapely Wu-Tang clan a vlastně celá kapela je známá i tím, že má ráda kung-fu a shaolin etc. Nicméně RZA by měl zůstat u hip hopu a netlačit se do filmu. Film je neskutečně roztahaný a nudný. Nebýt akčních scén, nebylo by na co koukat. Vtipností je role černého kováře v Číně, kde se realizoval sám režisér. ()

Terzeus

RZA radšej nemal nič režírovať a pekne zostať pri herectve a komponovaní. Muž s oceľovými päsťami je nefunkčný film. Pocta klasickým čínskym filmom o bojových umeniach má vyzerať inak. Problém spočíva v tom, že choreografia boja je tak nudná a nezáživná, že to v spojení s takisto nudným príbehom bez akejkoľvek naviazanosti na postavy stavajúce len a len na známych tvárach vytvára ešte nezáživnejšiu hoci štýlom osobitú snímku. Predovšetkým rôzne gore efekty sú odhliadnuc od ich nudy dosť výborne využité v súlade so štýlom boja na aký RZA stavil. Ako celok to má isté nespochybniteľné produkčné hodnoty ale nič to nemení na tom, že je to nehorázna nuda. Viac ma zabavil aj ten debilný lovec upírov a.k.a. Lincoln. 35% ()

Trustme

RZA je černoch. RZA je velký fanoušek kung-fu filmů. RZA má sen natočit film, kde spojí své životní zájmy: martial arts movies & hip hop. RZA je buddhista... The Man with the Iron Fists je přesně tím filmem, kdy se valná většina zvědavých diváků nabuzená trailery a plakáty natěší na famózní kung-fu melu s vychytaným zbrojním arzenálem a železitými údery napříč vnitřnostmi a po shlédnutí filmu je udivena jaký že to blábol absolvovali. A co dělá černoch v kung-fu filmu, kde ke všemu hraje místy hip hop?! Od toho tu jsou trailery, které mají tyto diváky varovat: Pozor, v tomhle kung-fu filmu je hlavní postava negr a bude tu tudíž hrát hip hop! Dalším varováním by mělo být ujištění, že tento film je stvořen pro diváky, kteří nějaký ten klasický (1971-79) kung-fu biják viděli a mají též nakoukanou hongkongskou akční tvorbu. Je sice smutné, že díky obdivu jednoho černošského hiphopera k martial arts filmům se dostává fanouškům tato ne úplně čistá pocta klasice žánru spadající rezolutně pod Asii, ale Tarantino taky vzkřísil a uctil po americku v Kill Bill zásadní asijské bojovníky a legendy dávných filmů své generace pro nové pokolení. A zde je největší kámen úrazu pro běžného diváka, který vidí jen anonymní obličeje a bojovníky. Pro fanouška dávných kung-fu klasik se však otvírá nostalgická jízda světem legend. To, co jsou The Expendables pro standardního pamětníka akčního žánru let osmdesátých, to je pro blázny do kung-fu filmů právě The Man with the Iron Fists. Plejáda jmen (Gordon Liu, Kuan Tai Chen..), tvůrců, narážek, tributů, hlášek, to vše tu je při sobě. Všechny ty divotvorné účesy, image, jména (od Zlatého Lva až po Mosazného), zvířecí klany (oblečení, styl boje dle zvířat), bělovlasí Mistři s obočím přesahujícím ramena a proradně krásné kurtizány, epická pomsta (proč víc mít důvod k pomstě, než když vám seberou 2x to, co je vám nejbližší..). Krvavé slapstick scény a nadsazené klišé mixující ty nejtypičtější kung-fu zápletky a schémata. Hudba ve filmu je i pro anti hip hopistu jako jsem já přijatelná a zvuk efektů, úderů, řinčení čepelí a okovaných pěstí masakrální. RZA je Black...smith. ()

haj

Dopadlo to tak, jak se dalo očekávat. Asi jedinými pozitivy jsou prostředí, kde se film odehrává a kostýmy. Příběh nemá cenu řešit, o ten přece jenom nejde, stejně jako o herecký výkony, resp.jejich absenci, zejména v podání RZA, ale hlavním problémem je akce, která je natočená jako vždycky zmateně, se spoustou střihů, je nepřehledná, nezábavná, bez zajímavý choreografie, převážně se jen poletuje a stříká krev. RZA naštěstí vystupuje jen v jediný bojový scéně, kde se ani o choreografii nesnaží, prostě jen jednou bouchne a ostatní odlítnou. Trochu nepochopitelná je pro mě účast R.Crowea, ale to přikládám jeho přechodu, kdy si přečetl scénář (zabralo tak hodinu) a zaujalo ho, že bude trávit cca polovinu času v objetí mladých asiatek, který měl předpokládám přislíbený i mimo plac. Škoda, že se filmaři z Hollywoodu nepoučí a nenatáčí jen příběhovou, resp. neakční část filmu a tu akční nepřenechají asiatům, kteří by si udělali choreografii a zároveň akci natočili, výsledek by pak mohl stát za to, takhle je špatný všechno. Celkově se i na hongkongský poměry jedná o film kategorie B až C. ()

VanTom

Perfektně stylové, snímek opravdu vypadá přesně jako nespoutané kung-fu wuxia ze 70.-80. let (samozřejmě až na angličtinu, černocha v hlavní roli a nevhodné hip-hopové rytmy; vyleštěný vizuál/kamera a nádherná výprava také ční výrazně nad dobovým standardem). Těžko ale zaujme někoho jiného, než právě jen a pouze fandy těchto starých béčkových čínských fantasy mlátiček, plných na drátech poletujících bizarních superbojovníků se schopnostmi jak z X-Menů. Já jsem jich už pár viděl, takže mne tato nadšená pocta docela bavila, obzvlášť v hodně přehnaných bitkách. Lepší 3. ()

VasaX

RZA se rozhodl si spachtit vlastní kousek, a to, co ho lákalo, byla řádná wuxia. A vůbec to není špatný. Ale člověk musí mít prostě náležitá očekávání. Pak se potom nebude divit, že kečup Aro není z 90% čerstvých rajčat. "Pěsti ze želaza" jsou nabitým, akčním bojovým filmem, který je napěchovaný víc, než by to bylo pro samotný děj dobré. Jak tu někdo podotkl, je to jako sestříhané z mnohem delšího materiálu. Pokud člověk není fanouškem žánru, tak tento film stěží ocení, i přes to že tam hraje Crowe, sám RZA a třeba Lucy Liu ve svém oblíbeném stereotypu. Není to vůbec špatný pokus, ale díru do světa s tím RZA neudělá. Ale mám takový pocit, že ani nechtěl. Spíš naopak. ()

Mishqo

Celé zle! Scenár napísaný na kolene, herci des a hruza (udeľujem výnimku Russelovi) a hudba mi trhala uši (sorry, not my cup of coffee). Tak to zvyčajne dopadne keď sa gangsta nigga rapper (nemyslené rasisticky) jebe do filmárskeho remesla. ()

Pump

Tento film je doslova a do písmene vystajlovaný. Co také čekat když je zde rukopis Tarantina a RZA? Herecké obsazení je lahůdkou a Rusella Crowa v kombinaci s hvězdami Hong Kongské produkce bych asi nečekal ani ve snu. Finální sestava je naprosto skvělá a celý film sice víte co asi přijde, ale těšíte se na další záběr střih a úder nebo kop. Musím dát za 5*. Nádech fantasy mne nezaskočil. I když na první pohled film vypadá jako laciná pouťová atrakce, nenechte se zmást a bez obav si jej pusťte. ()

zigíš

kvalitatívne nie tak dobrý grindhouse ako ´hobo with a shotgun´ ale rozhodne lepší než death proof alebo čokolvek od rodrigueza (!) ako bonus: tunový crowe, ktorého je všade dost :) ()

Kali4

Anti-rasistická, "django-killbillovská" kung-fu mrtvola. Bez tempa, s mizernou gradací, nudnými postavami, podivným řetězením scén a televizní vizáží. Osobně se mi zdálo, že to měla být pocta Tarantinovi (včetně krátkých reminiscencí hlavní postavy, způsobu vyprávění, záměrné béčkovosti scénáře atd.), ale dost neumělá. Jediné, co se mi líbilo, byla hudba, kompozice scén a Russell Crowe. RZA by se měl propříště držet od herectví i režie dostatečně daleko, ani jedno mu podle mě moc nejde. ()

J-o-k-e-r

Kung-fu béčko jak cyp. Škoda, sice podle režiséra i scénáristů se to trochu čekalo, ale stejně mě nahlodal R. Crowe a produkce Q. Tarantina. Mně to ale vcelku sedlo na relax po práci, líbil se mi systém gangů ve vesnici, postavy taky nebyly špatné a souboje mám prostě rád. Takže mírné zklamání, ale žádná katastrofa. Russel mě nezklamal. ()

Wlck

Tyvole... kluci si dali pěkně záležet na tom, aby vymysleli hezké a slušivé zbraně. Problém je, že jsou všichni tak sexy a hustí a se svýma pěstma, nožema, vidlema a extra velkýma pérama tady všichni vypadají tak... leskle a ploše, že mám pocit, jako bych se koukal na bezpohlavní gay párty, kde nemá tolik sexy asiatek co dělat, hlavně když si ty chlapy umí takhle omotat (ano, nejpovedenější zbraň, pokud se ptáte mně). Postavy jsou ploché jako hrudník 14 leté holčičky, důležité je, že do Tajemné komnaty se dostanete vložením klíče do vagíny. Když začala trochu stříkat krev, na chvilku jsem si vzpomněl na Kill Billa. Pak jsem se profackoval a řekl si, že to jak KB možná tak vypadá, ale chybí tomu duše. RZA a Eli by možná měli přestat fetovat a srát se tady do řemesla. P.S. Zhu Zhu si vůbec nepohoršila, co do jména, protože se jmenovala Chi Chi. Pobavilo mě to asi stejně jako to, že černoch (the black guy, you know...) se jmenuje Smith a jeho povolání není o nic méně hustý: Blacksmith. ()

upson

Docela zábavná stupidní slátanina s rychlým tempem bez vypravěčského umu a děravým scénářem. Všechno zde zachraňuje stříkající krev, nadsázka líznutá Tarantinovinou a Russell Crowe se svými souložícími choutkami a silným čchi a tím nemyslím jeho porcovací nůž na hrochy. Kdyby se zapracovalo na ději a produkující Eli Roth a režírující RZA dávali pozor na Tarantinových hodinách, mohla z toho být slušná vykrádačka Kill Billa za 3 hvězdičky. Takhle se pouze jedná o (místy) srandovní záplatu na nudný večer s přemýšlením nad tím jak to ten Crowe dělá, že jednou má o 15 kilo víc a pak zase zhubne :-D 35% ()