Nadstandardní stopáž se nakonec bohužel projevila, i když klobouk dolů, že natahování bylo vyloženě cítit až v cca poslední půlhodině (souviselo to i s „nástupem“ nové postavy na scénu), film se už potom tak trochu motal v kruhu a těch vyznání a slz bylo trochu moc. Do té doby šlo však o poutavý snímek se silným příběhem, který dával přes 3 hodiny zapomenout na fakt, že byl divák vlastně zcela ochuzen o válečné scény (ne že by však nenabízel silné momenty, těmi mám na mysli třeba takovou pasáž odehrávající se na nádraží) a stál jen na 2 zajímavějších postavách (chůva + Rhett; hlavní hrdinka sice byla „správně“ nesnesitelná, ale vůbec se mi nezdál její vývoj, přišel mně nezvládnutý), přitom se během této doby prakticky nestačil nudit, což je sám o sobě výkon. Nelze také nezmínit na svou dobu více než kvalitní technickou stránku (které to kazily jen a pouze zadní projekce) a pak také konec, který mě přece jenom trochu překvapil, což bych od takového filmu ani nečekal. K Jihu proti Severu mě napadá dobrý příměr v podobě Virodovy Vojny a míru, i když snímky dělí 17 let, jsou si v mnohém velmi podobné, ale mladší z nich (jakkoliv kratší) má to „něco“, co mi zde chybělo, proto hodnotím „pouze“ solidními 4*.(11.5.2015)

Přátelé, tohle je Film. Film, kde se jeho hlavní hrdinka za celý film vůbec nezmění a až do úplného závěru zůstává tou stejnou sobeckou mrchou. Dnešní Hollywood, produkující jednu sračku vedle druhé, by už do nás pral moralitky a pokoušel se hlavní hrdinku napravit. A postava Scarlett O'Hara je jednou z nejkrásnějších ženských hrdinek filmového plátna. Osudová žena. "Svět kolem se rozpadá, ale já vás miluju. Jste jako já. Jsme zkažení a sobečtí, ale nazýváme věci pravými jmény." (4.8.2013)

Vynikajúce herecké výkony Clarka Gabla a Vivien Leigh, trocha naivne, no krásne milostným spôsobom našróbovaný scenár, silná výprava, zvuk a kamera robia z tejto snímky skutočný filmový orgazmus! :-) Odviate vetrom je film, ktorý ani o sto rokov nestratí nič zo svojej pôvabnosti a môžem ho označiť za jeden z najsilnejších filmových zážitkov amerického filmu.(29.10.2007)

Rozpočet $3,9miliónaTržby USA $198,676,459Tržby Celosvetovo $400,176,459Tržby za predaj Blu-ray od roku 2009 v USA $43,242,787 //počet predaných kusov 1,191,227Tržby za predaj DVD v USA $43,916,931 //počet predaných kusov 3,818,524║ Krásny film z ktorého pekne dýcha čas a podmanivá atmosféra podporená skvelými hereckými výkonmi, len škoda že miestami príde dej trošku zdĺhavý. /80%/(2.5.2006)

For ME 85%(22.12.2010)

• - Rhettovi nebylo dovoleno říct "Možná potratíš", místo toho tedy řekl "Možná budeš mít nehodu". (Kulmon)

• - Slová Clarka Gablea alias Rhetta Butlera, určené jeho láske Scarlett O´Harovej v podaní Vivien Leighovej v úplnom závere, sa stali najlepším výrokom na striebornom plátne v dejinách kinematografie. Legendárnu vetu "Aby som bol úprimný, moja drahá, je mi to jedno" vybrali pri hlasovaní Amerického filmového inštitútu za najlepší filmový citát všetkých čias. (Madison)

• - Nabídku na roli bordelmamá Belle Watling odmítla Billie Dove. (Pavlínka9)