Monumentální dílo, proti tomu nenamítne asi nikdo. Zvuková a vizuální stránka je naprosto dokonalá, jenže tu zatracenou dějovou linku plnou těch nejpokleslejších klišé v režii nesneitelné Vivien Leigh nerozdýchávám. Clark Gable dělá mnohé a některé scény (hlavně s první poloviny) prostě jsou klasikou. Ale jako celek? Ze zvláštního důvodu je mi tenhle snímek nesmírně protivný. To se pak moc dělat nedá...(14.5.2006)

Velmi, velmi, velmi dlouhý romantický příběh, který zachraňuje vypiplaná vizuální stránka a vkusný konec, který trochu napravil ty galony cukru, které obsahuje zbytek. Nevím, nakolik si všechen ten úspěch zaslouží. Je to velkolepý film, ale až moc rozvláčnělý, divadelní a pilcherovský na pět hvězd.(16.5.2010)

Tento film ale sakra zestárnul. A jen proto, že se jedná o tzv. klasiku, nebudu nadhodnocovat. Před sedmdesáti lety bych byl nadšen, dnes jsem se nudil.(23.10.2008)

• - Během natáčení kouřila Vivien Leigh čtyři krabičky denně, zatímco Clarke Gable kouřil tři, prý celou svou hereckou kariéru. (Kulmon)

• - Film první týden vydělal 1 000 000 dolarů. Společnost CBS zaplatila za 20 let vysílání 35 000 000 dolarů. (M.B)

• - Autorka literární předlohy Margaret Mitchell osobně schvalovala interpretaci Scarlett v podání Vivien Leigh. (Kulmon)