Velkolepá historická romance se skvělým dějem s mnoha silnými momenty, unikátními hereckými výkony (zde bych chtěl vedle hlavních hrdinů vyzdvihnout Hattie McDaniel), úžasnou hudbou, která dotváří jedinečnost jednotlivých scén, perfektně zaranžovanými scénami a neskutečně dokonale prokreslenými charaktery postav, z nichž jsem si nejvíce oblíbil chůvu, Rhetta Butlera a Melanii. Jih proti severu je snímek velmi dlouhý, avšak ani při svoji stopáži nenudí. Zub času se zde samozřejmě podepisuje, ovšem stále jde o nadstandartní podívanou, u níž se lze oprostit od stáří filmu a plně si užívat oněch 238 minut. Dle mého názoru šlo o nadčasový počin, který předešel svoji dobu o dobrých 10 let!(14.1.2011)

Když se řekne Hollywood, vybaví se mi Clark Gable líbající Vivien Leigh...(29.10.2007)

Matty vše vystihl. Šarm herců zachraňuje celý tenhle snímek, ale tohle je zatraceně málo na osm oscarů.(9.10.2011)

• - Málokdo ví, že slavný snímek Jih proti Severu měl původně celý režírovat George Cukor, jenže se nezalíbil svým zaujetím a typickým přístupem k hercům Clarku Gableovi. Ten intervenoval u produkce a film pak byl rozdělen mezi několik režisérů. Vrtochy hvězd neznaly mezí už ani v tehdejší společnosti. (LiVentura)

• - Režisér Victor Fleming v průběhu natáčení odskakoval natáčet Čaroděje ze země Oz (1939), kdy za něj přebíral režii  producent David O. Selznick. (M.B)

• - Hattie McDaniel byla první černoškou, která byla nominována a dokonce i obdržela cenu Oscara. (Kulmon)