Nastala chyba při přehrávání videa.
 • novoten
  ****

  Jeden z nejvelkolepějších, nejvýpravnějších a nejmonstróznějších příběhů, které kdy byly odvyprávěny. Je tomu tak hlavně díky dokonalé kameře, která dokáže jedním předlouhým pohybem od detailu na Scarlett až na široký záběr stovek raněných zapůsobit i dnes a díky těžkotonážní hudbě, která usadí do sedadla při jakékoli vypjaté scéně. Jenom mě mrzí, že se k závěrečné fatální půlhodině musím prokousat skrz tolik ne-tak-úplně-nezbytných linií a třeba taková upovídaná Prissy si zasloužila téměř vystříhat. Hlavní tíha ale přirozeně leží na hlavní herecké dvojici. Obrázkově krásná Vivien Leigh sice občas přetáhne nějaké gesto nebo až příliš zkrabatí obličej, ale Clark Gable je Rhett Butler jako vyšitý a je mi moc líto, že mu první polovina nedává tolik prostoru, co by si zasloužil. Jeho švihácký úsměv a šarmantně poživačný pohled k příběhu přesně sedí a zvyšující se dramatičnost v chýlícím se závěru pak dodává chuť naprosté osudovosti. Jih proti severu je zkrátka romantika ze staré školy. Nejen s příběhem, který bere dech a láme srdce, ale s touhou po starých časech plných statečných mužů a krásných hrdých žen.(8.12.2007)

 • poz3n
  ****

  Prostě jděte a pusťte si tuhle filmovou klasiku na něčem pořádně velkém a minimálně v blu-ray kvalitě. 4 hodiny budete koukat na naprostý technický a vizuální skvost, který hravě strčí do kapsy většinu dnešních filmů. Technicolor je prostě kulervoucí záležitost. O příběhu a hercích tu píše většina komentářů, o tom se nemá cenu rozepisovat. Monstrózní spektákl, který sice může chvílemi připomínat telenovelu, ale ty, jež neznají příběh, překvapí tím, že nejde po očekávané milostné happy endové linii. 7/10(10.9.2015)

 • mandes

  rozpočet : ? tržby celosvetovo : $400,176,459(4.5.2007)

 • packa
  ***

  Tento film ale sakra zestárnul. A jen proto, že se jedná o tzv. klasiku, nebudu nadhodnocovat. Před sedmdesáti lety bych byl nadšen, dnes jsem se nudil.(23.10.2008)

 • cheyene
  *****

  Velkolepá historická romance se skvělým dějem s mnoha silnými momenty, unikátními hereckými výkony (zde bych chtěl vedle hlavních hrdinů vyzdvihnout Hattie McDaniel), úžasnou hudbou, která dotváří jedinečnost jednotlivých scén, perfektně zaranžovanými scénami a neskutečně dokonale prokreslenými charaktery postav, z nichž jsem si nejvíce oblíbil chůvu, Rhetta Butlera a Melanii. Jih proti severu je snímek velmi dlouhý, avšak ani při svoji stopáži nenudí. Zub času se zde samozřejmě podepisuje, ovšem stále jde o nadstandartní podívanou, u níž se lze oprostit od stáří filmu a plně si užívat oněch 238 minut. Dle mého názoru šlo o nadčasový počin, který předešel svoji dobu o dobrých 10 let!(14.1.2011)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace