Jedna poznámka. Vážně si ženský myslej, že se chlapi světa budou táhnout za nesympatickou prospěchářskou mrchou? Tůdle. Já vím, klasika a vůbec, vylíčení poměrů, charaktery a tak dále. Beru a neříkám, že je to špatné. Ale Mrcha je celou dobu zalůbená do trouby, troubova žena je všeodpouštějící, cynik Butler je stále přitahován mrchou (a mohl by být tak sympatická postava), vedlejší postavy jsou likvidovány úporněji než v románu tety Kateřiny aby nezacláněly v cestě, a tak dále. Proč je tak populární toto ztělesnění snů nepříjemných žen, že když budou dostatečně velké mrchy, udělá to z nich femme fatale, pro které si budou chlapi řezat žíly. Není to nepodobné snům vypatlaných hospodských mlátiček, že jsou velcí borci co sbalí každou sukni (přičemž mají potíže se čtením slabikáře a dostanou se nejdál ke Kulhánkovi). Alespoň ten konec, kdy je mrcha konečně poslána do háje, to potěšilo mé oko a srdce. Tak, možná je to neuctivý komentář, ale nepopiratelné klady vyzdvihli jiní, trochu rebelie nezaškodí. A když se vám to nelíbí, myslete na to až zítra.(25.2.2014)

První polovina je VYNIKAJÍCÍ! Takhle jsem si ten film představoval. V té druhé už bohužel o tolik nejde a tempo stagnuje, přičemž závěrečná hodinka je tak trochu testem vůle, ale konec hodně napravuje. Popravdě jsem však čekal, že mě Jih proti severu pohltí na celou stopáž. Vivien Leigh sice udělala ze Scarlett jednu z nejlepších sexy mrch všech dob a Clark Gable je jako Rhett naprosto boží (na scénu, ve které přijede na oznamování obětí války ve sněhobílém obleku a prohlásí, že to je černý den pro celý Jih, do smrti nezapomenu), ale jejich vzájemné špíčkování, které se změní v dramatické hádky, v pozdějších fázích filmu citelně chybí. Každopádně to bude chtít druhou projekci, nejlépe v kinosále, protože některé záběry jdou za hranici úchvatnosti.(11.5.2008)

Velkolepost a'la 30. léta, co jí jen melancholické smyčce a čerstvé barvy Technicoloru stačí. První půlce s válkou Jihu proti Severu a hořícím Richmondem bych také plný počet bez váhání dal. Tam, kde většina ostatních filmů končí: "... a žili spolu šťastně až do smrti.", však začíná půlka druhá: ..."zase tak šťastně spolu nežili...". A ta už si u mě žádá trochu té divácké trpělivosti a odříkání. Co bych ale tentokráte pro film a filmovou historii neudělal.(5.8.2005)

Děj knihy Margaret Mitchell je do filmu převeden velice věrně. Působivá atmosféra starého Jihu, uhlazení gentlemani a krásné dámy, bezstarostné plesy, bavlníkové plantáže a otroci. Následující občanská válka zastihne nepřipravené a naivní Jižany, kteří si vůbec nepřipouštějí, že by třeba mohli prohrát. Uprostřed toho všeho se odehrává jeden z nejkrásnějších milostných příběhů. Vivien Leigh je románové Scarlett nejen neuvěřitelně podobná, ona jí zároveň fantasticky hraje. Naprosto zasloužený Oscar za její roli, kdy vedle ní všichni ostatní, včetně Clarka Gable, prostě JEN hrají dobře. V Jihu proti Severu jsou překrásné kostýmy, výprava, kamera a to vše je podbarveno výbornou hudbou Maxe Steinera. Ten příběh velmi dobře znám a přesto jsem ke konci měla slzy v očích.(28.5.2005)

Jednoducho obdivuhodné - vystavať okolo tak nehorázne nesympatickej hlavnej postavy taký strhujúci a dodnes fantasticky "šlapúci" epos... fakt obdivuhodné.(8.8.2009)