J. Edgar

Scénář:

Dustin Lance Black

Kamera:

Tom Stern

Leonardo DiCaprio, Armie Hammer, Naomi Watts, Josh Hamilton, Geoff Pierson, Cheryl Lawson, Kaitlyn Dever, Sadie Calvano, Judi Dench, Josh Lucas, Ed Westwick (více)

Skutečný příběh Johna Edgara Hoovera, zakladatele FBI, který této americké instituci vládl pevnou rukou téměř 40 let... Píše se rok 1919, prvním šéfem Edgara je na ministerstvu spravedlnosti Mitchel Palmer. Bojují spolu proti bolševikům. Komunisti v jednu noc nechali vybuchnout 8 bomb v domech senátorů, soudců a politiků, kteří proti komunistům bojovali. Palmer přežil jen náhodou. Když Edgar přijede na místo výbuchu, diví se, proč nikdo nesbírá důkazy, nepátrá po atentátníkovi a vezme vše do vlastních rukou. Vyšetřovatelé totiž neuložili mezi důkazy ani zbraň atentátníka, ani jeho krev, která se u domu našla. Jen tam všude uklidili. Nikdo si nevážil kriminologie, neexistovaly federální úřady ani FBI. Tento večer Edgarovi otevřel oči. Když mu bylo 24 let, pověřil ho ministr spravedlnosti Ston vedením nově vzniklého úřadu pro vyšetřování. Edgar byl přísný a vyhodil každého, kdo nebyl loajální, dost chytrý nebo fyzicky zdatný. Edgar začal jako první využívat pravomoci deportace, sbíral a katalogizoval informace o všech radikálech v zemi. Každý se bál jeho tajného sejfu s materiály. Později komunisty coby největší hrozbu státu vystřídali zloději, únosci a bankovní lupiči. Po roce 1932, kdy dojde k únosu dítěte slavného letce Lindberga, zakládá FBI vědecká pracoviště, získává právo zatýkat a nosit zbraň. (TV Nova)

Mishqo

Clint ma takmer vždy vie potešiť a teraz tomu nebolo inak. Toto je film podľa môjho gusta a ešte k tomu s famóznym Leom v hlavnej úlohe, takže bez debaty...jediné čo mi naozaj vadilo bola práca maskérov, pretože to ako ich všetkých zobrazili v starobe to hraničilo už so stavom posmrtnosti ale inak žiadna iná vada :) ()

hroubek

Clint Eastwood je frajer.O tomto tvrzení vím už dlouho, ale Clint mě to svými filmy rád připomíná.Tento film mi hodně připomněl jeho starší film Výměnu.Tyto dva filmy jsou si podobný více, než je na první pohled vidět.J.Edgar je příběh muže, který miloval svoji zemi a tajemství.Hodně netypické vypravování snímku jen prohlubuje hloubku filmu.Přesto největší pozornost si pro sebe krade Leonardo DiCaprio, který podává skvělý výkon a díky tomu si k hlavnímu hrdinovi vytvoříte sympatie.Jeho výkonu dodává na věrohodnosti skvělá práce maskéru.Armie Hammer mě velmi překvapil a jeho slovní výměny s Hooverem jsou divácky vděčné.Naomi Watts a Judi Dench podávají takový nenucený výkon, hrají obyčejně aby podpořili vyznění celkového příběhu.Tento film není žádná přehlídka akčních scén nebo nějakého šíleného vyšetřování vraždy, je to skoro komorní příběh.U tohoto filmu je jedno, jaký máte vztah k FBI nebo co ní víte, protože tohle je příběh muže, který se snažil zachránit svou vlast. ()

Natabar

Na Eastwoodovo rež. umění až příliš těžkopádný film, který neamerickému divákovi (tj. ne zcela se orientujícímu v reáliích) může přijít nesrozumitelný. Já politické filmy rád, ale tomuto chyběla nějaká zásadnější vize či náplň. Čili pro mě osobně zklamání. Film téměř na úrovni 3*. Ty jsem však dal mnohem větším shitům, takže značně rozporuplné 4*. ()

Brain-D

Clint se vrhl na kobylku tvůrci FBI J.Edgar Hooverovi. No ukázal nám jeho životní tajemství, to jaký byl a jak byl osamělý (homosexuální) člověk. No v podání mého oblíbeného herce DiCapria to dopadlo dobře, ale kdyby tam nebyl zrovna on, tak by to mohlo dopadnout hůř. Jelikož jak je zvykem se u takových životopisných politických dramatů docela nudím. Myslím, že Clint se teď může postavit hrdě vedle Olivera Stona jako skvělý režisér přes historická dramata. Bravo.) ()

Pump

Životopisné filmy nevyhledávám a bylo tak trochu dílem náhody, že jsem viděl tento snímek. Obsahově mi historická látka připadala zvládnutá a protože jsem do této doby o J Edgarovi a nebo vzniku FBI mnoho nevěděl, bylo to zajímavé. Nemohu se ubránit dojmu, že film je fikcí sestavenou z útržků, které by sám velký Mr. Hoover chtěl, abychom viděli. Přesah jeho osobnosti možná zaskočil i samotné tvůrce. Usuzuji ze situací s panem Tolsonem a ze závěru filmu, který na můj vkus přišel náhle jako blesk z čistého nebe. ()

Eleanor05

I kdyby scénárista Dustin Lance Black věděl, že homosexualita a transsexualita jsou dvě rozdílné věci (!) a obraz by nebyl tak příšerně tmavý (viděno na originálce blu-ray), že pokud by se ztmavil třeba jen o jeden tón, zbyla by černá obrazovka, pak by byl tento snímek stejně strašná nuda. J. Edgar nemá žádnou opravdu silnou scénu, je to celé takové odosobněné a ačkoli to nepůsobí směšně, až teda na scénu se šaty a na to nemožné "staré líčení", kde mají herci ve vrásčitých tvářích pořád své mladé oči, nějak nechápu, proč by se na to měl kdokoli chtít dívat víckrát, než jednou. Zvláště pak, když i jedno podívání je značně vysilující. Podprůměrný film: 2*. ()

L_A_D_A_S

Zdá se mi že z Clinta Eastwooda se stává další Shyamalan, na tenhle film jsem se hodně těšil a možná i kvůli tomu jsem byl hodně zklamán. Jestli mi měl něco dát, tak jedině to že J. Edgar Hoover byl absolutně nezajimavý člověk o kterém bych si s chutí přečetl nějaký novinový sloupek ale ne koukal na 137 minut dlouhý film. Celý film je strašně chaotický a místy jsem se v něm úplně ztrácel. V každé scéně jeho paměti sepisuje někdo jiný, postavy přicházejí a odcházejí aniž by někdo cokoliv vysvětlil. Film úplně postrádá jakoukoliv zápletku a to co se dá nazvat jako zápletka postrádá jakoukoliv špetku gradace nebo napětí. Zmatek filmu dokresluje místy až komické maskování zestárlých hrdinů které občas vypadá jak kdyby za herce zaskakovali pohyblivé figuríny z muzea Madam Tussaud a jejich visáž spíš připomíná pokračování Teamu America než biografický film o legendě americké kriminalistiky. ()

svobik

Zaplaťpánbůh za energické životopisy typu Walk the Line. Eastwoodova novinka je totiž strašně nezajímavý film, který je sice herecky zvládnutý, brilantně řemeslně pojatý, ovšem rutinně odvyprávěný. V podstatě celou dobu se na plátně nic zajímavého neděje, emoce se nedostavují a člověk jen čeká, zda na konci přijde nějaká tečka v podobě katarze. Bohužel ale dojde na přesný opak, protože posledních dvacet minut bylo snad nejdelších v mém životě. Natahovaný a téměř nesnesitelný závěr, který se spíš zvrhne do lehké komedie o dvou vyžilých zombies tak J. Edgara sráží ještě o notný kus dolů. Ať se na to ten Clint už vysere, kvalitně odehrané a zručně natočené snímky sice umí sázet z rukávu, ale aby mě nějaký z nich vyloženě strhl, na to marně čekám už osm let. 5/10 ()

Handy8

Zklamání. Přestože DiCaprio je naprosto famózní, film se roztéká v nezáživné naraci a děsí některými překvapivě špatnými maskami (starej Armie Hammer vypadá jakoby utekl z natáčení třetí série The Walking Dead). Čekal jsem, že se mi to, i přes globálně špatné reakce, bude líbit, ale nelíbí. Absence Lea mezi nominacemi na Oscara je zarážející, leč tak trochu klasická. ()

JohnSmith

Je to příběh dvou homosexuálů nebo příběh člověka, který měl žaludek na to,aby si zahrával s životy ostatních nebo je to příběh o vzniku FBI? Vše dohromady. Bohužel je to dost nudné a i když DiCaprio podává slušný výkon, při kterém se musí každému znechutit, nestačí to. ()

R1CH1E

Já nevím, jindy mě napadá plno duchaplnej komentářů a teď ani hovno. Celý to bylo takový nemastný, neslaný, žádný výrazný moment - prostě to od zařátku do konce jelo pomalu a tiše jak nějakej courák do vidlákova. Dlouho jsem váhal mezi 2 a 3 hvězdama a nakonec dávám 3, jenom za to, že se ten courák dokrdocal do konce bez nějakých větších problémů. ()

Myrreczech

Zklamání, které nevyvrátil ani Leonardův skvělý výkon a perfektní soundtrack. Celkově o třídu horší něž velice podobná Železná lady. Spoustu zbytečných protahaných scén, pomalý začátek ... ale tak to je u životopisu běžné, ale tady toho bylo možná až nadbytek. Až konec dokázal zabavit zajímavými skutečnostmi, ale už se to nedalo zachránit ... škoda. ()

V.Silver

Film, který jsem si pustil zcela náhodně až na lince Student Agency, ačkoli jsem jej na DVD měl doma nachystaný už nějaký ten pátek - a díky němu mi ty v jiném případě fádní a nudné 2 a půl hodiny cesty z Prahy do Brna příjemně utekly, vyšlo mi to na minutu přesně. Přemýšlím ale, jestli najdu další pozitiva... DiCaprio se snaží, co může, ale nedaří se - Clint si tentokrát ukousl příliš velké sousto, ačkoli zpočátku to celé vypadalo poměrně slibně. Líbilo se mi vyprávění ve stylu "Když mi bylo kolem dvaceti, byl jsem první, kdo prosazoval radikální změnu v kriminologických postupech...", ale u toho jsme se, bohužel, příliš dlouho nezdrželi. Místo toho jsme dostali rádobybulvární pohled na život jedno z nejkontroverznějších mocnářů 20. století, který mě navíc jako diváka začal velice brzy nudit, protože Hooverovo chování prostě nedávalo smysl. Především mi ale unikal smysl celého filmu - co měla být ta pointa? Co jsem si měl odnést za hlubokou myšlenku? A jak to, že se tentokrát Clintovi nepodařilo se mnou komunikovat, ačkoli jindy si většinou rozumíme? Za tolik nezodpovězených otázek mohu dát maximálně 65%. ()

vyfuk

Musí se říct, že je to jen směsina politiky a jiných divností. Nicméně je to zajímavé. Film má své kouzlo a Clint mi dokázala, že dokáže točit i mnohem náročnější filmy. Sice ne tolik oblíbené, ale zajímavé. A Leon... ehm... kde máš toho Oscara za tento film? ()

Sir-Filip

Nechtěl jsem opakovat komentáře uživatelů, kteří film hodnotili přede mnou, ale musím říci, že s nimi veskrze souhlasím. Pro mě rovněž bohužel spíše zklamání, které je přiznávám dáno z velké části tím, jak moc a jak dlouho jsem se na snímek těšil. Ačkoli potenciál filmu o zakladateli FBI, jehož se obávali i američtí prezidenti, byl vysoký a troufám si říci, že se blížil svou zajímavostí námětu "JFK", zůstal zde z velké části nenaplněn. Téměř nic mi z něj nezůstalo v paměti. Obávám se rovněž, že Leo za "J. Edgara" svou první zlatou sošku od akademie nezíská, ačkoli o jejich úsudku po některých nedávných rozhodnutích, nemám valného mínění. Snímku prostě chybí náboj, nemá atmosféru, scénář je nijaký a místy i chaotický, výprava slabá a hudba rozhodně ne nezapomenutelná. Hodnotím tedy jako slabší průměr s ohledem k tomu, že politických filmů není příliš mnoho a jen si pro sebe říkám, zda-li kvalita snímku náhodou nesouvisí s tím, že měl Edgar nějakou složku i na Clinta! "ENJOY IT!!!" ()

jefff

Průvod částí amerických dějin. Výborný DiCaprio, který opět nezklamal, i když to nebyl určitě jeho nejlepší výkon. Americká historie je zajímavá, obzvlášť z pohledu kriminalistiky a FBI celkově. Přišlo mi však, že kvůli rozsáhlému materiálu a dlouhé časové linii, která chtěla zachytit vše nakonec nezachitily prakticky nic, vyjma osobní homosexuálního života pana Hoovera a jeho blízkému vztahu s matkou. Ješkoda, že režisér více nepřiblížil jednotlivé případy, kolem všech jen tak proplul, možná až na Lindberghova syna. Ke všemu klepající se Armie Hammer mě delší dobu neskutečně iritoval. Po předchozích skvostech jako je Výměna či Gran Torino velký krok zpět. Ale já myslím, že se Clint opět vzchopí a ještě nám ukáže kdo že je tu šéf. Tímhle trošku svým brokem minul. ()

Pecival

Velká spokojenost. Ideální pro diváka, kterému přijde daná problematika velmi zajímavá, ale na druhou stranu o ní skoro nic neví .. což jsem přesně já. Navíc DiCaprio mně nikdy nesklame (pokud mu není pod dvacet:) a ve filmu ho sleduju prostě rád. Eastwood je prostě frajer. Škoda trochu rozvláčnějšího závěru, jinak bych šel na max. ()

KR4T4S

Skvělé. Celých 130 minut mě Clint dokázal bavit (narozdíl od tematicky podobné Železné lady Phyllidy Lloydové) a velmi zlehka za pomocí skvělého tria DiCaprio, Hammer a Wattsová dokázal odvyprávět příběh Edgara. Super. 80% ()

Sedmé Star Wars mají záporáka

Sedmé Star Wars mají záporáka

28.02.2014

Fanoušci Star Treku už dozajista zvládli vydýchat, že jim J. J. Abrams (Mission: Impossible III, Super 8) pláchl do předaleké galaxie. Star Wars: Epizoda VII se připravuje a sepisuje pěkných pár… (více)

Clint Eastwood – návrat k herectví?

Clint Eastwood – návrat k herectví?

08.10.2011

Tvrdil, že Gran Torino je poslední film, ve kterém se objevil před kamerou a už bude stát výhradně za ní. Jenže muzikál A Star Is Born, který hodlal natočit po eposu o vzniku FBI J. Edgar, byl… (více)

Hledá se Deppův pistolnický parťák

Hledá se Deppův pistolnický parťák

29.04.2011

Adaptaci nadpřirozeného westernu The Lone Ranger (kdysi dávno rozhlasový seriál, později komiks, pak televize) chtěl Jerry Bruckheimer původně uvést už letos v květnu. Studio Disney si ale duplo a… (více)

Eastwood režíruje Beyoncé?

Eastwood režíruje Beyoncé?

24.01.2011

Navíc v muzikálu, konkrétně ve čtvrté filmové verzi slavného A Star is Born? Zní to jako absolutní šílenství, ale Clint má poslední dobou žánrové tanečky rád a k hudbě má taky vztah – konec konců pro… (více)