J. Edgar

Scénář:

Dustin Lance Black

Kamera:

Tom Stern

Leonardo DiCaprio, Armie Hammer, Naomi Watts, Josh Hamilton, Geoff Pierson, Cheryl Lawson, Kaitlyn Dever, Sadie Calvano, Judi Dench, Josh Lucas, Ed Westwick (více)

Skutečný příběh Johna Edgara Hoovera, zakladatele FBI, který této americké instituci vládl pevnou rukou téměř 40 let... Píše se rok 1919, prvním šéfem Edgara je na ministerstvu spravedlnosti Mitchel Palmer. Bojují spolu proti bolševikům. Komunisti v jednu noc nechali vybuchnout 8 bomb v domech senátorů, soudců a politiků, kteří proti komunistům bojovali. Palmer přežil jen náhodou. Když Edgar přijede na místo výbuchu, diví se, proč nikdo nesbírá důkazy, nepátrá po atentátníkovi a vezme vše do vlastních rukou. Vyšetřovatelé totiž neuložili mezi důkazy ani zbraň atentátníka, ani jeho krev, která se u domu našla. Jen tam všude uklidili. Nikdo si nevážil kriminologie, neexistovaly federální úřady ani FBI. Tento večer Edgarovi otevřel oči. Když mu bylo 24 let, pověřil ho ministr spravedlnosti Ston vedením nově vzniklého úřadu pro vyšetřování. Edgar byl přísný a vyhodil každého, kdo nebyl loajální, dost chytrý nebo fyzicky zdatný. Edgar začal jako první využívat pravomoci deportace, sbíral a katalogizoval informace o všech radikálech v zemi. Každý se bál jeho tajného sejfu s materiály. Později komunisty coby největší hrozbu státu vystřídali zloději, únosci a bankovní lupiči. Po roce 1932, kdy dojde k únosu dítěte slavného letce Lindberga, zakládá FBI vědecká pracoviště, získává právo zatýkat a nosit zbraň. (TV Nova)

OG_Swifty

Kdyz jsem sel na tenhle film, tak jmeno J Edgar Hoover pro me bylo, podobne jako treba Leona Machalkova, jenom jmeno - o cloveku jsem nevedel lautr nic. To se roku 2011 rozhodl zmenit jeden z nejpovolanejsich - Clint Eastwood. Zel bohu musim ale rict, ze vlastne ani nevim, jestli tenhle zivotopisny snimek zakladetele FBI / inovatora moderni kriminologie mel byt filmem oslavnym, nebo kritickym. Jeho zasluhy jsou shrnuty v nekolika malo scenach / proslovech a vetsina filmu se venuje jeho rekneme vyjmecnym vztahem k matce, udajne homosexualite, mocenskym bojum s tehdejsimi prezidenty a medialnimu samohonicstvi. Asi je to v ramci "zivotopisu" toho cloveka v poradku, ale me osobne by asi prece jen zajimalo vic o zavedeni pouzivani otisku prstu nez jeho oblikani maminych satu… jedno je ale jiste - film jako celek byl nudny, tahlo se to snad vecnost, a nezachranil to ani opet skvele prehravajici DiCaprio v hlavni roli. Filmovou sed navic podrhavalo mizerne nasviceni a masky, ktery rozhodne neodpovidaly standardum druhy dekady 21. stoleti. ()

BoredSeal

Filmy Clinta Eastwooda mám rád, protože i přes všední nebo ne tolik zajímavé téma umí režírovat s citem a ještě jsem od něj neviděl hloupý film, u kterého bych litoval promarněného času. Povedený životopis důležité figury historie USA tak trochu vybízí k doplnění vědomostí z historie, protože tvůrci lišácky zmiňují klíčové události Hooverovy kariéry a soukromí, ale většinou jejich verzi diktuje sám Hoover do svých pamětí, které jsou na konci jeho životním partnerem zpochybněny a tím vytváří roztomilé alibi pro tvůrce, kteří ani neměli v úmyslu nějak přehnaně odhalovat neznámá fakta. Myslím, že vůbec bylo riskantní natočit film o lidských stránkách nesympatické figury, která v Americe honila komunisty podobně zapáleně, jako naši poúnoroví komunisti plenili kapitalismus. Výborný DiCaprio tradičně soustředěným hereckým výkonem ladí se zdařilým makeupem stárnoucího Hoovera, skoro mě napadlo, jestli bude se svou specializací na role z minulého století ještě věrohodný v nějakém filmu ze současnosti. (Taky mě napadlo, kdy vlastně naposled Naomi Wattsová ve své snaze pracovat v prestižních projektech hrála nějakou skutečně významnou roli, ehm.) Líbilo se mi i jak vkusně Eastwood zpracoval opatrný vztah dvou homosexuálů v letech, kdy byl fyzický vztah dvou chlapů ultimátní tabu a museli zřejmě vnitřně bojovat i sami proti sobě. Přes všechny zmíněná pozitiva filmu tohle není film pro každého - hlavní postavu mít rádi zřejmě nebudete, k tématu musíte mít vztah (v Čechách se zajímá o historii vlastní země menšina lidí, natož o historii FBI), laik si nemá co užít, historik už všechno zřejmě zná, poklidné tempo může nudit. Já zřejmě do cílového publika patřil. :-) ()

Joe321

Přišlo mi, že Eastwood použil stejný systém jako u Invictus. Opět velmi lidské. Herecké výkony nějak tak potlačené. Zaměřené víc na prožívání postav než na historické události. Tenhle systém se mi líbí, i když zážitek z filmu nebyl nějak zdrcující. Stejně jako Invictus může Edgar na někoho působit trošku rozpačitě. Vlastně asi i na mě. -"When morals decline and good men do nothing, evil flourishes." ()

uterox

Rád jsem se dozvěděl něco o této osobnosti. Určitě kvalitní snímek. Ale spíše pro pány. Ženy by to mohlo nudit. ()

M.i.k.e

po rozporuplných reakcích a hlavně po špatném Životu po životě jsem měl z J.Edgara trošku obavy,ale na druhou stranu jako někdo kdo se zajímá o americké moderní dějiny jsem se celkem těšil.Po shlédnutí pak musím sdílet ty nadšené reakce.Eastwood se vrátil ve výborné formě a byť tenhle příběh neosloví každého,jedná se z mého pohledu o jeden z mistrových nejlepších kousků...90% ()

Martin741

Reziser Clint Eastwood po Vymene prichadza s novym materialom, ktory sa tentokrat vola J. Edgar. Tento film je o zakladatelovi FBI J. Edgar Hooverovi a o jeho nadseni a praci pre FBI, ktoru vybudoval z malej kancelarie na obrovsky moloch. Stary bard je rezisersky skuseny filmar, o tom zadna. Co ale film v mojich ociach dost potopilo, je chaby dej, slaboduche a prazdne rozhovory a film nema gradaciu absolutne ziadnu. Akurat dobre bola vykreslena postava Hoovera /DiCaprio/, ktory je jednak arogantny, a na druhej strane citlivy s latentnou homosexualitou. Z ucty voci staremu skusenemu filmarovi /Eastwood/ dam 72 %, ale ani o percento viac. ()

Jandos

Zklamani .... Mam rad Eastwooduv styl, ale scenar tezce pokulhava. Prvni cast mi prisla prilis roztahana a upovidana coz by nebylo na skodu, ale chybely v ni nejake vyraznejsi momenty. Druha cast filmu muj dojem dost vylepsila, ale myslim si ze to slo uchopit uplne jinak a zazivneji. Jeste dodam, ze film se odehrava ve dvou stridajicich se casovych rovinach a ne kazdemu mozna sednou sceny ze sklonku zivota (mam na mysli make-up 80 leteho DiCapria a jine veci ktere nebudu spoilovat) ()

bourec

Jako herce ho miluju,jeho starší filmy si pořád připomínám,jeho režijní tvorba má ale tématicky sestupnou tendenci.J.Edgar byl hulibrk,navíc workoholik,ale vlastně ještě výsledky svý práce ukradl pro sebe ostatním,film nudnej,napětí nic.Takže jen výkony herců byly na ůrovni.Ale to nestačí.20%. ()

BarryLyndon

Moje oblíbená historická postava, jeden z mých nejoblíbenějších herců/režisérům ale vznikl z toho příšerný film, fuj. 4/10 ()

joker.george

Vzhledem ke zdejšímu hodnocení jsem zaujímal opatrnější přístup, ale obavy (jak už to bývá) byly naprosto zbytečné. Clint Eastwood je velký režisér a i když si s ním úplně dobře nerozumím, tak mě nikdy nezklamal, nýbrž potěšil z poctivě odvedené práce. Navíc je zde viděl obrovský posun v hereckých kvalitách Leonarda DiCapria, například oproti Letci, kde ještě nedokázal utáhnout snímek bez několika škobrtnutí, ale tady už film nese na svých bedrech bez jakéhokoliv problému. ()

Streeper

Těšila jsem se na opravdu hodně skvělé životopisné drama o J. Edgar Hooverovi pod režijní taktovkou Clinta Eastwooda a dostala jsem průměrné životopisné drama. Moc se mi líbila atmosféra filmu, Leonardo se snažil, ale v roli mi místy nějak nesedl. Jenže velkým negativem pro tenhle snímek je délka, přes dvě hodiny dlouhý film, kde se většinou pořád dokola baví o politice nebo o zatýkání (to byla ta zábavnější část). Nemohla jsem si pomoc a stále jsem pozorovala hodiny, kdy to konečně skončí a to by u skvělého filmu být nemělo. ()

enjoi

Bezchybně natočené, po všech stránkách brilantně zvládnuté politicko-historické drama. DiCaprio dospěl v jednoho z nejlepších herců nejen poslední doby a dokazuje, že mu nedělá problém prakticky žádná role. Ani role trochu výstředního J. Edgara, zakladatele FBI. Jasně, scénáristi si jeho příběh a okolnosti asi přikrášlili, aby to bylo zajímavější, a to se jim i podařilo. Pro ty, co zajímá novodobá historie nutnost, pro ostatní kvalitní životopisný film. 70 % ()

Joges

Prosté filmové vyprávění, takové malé velké Dobrodružství kriminalistiky. Zpracování i obsazení je však skvostné. Až na neuvěřitelné vizáže důchodců jde o podařené dílo poplatné své době. Clint Eastwood si opět zaslouží poklonu. ()

apacka

Jako by se Eastwood nemohl rozhodnout, jestli chce točit spíš Vlajky našich otců, nebo Dopisy z Iwo Jimy. V první polovině to byla taková nemastnost neslanost, že jsem to ještě po čtyřiceti minutách chtěla vypnout. Střih byl super, hlavně v tom šíleným, nekonečným sledu kompozičně totožných scén. Ano, nabízelo se to. Jediný, co jsem nepochopila, bylo, proč na sobě v t. č. současnosti měli všichni ty příšerný gumový masky. (Edit. Tak jsem si vygooglila, jak Hoover vypadal, a on opravdu nosil gumovou masku. Námitka se zamítá.) ()

C0r0ner

Což o to, příběh to byl zajímavý, takové počátky CSI, a pátrání po Lindbergově synovi bylo i napínavé, ale to všechno kolem stálo celkem za hovno, protože to prostě bylo tak strašně natahané a unylé. 45 minut stopáže se dalo s klidem vystřihat, pak by to hned bylo něco jiného. 50% ()

sulimo

Ístvůdovka jak se patří, bez zbytečných slov, patosu a senzacechtivých zvratů se obešel i v tomhle díle, jelikož to nemá zapotřebí a protože to k vytvoření dost dobrého filmu zjevně ani zapotřebí není. Pro někoho moc dlouhé a nic neříkající a možná i příliš decentní, pro mě skvělé zasvěcení doživota jedné z nejvlivnějších osobností 20. století, která udělala z Ameriky Ameriku, a která v důsledku toho amerického tvoření ovlivnila i svět okolo. Nejedná se o nic polopatického, jestli čekáte filmové ztvárnění historických momentů v USA, dočkáte se jich, ale výsledek bude mít hlavu DiCapria s uchem u telefonu a vy si budete muset dávat velkýho majzla na to, co říká, jestli ne, příjdete o podstatu a smysl se na to dívat. Asi to neni film pro každého, ale za sebe můžu napsat, že těch 137 minut uběhlo sakra rychle, že mě to nestačilo na moment nudit, což, co si budem povídat, není u životopisných filmových záležitostí samozřejmé. Jinak jestli místo DiCapria získá onoho zlatého, ozbrojeného holohlavce Clooney, tak bych veleváženou akademii pěkně federálně vyšetřila a příště je vydírala pěkně se dmoucí složkou made in Washington, D.C. :-). ()

Sedmé Star Wars mají záporáka

Sedmé Star Wars mají záporáka

28.02.2014

Fanoušci Star Treku už dozajista zvládli vydýchat, že jim J. J. Abrams (Mission: Impossible III, Super 8) pláchl do předaleké galaxie. Star Wars: Epizoda VII se připravuje a sepisuje pěkných pár… (více)

Clint Eastwood – návrat k herectví?

Clint Eastwood – návrat k herectví?

08.10.2011

Tvrdil, že Gran Torino je poslední film, ve kterém se objevil před kamerou a už bude stát výhradně za ní. Jenže muzikál A Star Is Born, který hodlal natočit po eposu o vzniku FBI J. Edgar, byl… (více)

Hledá se Deppův pistolnický parťák

Hledá se Deppův pistolnický parťák

29.04.2011

Adaptaci nadpřirozeného westernu The Lone Ranger (kdysi dávno rozhlasový seriál, později komiks, pak televize) chtěl Jerry Bruckheimer původně uvést už letos v květnu. Studio Disney si ale duplo a… (více)

Eastwood režíruje Beyoncé?

Eastwood režíruje Beyoncé?

24.01.2011

Navíc v muzikálu, konkrétně ve čtvrté filmové verzi slavného A Star is Born? Zní to jako absolutní šílenství, ale Clint má poslední dobou žánrové tanečky rád a k hudbě má taky vztah – konec konců pro… (více)