J. Edgar

Scénář:

Dustin Lance Black

Kamera:

Tom Stern

Leonardo DiCaprio, Armie Hammer, Naomi Watts, Josh Hamilton, Geoff Pierson, Cheryl Lawson, Kaitlyn Dever, Sadie Calvano, Judi Dench, Josh Lucas, Ed Westwick (více)

Skutečný příběh Johna Edgara Hoovera, zakladatele FBI, který této americké instituci vládl pevnou rukou téměř 40 let... Píše se rok 1919, prvním šéfem Edgara je na ministerstvu spravedlnosti Mitchel Palmer. Bojují spolu proti bolševikům. Komunisti v jednu noc nechali vybuchnout 8 bomb v domech senátorů, soudců a politiků, kteří proti komunistům bojovali. Palmer přežil jen náhodou. Když Edgar přijede na místo výbuchu, diví se, proč nikdo nesbírá důkazy, nepátrá po atentátníkovi a vezme vše do vlastních rukou. Vyšetřovatelé totiž neuložili mezi důkazy ani zbraň atentátníka, ani jeho krev, která se u domu našla. Jen tam všude uklidili. Nikdo si nevážil kriminologie, neexistovaly federální úřady ani FBI. Tento večer Edgarovi otevřel oči. Když mu bylo 24 let, pověřil ho ministr spravedlnosti Ston vedením nově vzniklého úřadu pro vyšetřování. Edgar byl přísný a vyhodil každého, kdo nebyl loajální, dost chytrý nebo fyzicky zdatný. Edgar začal jako první využívat pravomoci deportace, sbíral a katalogizoval informace o všech radikálech v zemi. Každý se bál jeho tajného sejfu s materiály. Později komunisty coby největší hrozbu státu vystřídali zloději, únosci a bankovní lupiči. Po roce 1932, kdy dojde k únosu dítěte slavného letce Lindberga, zakládá FBI vědecká pracoviště, získává právo zatýkat a nosit zbraň. (TV Nova)

sulimo

Ístvůdovka jak se patří, bez zbytečných slov, patosu a senzacechtivých zvratů se obešel i v tomhle díle, jelikož to nemá zapotřebí a protože to k vytvoření dost dobrého filmu zjevně ani zapotřebí není. Pro někoho moc dlouhé a nic neříkající a možná i příliš decentní, pro mě skvělé zasvěcení doživota jedné z nejvlivnějších osobností 20. století, která udělala z Ameriky Ameriku, a která v důsledku toho amerického tvoření ovlivnila i svět okolo. Nejedná se o nic polopatického, jestli čekáte filmové ztvárnění historických momentů v USA, dočkáte se jich, ale výsledek bude mít hlavu DiCapria s uchem u telefonu a vy si budete muset dávat velkýho majzla na to, co říká, jestli ne, příjdete o podstatu a smysl se na to dívat. Asi to neni film pro každého, ale za sebe můžu napsat, že těch 137 minut uběhlo sakra rychle, že mě to nestačilo na moment nudit, což, co si budem povídat, není u životopisných filmových záležitostí samozřejmé. Jinak jestli místo DiCapria získá onoho zlatého, ozbrojeného holohlavce Clooney, tak bych veleváženou akademii pěkně federálně vyšetřila a příště je vydírala pěkně se dmoucí složkou made in Washington, D.C. :-). ()

Gaaron

Zdlouhavá nuda na straně jedné, doplněná zdlouhavou nudou ve spolupráci se špatně odvedenou maskérskou prací na straně druhé. Pozornost se ještě dá udržet na Clintově režijním rukopisu, ale nabízí se otázka, zda doufat v další film (protože tohle by nebylo příliš důstojné rozloučení), nebo se s Edgarem pod vlivem pesimistické předtuchy, že příště by mohlo být hůř, spokojit. ()

Pajky3

V plném rozsahu bych se podepsal pod komentáře Laďase. Docela jsem byl na tenhle film zvědavej a rozhodně jsem nedostal to co jsem chtěl. Celou dobu to na mě působilo chaoticky, strašlivý skoky v ději a nebylo to dobré k ničemu jinému než k tomu, abych se u toho ztratil. Hlavně, že pořád zmiňoval ty komunisty, pořád dokola. Podle mě je to dost nezajímavě udělanej příběh o něčem, co mohlo být tak zajimavý. Tohle bylo nudný a zdlouhavý ()

Wormboy

Striedme, pomale, ale velmi dobre vyskladane rozpravanie o Hooverovi, ktore by som vsak neodporucal vidiet niekomu, kto nevie, kto to bol. Eastwood je velmi dobry rozpravac, vie viest hercov a ked ma pri sebe kvalitu (co zvacsa ma), tak sa niet coho bat. J. Edgar je velmi dobrym filmom, z ktoreho som sa oproti nedavno videnej Zeleznej lady, aj nieco dozvedel o ustrednej postave, napriek stopazi som nezacitil ziadne zakolisanie a preto moja spokojnost je uplne logicka. ()

kusper

Bez pochyb podhodnocený film. Lidi, kteří mají rádi životopisné filmy si přijdou určitě na své. Opět znamenitý DiCaprio. Eastwood je vynikající herec, ještě lepší režisér a teď i skladatel? Nerozumím tomu proč tento film neběžel v kinech. ()

necisty

Je to pro mě docela složité dát 3 hvězdy filmu pod taktovkou skvělého Clinta a s ještě skvělejším Leonardem v hlavní roli. Natočené je to krásně, herci jsou super, ale mě prostě nijak nenadchnul děj. V podstatě jsem se do konce ani moc nechytal, neznám dokonale Americké dějiny, neznám postavy, o kterých se tam mluvilo a hlavně se furt přeskakovalo od jednoho tématu ke druhému, občas v temných scénách jsem prostě nevěděl, jestli tam zrovna stojí starý nebo ten mladý Edgar. Když Edgar mluvil před veřejností, tak jsem na konci monologu nevěděl, co bylo na začátku. Možná jsem byl myšlenkami jinde, ale je to dost náročný film. Hodně mě to zklamalo vzhledem na to, jaké skvosty tito tvůrci v poslední době vytváří. ... SA ()

pakobylka

Kromě jiného i o tom, že vliv matky může být zničující ... obzvláště v některých specifických případech. Nelze si nepovšimnout, že osobní život hlavního hrdiny je kulantně řečeno nenaplněný ... při bližším pohledu pak vskutku žalostný. Ovšem jeho kariéra - ta je vpravdě oslnivá ... a jak správně tušíte: Taky díky matce ! Je na vás, abyste rozhodli, co je víc. Ale možná se pravda nachází někde úplně jinde - možná si vysoká funkce v FBI žádá vaše plné nasazení ... a tak si vezme a postupně stráví vaši duši. Vytrvale den za dnem bojujete proti skutečným i domnělým nepřátelům a přitom ve jménu těch jediných správných idejí likvidujete všechny ostatní - všechny ideje, které se liší, které představují byť jen potencionální hrozbu. Jistě, děláte to pro Ameriku, pro její bezpečí - stejně jako pro svou slávu, pro svou moc a pro svůj prospěch ... ale taky pro své přesvědčení - což může být na celé té ošemetné záležitosti to nejlepší ... nebo taky to nejhorší. Záleží na úhlu pohledu. V každém případě je příběh muže jménem J. Edgar Hoover víc než pozoruhodný - a nadprůměrně přitažlivý ... a to bez ohledu na míru jeho věrohodnosti. I když vezmu v úvahu závěrečnou pointu, je nesporné, že dlouhá léta šéfoval FBI - ba co víc: Patří k duchovním otcům oné veledůležité instituce. Tak nemůžete počítat s tím, že se někdy od někoho dozvíte pravdu. ()

Juto

DiCaprio podáva energický výkon a film, ktorý je čiastočne životopisným a čiastočne politickým dramatickým dielom, podáva pútavo. 7/10 ()

Ondatra

J. Edgar není příběh o vzniku instituce, ale sondou do psychiky muže, který u toho stál. Dokonce i osobní roviny, jako Edgarův vztah k matce (Judi Dench), ke své pravé ruce (Armie Hammer) či za hrob věrné sekretářce (Naomi Watts), jsou zobrazeny jen v náznacích. Vzniká tak dojem, že Eastwood měl k dispozici příliš mnoho témat, a namísto toho, aby si vybral jedno výraznější (buď politiku, nebo Hooverův pochybný osobní život), každé z nich jen zlehka načrtl a nakonec stvořil film, který nevypovídá vlastně o ničem a je dokonale prázdný. DiCaprio jako vždycky samozřejmě odvádí parádní výkon, ale bohužel to celé nezachrání. 6/10 ()

campix

Přijde mi že jde Clint Eastwood režisérsky stále více do kopru. J. Edgar měla být životopisná laskomina, která díky jménu režiséra i hlavního představitele měla dosahovat na ty nejvyšší mety a Oscary jí neměli být vůbec vzdálené. Opak je ale pravdou J. Egar je strašně strohý, umělý, bez emocí a ani výkon Leonarda DiCapria není nikterak úžasný. Po velmi unylém začátku začal příběh s postupem FBI k moci nabírat obrátky, ale opět sentimentální konec, kdy mě tlachání DiCapria s Hammerem pod tunou důchodcovského make-upu poměrně štvalo. Alespoň vím, že Edgar Hoover byl velmi zajímavá osobnost a bez něj by FBI nebyla tím čím je nyní. ()

papaJA21

Zajímavý pohled na zakladatele FBI. Kdyby ještě žil, asi by se mu to moc nelíbilo. Neznám přesně historické pozadí všech událostí ve kterých měl nejspíš Hoover prsty, o Hooverově soukromí nemluvě, ale připadá mi, jako by si Eastwood vyrovnával jakési staré účty. Edgar z filmu vychází jako zbabělý homosexuál, neodvažující se přiznat svou orientaci, nezdravě připoutaný ke své matce, zákeřný nadřízený atd. A ještě jedna věc. Masky se za poslední léta opravdu zlepšily, ale ani to nepomohlo, abych si nepřipomněl opuchlého Stalina , nebo Gotwalda s československé produkce. ()

TomPrusik1

J. Edgar Hoover je člověk, o kterém jsem jen něco málo slyšel, ale to jaký byl a čím se (ne)zasloužil pro USA jsem moc nevěděl. Byl jsem proto zvědavý, jaký bude životopisný film od mistra Eastwooda (i když u životopisných filmů historických postav, které moc neznám nemám moc šanci polemizovat nad tím, jak je zpracování věrné a tak beru to, co mi tvůrce naservíruje na stůl). Snímek skáče od minulosti do současnosti a zase zpátky, ovšem není vůbec velký problém se zorientovat v časoprostoru, jelikož ta vizuální proměna DiCapria a ostatních herců je natolik zřetelná a zdařilá, že nemáte moc šancí se splést jestli je rok 1930 nebo 1960. Hoover je vylíčen jako urputný člověk, který své práci a vlasti obětuje vše. Jeho soukromý život je vylíčen taktéž zajímavě, a záliba pro ženské šaty a muže mě celkem překvapila. DiCaprio mě opět přesvědčil, že je výborný herec a je schopen zahrát na výbornou kohokoliv. Co mi chybělo, byl výraznější pohled na ,,současného Hoovera" a jeho postoj k všemožným demonstrantům a bojovníkům za svá práva. Samozřejmě něco ve filmu řečeno bylo, ale celé by se to dalo shrnout do Hooverovi věty: ,,Všichni jsou to komunisti, kteří chtějí rozvrátit starou dobrou USA". Film mi ve výsledku nepřišel nějak přehnaně dlouhý a i když by se daly najít nějaká slabší a vlažnější místa, bylo to pořád zajímavé a stále se něco dělo. Ve výsledku mě Eastwood opět přesvědčil o tom, že je nejen skvělý herec pistolníků a detektivů, ale i výborný režisér životopisných filmů. 7/10 ()

3n3my

Ja viem, že nám Clint starne - starneme všetci. Tak aj preto - nabudúce poprosím trochu tempa, lebo ku koncu sa mi zdalo, že aj niektoré masky toho mali dosť (zlatý Kryton z RD). ()

Noviik

Na tenhle film, tohle spojení, tohle téma jsem se těšil hrozně dlouho, to, že film nešel ani do českých kin, mi celkem zkazilo náladu. K tomu hodnocení někde kolem 65%, což je u filmů Clinta Eastwooda a Leonarda DiCapria v podstatě tragédie. Přesto jsem si počkal na DVD, hned pro něj spěchal a při nejbližší vhodné příležitosti si film pustil. Hned od začátku jsem pochopil, proč tohle hodnocení, proč z toho filmu není jednoznačná oscarová příležitost pro oba výše zmíněné. Clint moc nezvládl napětí, akci, která do tohohle filmu určitě měla patřit. Nemyslím tím pronásledování, přestřelky a podobné, ale minimálně více akce na politickém poli či s opravdovými "hvězdami" kriminální scény - přestřelky v novinách, vypětí všech sil na osobní stránce, atd. Herci samozřejmě nezklamali, DiCaprio dokázal, že v posledních letech je opravdu hereckou špičkou, Armie Hammer byl také skvělý a velmi zdatně mu sekundoval. Na jednu stranu je to velké zklamání, na tu druhou ale musím říct, že jde o zatraceně dobrý film ve svém žánru. Jen to kazí to očekávání z té dvojice. ()

Langsuyar

Omezit se na výtky typu špatných masek a pomalého vyprávění by bylo značně zavádějící a neoprávněné. Z toho plynoucí závěry, že Clint Eastwood je za svým tvůrčím zenitem a že senilní, je pak už zhola nesmyslné. Clint Eastwood už jenom netočí pro všechny a svá poslední díla zaměřuje pouze na určitou skupinu diváků, kterým sedne klidná a ladně plynoucí narace. Právě tak je to i s jeho snímkem J. Edgar. Temné nasvícení (a velice účelné, například protipólné nasvěcování půl obličejů), téměř absence hudby a příčná střihová skladba vyžaduje divákovu pozornost a proto se může stát, že film přestane být pro někoho zajímavý, jelikož mu ony zmiňované aspekty přijdou nudné a nezajímavé. Zde se potom dostáváme k problému s přijetím J. Edgara. Pokud nebude divák ochotný přistoupit na Eastwoodův styl, nebude pochopitelně spokojen. Ale kdo se do snímku ponoří, dostane se mu zajímavý narativní zážitek. Je důležitě sledovat a uvědomovat si, kde se zrovna děj filmu nachází, co se nám tím snaží říct a proč to tak dělá. Film je založen na sérii podobností a variací a právě jim se přizpůsobuje vývoj filmu. Život Johna Edgara Hoovera je podán s důrazem na kontext doby a jeho samotnou osobnost. Skrz vynikající herecký výkon Leonarda DiCapria a prvotřídní režisérské práce Clinta Eastwooda je J. Edgar určitě povedeným snímkem, který pouze není otevřen každému a do jeho společnosti se tak divák musí chtít dostat, ne pouze pozvání očekávat. ()

URBAN

Překvapivě se mi to nelíbilo , myslel jsem si totiž že DiCaprio dokáže osladit i životopisný film a bohůžel ani on to nedokáže , možná tomu něco dodává , jenže ne tak jak by měl a ve výsledku je to nudně dobré . Zní to divně , ale je to tak . Takřka v polovině jsem to přestal vnímat . ( 17.1.14/MAC ) ()

Radiq

Nějak nezaujalo. Ani po skrytě teploušské, ani po stařecké, ani po komunistama a radikálama posedlé vlastenecké stránce. Zajimavy byly počátky FBI, dopadávání gangsterů a Lindbergův případ, ale to je tak všechno. Být to bez toho ostatního, tak by to bylo kratší a lepší. DiCapriův výkon mě zaujal jenom když byl mladej. Taky Naomi Watts tam ani nemusela hrát, mohli klidně vybrat nějakou škaredou herečku, protože tam většinu času hrála starou bábu. A tím se dostáváme ke stařeckejm maskám. Watts a DiCaprio se ještě celkem dali (no, tak na 60%), ale Hammerův dědek s pleší, jaterníma skvrnama a vráskama byl jak kdyby mu to někdo uplácal v lese na koleni. Vim, že je těžky udělat masku starocha tak, aby to nebylo vůbec poznat (takovou jsem viděl snad jenom v Benjaminu Buttonovi), ale tohle bylo poznat fakt moc... Prostě vůbec tímhle filmem nejsu nadšenej. ()

flyboyeda

Leo serviruje svuj pro ostatni kolegy nadprumerny standard. Clint remeslne velmi zrucny, az na ten Benjamin Button make up Armie Hammera... :) Fajn scenaristicka vysirka v zaveru, bavil jsem se, nesdilim zklamani nekterych hodnoticich. ()

Sedmé Star Wars mají záporáka

Sedmé Star Wars mají záporáka

28.02.2014

Fanoušci Star Treku už dozajista zvládli vydýchat, že jim J. J. Abrams (Mission: Impossible III, Super 8) pláchl do předaleké galaxie. Star Wars: Epizoda VII se připravuje a sepisuje pěkných pár… (více)

Clint Eastwood – návrat k herectví?

Clint Eastwood – návrat k herectví?

08.10.2011

Tvrdil, že Gran Torino je poslední film, ve kterém se objevil před kamerou a už bude stát výhradně za ní. Jenže muzikál A Star Is Born, který hodlal natočit po eposu o vzniku FBI J. Edgar, byl… (více)

Hledá se Deppův pistolnický parťák

Hledá se Deppův pistolnický parťák

29.04.2011

Adaptaci nadpřirozeného westernu The Lone Ranger (kdysi dávno rozhlasový seriál, později komiks, pak televize) chtěl Jerry Bruckheimer původně uvést už letos v květnu. Studio Disney si ale duplo a… (více)

Eastwood režíruje Beyoncé?

Eastwood režíruje Beyoncé?

24.01.2011

Navíc v muzikálu, konkrétně ve čtvrté filmové verzi slavného A Star is Born? Zní to jako absolutní šílenství, ale Clint má poslední dobou žánrové tanečky rád a k hudbě má taky vztah – konec konců pro… (více)