Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Jednou přinesla kořenářka starému králi zvláštní rybu. „Kdo ji sní, porozumí řeči zvířat“, řekla. Kousek ryby, i přes přísný zákaz, snědl mladý králův sloužící Jiřík. Král ho za to potrestal a poslal ho do světa, aby mu přivedl nevěstu, krásnou Zlatovlásku. Klasickou pohádku K. J. Erbena zná v Čechách, na Moravě a ve Slezsku snad každé malé dítě. Tato pohádka patří k těm nejmilovanějším už od roku, kdy se na našich obrazovkách objevila poprvé. Písničky napsali Angelo Michajlov a Eduard Krečmar. Zlatovlásku si zahrála Jorga Kotrbová (zpívá Jitka Molavcová) a Jiříka Petr Štěpánek. (Česká televize)

(více)

Recenze (329)

Vančura 

všechny recenze uživatele

Erbenovu pohádku považuji veskrze za nezfilmovatelnou, takže mi je jasné, že jakákoli filmová adaptace bude vždy plná velkých ústupků. K většině z nich jsem ale v tomto případě převážně velkorysý, protože mi to bohatě vynahrazuje krásná hudba mého velkého oblíbence, Angela Michajlova - on je to vlastně spíš takový muzikál než klasická pohádka, a ty písničky zde bezvýhradně zbožňuju, a pokaždé, když ten film běží v (před)vánočním čase v telce, mi pak ještě dlouho hrají v hlavě. V hlavních rolích zde navíc vystupují herci obdaření mimořádným jazykovým darem - Petr Štěpánek, Jorga Kotrbová i Jiří Holý mají všichni krásnou barvu hlasu a kultivovanou dikci a každá jejich replika či píseň je velká potěcha pro ucho; zvlášť ten PŠ mě zde svým hlasem skutečně okouzluje (když člověk uváží, v čem hraje dnes na stará kolena, je to k pláči...). Moc jenom nechápu ty směšné loutky hmyzu a ptáků apod. (v některých záběrech dokonce včetně viditelných vodicích lan! ostatně ani ty zlaté vlasy Jorgy Kotrbové nevypadají tak, jak o nich mluví rybáři: "Má zlaté vlasy až na zem. Každé ráno, když je rozčesává, jde od nich záře po nebi i po jezeře." - jejich efekt zlatého looku je vyloženě legrační), ale to souvisí s již zmiňovanou nezfilmovatelností, podobně jako se mi zde příliš nelíbí kostýmy, které na mě u většiny postav působí poněkud nepatřičně (např. šaty Zlatovlásky a jejích sester ve scéně, kdy k nim přijde Jiřík, by mi spíš pasovaly k otrokyním v nějakém orientálním harému než k české pohádce natáčené na Červené Lhotě; samotný Jiřík mi pro změnu přijde oblečený jako kat); celkově ale Zlatovlásku považuji za velmi hezký film, a mrzí mě, že je zde v modré barvě. ()

wampilenka 

všechny recenze uživatele

Dívá-li se někdo na pohádky v dospělosti, může porovnat, jak vnímal postavy v dětství a jak je vnímá dnes. U Zlatovlásky se to v mém případě liší velice. Když jsem byla malá, byl král prostě zlý, a Jiřík se Zlatovláskou dobří... Ale ty nuance co do toho vnáší věk (haha)! Například mám za to, že královo největší minus je, že je pyšný, ale vůbec mi nepřipadá divné, že chce Jiříkovi nechat setnout hlavu. Mocný král přece musí mít ke svému kuchaři naprostou důvěru, musí věřit, že mu nenasype jed do pití nebo něco takového, a Jiřík prostě neuposlechl příkaz a důvěryhodnost ztratil. Jiřík z dnešního pohledu je sice pěkný, ale tak trochu trubka. A Zlatovláska... taková unylá a blyštivá s jednoznačně nejhorším repertoárem písniček (Líbí, mně se líbí vs. depresivní Proč jsem jedl rybu? ehm...). Rýpavému oku neunikne ani že 12 dcer krále rybáře nedělí větší časový odstup, takže buď byly dvanácterčata nebo několik vrhů vícerčat brzy po sobě. Není divu, že tam nemají maminku, jen mírně bláznivého otce. Známý příběh tedy není důvod, proč se k pohádce na youtube vracím, tím je hudba, kterou si občas pustím pro zlepšení nálady. Jsem ale zvědavá, co na pohádku řekne další generace (až se dostane ke slovu). ()

Reklama

ArsenalEagle 

všechny recenze uživatele

Pro mě je to jedna z nejoblíbenějších českých pohádek, jejíž hudební vložka krásně doplňuje typický pohádkový příběh. Jorga Kotrbová byla nádherná ženská, Štěpánek jako Jiřík byl obrovský sympaťák a pan Holý správný slizoun. Dokázal bych zabroukat nebo dokonce zazpívat hned několik písniček a to je na film, který jsem viděl za posledních 10 let tak 2x, dost působivé. ()

duddek 

všechny recenze uživatele

Zlatovláska dlouho unikala i mně. V prvních 10 minutách jsou nahuštěny tři písně, to je neúnosné... i jinak potom hrají hlavně výplňkovou roli, bez nich by se děj vešel do dvaceti minut. Erbenovy předlohy se však drží hodně věrně, to se musí uznat (až na moře-jezero, krále měli setnout atp.). Moje výhrady proto nesměřují ani tak k filmovému zpracování, jako spíš k pohádce samotné: celý děj je podivný – proč stařenka králi jen tak přinese hada? Proč ten Jiříkovi najednou vyhrožuje smrtí, jestliže přelije, nebo nedolije? Jak to, že najednou chce za ženu nějakou Zlatovlásku, o které do té doby nikdy neslyšel? A jak může chtít Jiříkovi srazit hlavu, když přijde zpátky ze světa bez Zlatovlásky? Proč by se v tom případě vůbec vracel? Navíc Jiřík neuposlechne rozkazu neochutnávat, a stejně je za hodného... kde to jsme? A proč jsou zvířata vyobrazena jako úplní tupci (kromě koní), kteří říkají svorně totéž a pořád to opakují? No, chci říct, že Erben má i povedenější pohádky. Nelogičnostem se ovšem nevyhnula ani filmová adaptace (Jiřík po vyplutí na jezero začíná svou písničku slovy "Nes mě, loďko, ke břehu", přitom zámek je uprostřed jezera). Ale berte prosím tenhle komentář s rezervou. :) "Pomoz nám, sestřička si zapíchla trn do prstu." :-o ()

Galerie (12)

Zajímavosti (19)

  • Rybáři hovoří o zámku na jezeře, kam nelze dojít po souši. Zámeček Červená Lhota ovšem je dostupný přes dvouobloukový most. (Robbi)
  • Když ptáci odlétají pro mrtvou a živou vodu, nemají žádné nádoby. Nemohli tedy vodu doručit Jiříkovi v lahvi. Takovou láhev by stejně neunesli. (Petr.Penicka)

Reklama

Reklama