Tajemný muž

• Kanada The Tall Man (více)

Když se jí ztratí syn, snaží se zoufalá matka rozluštit hádanku tajemného muže, který údajně unáší děti. (Filmbox)

PauloZ

Počáteční zpracování tématu je podáno velmi běžnou a neosobní, řekl bych až tuctovou formou krimi thrilleru se spoustou prvoplánových náhodiček, hlavně teda v první půli filmu. I přesto je ale právě ta první polovina napínavá a záhadná. Jenže potom nastane solidní zvrat. Zatčení hlavní hrdinky, její tajemstvím zahalený záměr a spousta keců jdoucí ruku v ruce se solidní porcí nezáživnosti. A právě jakmile jsem si řekl, že to snad vypnu, tak bác ho, zas totální zvrat, který mé smýšelní nad filmem úplně zbořil. Naráz z toho není ten spočátku vyhlížející prvoplánový tucťák. Tajemný muž je v myšlence silný, ale zpracováním neukočírovaný a to jest škoda. ()

FFilipCZ

Film plný nečekaných zvratů a překvapení. Když už si myslíte, že jste tomu konečně přišli na kloub, věci se opět naprosto obrátí. ()

schizmo

Na první pohled zajímavě tvářící se mysteriózní thriller, který až na konci filmu trochu schizofrenně ukáže, že kdyby se vzal za jiný konec, tak by s trochou invence mohl být solidním dramatem. Bohužel se tak nestalo a vy velmi brzo začneté mít pocit, že je vám příběh jakýsi povědomý a děj předvídatelný a ikdyž pointa je nakonec jiná, o moc zábavnou podívanou se vlastně nejedná. Jediným silným momentem budiž zmiňovaný závěr, který stejně působí jako vyjmutý z úplně jiného filmu. ()

maddy

Očakávať od The Tall Man druhých Martyrs je naivné. Po viac ako nezaujímavom traileri podľa ktorého sa film tváril ako lacný TV slasher akurát s Jessicou Biel v hlavnej úlohe sa však dostavilo prekvapenie. The Tall Man nie je horor, aspoň nie horor v pravom slova zmysle – samozrejme nájde sa pár scén ako krátke mučenie, ale inak sa jedná o zaujímavo koncipovaný thriller krížený s drámou. Je to nevýhoda? Za seba môžem prehlásiť, že rozhodne nie. Najzaujímavejšou zložkou sa tu napodiv stáva práve príbeh vyvíjajúci sa smerom, ktorý som pri tomto filme vôbec nečakal. Laugier práve tu dokazuje, že stále dokáže prekvapiť (tento krát však nie jatkami) a opäť sa javí ako zručný režisér, ktorý má snímok premyslený a plne pod kontrolou. Viem si predstaviť, že by sa v rukách iného režiséra film rozpadol na absolútnu zlátaninu. Laugier však v jeho priebehu ponúka, podobne ako v Martyrs, niekoľko zvratov o 180 stupňov a drží diváka v neustálom napätí ďalším vývojom. Dokonca ponúka aj zaujímavý pohľad na tému únosu detí z tej opačnej stránky ako je bežne zvykom. To bohužiaľ platí pre prvú cca hodinu, potom už nastáva mierna únava z témy, s príbehom sa nie je veľmi kde pohnúť, sústreďuje sa na zdĺhavé a zbytočné vysvetľovanie každého a jedného detailu a divákova fantázia už nemôže/nemusí nijako spolupracovať. V Martyrs tomu v závere dopomáhala silná myšlienka, tu ju nahrádza viac menej doslovný a zbytočný „happy end“. 105 minút sa nakoniec javí ako priveľa. Oceňujem však tú prirodzenú zmenu žánrov. To čo sa zo začiatku tvári ako zbesilá thrillerová naháňačka únoscu VS obeti, neskôr servíruje pár hororových scén a na koniec skĺza cez kriminálku až po drámu. Po technickej stránke skôr bežný štandard (občas mierne televízny), ale nič vyslovene lacno pôsobiace – z daného prostredia malinkej dediny, lesu a jaskyne toho ani viac vykúzliť nešlo. Napriek obavám sa Jessica Biel nakoniec do úlohy „matky“ výborne hodila, ostatní herci sú skôr do počtu. Záverom: slušný snímok, ktorý prekvapil tým ako sa nakoniec vyvíjal, len od neho nečakať horor, nebodaj Martyrs 2. Laugier sa vydal nečakane iným smerom. A po jeho zhliadnutí oceňujem ten nudný trailer, že neprezradil ani kúsok z deja, strihači mali pre tento krát naozaj ťažkú úlohu. CELKOVO: 3* ()

zdepapepa

Damn, this movie is more Silent Hill-ish than the Silent Hill movie is Silent Hill-ish. (a má to taky Jodelle Ferland, holčičku, co si maluje strašidelné obrázky, co se týče filmu, tak i zde je důl) Jsem rád, že si tento solidní film nehraje na hallmark lifetime movie, ale schovává se za lákadlo tajemna. V určitý moment jsem se musel vrátit zpět k úvodu filmu (což se dá vyložit i jako znovupustitelnost +1), abych pochopil vztahy postav, ale udělal jsem to rád. Vše je natočeno dobře realisticky, žádné chaotické střihy, režisér si vychutnává severoamerickou přírodu a chování postav (musím vypíchnout mistrné ztvárnění pitchforks and torches angry mob). Velké mínus (čti: immersion ruined) pro mě bylo to, že je všude spousta světla. Celé to bylo jenom o stupínek menší průšvih než tzv. Hollywoodská Tma, čili tmavě modrý filtr na scénách natočených ve dne. Což je škoda, když z toho tak pěkně dýchala atmosféra amerického maloměsta. Drama, napětí, určitě i nějaký ten hororový element. Hořkosladký závěr dává prostor k filozofickému zamyšlení a tak žádný divák neodchází s prázdnou, i když hodnocení hovoří o tom, že bych měl spíš mluvit pouze za sebe. ()

FromHell

Toto nieje v žiadnom prípade horror ale na druhej strane je to fakt dobrý mysteriózny/thriller.Jessica Biel to dala na výbornú takže spokojnosť. ()

MartinezZ

Zvláštně (čti zajímavě) zamotané, nicméně jsem se v tom trošku ztrácel, než jsem se zase našel. Je to trochu přitažené za vlasy a s hororem to moc společného nemá (mysteriózní thriller ale ano), ale Jessica překvapila, mile. ()

kareen

Hleďme, tak ona ta Jessica Biel přeci jen není až tak špatná herečka... Překvapivý a místy strašidelný thriler pohybující se mezi mysteriozním filmem a dramatem, navíc s velmi silnou atmosférou. Pokud se člověk spokojí s dobrou kriminálkou, pak je to v pořádku a jako takový funguje na výbornou. Milovníci dramat, ale už tak nadšeni nebudou, na to je ta psychologická část rozmělněná a bez hlubšího přesahu. Ale zase nebuďme škarohlídi, originálních počinů v tomto žánru je zatraceně málo, tak si ho pěkně užijme. A jen tak na okraj, do těch hlubokých lesů bych sama nevkročila ani za jasného dne, natož v noci. ()

Tayen

Čekala jsem horor, dostala jsem něco, o čem jsem nevěděla, co si mám myslet, dokud jsem nedospěla ke konci. Málokterý film mě dokáže překvapit, aniž si řeknu, že to je pěkná blbost. Tento se ze začátku tváří jako příběh o dětském vrahovi, co se plíží tmou, aby se uprostřed nepřevrátil naruby a pak ještě jednou. Co o tom říct? Film je chytrý, ale ne přechytračelý. Jessical Biel hraje dobře, ale vypadá tak o deset let starší a jako smrtka, ale to si asi film žádal. Pokud chcete něco překvapivého se zajímavou pointou, doporučuji, pokud se chcete bát, sáhněte po něčem jiném. ()

Praxis

Biel je fajn holčina, co žije někde uprostřed ničeho a všem pomáhá...Nebo, jak to vlastně je? Pomáhá a nebo ne? A nebo jak to vlastně je? Tak pomáhá nebo nepomáhá. Sakra už si to domyslete sami. Bez spoilerů je to těžké, protože přesně uprostřed se stane solidní mindfuck, který opravdu nečekáte. Do konce se děj už tak nějak promrcasí a vy už nemáte pocit toho plnohodnotného ukojení. Škoda, po tom prostředku jsem čekal ještě větší hajpování a to nějak nepřišlo... 55% ()

Riddick77

No horor to není, ačkoliv se to tak prvních 10 minut tváří. K mému překvapení je to spíše dobře, jelikož téma by se hororově uchopovalo velmi těžko a výsledek by byl asi dosti nestravitelný - možná spíše pointa. Takto se jedná o vcelku povedené a osobité drama se sociálním a společenským přesahem. Fajn, beru! Od člověka, co natočil odpad jménem Mučedníci, jsem slušnou podívanou vážně nečekal. Surprise :-) 7/10! ()

Freemind

Ty kanadské filmy jsou tak neohrabané a papundeklové, až je to roztomilé :) Vzrušující jako kožešinová čepice a dřevorubecká flanelová košile. "Tall Man" má v rukávu několik zajímavých zvratů, jinak jde ale o nudný a unylý mysteriózní thriller, který nevyniká naprosto ničím. Divím se, že to pustili do kin, čekal bych spíš strategii "straight to DVD". ()

Lum3n

Zajímavý a imho trochu podhodnocený flm s dvěma výrazně odlišnýma polovinama, přičemž obě jsou solidní podívaná. Zatímco film začíná jako mysteriózní thriller s až hororovou atmosférou, tak po velkém zvratu končí jako krimi drama. Někomu se nemusí zamlouvat ten twist v polovině, někomu konec (já tleskám za oboje), přesto moc lepších žánrovek letos asi nenajdete, takže se nelekejte modrých čísel, dejte Tall Manovi šanci a možná budete příjemně překvapeni jako já. ()

Remedy

Podivný žánrový crossover, který chce být ve výsledku spíše sociálním dramatem než mysteriózním krimi thrillerem. Oba zásadní twisty sice příběh někam posunou (otázka je, kam…), nicméně jsem přesvědčený, že kdyby se celé vyprávění zredukovalo na „pátrání po Tajemném muži, který unáší děti“ (bez těch twistů a křečovitě působících sociálních motivů), mohlo to celé dopadnout o poznání lépe. První půlhodina navnadí svou tajemnou atmosférou, potom už je to bohužel celkem bída. Takový ten typ filmu, který se vcelku ambicióznímu tvůrci (Martyrs mě klidným rozhodně nenechali) rozsypal pod rukama. ()

topi

Podobně jako u předchozích Laurgierových Martyrs zhruba v polovině dochází k překvapivému a nečekanému zvratu, kde děj přeskočí na druhou kolej a rozjede se do jiných scénáristických krajin. Působí to docela logickým dojmem, ale vyústění je nepříliš přesvědčivé. Nejlepší stránkou Tall Mana jsou zvukové vychytávky a prostředí kanadského venkova. Zbytek zůstává bohužel zaseknutý někde pod průměrem. ()

de_FACTO

Laugier JE osobnost. To, že si plní sen a točí film v americký produkci, ho nesvedlo k tomu, aby se na všechny strany usmíval a točil filmy, které se jistojistě budou líbit a hladce zapadnou. Laugier nezapadá vůbec nijak. Nestaví příběh podle mainstreamový hororový kostry, převrací všechno naruby, snaží se točit film s přesahem a hlavně odstraňuje to, kvůli čemu chtěli Martyrs vidět i ti, které by to jinak vůbec nezajímalo - brutalitu. Svéráznej film tvrdohlavýho a odvážnýho režiséra. ()

Vampireman

Vynikající námět, homogenně chladné a řemeslně nadprůměrné, ale děsná škoda, že to diváka neustále vede za ručičku (vysvětlující flashback/voicover). 70% a zájem o Laugierovu tvorbu. P.S.: při projekci nutno brát prvních 45 minut s rezervou, nejde o běžnou žánrovku. ()

Skip

Vcelku ucházející thriller se zajímavými zvraty, ale rozhodně nic světoborného. Celé to má nejspíš navodit otázku etického charakteru, která ovšem už byla mnohem lépe položena filmem Gone, Baby, Gone. Odpovědět si musí každý divák sám. ()

Trevor

Ťažko povedať, či má zmysel komentovať filmy na čsfd, nakoľko väčšina užívateľov použije prednadstavené zoradenie hodnotení a zobrazia sa mu hodnotenia užívateľov s ohľadom na ich bodové hodnotenia,ktorý kvalitu tohto filmu preceňujú. Jessica Biel nezahrá nijako skvele a rozplývať sa nad jej tvárou hádam pôjde aj na nejakých vhodných pornostránkach, dej filmu má tak obrovské logické povedzme "faily" že atmosféra, ktorú sa snažil vytvoriť tieto chyby ničia. V prvom rade, ako sa nakoniec ukáže, nech by akokoľvek dobre fungovala skupina páchateľov, ktorá by umožňovala bezdetným párom "adopciu" detí takýmto spôsobom, určite by nepôsobila v okruhu tak malého mesta. Nielenže štátne orgány by zvýšili ostrahu v okolí, pravdepodobne by miestny obyvatelia založili nejaké susedské hliadky. Veď dej sa odohráva v 21.storočí a nie v stredoveku v okolí panstva Gillesa de Raisa. Takže samotné rozuzlenie, ktoré väčšina ľudí na tomto filme chváli je práve jeho najväčšou slabinou, aspoň z môjho uhlu pohľadu. Viac by nadchla zápletka v inom duchu, takto síce film prinesie riadny dejový zvrat, ten mu však uškodí oveľa viac ako prospeje.Sestra v župane šprintujúca rýchlosťou unikajúcej dodávky a psík, chvíľami takmer v psiom nebi a v ďalšom zábere úplne v poriadku strážiaci Ussaina Bolta v ženskom župane filmu tiež nijako na kvalite nepridá.55% ()

Eldrick

Packal Laugier měl zůstat u těch mučednickejch úchyláren, protože tady si utrhl příliš velké psychologické sousto a zpackal, rozuměj zpíčil, co se dalo. Navíc, šokovat mu šlo víc, tady neudržel pomalu ani mou pozornost. Zhnusen jsem byl i tentokrát, ale zklamáním. ()