Konkurenti

• USA Glengarry Glen Ross

Pulitzerovou cenou ověnčenou divadelní hru Davida Mameta, která pojednává o skupině zoufalých realitních makléřů, převedl na filmové plátno režisér James Foley. Alec Baldwin se představuje v roli motivačního řečníka, která mu byla ušita na míru. Informuje čtyři zaměstnance o tom, že se musí zúčastnit podivné "soutěže" - mají do čtyřiadvaceti hodin co nejvýhodněji prodat bezcenné pozemky. Vítěz vyhraje luxusní auto, poražený dostane padáka. Každý ze zaměstnanců zvolí jinou metodu, jak obstát. Jeden z nich dokonce přijde s nápadem vyloupit kancelář, ukrást seznam perspektivních klientů a prodat je konkurentovi. Snímek Konkurenti, v němž excelují Al Pacino jako šéf obchodního oddělení, Jack Lemmon jako stárnoucí zkrachovalec, Alan Arkin a Ed Harris jako frustrovaní obchodníci, Kevin Spacey jako vyčerpaný vedoucí kanceláře a Jonathan Pryce v roli klienta, je v jádru charakterovou studií o skupině mužů, kterým už dávno ujel vlak. (Cinemax)

Matysek1984

Tak já nevím, kromě úvodního skvělého motivačního proslovu pana Baldwína jsem se z toho filmu rozhodně na prdel neposadil. Nicméně dialogově zvládnuto velmi pěkně a slizky vtíravý makléř Jack Citron byl taky slušnej! ()

Oxytocin

Nevím, kdo z Vás má zkušenosti z obchodu jako já. Možná jste pracovali pro OVB, FinCentrum, Maxima reality nebo třeba na přepážce v bance. Ve filmu zazní spousty životních mouder ze světa obchodu a cesťáků (např. dilema proč pracovat pro někoho, komu odevzdáváte část své provize, časový nátlak a vytvoření jedinečnosti nabídky, rozkol mezi lidmi z kanceláře a obchodníky, prodejní mluva, ...). Cca 15 minutové představení A.Baldwina jako šéfa, který zbuzeruje a namotivuje věčně skuhrající zaměstnance je famózní a typická realitě. "Moje hodinky stály více než to tvoje auto, kterým si ty přijel"...Přeci jen jsem od filmu očekával, že se zaměří více do terénu, kde obchoďáci umlátí klienta svými prodejními argumenty. To se bohužel nestalo a jako divadelní představení se odehrává během jednoho dne. Nic neříkající svět divákovi poskytne pouze skvělé herecké obsazení a možná i pozvolný spád děje. ()

Lubyk

Co napsat? Je to konverzační..... Do komedie tomu chybí komedie, do dramatu drama, do... Je to prostě jen konverzační. Ale, aby to nevyznělo negativně, dialogy jsou napsané i zahrané skvěle. Škoda, že je to anglicky. V dialozích dost nadávají, takže je každé 3. slovo fuck. Kdyby to bylo české dílo, tak jsme možná svědky nejkvětnatějších dialogů nasranosti. Takto je to pouze důvtipné a dobře plynoucí dílo pojednávající o fuck významech a výkladech. Nevím, jestli ještě někdy uvidím, ale vyloženě ztráta času to není :) ()

stuj

Do poloviny filmu nic moc. V duchu jsem si říkal, že to drží nad vodou vlastně jen známí herci, jinak bych to možná už vypnul. Ke konci se to ovšem zlepšilo a závěr byl perfektní. Jak tedy ohodnotit? Mno... viděl jsem povedenější zfilmování divadelních her, a i přes herecké hvězdy nechám tedy průměrné tři hvězdičky. ()

IanSurname

Konverzační drama, které by mohlo být možná o něco zajímavější jako divadelní hra (čímž původně je), nicméně jako film také rozhodně stojí za shlédnutí. Propracovaný scénář a dialogy, zastiňují pouze herecké výkony všech herců. Hned na začátek filmu přijde scéna, která další děj nakopne a dává všem postavám stejnou motivaci. Řeč Aleca Baldwina je kultovní, a přestože ji v životě zrovna v takovémto podání často neuslyšíte, nepochybujete o tom, že jen sděluje tvrdou realitu. Je zajímavé pozorovat jednotlivé postavy. Člověk sympatizuje se starým "kdysi dobrým" prodejcem ztvárněným Jackem Lemmonem, který od samého počátku závodu o auto (nebo spíše o to, kdo si udrží práci) ze sebe vymačkává, co může. Přesvědčuje, tu hrozí, tam se musí prosit, vymýšlí finty, jde za lidma do domu a zkouší prostě všechno. Zatímco jiné postavy tráví většinu času skuhráním a stěžováním si na téma "nejde to dokázat, protože oni... ". Závěr filmu je také povedený, kdy drama eskaluje. Téma prodejců realit pro mě není zajímavé, ale s takovou plejádou herců a šikovným scénářem je to fajn pokoukání a skoro mi je těch lidí líto, jakou mají práci. ()

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin