L_A_D_A_S

Tenhle se film se moc a moc snaží být jako Beautiful Mind ale má k tomu dost daleko. Vzhledem k tomu že jsem opravdový příběh Alana Turinga neznal tak jsem byl zhruba 2/3 filmu celkem i napnutý jak to dopadne, v okamžiku kdy dojde k prolomení kódu mě ale jeho postava naprosto přestala zajímat. Poslední třetina filmu mohla být s klidem vypuštěna. Strašně zajímavé zápletky (sovětský špión..) nejsou vůbec rozváděny a Keiru Knightley komentovat nebudu. Její hraní nenávidim odjakživa. Abych to shrnul, pokud existuje kvalitní BBC dokument o Alanu Turingovi je pravděpodobně dost zajimavější než tenhle film. Russel Crowe a Beatiful Mind zadupávají Sherlocka do země. ()

ghatos

Vyložená akademická nudička. Klasická objednávka, kde je jakože velké téma + do toho se namíchá nějaký společenský problém (menšina atd.). Já proti bukům nic nemám, ale tohle se mělo jmenovat Teplá Enigma, protože šifrovací stroj je téměř v pozadí Turingovi sexuality, což opravdu interesantní není. Strašně by to chtělo být velkým filmem, tak strašně...až je to trapné. 47%. ()

horacko

Príbeh človeka, vďaka ktorému pravdepodobne teraz môžem písať na svojom pc tento koment. Film príbehovo aj herecky veľmi dobrý.....no pripadalo mi to ako cesta z bodu A do bodu B, bez nejakého väčšieho vykoľajenia. Žiadny prelomový zvrat, ani napätie...ktoré by snímok vytiahol z kategórie lepší priemer. Ako jednorázovka je to ale úplné v poriadku. ()

vyfuk

Výhody a nevýhody... hlavní nevýhoda filmu je asi opravdu to, že asi čekáte na to, že vám to scenárista usnadní a vy pochopíte tu změť matematických blábolů a vlastně prožijete tu euforii s Alanem taky. Ale ne... o tom bude okradeni. Teda pokud nemáte státnici z nějaký ekonomky, v tom případě se vám pánové omlouvám (pche, šprti). Film je nicméně založen i na něčem jiném, než jen na matematických šarádách a dostane nás i do soukromí hlavního hrdiny, což je dle mého názoru nečekaně hezké a příjemné pro příběh. Celkově musím uznat, že mě příběh a celkové rozuzlení dojalo. Film dle mého názoru jistý potenciál co se týče Oscara má, ale bezprostředně by si svou sošku zasloužil pan Benedict, který ve filmu předvedl obdivuhodný výkon. ()

TheRoller

"Was I God? No. God didn't break the Enigma. We did. " Re Xli Mqmxexmsr Keqi wsq we xiwmp yd sh hsfc, oihc fsp tvsniox z tpmiroegl e fsp wsq ziqm veh oedhin qepmgoswxm, jsxoi, oxsve we tsgew xsgirme sfnezmpe. Fsps xs hpli geoermi, epi wxeps xs de xs. Re tshsfri jmpqc, tvmgsq tvm dmzsxstmwrcgl xs tpexm hzeovex, we zdhc tvmtvezmq en ne re wzsny vspy - vspy hmzeoe e s herin xiqi wm hstvihy rmigs rewxyhyniq. Tvmfil Epere Xyvmrke ws zwixocq (gs hsoedep, eos we nihrsxpmzi zigm yhmepm, eoc fsp, tswxezirmi Nser Gpevoi, eoc xs qeps ztpcz re wzixszi hinmrc, eos xs gipi wosrgmps,...) qe yglzexmp. Wovexirmi zsnrc s hze vsoc? Deglvere wxvrewxmgl qmpmsrsz pyhwocgl dmzsxsz? Deopehrc oeqir zctsgxszin xiglrmoc, oxsve w ytpexrirmq retv. z qihmgmri en hriw deglveryni, he we tszihex, qmpmsrc pyhm e xcq we xs riyzivmxipri gmwps deglverirmgl pyhm riywxepi dzcwyni e riywxepi we dzcwszex vehszs z qmpmsrsgl fyhi? Srs fc xs fsps deynmqezi en eo fc xs fsp gmwxs zcqcwpirc tvmfil e eo we re xs xeo gpszio tsdvmi, xeo xs xeo en tswsfm. Jeox, di mhi s woyxsgry yhepswx qe vsfm fid wpsz, en oifc zwixoc yzihiri woyxsgrswxm hswelszepm pir tspszmgy yzihircgl lshrsx. Sxedosy dswxeze, gm wm Eper Xyvmrk tvm xsq, gs yvsfmp/hsoedep rmipir tvi zpewx, Iyvsty, epi gipi pyhwxzs, dewpydmp xeoi desfglehdermi wtspsgrswxsy, oxsvi zcywxmpm o xsqy, eos wosrgmp. Shglcpoc sh vieprcgl yhepswxm z veqgm hveqexmdegmi hine e yhvdermi wm exveoxmzmxc wy d qsnls tslpehy z rsvqi. Zipqm we qm tegm tvipmrermi xvsgl hinsz wtvegszeri xeo hsfvi, di wpihszermi ni fid wergi wxvexirme we. O jmpqy rmi ni zipqm gs hshex - qri we eos gipso zipqm tegmp. Zwmqsp wsq wm, di z tvmtehi dmzsxstmwrcgl jmpqsz wy renzmeg tvsfpiqexmgoi ixetc sfhsfme dmzsxe tsxsq, eos zcdreqre swsfe hsoedepe (d jmpqszils lpehmwoe renexveoxmzrinwm) zvglsp zs wzsnsq sfsvi, e/epifs tswpihri vsoc dmzsxe dsfvedszerin swsfc zsfig. Xy xs tshpe qre zcwps rehtvmiqivri - tsqsgsy jmpqy redregirc yzsh xsls, eos Xyvmrksz dmzsx tsovegszep, z vsdyqrin hpdoi e rewpihri zlshri hsxzsvire tvihwxeze xmxypoeqm. Gs we xcoe livigocgl zcosrsz, tvezi xmi tszcwpmpm jmpq w hsfvils re zcfsvrc. Firihmgx, en oih qeq zsgm riqy rineoc riyvgmxc tvihwyhso wtswsfirc nils xzevsy, tshep zcosr, eoc wsq resden rigeoep. Yd hpls we qm riwxeps, di wsq we tsgew tsdiverme jmpqy devedmp reh xcq, eos xs xir livig qsdi xeo hsfvi lvex - xeodi opsfyo hspy. Swgev neo pywo, pir qeq xeoc fpfc tsgmx (woywirswx?), di nils zcosr fsp re dmwoermi xslxs sgirirme ed tvmhsfvc. Dzcwso livgsz rmipir jmpq rmneos rifvdhmpm, epi wtspsgri ls vszreosy qmivsy tszdrmiwpm re wozipc dedmxso. Rs e Oimve? Hszsh, tvigs wsq jmpq qywip zmhmix z omri - tiori, zs ziposq, xeo, eos wm nin weroe dewpydm. Oimve z osqfmregmm w ivsy zsnrc - xlex'w xli hvieq! O nin livigxzy yd erm rizmiq, gs fc wsq hshep. Ne zpewxri erm rireglehdeq hepwmi wpsze, oxsvi wsq iwxi ritsydmp mrhi, oxsvi fc wsq tsydmp xy e tstmwepm fc xs, gs glgiq s rin tszihex. Qc hevpmrk! Giposzc jmpq qm hep hze hsnqc: 1.) Di glgiq s Eperszm Xyvmrkszm, Nser Gpevoi, s Irmkqi e zwixoils sosps, s gsq jmpq tsnihreze, zihmix iwxi zmeg e xs ni, qcwpmq wm, ydewrc zcwpihso hmipe, oxsvi nihrshygls qywmq zmhmix drszy. Lyhfe tvijioxre. Tsdsvylshre yhepswx z lmwxsvmm pyhwxze s oxsvin fc qep zihmix oedhc yd pir tvixs, eos hpls fspe yxenszere e eoc qeps z osrigrsq hswpihoy nin yxenirmi hsteh. E xirxs jmpq tvihwxezyni ydewrc wtswsf, eos pyhm sfsdreqmx w xcqxs qmprmosq hzehwmexils wsxsvgme. 2.) De hsfvsxy re dsfvsxy refveps rszc zcdreq. _________ Xli Mqmxexmsr Keqi ni jmpq, oxsviqy re Swgevsgl z xsqxs vsoy hvdmq tepgi renzmeg. T.W.: Re deziv xmxypso z omri tviozetmps: "Ridefyhrmxi jmpq slshrsxmx re GWJH". Rs zivy, hexefede... Aipp tpecih... aipp tpecih mrhiih. 95% Renpitwm qsqirx: Qsqirx, oihc Eper tvmhi re xs, di Riqgsq tvilve zsnry mgl zpewxri Limp Lmxpiv./ Nser vmiwm dehery ypsly z "rivmiwmxiprsq" gewszsq pmqmxi. / Gpir xmqy we hsdzihe, di retvmio tvipsqirme oshy e qsdrin deglverc qywm sfixszex wzsnls fvexe./-> (Zipe ridefyhryxiprcgl qsqirxsz, xs pir lszsvm s ozepmxi jmpqy). ___________ Problematika ma baví, preto je komentár v jednoduchej (ale v svojom čase rovnako neprekonateľnej ako Enigma :-) ) tzv. Ceasarovej šifre, ktorú by mi síce Alan alebo Joan vysmiali, ale efekt má. Pohodlne sa dá rozlúštiť TU, posun písmen (25 možností od 1 do 25, ktoré sa zadávajú do riadku pod textom (prednastavená hodnota 10)) predstavuje kľúč, preto nech sa teoretický čitateľ tiež na chvíľu zahrá na kryptografa a nájdi si správny posun sám. :-) () (méně) (více)

Bad Guy

Kód Enigmy je návratem do takové té klasiky. Jedná se o životopisný film, který si především na nic nehraje a odhaluje nám neuvěřitelné příběhy a jedny z nejdůležitějších hrdinů 2. světové války, přičemž s potěšením přihlížíme na skvostné herecké výkony, společně s velice dobrým scénářem, jaké jsme mohli za poslední dobu vidět. Možná pro některé až moc silné drama, ale pro mě jeden z opravdu vydařených snímků a byl by sám o sobě hřích tomu nedat plný počet! ()

Roseinka

Jedním slovem paráda! Po dlouhé době jsem v kině zase zažila ten konec filmu, kdy mě mrazilo v zádech a po tvářích mi tekly slzy. Je to opravdu skvělé dílo. Kdyby lidi radši místo toho trapného šedivého porna šli na tohle. Tohle je film, co má smysl a význam. Je to skvěle zpracovaný životopisný příběh o člověku, na kterého by se nemělo zapomínat, protože to je neskutečný hrdina. Je to film s úžasným obsazením a parádní hudbou. Od Benedicta jsem dostala přesně to, co jsem očekávala. A co mě mile překvapilo byl i humor, který se místy ve filmu objevoval. Nemám tomu vůbec co vytknout. 10/10 ()

Ravi

Vlastně tak trochu Čistá duše s Alanem Turingem místo Johna Nashe jako ústřední postavou je pro mě neméně poutavým počinem a díky tomu, že nejsem tak fixovaný na Cumberbatchovy výkony v tom či onom díle, tak jeho výkon zde obdivuji stejně jako Russelův ve zmíněném analogickém filmu. Kód Enigmy je pro laika netušeně velkolepým průřezem do velmi těžkého údělu úzké skupiny lidí, která zjistila, že nejtěžší úkol přichází teprve ve chvíli, kdy kód rozluštila. Je na pováženou, jak malý okruh lidí ovlivnil druhou válku. Do filmu vnešená vážnost příběhu a dramatičnost v podstatě nedramatických událostí je dechberoucí a hlavní hudební téma po dlouhé době opravdu zapamatováníhodné a uchu lahodné. Špetka nefalšovaného britského humoru, několik velmi do paměti se vrývajících vět, pár vhodně a umně položených časových linií, velmi dobré obsazení rolí a skvělá gradace děje. Není to bomba roku, ale je to přesně ten typ filmu, který mi sedí. Neměl jsem očekávání a možná proto jsem byl tolik nadšený. Viděno ve Světozoru 16. 2. 2015. 100% = 5/5 ()

strelenaL

The Imitation game je vynikající film. Líbilo se mi postupné odkrývání děje. Od možnosti prolomit bájnou Enigmu přes dospívání… po nalezení záliby v psaní a prolomování zašifrovaných zpráv, díky novému a jedinému přátelství. Benedict Cumberbatch se na Alana Turninga skvěle hodil. Také jsem uvítala s radostí ostatní herce Knightley, Goode, Leech, Strong. Úžasná byla i filmová hudba od Alexandra Desplata, která krásně korespondovala s atmosférou na plátně. ()

Mr.KarlAdler

Standardně (samozřejmě na zámořské výši) odvedená práce, navíc se scénářem, co přímo prahnul po oscarovém ocenění, až se nevyhnul typickému přehánění. Nesnášíte mě, chcete se mě zbavit, ale jsem génius, co vám jednou přinesl jablíčka, tak se za mě všichni postavíte jako Tři mušketýři (Graham Moore dobře věděl, co dělá, a nejen v téhle situaci). Jenže obrazově fakt k pokoukání - ta krásná, až olejová barevnost mě dostala a stejně tak víc než solidně hrající obličej Keiry Knightley a kompletní Cumberbatch (ten už by těch sociopatických géniů ale mohl pomalu nechat). ()

V.Silver

Asi třetí film, který se mi líbil i přesto, že v něm hrála Keira Knightley. Cumberbatch je teď v kurzu, nicméně režiséři dobře vědí, proč si jej vybírají - byl opravdu velice dobrý, ale naštěstí byli skvělí i ostatní herci včetně již zmiňované Keiry :) Nicméně protože toto téma už je poměrně vytěžené, takže strhávám nějaké body :) 70% ()

Puyi

Ještě jsem to nejspíš nikde nenapsal, tak musím zde. Benedict je naprosto fantastický herec, ne že bych si to uvědomil až dnes, ale není to tak dávno, co jsem byl přesvědčen o opaku. Něco k filmu... Jednoduše mě bavil, ano mám rád historii a ano, mám rád životopisné filmy, takže... Jediné, co mě trochu zklamalo, přece jen jsem čekal něco od Keiry, když už si vysloužila nominaci na Oscara, ale tento faktor už asi nejde brát vůbec v potaz (ne, že by byla špatná!). ()

Kurikmoon

Herci fajn, ušlo to rovnako tak. Ale po filme som si uvedomil, že ušli i všetky dojmy a jediné čo mi utkvelo boli len spomínané herecké výkony. ()

drackula

Zaujímavý príbeh zo zákulisia "boja o informácie" počas druhej svetovej vojny, ktorý ale spracovaním vôbec nevyniká. Všetko ide podľa štandardnej životopisnej šablóny, ale pridaná hodnota v nejakom zvrate alebo nápade žalostne chýba. O to nepríjemnejšie to bolo prekvapenie, keď sa pozrieme na množstvo oscarových nominácií. Jediná vec, ktorá si zaslúži absolutórium je hudobný podmaz od A.Desplata. Tu je nominácia na Oscara úplne zaslúžená. 70% ()

m.a.t.o.

Takže takto. Vyslovene zlý film to nie je. Ale zároveň musím povedať, že je to nehorázna homopropaganda (U.S. army s ich "náborovými" filmami sa môže učiť). A teda neviem aké kritériá na udelenie ratingu má MPAA, ale mali by sa nad sebou v tej asociácii zamyslieť. Tak zopár fuckov a digitálna krv im pre udelenie PG-13 vadí, ale homopropaganda je už OK. V akej spoločnosti to preboha žijeme? O chvíľu bude nenormálne byť normálny. ()

Kosmik 1

Všechna čest všem chytrým lidem, kterým to pálí a dokáží obdivuhodné věci, nad kterými nám ostatním obyčejným lidem zůstává rozum stát a jen zíráme s otevřenou hubou na to, co dovedou. Tihle lidé bývají většinou svým způsobem "jiní", nezapadají do kolektivu, bývají po celý život odsuzováni většinou, týraní ve školách, stávají se terčem všech posměchů a i přesto to nevzdávají a bojují. Tento film poukazuje přesně na tohle. Alan Turing, geniální matematik, který rozluští nerozluštitelné. Já bohužel čekal i trošku něco jiného, ač nemohu přímo říct, že by mě to nebavilo. 60% ()

Autogram

Histôria vojny sa časom mení, najskôr ju vyhrávali vojaci, potom generáli, neskôr si víťazstvo privlastnili politici a nastáva čas na ďalšiu zmenu, už to budú ajťáci. Teda povedané dnešným jazykom, vtedy ani ten stroj s kolieskami ešte nemal poriadny názov. Turingov stroj, Krištof, jednoducho geniálny partner na lúštenie šifier, keď Turingovi iný partner nebol súdený. Nad historickou pravdou som sa pri filme nezamýšľal, lebo ma filmový príbeh naplnil, bol strhujúci až úplne do trpkého záveru. Silné štyri hviezdy. –––– Čo ak len stroj dokáže poraziť iný stroj? –––– A kto je váš veliaci dôstojník? – Winston Churchil. –––– Lebo niekedy práve tí ľudia, o ktorých by to nikto nepovedal, dokážu neuveriteľné veci. ()

Cumberbatch a velký elektrický duel

Cumberbatch a velký elektrický duel