Kód Enigmy

• slovenský

Kód Enigmy

Válečný / Životopisný / Thriller / Drama

Velká Británie / USA, 2014, 114 min

Velmi zaujimavy pohlad do zakulisia lustenia kryptovacieho kodu Enigma pocas II. svetovej vojny v Britanii. Miestami mi pripomenul Čistú dušu, v tom, ako bol zobrazovany matematik Turing. Svojim sposobom zvlastny, ale genialny. 4****(14.1.2015)

[imdb: 8.1/10] | me: Vynikajúci Cumberbatch v rovnako kvalitnom spracovaní toho algoritmicky najpodstatnejšieho, čo stálo za taktickým víťazstvom spojeneckých vojsk nad fašizmom. Film, ktorý svojou kvalitou vzdáva adekvátny holt jednému z najvplyvnejších vyzionárskych mozgov sveta. Silný smutný príbeh, ktorý núti zamyslieť sa. Respekt Mr. Turing. Do you know why people like violence? It is because it feels good. Humans find violence deeply satisfying. But remove the satisfaction, and the act becomes... hollow. (16.5.2015)

Oscarovka do počtu, která je řemeslně suverénní, ale chybí jí moment překvapení i nějaká vyloženě dechberoucí pasáž. A Cumberbatchovi jsem to po tom uragánu výrazných rolí úplně neuvěřil. 6,8753 hvězdy z deseti.(16.1.2015)

Imitating the Beautiful Mind.(27.1.2015)

Zhlédnuto v kině. Naprosto parádní film a dokonalá ukázka toho, jak natočit silné drama, které může fungovat na několika různých frontách, speciálně když máte takovýhle námět. The Imitation Game totiž funguje nejen jako drama na pozadí války, ale jako hodně nepříjemné svědectví o tom, jak se můžeme chovat k lidem, kteří dokázali něco neskutečného, ale jen proto, že jsou jiní, s nimi budeme zacházet jako se špínou. Pokud náhodou ještě někdo nevěří, že Benedict umí fakt hrát, pusťte si tento film a pak pochopíte, proč mu minimálně tu nominaci na Oscara přeju. Nechápejte mě špatně, i Keira odvedla fantastickou práci, ale co Benedict předvádí a jak se dokázal ponořit do tak složitého charakteru, jakým Alan Turing byl, je opravdu obdivuhodné. Tady není o čem přemýšlet, 100 % a jeden z TOP filmů roku 2014.(28.12.2014)

• - Muž, který v 6. minutě mluví v rádiu o vypuknutí války s Německem, je premiér Neville Chamberlain. Ve 36 minutě naopak na černobílém záznamu mluví před davem o ukončení války premiér Winston Churchill. (P. J. D.)

• - V skutočnosti John Cairncross vlastne nikdy nestretol Alana Turinga. Aj keď naozaj pracoval v Bletchley, osobné porady boli obmedzené. (jofffo1)

• - Alan Turing (Benedict Cumberbatch) ve čtvrté minutě filmu řekne: "Nepotřebuji Bobíky". Má tím na mysli typické anglické pochůzkáře s černou helmicí, kterým se ve Velké Británii lidově říká Bobíci. (P. J. D.)