Kód Enigmy

• slovenský

Kód Enigmy

Válečný / Životopisný / Thriller / Drama

Velká Británie / USA, 2014, 114 min

Pravdivý příběh autistického matematika Alana Turinga, který vyhrál druhou světovou válku.(5.3.2017)

Kariéra neherečky Knightley je pro mě větší záhada než celá Enigma. Diky bohu je ale její totální antitalent spolu s pár uber klišé momenty jedinou věcí, která mě nesmírně iritovala. Takže spokojenost.(27.1.2015)

Krásné a naprosto poctivé ztvárnění jedné dost zásadní události, která se udála uprostřed Británie v průběhu nehostinného období druhé světové války. Výborné je na ní prakticky vše...a to i přesto, že šifrování a Enigma ve své podstatě nikdy neměla nějaké výraznější a zajímavější filmy, které by stály za to si je zapamatovat a nedokázali by nudit. Morten Tyldum ale vše změnil spolu s naprosto úžasným Benedictem Cumberbatchem, který opět dokázal, jak skvělý herec je a co by si Británie měla hlídat jako oko v hlavě. Každopádně i Keira Knightley je zde nebývale krásná a stejně tak mi udělal radost i Charles Dance, který si víc rolí ve velkých filmech na stará kolena rozhodně zaslouží. Každopádně samotný film bych rozdělil na dvě části. Tedy před rozluštěním a po rozluštění. Před rozluštěním je to napětí totiž úplně jiné, než po. Časově je ta druhá část o něco málo kratší. Na druhou stranu je daleko intenzivnější a v tu chvíli přicházejí ty opravdové emoce. V tu chvíli mi vlastně dochází i fakt, že Alexandre Desplat si připravil úžasný soundtrack. Jestli je něco, co bych tomuto filmu měl vytknout, tak o tom nevím. Snad jen ten závěr života bych Alanovi přál lepší, ale život si bohužel nevybírá. Stejně tak ani doba, do které se narodil.(6.2.2015)

precizne natocene, vyborne zahrane, ale chybal tomu cveng. Kino neochkalo, nekvikalo, nechytali sme sa v uzase za hrudniky, nesedeli sme napati ako struny. Takmer by som povedala, ze to bolo svojim sposobom az chladne.(14.2.2015)

Výborný film o Alanovi Turingovi, "Sherlock" si došel pro Oscara a po čase konečně film, u kterého jsem neměl strach o inteligenční újmu na mozku. Vřele doporučuji. 90%(13.1.2015)

• - Alan Turing je vo filme viackrát znázornený ako beží pri rôznych príležitostiach a hoci nikde vo filme nie je o tom zmienka, bol prvotriedny bežec s osobným rekordom v maratóne s časom 2:46:03, ktorý dosiahol v roku 1946. (jofffo1)

• - Filmovanie snímky prebiehalo okrem Londýna aj na viacerých miestach po celom Anglicku, vrátane Bletchley Parku. (MikaelSVK)

• - Herecké duo Benedict Cumberbatch a Keira Knightley sa stretlo už v predchádzajúcom filme z obdobia 2. svetovej vojny, a to Pokánie (2007). (MikaelSVK)