Indy

Michael Fassbender sa za 2 roky a asi 6 filmov, čo som s ním videl, stal jedným z mojich najobľúbenejších hercov. Shame je jeho veľkým hereckým sólom, za ktorý sa mu mala ujsť oscarová nominácia. Film ma rozhodne zaujal, jediné čo mi trochu chýbalo, boli nejaké flashbacky, ktoré by aspoň v náznakoch objasnili jeho správanie voči sestre (tiež výborná Carey Mulligan). Dlho som rozmýšľal, či filmu dám aj štvrtú*, ale rozhodlo to, že celý týždeň po zhliadnutí mi film stále chodil po rozume, plus niektoré scény som si na youtube pozeral znovu a po filmárskej stránke sa mi mimoriadne páčila úvodná a takmer záverečná scéna, kde sa striedajú rôzne obrazy za doprovodu výbornej hudby, ktorá je síce vykrádačkou Zimmerovej Thin Red Line, ale k filmu dokonale sadla. A čerešničkou na torte bol ten otvorený záver v metre. 8/10 ()

MilkyA

Neviem ako Vás, ale mňa to príliš nebavilo...asi to bude tým, že som sa absolúúútne nestotožnila s hlavnou postavou...heh akože chladný konzumný človek, ktorý si to nahrádza sexom? C´mon, show me how to do that ! Ja sa skôr zakaždým hádžem o zem, žiadne prachy nemám/jaký potom konzum?/ a orgie takisto nehrozia...a poviem Vám, že to tiež nie je bohviečo :D a okrem toho ani nemám záujem vidieť Fassbenderov ksich v niekoho zadku :D ()

honzii

Demonstrace obrovské moci filmového média. Znovu a znovu si dopřávám tento zážitek se stále narůstající zvrhlou slastí z pocitu naprosté tíže, která dokonale ztvárňuje téma filmu na emocionální úrovni. A myslím, že ta síla nikdy nevyprchá. ()

joylis

Titul mě upoutal svým názvem, ale film mě nechal po většinu času chladnou, místy vlažnou. Dlouhé záběry místy snesitelné (přiznávám, jednou jsem si šla uvařit kafe, aniž bych film zastavila a o nic jsem nepřišla). Působivé scény se střídají s častějšími plytkými (až pornografickými). K úvaze mě však vede název filmu a jeho následné vyznění - proč stud, kvůli čemu? Kvůli nicotnosti vlastní existence? Kvůli neřízenosti vlastního apetitu? Kvůli tomu, že si nechceme přiznat, kdo vlastně jsme? Nemyslím si, že slovo STUD správně vystihuje pravý obsah filmu. Nicméně oceňuji kvalitní kameru a Fassbenderovi role vesměs sedla. ()

Benedygtus

Dnes jsem zhledl take film Don Jon a vlastne je to pomerne podobne tema/obsah v uplne rozdilnem pojeti. Jinak snad ani nemohu komentovat. Jen zminim, ze absolutne presny a podrobny komentar napsala Morien ()

Sygi

Nejdokonalejší filmové ztvárnění deprese, anonymity, každodenní šedi a zoufalství, jaké jsem kdy shlédl. Vykreslení těchto aspektů života osamělého muže se autorovi na 100 % povedlo. Život hlavního hrdiny je jako miliony jiných - vykonává nepojmenovanou kancelářskou práci jako řadový zaměstnanec, vše ostatní je také řadové a jaksi obyčejné. Povaha moderní společnosti dokázala jednotlivce zahnat do takového kouta, jaký Brandon prožívá- navenek úspěšný mladý muž, po němž ženy letí, uvnitř však vyprahlý a nenaplněný - perfektně to umocňuje jeho prázdný pohled na začátku filmu. Vypilovanou rutinu narušuje jeho sestra, která odhalí jeho zvrácenosti a otevře jeho vlastní stud. Film nemá happy-end a vzhledem ke svému provedení (je studií rozdílných charakterů) by ani mít neměl - zkrátka jen poukazuje na aspekty dnešní společnosti - a to dokonale. Snímek patří k mým nejsilnějším filmovým zážitkům a řadím jej na vrchol své oblíbené kinematografie. ()

Zagros

Stud je z mého pohledu výborně natočený film o jedné nevyzrálé duši, která se schovává za chatrnou slupkou úspěšného muže. Ten svou frustraci často vybíjí v sexu. V sexu bez citu, kde se hlavně nesmí navazovat jakékoli vztahy. Je to natočeno tak, že si v tom člověk může najít mnohé, i když s hlavní postavou zrovna nesouzní. K čemu jsou prachy, úspěch a vysoký společenský status, když člověk nemá srovnané své hodnoty? Každý ať si žije dle svého. Způsob života hlavní postavy a jemu podobných v reálu soudit nechci. Jen nechápu, že když si ho už člověk sám vybere, tak je z něj pak nešťastný a místo toho, aby s tím něco udělal, tak se jen propadá do… do studu. Režisér Steve McQueen stvořil perfektně fungující snímek, ve kterém lze najít místy až magické obrazy a velmi vtahující atmosféru podpořenou vhodnou hudbou. Přes relativně banální příběh, či místy i úplnou bezdějovost, mě film dokázal pohltit. Paradoxně byly nejvíce rušivé všechny ty sexuální scény. Michael Fassbender to zahrál naprosto skvěle. Minimálně půl filmu měl kameru v obličeji a svoji výrazovostí to dokázal celé utáhnout. Všechny jeho myšlenky (povětšinou nepříjemné) a pocity jsem mu uvěřil. ()

ruhebitte2010

70%. Z mého pohledu jako celek film sráží nevyrovnanost a hlavně jsem se několikrát přistihl, že se nudím a to vinou velmi dlouhých záběrů. Scénu, kdy hlavní "hrdina" močí si mohl režisér taky odpustit, pohled na nahého močícího Fassbendera opravdu nevyhledávám. Sexuální scéna s dvěma ženami mi přišla zbytečně dlouhá a křečovitá. "Okamžik", kdy sestra Brandona zpívá je opět příliš dlouhá a hlavně na můj vkus příliš tlačila na pilu a to dosti okatě. Naopak scéna v gay klubu je dokonalá, stejně jako ta v baru, kdy je hlavní "hrdina" opravdu nechutný slizoun, kterému zlo kouká z očí. Určítě výborný film, kterému k dokonalosti něco chybí. ()

janisska

Hodně *sevřený* i *svíravý* film. Hlavní postava Brandon se ve světě pohybuje nezávisle, s jistotou poučeného spotřebitele, který ví, co dostane za určitou částku. Jeho svět je dokonale uspořádaný, přehledný a pro pozorovatele ubíjející svojí stereotypností. Ženy jsou tu pozorovány jako zboží. Pohled nesměřuje k tichému obdivu, ale k okamžitému sáhnutí po produktu. Když chce Brandon z ustálených schémat vystoupit, selhává. Brandonova sestra Sissy se ke světu váže neuspořádaně, spontánně, citově, ale ničí ji to. Někde mezi tím se pohybuje Brandonův šéf, který si z obou těchto světů jakoby vybírá "to lepší", ale odkrývá tím jen pokrytectví dnešní doby. Všichni souloží. A věřte mi, že ještě nikdy nikdo neudělal ze sexu tak bezútěšnou záležitost.// Je to film záměrně pomalý, který vybízí, abychom si všímali každého detailu. A i tyto detaily jsou sestaveny s ubíjející uspořádaností. Lhala bych, kdybych řekla, že na mě film nezapůsobil. Zpětně v něm ale nacházím určitou rozčilující tezovitost, neschopnost vykročit jakýmkoliv směrem z té dokonalé uspořádanosti. Nikde tu sice není nic řečeno explicitně, ale množství implicitních odkazů nezadržitelně míří k jedinému možnému uchopení, k jediné možné náladě. Cítíme sice jaksi bohatství otázek, které se otevírají kdesi před samotným začátkem filmu, ale snímek sám se vlastně nijak nesnaží k těmto otázkám vybízet. Vychází neustále sám ze sebe a sám do sebe zase vstupuje. Dělá to důsledně, dělá to dobře a dělá to krásně. Ale prostě mi to nestačilo. ()

danielosbourne

Hrozně depresivní film o tom, jak je těžké vypořádat se se stereotipním životem, který se stane vaší závislostí. Během filmu se bezvýchodnost situace začne stupňovat a začne působit na psychiku. Musim říct, že jsem se na tenhle film hodně dlouho těšil a bál jsem se, aby mě nezklamal, ale naštěstí se tak nestalo. McQueen moc dobře ví, jak natočit film, aby upoutal a nezačal nudit a tak trochu mu v tom pomáhal Michael Fassbender, který se přesně hodí na tuhle postavu. Nedokážu si tam představit nikoho jiného. Navíc tomu dodává takovou zvláštní charakterní autentičnost, že sem měl pocit, že sleduji medailonek o krutém životě nějaké reálné osoby. Ještě do toho trocha těch scén, kdy nikdo ani nepormluví a nezbývá než koukat, jak se hlavní postava užírá svým životem a čekat, jak to všechno dopadne.Tak trochu se stáváme Brandonovi voayery,kteří ho nepustí na krok z dohledu. Navíc má film úžasný plakáty a to k hodnocení bezvýhradně taky patří. Pro mě "Drama of the year 2011." ()

CarlosX

Sofistikovaně natočené, sirové existenciální drama, rozpitvávající za živa současnou bezduchou společnost na hromadě hořících pornočasopisu.... Shame ale samozřejmě svým poselstvím dalece přesahuje hranice pouhé sexuální závislosti... ta McQueenovi posloužila jen jako jakási prázdná tabule, na které postupně začal kreslit mnohem silnější příběh poukazující na citový nihilizmus Brandona a na prázdný život, který ho postupně zválcuje do podoby, ve které se už ani on sám nepoznává... dopad filmu je obrovský - z každého dlouhatánského záběru Fassbenderovi tváře člověku až mrazí, protože si uvědomuje, že toto je realita.... mohl by hrát beze slov! A hudební podkres Harryho Escotta jen dokonale zvýrazňuje Fassbenderovu ódu na stud.. ()

VIPerson

Film je podle mě natočen až příliš okatě umělecky a dlouhé hypnotické scény zde nefungovaly tak jako u Drive (shodou okolností se stejnou herečkou).Fassbender se opravdu nestyděl a byla celkem radost sledovat jak hrál svou roli.Carey Mulligan mi přišla v Drive daleko sympatičtější než tady a děj jako takový mi přišel ani ne tak špatný a nezáživný jako spíš zbytečný.Já si z filmu nic neodnesl.Ale chápu,že pro někoho ten film může být vrcholem kinematografie...já v tom nic nehledal a nic tím pádem nenašel. ()

Lewisek

McQueenův film nám má říkat něco o tom jak plochý, povrchní a emocionálně lhostejný je svět kolem nás. Myslím si, že tato základní premisa filmu je splněna, ale nemohl jsem se ztotožnit s tím, jakým způsobem je to zpracované. Filozofické úvahy nad mezilidskými vztahy hlavní postavy a jeho šéfa, sestry, či kolegyně s níž jde na rande jsou dobře vyobrazeny, ale to je vše. Film by podle mého názoru neměl působit jako dokument, má-li jít o film (drama). To plastické vyprávění jakým je vše podáno, ve vás nevyvolá opravdu žádnou emoci a to je špatně. Podle mě to funguje celkově tak napůl. Jsou tam sice zajímavé myšlenky a ústřední děj, ale nuda a "cizost" která z filmu čiší, kazí výsledný zážitek. ()

Tessie

Zcela určitě je tohle jeden z filmů, po jehož zhlédnutí nebudete vědět, co si o něm myslet. Byla to jen směs nahoty, prázdného obrazu bez smysluplných dialogů podkreslených příjemnou hudbou? Nebo to byl velmi chytře vymyšlený příběh o ubožákovi z města, který nemá jiné koníčky a životní naplnění, než jít do práce a najít někoho vhodného na soulož? A jakmile by se v jeho životě objevila špetka citu, celý jeho životní styl se rozpadá.. Fakt nevím, chvílemi to na mne působí jako dobře promyšlená ukázka s více nevkusnými záběry než se sluší do filmu.. o chvíli později jako nepovedené porno provázané pár zbytečnými dialogy.. Dohromady mi to nějak nesedí.. ()

NeosinneR

[38. Letní filmová škola Uherské Hradiště 2012] Že toto si mohli dovoliť pustiť na námestí pre verejnosť, to ma celkom prekvapuje. ()

beba789

Tak tohle bylo vážně hodně silné drama.Již dlouho mě žádný film jako Shame nedostal.Určitě ho nikomu doporučovat nebudu,protože nedovedu odhadnout,komu by se líbil a komu ne.Přeci jenom,není pro všechny scéna kde 8 minut pozorujete hlavního hrdinu jak pokukuje v metru na jednu ženu.Michael je naprosto dokonalej herec!.100%. ()

Hanys_

Brilantní filmová depka, kterou už druhý den nemůžu dostat z hlavy. Fassbender zas a opět vynikající. 8.5/10 ()

F.W.Colqhoun

Americké psycho bez legrace, vražd a mikro-recenzí alb Phila Collinse a Whitney Houston. Čím Shame deficit kompenzuje? Hezkou kamerou, přesvědčivými hereckými výkony a snahou vyjádřit se k vyprázdněnosti velkoměstské existence seriózněji. Filmu nelze upřít jistou výpovědní hodnotu, sílu a intelektuální dráždivost, nicméně jeho souhrnné hodnocení je relativní ve vztahu k otázce: máme považovat hlavního hrdinu Brandona ve skvělém podání Michaela Fassbendera za vyhrocenější podobu většího počtu osob [genrace], utápějících touhu po smyslu v konzumních a zejména sexuálních eskapistických radovánkách, či za one-of-his-kind hrdinu? Sám jsem se v průběhu klanil variantě bé, protože varianta á se kříží s mou životní filosofií, čímž jsem si zážitek z filmu kazit nechtěl, nejen proto je * tak, jak s ní je naloženo * značně na pováženou a zkazila by můj záměr film ohodnotit kladně, ha ha ha. Steve McQueen má ambice nepochybně spíš áčkové, sociální rozměr jeho díla lze stopovat i v předchozím snímku, nemluvě o příslibech budoucích [Twelve Years a Slave]. Stud je sice fantasticky natočen, bohužel tato skutečnost přidává na působivosti sdělením, která zavánějí * promiňte * v lepším případě mlácením použíté slámy, v horším sociálním a uměleckým klišé. Neštěstí konzumu, odosobněný sex, osamění, orientace na práci a osobní [osamělý] život, bla bla bla, což dráždí o to víc, že jeho pohled neobnáší nadhledu ani co by se za nehet vešlo. Odolám pokušení vyjádřit se rozmáchlým esejem a omezím se jen na pár orientáčních otázek, jež by si [a nakonec i mně] nadšení fanoušci filmu mohli zodpovědět: nedevalvovala by vyhrocenost počínání hlavního hrdiny každý životní styl, ne jen takové to veselé prošoustávání se životem? Nepůsobí Brandonova tortura nevěrohodně? Charakterizuje současnost skutečně absence vztahů s emocionální náplní? V odpovědích na tyto a další otázky se s filmem zásadně rozcházím. McQueenovi neschází filmařské dovednosti a sugestivnost, nýbrž subtilnost. Hlad mě ale nemine. ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz