Anderton

Veľká dilema v hodnotení, ale tých je tu trochu viac. Brandon žije akýsi supermanský život neskorého tridsiatnika. Je schopný každý večer ísť skoro ráno do práce, potom sa každý večer opiť niekde inde, niekoho zbaliť, ísť si ešte zabehať a na druhý deň prísť do práce neskôr bez následkov. Je ťažké sa s ním ztotožniť, pretože jeho chúťky sú nakoniec príliš perverzné aj na dnešných, syndrómom singles trpiacich ľudí (divne vyznievajúce bisexuálne chúťky). V podstate sa chová ako idiot (možnosti na lásku by tu boli) a príbeh treba brať skôr ako jeho vlastný, ako ho zovšeobecňovať na akúsi davovú duševnú prázdnotu. McQueen je ale veľmi schopný režisér a nenechá nás v art filme ani na chvíľku nudiť a Fassbender sa do úlohy (a do žien) položil ako by to dokázal málokto, takže veľmi silné tri hviezdy. Ak sa mi to viac uloží v hlave, možno hodnotenie zvýšim. ()

Dzeyna

Od toho snímku jsem sice očekávala trochu více, ale i tak je výborný. Opravdu hodně emocionálně zaměřený děj a celá myšlenka, ale nevím proč je název zrovna Stud dala bych spíš na opak studu, což je exibicionismus a podobně, ale pouze po sexuální stránce. Rozhodně musím zmínit doprovodnou hudbu, ta je přímo excelentní a dodělá každého ve více citově založené pasáži. Michael Fassbender zde ukázal, že umí zahrát hodně složitou roli a to opravdu oceňuji, parádně se do ní vžil a co dodat ke Carey Mulligan? Ta je jako vždy perfektní a krásná a má roli ušitou na míru. ()

teutates

Každý nedočkavě čeká, co tu napíšu, ehm… tak jak mně nebavilo sledovat, když Fassbender hladověl v rámci vyššího dobra, tak mně kurva nebavilo sledovat, jak tady běhá z holou pucou. Jeho sexuální náruživost mně samozřejmě hostila, dobře to znám, ehm. Noó pohledy do blba, citové uspořádaní vztahu, vyvodění jakýchsi morálních závěru v tak dlouhé stopáži, kde mně jako obvykle ještě ke všemu srala Carey… max. 4/10 a to jen kvůli délce penisu. Michael si vybral správně, opět jednou zaujal pseudomasturbanty, momentálně doslova, že? prasáci jedni, ach jo... ()

swamp

Steve McQueen točí způsobem sobě vlastním. Zde mu ke skvělému dramatu nemalou mírou dopomohla skvělá herecká dvojice Fassbender a Mulligan. Spoustu dlouhých scén bez dialogů (ale velice výmluvných) podtrhuje scéna, ve které Mulligan zpívá skladbu New York, New York, jejíž interpretace na mě působila téměř lynchovsky. ()

DwayneJohnson

Neskutečně silný film. Zakousne se a už nepustí.. Pro mě jeden z dvaceti nejlepších , co jsem kdy viděl. Michael u mě s touhle rolí neskutečně stoupl na ceně a jeho výkon, nelze označit jinak, než naprosto famózní. Závislý na sexu a přitom stejně naprosto citově vyprahlý. Zavřený ve svém vlastním světě, naprosto neschopný nějakéhonormálního vztahu….. Dokonalost ve všech směrech. ()

pm

Moderní art, to beru. Ač o osamělosti nic nevím, studie všech s ní spojených pocitů je to parádní, pomalým tempem umocněná. Jen slzy v baru byly zbytečné, nevěřila jsem mu je, a pak ty dvě emocionálně zabarvené poslední scény, které hloupě rozbily stylovou jednotu jinak vizuálně a narativně dokonalého celku. Proto hvězdička dolů. To, že Fassbender nezískal za Brandona oscarovou nominaci, je trapas: taky poprvé od roku 1986, kdy sleduji předávání cen, jsem neprobděla noc u slavnostního večera... a ani mi to nechybělo. ()

nascendi

Bol som primerane zvedavý na film, o ktorom som sa v niekoľkých komentároch dočítal mnoho nepekného. A čuduj sa svete, sledovanie som zvládol bez problémov, ale i bez nadšenia. S hlavnou postavou sa samozrejme nemôžem stotožniť, chápem, že je účelovo vytvorená na zvýraznenie typických čŕt správania sa vplyvnej časti generácie, ktorá pri prežívaní svojich hviezdnych časov už pociťuje, že týmto smerom a týmto tempom to dlhodobo nepôjde. Obavy z budúcnosti, vyprázdnenosť a zmätenosť pri hľadaní použiteľného riešenia sú prítomné v celom filme. Záverečná scéna mi vzdialene pripomenula záver Felliniho Sladkého života. Niektoré komentáre označovali film za pornografický, čo podľa mňa nebol, a nemal som problém s nahotou a erotikou v ňom. Videl som niekoľko filmov označených ako romantické, ktoré pohodlne napĺňali definíciu pornofilmu. Pre ohodnotenie štyrmi hviezdičkami mi chýbal jasnejší zámer a nejaké posolstvo. Všetko bolo opísané, niečo aj vysvetlené a pripadal som si ako pri sledovaní hraného dokumentu. Patrilo by sa, aby tvorcovia dali najavo svoj názor, veď na to tam sú. ()

cukorek

Pri pozeraní som mal pocit, že film Drive určil novodobý štýl filmov so silne komorovým prevedením, ktorý diváka napriek svojej "nedokonalosti" a nevýraznosti aj tak uchváti a to až na toľko, že nechce mihnúť ani okom aby o niečo neprišiel. Najväčším prekvapením pre mňa bola hudba, počas celého deja takže Harrymu Escottovi to tento krát vyšlo perfekte. Steve McQueen je u mňa neznámou vo veľkej režisérskej množine a týmto odvážnym spracovaním prípadu úchylného Brandona, ktorý hľadal svoje miesto v spoločnosti u mňa získal pozoruhodný obdiv. Výborne zachytené okamihy života v meste (cestovanie metrom, mesto, ktorým dýcha noc, keď vynikne farebné osvetlenie, scény v baroch atď.) ako aj slušný herecký výkon M. Fassbenderga, ktorý svojou nahotou prispel k realistickejšiemu vnímaniu celého obrazu. Myslím, že film si nájde aj odporcov pre, ktorých bude tento Brandonov stav pohoršením, ale ja hodnotím filmovú stránku a tá si určite zaslúži 70%. ()

PetrPan

Hmm, tak ze začátku jsem to chtěl málem i vypnout, ale tak nějak jsem vytrval a udělal jsem dobře. Depresivní drama, jemuž podobné jsem zatím ještě neviděl. Btw ..při představě, že jsem před pár lety svatbou unikl podobnému životu mne přece jen trochu zamrazilo a nebo je mi to možná líto - závislost na sexu je mrcha :) ()

Slarque

Steve McQueen nám ukazuje, kdepak dnes jsme. Vztahy neumíme udržovat, tak je nahrazujeme sexem. Ať už jde o známosti na jednu noc nebo placenou službu, i při tom bezprostředním tělesném kontaktu jsou naše životy prázdné a jsme vlastně sami. A podobné je to s rodinnými pouty. Některé scény jsou sice nezvykle dlouhé, ale režisér dobře věděl, proč je tak chce a pro co je to nutné. Potlesk i pro opět perfektního Michaela Fassbendera a tentokrát i pěvecky velmi přesvědčivou Carey Mulligan. ()

Arsenal83

Čo tým chcel básnik povedať? To napadne mnohých z nás po vzhliadnutí tohto snímku. Tak, ako keď si prečítate nejakú absurdnú drámu alebo prekliatych básnikov, nerozumiete síce, o čo ide, ostatní okolo ale predstierajú, že áno a tak tlieskajú. Ja netlieskam. McQueen po Hlade natočil ďalší nezmysel, hoci o stupeň lepší. Fanúšikovia sa dočkajú veľkého galapredstavenia a už v úvode si môžu vychutnať Fassbenderovho šulína. Pokračuje to šukaním kohokoľvek, pozeraním porna, platením si všelijakých odpadových stránok, honením i skúsenosťami s chlapom. Keď už čakáte kedy sprzní aj sestru, poviete si, wow to je hotový Caligula. Ľutujem, mňa takéto "umenie" nebaví. Čo ma ale bavilo boli dlhé dialógové zábery, naopak, tie bezdialógové, napríklad Fassbenderov beh alebo Mulliganovej spev boli o ničom. Tak ako celý tento film. A rozhodne je mi ľúto, že sa na tom Carey Mulligan zúčastnila, hoci svojou časťou pridáva určité pozitíva. ()

Rocky62

Explicitní druh artového filmu, jež splňuje všechny předpoklady pro filmová ocenění. V první řadě mu nelze odepřít intenzivní uměleckou formu, která je podbarvena erotickými scénami a naopak trochu degradována těmi, které spadají spíše do žánru porno, v čemž ale bude pravděpodobně záležet na úhlu pohledu. Herecká kreace M. Fassbendera je jednoduše řečeno naprosto fenomenální a zdařile potvrzuje hercovo jedinečné nadání. Z jeho chladných pohledů lze číst sexuální touhy kombinované s osobními frustracemi. Prosté klavírní motivy v úvodu a v závěru jsou geniální a zvýrazňují celkovou nevšednost tohoto snímku. Zkrátka film, který tu, co se týče formální stránky a obsahu jako takového už dlouho nebyl. 80%. ()

Happens

Actions count not words. Otrok vlastního chtíče, zahnán do kouta hormonů, vést dvojí života, první tvář je dobrá práce, hezký byt, spořádaná osobnost, druhou tváří je sexuální závislost a z ní pramenící frustrace. McQueen šel hodně do hloubky, strhávám jednu hvězdu za kolotoč deviace, z které jsem byl trochu znechucen. ()

Bachy

I tohle je hlad a možná ještě akutnější. McQueen chce odebrat ze sexu úplně všechno a daří se mu to stejně zlehka jako Fassbender běhá. Silné a zneklidňující. Jednou, myslím, stačilo. ()

Chrustyn

To, že Steve McQueen netočí jednoduché filmy na sledování předvedl už ve snímku "Hlad", kde se společně (nejspíše se svým budoucím dvorním hercem) s Michael Fassbenderem podívali do útrob drsného života ve vězení nebo spíše do útrob psychiky člověka, který tam musí trávit dlouhá léta svého života. "Stud" je pro diváka o něco poutavější (téma sexu je poutavé prakticky pro každého) ale přesto se nejedná o jednoduchou nebo snad dokonce příjemnou podívanou. Fassbender hraje jako o život a ukazuje, že role v malých filmech mu sedí více než v hollywoodských trhácích. McQueen odvážně zpracovává život mladého "singla", extrémně závislého na sexu, který mu už ani nedokáže přinést uspokojení. Odvážné, provokativní a poutavé drama. ()

iamek

Kombinace Michael Fassbender a Carey Mulligan je naprosto smrtící. Dva nejlepší mladí herci Holywoodu ve skvělém osobním filmu. Už tohle vám musí stačit. ()

mat.ilda

Nějak nevím, co si myslet, jsem trošku rozhozená, v této chvíli však vím jistě, že za své charisma i výkon se Michael Fassbender stydět rozhodně nemusí. Úplně jsem nepochopila, co zlého se filmovým sourozencům přihodilo, že žili tak nešťastné životy plné prázdnoty , nezdá se mi to ale příliš podstatné pro vnímání Brandonova já - studeného, strohého a jakoby za sklem, kam nelze nikoho vpustit a jež je odrazem (i obžalobou?) citově vyčpělých středostavovských "singles" současných metropolitních oblastí. Přestože si je Brandon dobře vědom kouzla, kterým na ženy působí, není schopen navázat jiný, než sexuální vztah, i když se pokouší věci změnit, selhává, s ním i jeho sebekontrola, z role sexuálního štvance klesá na úroveň sexuálního nádeníka... Tak jo, ale co já teď s tím? ()

mcb

Citovou vyprázdněnost v moderní společnosti nemusí mít na starost jen Antonioni. McQueenova reflexe současné západní civilizace se odráží v sexuálně závislém Brandonovi, který je posledním výdobytkem zkaženého světa, v němž člověku nezbývá nic kromě vlastních neukojitelných pudů. Neonová světla velkoměsta jsou jen tíživou kulisou a zdánlivým vykoupením z tělesného vězení, ze kterého není úniku. Stud jen maximálně pečlivý ve své výpovědi a přesně ví, co chce říct - čemuž také uzpůsobuje svou zcela nekonvenční formální stránku, která je naprostou antitezí zažitých filmařských postupů. Tady můžeme záběr-protizáběr hledat marně - komponování záběrů přesně odpovídá Brandonově odcizenosti, což se odráží i v decentralizovaném rámování a zabírání postavy ve velkých celcích u kraje obrazu, aby mohl vyniknout mohutný prázdný prostor (do opozice je staveno snímání přecitlivělé Sissy, jíž kamera snímá například v detailech apod.). Audiovizuální souhra barev a světel navíc nezapře svůj videoartový původ, z něhož se McQueenovi daří ždímat maximum - například střihové montáže propojující tři za sebou jdoucí události podbarvené Escottovým podmanivým soundtrackem jsou ukázkovým případem invenčního přístupu filmaře. Stud je po všech stránkách mistrně zvládnutá práce, v jejíž změti dlouhých (statických) záběrů si McQueen vybudoval už něco jako vlastní rukopis. Snad se ho nebude Hollywood chtít lapit do své šablonovité, konvencemi svázané továrny na sny.___Plný počet pro nezapomenutelný zážitek a Michaela Fassbendera, který by si za každý svůj výkon zasloužil Oscara. A samozřejmě pro melancholickou pohlcující atmosféru, za níž se těsně krčí loňský Drive. ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz