Píše se rok 2154 a Země je přelidněná, nemocná a znečištěná. Chudí obyvatelé planety žijí ve slamech, zatímco bohatí a mocní žijí na Elysiu, vesmírné stanici na oběžné dráze, těsně nad zemskou atmosférou. Spider, hacker žijící na Zemi v Los Angeles, provozuje lety raketoplánů na Elysium, aby propašoval lidi, kteří by tam použili Med-Bays, zařízení, která mohou léčit jakoukoli nemoc nebo špatný stav. Ministr obrany Elysia Delacourtová nechá sestřelit dvě kosmické lodě ve vesmíru, klidně zabije všechny na palubě raketoplánů a ten, který dosáhne Elysia, je zadržen. Pasažéři jsou zatčeni a deportováni zpět na Zemi. Prezident Patel pokárá Delacourtovou za její činy a pohrozí propuštěním při dalším podobném incidentu. Ta tajně nabízí generálnímu řediteli firmy Armadyne Corp, Johnu Carlylovi, doživotní zbrojní kontrakty výměnou za počítačový program, který umožní Delacourtové provést převrat a dosadit ji na prezidentský post. Carlyle program vymyslí a uloží ho do svého mozku. Na Zemi Max Da Costa  pracuje pro Armadyne Corp jako dělník, ovšem je náhodou vystaven smrtelné dávce radiace. Dostane léky s tím, že mu zbývá jen pět dní života. Max a jeho přítel Julio přijdou za Spiderem a uzavřou s ním dohodu. Pokud Max dokáže ukrást data související s Elysiem Johnu Carlylovi, zařídí Maxovi dopravu do Elysia, aby mohl použít Med-Bay k vyléčení své nemoci... (TV Nova)

S.Quentin QUALE

Jedná se o film, kterému bych mohl vyčíst hned několik mini nedostatků, na druhou stranu ale disponuje tak nabušeným sci-fi vizuálem a neúprosným dějovým drivem, které všechny tyto kaněčky ne mažou, ale dokonale kryjí. Co na tom, že dějová linka je jasně daná, jednoduchá a snad i místy prošpiklá klišéčkem (patos zde nenajdete a zmíněná míra klišoidnosti nemá ani zdaleka na Pacific Rim apod. -> prostě naprosto únosná mez), když 100 minut klopýtáte špínou, smradem, chudobou a sajrajtem všeho druhu, z čehož je až totalitní beznaděj cítit z každé pozemské scény. Musím říct, že tohle vyobrazení budoucnosti je místy opravdu pajšl popichující, no eRková přístupnost je poznat sice ne nijak extrémně, ale několik gore efektů a šplíchanců krve je zapamatování hodných, takže jo, když to vezmu kolem a kolem, tak co mělo třeba Oblivion navíc v oblasti děje, to má Elysium přihozené na drajvu a syrovosti, Spokojenost na 85% a očekávání Riddicka veliké. Viděno v Cinemaxu na Slovensku, který jsem si hned oblíbil díky kvalitě i cenám....shame on Olympia Brno! ()

Allien.9

Neill Blomkamp a jeho vize blízké budoucnosti podruhé, takže špína, chudoba, chaos a nově též nulová šance na tom něco změnit. V porovnání s "Districtem 9" je "Elysium" o poznání tuctovější, předvídatelnější a američtější, netradiční práce s kamerou nicméně zůstává (je mnohem "osobnější" než u jiných filmů), stejně tak drsné scény, což je určitě velké plus. Scénář má (ne)logické díry, hraje na city a ukazuje postavy až překvapivě černobíle, ale na rozdíl od jiných filmů, které letos prolétly kinem (je čas udělat "Nevědomí" pápá), to i tak celkem funguje. Alespoň na poprvé.;-) ()

misterz

Skvelý námet sprznený prostým, hlúpučkým a naivným scenárom, nehovoriac o tom, že je v ňom veľa nelogických situácií. Koniec je len jeden kopec vaty, aj keď sa snažil byť melodramatický. Žiaľ, žiadne emócie sa nedostavili, na to ma dej veľmi málo uchvátil. Ale na druhú stranu vyzdvihujem perfektný vizuál a réžiu. U mňa je to s odretými ušami na šedý priemer. 50/100 ()

Peytl

A je to tady zase, já, poněvadž jsem slabomyslný, degradovaný vojín a i Čilpan mě tedy ostentativně přehlíží, navíc trpě různými dysfunkcemi, včetně těch zatím neznámých a tedy jsem velice moderní homo...zkrátka, vzhledem k mé stavbě těla jednobuněčného organismu a z toho následně vyplývající demence, musím opět omílat zřejmé a to, že (už to bude) budu opět vzývat mistra Kulhánka, můj vzor, neboť každý chlapec by měl svůj vzor mít a k němu vzhlížet a já ani nikoho jiného neznám. Tedy ano, znám, ale jeho jméno je tajné... kde jsem to skončil? No je to tak, kulhánkovské téma, které je opět převedené do filmové podoby ne právě ideálně, postapo, gestapo, Strakova akademie na oběžné dráze, posilovače a implantáty, politikaření, konspirace...všeho dost, ale tak nějak rodidlem ke zdi a nedotažené do finále...co finále, to je vůbec vrchol demence, že i Marx se musí otáčet v rakvi, aby mohl dopsat novou kapitolu ke Kapitálu. Kapitolu ke Kapitálu,juhůůů, jsem geniální. Pokud se vám nyní zdá, že jsem prve svou mozkovou kapacitu poflusal a teď se vychloubám, pak vězte, že stejně na houpačce je i celý film, konzistentní je celou dobu jen záporáček a bitch boží, který mě opravdu bavil, tedy minimálně víc, než Démon a Džudy Fosterová dohromady. Ztvárnění, triky i to obsazení, včetně zmíněného námětu (až na pár kravin) je tedy ok, ale je to nemastné, neslané, jak v závodní žrádelně pro bulimické modelíny. ()

Vančura

Srovnání s filmy District 9 a Chappie se Elysium nevyhne - a z této trojice se mi jeví jednoznačně jako nejslabší. I když své kvality samozřejmě má - skvělá kamera, perfektní soundtrack, úchvatný design kosmické lodi a v neposlední řadě i výborné speciální efekty. Z herců mě nejvíc bavil Sharlto Copley, míň už Matt Damon, a zestárlá Jodie Foster mi tam přišla vyloženě jako trapas. Dějově mi to přišlo poněkud nepřehledné, místy jsem se v tom ztrácel, a nepřišlo mi to nakonec ani tak zábavné, jak by člověk od Blomkampa čekal. Dost špatný televizní dabing, s nímž jsem to zhlédl, u mě potom film dorazil - vidět to v kině v původním znění, asi bych jednu hvězdu přihodil, takto tedy "jen" za 3. ()

mzss1

Shlédnuto v kině díky čsfd.cz projekci. Tak teda, jsem rád, že jsem film shlédl. Trailer a různé ohlasy mě nechaly ledově klidným a vůbec jsem netušil do čeho jdu. Úplně velká bomba to není, avšak k nejvyšší dokonalosti tomu až tak zase nechybí. Tak a nyní k popisování tohoto díla. Tak co jsem ze začátku připomínám, že sci-fi žánr je jeden z mých oblíbených a navíc poslední dobou jsou sci-fi filmy skvěle zpracovány po většině stránek. Ovšem, najdou se i horší sci-fi dnešní doby, to je jasné. Od režiséra tohoto snímku, Neilla Blomkampa jsem viděl pouze film District 9, který vznikl v roce 2009. Ten mě poprvé až tak nechytl, po druhém shlédnutí už se mi líbil víc, ale hodnotím ho jen na 70%, což je samozřejmě ještě přívětivé. Toto dopadlo lépe. Jak shrnout tento film stručně a jasně ? Rozhodně se jedná o celkem jednoduché sci-fi s množství zajímavých nápadů a vše je pojato vážnějším a i snad použiji výraz syrovým stylem. Tím mám na mysli, jednak, že je film R (dospělejší přístupnost), takže tu máme dospělejší převedení. Třeba podobné sci-fi Nevědomí máme v PG-13, což mi nevadí, ale přeci toto je poněkud vzácnější změna mít tu v dnešní době Rkový sci-fi, nebot dnešním trendem je dávat po většinu obdobných blockbusterů PG-13, s čímž já osobně problém nemám. Takže úvod filmu je krátký a docela i obyčejný, ale zaujalo to. Měl jsem teda pocit, že bude film slabší a až moc obyčejnější, ale naštětí měl film zvyšující tempo od začátku dokonce což je opravdu dobře. Takže v úvodu se dovíme co se stalo se zemí a co je vlastně to Elysium přesně. Víc nechci vykecávat. Takže asi první půlhodinka se hezky rojíždí a je na co se dívat. Takže nyní popíšu herecké obsazení, aby se dále dalo orientovat. Matt Damon mě určitě zaujal, hrál dobře. Jeho znám především z Bourneovské trilogie (Agent bez minulosti, Bourneův mýtus a Bourneovo ultimátum). Jodie Foster zvládla zápornou roli víc než přesvědčivě, úplně bylo na ní vidět jak si svou roli užívá. Sharlto Copley mě taktéž zabaví. V Districtu 9 měl hlavní roli, zde si zahrál správně drsného záporáka. William Fichtner hrál svůj klasický standart, ikdyž zde neměl až toli prostoru, takže se nepředvedl tolik kolik by jsme chtěly, ale moc to nevadí. Zbytek herců v pořádku. Takže po rojížděcí půlhodince jsem měl celkem dobré pocity. Tempo se zvyšovalo. Zaujal mě ten drsnější styl filmu, drsné podmínky obyčejných lidí a i dětí. Roboti řídící celkem zpustošený svět, zatímco na Elysiu se měly všichni fajn a měly tam různé přístroje na léčení všech nemocí a tak dále. Po té půlhodince nastane situace kdy Matt Damon se smrtelně zraní a bude se potřebovat dost na Elysium aby se vyléčil. Takže začne akce. Akčních scén je poměrně dost, ne velké kvantum, ale mají své nápady, obzvášt ke konci filmu je akce slušné množství. Pár dobrých výbuchů, kdy padají velké novodobé letouny atd. Takže občas tu jsou krvavé vyvraždovačky a i mírná brutalita, takže je vše reálné. Reálné je asi správný výraz pro tento film. Napínavost tu je, ne úplně velká, ale je tu. Hudba je také vydařená, žádný mimořádný sountrack, ale na to, že hudební skladatel Ryan Amon zde zažil svůj debut u skládní hudby filmů, tak vydařená hudba. Závěrečné finále mě sice po akční stránce zaujalo, ale bylo mírně odbytné. A to tím, že jsem čekal, že to bude ze strany záporáků trochu intenzivnější a ne, že to bude mít hlavní hrdina celkově snadné. Ale i tak jsem celkově spokojený. Takže začnu s zápory. Nezmínil jsem, že akce je sice pěkná, ale co mi vadilo, tak byla roztřesená kamera, která se sice třesala i v některých akčních scénách, ale alespon zabrala vše podstatné. Ale vadilo mi, že se klepala i v některých obyčejných a neakčních scénách, ale tak dalo se to. Potenciál nebyl až tak využitý, dalo se vytřískat více a plus závěr, který mohl být ze strany protivníku intenzivnější jak už jsem níže připomínal. Takže lepší finále, lepší kamera, zvýšit nápady a to je asi tak vše k záporům. Najdou se i nějaké menší detaily, ale to je asi tak vše. Takže akce má své kouzlo, je tvrdá a velmi reálná na sci-fi. Takže velmi zajímavý akční sci-fi, kde ke konci trochu zafungují i emoce. Žádná hloupá romantika, takže asi takhle. Jsem spokojený, sice ne maximálně, mohlo to být ještě lepší, ale proč být přehnaně kritický. Třeba sci-fi Nevědomí mě bavilo ještě víc díky netypické a poutavé atmosféře, ale tohle se tomu skoro vyrovnává. Sci-fi, které se dá vidět i vícekrát, takže se k tomu ještě někdy párkrát vrátím. Nenudil jsem se ani na okamžik, bezchybné to není, ale dost už o tom. Celkově hodnotím na dobrých a zasloužených 85% = **** () (méně) (více)

Omnibus

V emzáckém sociálním dramatu District 9, z prostředí slumu u Johannesburgu to Blomkamp bral realisticky a já mu za to tleskal. Před Elysiem se bohužel začetl do Das Kapital a bylo to pak znát. Zpustošenou Zemi, k prasknutí narvanou sockami a kriminálními živly (odmlouvají kurátorovi!), tu zmáknul na jedničku. Ale na Elysiu to pak kvalitně pohnojil (děj, ne ty trávníčky). Nejprve obsazením zde naprosto mimózní Jodie Foster a korunu všemu dal ten reboot.                                          POZOR! Zašifrované SPOILERY!      Jediné kliknutí na Enter (tu klávesu pozlatit!) a celé přemnožené lidstvo bude rázem happy... Úplně to vidím: Na Zemi r.2154 je nejmíň 10 miliard lidí. Před každým barákem na Elysiu, kde mají medikóji, tedy po reebotu přešlapuje ve frontě pár milionů ilegálů, pardon, teď už hrdých občanů. Občas se poperou o pořadí. ve frontě. Čekací doba – několik staletí. To by tam vystáli důlek! On totiž základní problém přerozdělování nespočívá v tom, jak moc spravedlivý systém pořadníku vymyslíme , ale v tom, že žadatelů o zdravotní péči na Elysiu nebo o lupen do kina zadara (to mi zas napíše cipísků, že „závist je svině“ :-), je sakra víc, než je kapacita medikójí (kinosálu při ČSFD projekcích). Takže ať vymyslíme jakýkoli způsob pořadníku, celkový počet lidí, na které nezbyde, se tím nijak nezmění! A navíc do Elysia, byť impozantního a velkýho jako kráva (na oběžné dráze), 10 miliard lidí prostě nenarvete. Ostatně, kdo by pak na Zemi pracoval v těch továrnách? No nic. Ještě jedna výtka - šetřit na kameramanovi a postavit za kameru nějakýho ilegála od pásu ve fabrice, s třesoucíma se rukama, to nebyl dobrej nápad. Dtto ta švadlena, která to sestříhala krejčovskýma nůžkama. O hvězdu míň za to, jak mě z toho bolely oči. ()

liskam

Opravdu dokonalý vizuál! Naprosto mě okouzlil, stejně jako u "Districtu 9"! JENŽE TÍM FILMOVÁ PODOBNOST NAPROSTO KONČÍ..... Spousta lidí nadává na to, že tenhle snímek nebyl dostatečně "dobrej", nějak si ale neuvědomují, že Elysiun, není District 9, nikdy nebyl, nikdy neměl být a nikdy nebude. Nedá se prostě srovnávat sci-fi akčí závod s časem při kterém je výhra život. A sci-fi drama o přežívání mimozemské rasy která žije v rádoby karanténě a pod neustálým dohledem lidí. Tohle jsou naprosto odlišné snímky které se točily s naprosto odlišnými záměry (podle mého názoru). A právě díky tomu jsem si oba snímky parádně užil. Na Elysium se určitě podívám ještě jednou a už teď tuším že s hodnocením půjdu na doraz...:-) V tuhle chvíli 85% ()

kingik

Zajímavá vize budoucnosti, o jejíž pravdivosti se nikdo z nás nepřesvědčí, a která zde funguje převážně jako kulisa. Rok 2154. Los Angeles. Život je soustředěný do chudinských čtvrtí, z nichž také pochází Max Da Costa (Matt Damon), tovární dělník v Armadynu, jemuž život výrazně změní nehoda stroje, který obsluhoval. Po opravě, ke které byl donucen, je ozářen a zbývá mu pouhých pět dnů života. Na uměle vytvořené kosmické stanici zvané Elysium, kterou si vybudovali největší boháči poté, co opustili znečištěním a nemocemi stíhanou Zemi, se zase může za pomoci nejmodernějších léčebných zařízení znovu uzdravit. Lístek na cestu však může získat pouze nelegálně a přes podvodníčka Spidera, který ho však nedá jen tak zadarmo nebo ze starého kamarádství. Má pro něj delikátní úkol, na jehož konci může být i smrt. Neill Blomkamp dostal na svůj druhý film štědrý rozpočet, s nímž si mohl dovolit prvotřídní herecké obsazení v čele s Mattem Damonem, Jodie Foster jako intrikánskou ministryni obrany, usilující o puč na Elysium, a nezapomněl ani na svého oblíbence Sharlto Copleyho, kterého ve svém debutu "District 9" objevil, zde mu dal roli nechutného agenta Krugera, kterého bude mít náš hrdina v patách. Posun v trikových sekvencích od nízkorozpočtového debutu je mimořádně výrazný a kvalitní scifi potřebuje kvalitní triky a ne takové nepodarky, jako například v nedávných "Muži v černém 3". Jak je Blomkampovým dobrým zvykem, ke svému filmu si napsat i scénář, tak ani v tomto případě nelenil a vysoustruhoval zajímavý příběh protkaný akcí s určitou myšlenkovou hodnotou, ale také s několika slabinami, mezi něž patří vztah hrdiny se svojí kamarádkou z dětství Frey, která má smrtelně nemocnou holčičku. Kdyby se tohle ve scénáři vypustilo, tak se nic nestalo, ale pochopitelně šlo o jakési polidštění hlavní postavy, která měla na kontě i drobné delikty, pro něž byla v podmínce. Hůře fungovalo i vládní zřízení na Elysium. To se omezilo jen na prezidenta a již zmíněnou, ministryni obrany. Scény s Jodie Foster až tak nezabíraly, nebyly tolik zajímavé, a filmu se dařilo hlavně, když byl na scéně drsný a holohlavý Damon, zlý Copley nebo se šlo do akce, na kterou se dostalo až po nějaké době, než film rozehrál svoji ústřední zápletku. Námět možná až tolik nového v oblasti scifi žánru nepřinesl, ale Blomkamp ho novátorsky za pomocí špičkových trikových sekvencí dokázal poutavě zpracovat, i když si nenápadně nějaké ty motivy vypůjčil (rozhodně nevykrádal) od svých kolegů režisérů, jako je Paul W.S.Anderson, Zack Snyder a další. Vznikl film, od kterého nelze očekávat filosofické úvahy, ani dokonale rozpracované motivy. Je orientován na akční publikum s obdivem k novátorským vizím, které drží hlavnímu hrdinovi pěsti, záporák jim není proti srsti, nekouká z toho lacinost a má to našlapáno směrem ke kultovní záležitosti. 90% ()

dr.horrible

Trochu moc akčné aby sa mi to vážne páčilo, ale Blomkamp režisér robí čo môže, aby zachránil čo skazil ako scenárista. A Copley je skvelý bad ass. Medzi tri a štyri ()

Legas

Štvou mě klišé. Zde jak jeptiška říkající malému chlapci, že on je určitě zrovna ten vyholený, tak i třeba ultraslizký padouch, se kterým je potřeba pět minut v závěrečném duela třískat o podlahu. Příběh je chatrný a nedomyšlený, ale na druhou stranu pro akční film dostatečně obsáhlý. Hudba dělá klasické šmidli šmidli na syntetické husličky, jedno zatroubení a pět úderů do neexistujícího tympánu (aneb jako něco z Nolanova filmu), ale... Prostě to kruci šlape ten film. Tempo, akce, tempo, Damon. A všechno se to odehrává pro divákovo oko v naprosto funkčním světě!! A pár sympatických a neobkoukaných kamerových kejklů jako bonus. Jo, to beru. ()

Šakal

Selhání na všech frontách. Postavy, které se takřka nevyvíjí a ke kterým si po celou stopáž nenajdete cestu, tím pádem je vám ukradené jak dopadnou, herecké výkony veskrze nevýrazné, pravda, až na ústředního záporáka, čnícího jak maják v moři, ovšem dostávající svému údělu, tedy zatraceně osamocený, scénář působící dojmem, že byl spáchán během víkendového dýchánku v jihoamerickém slumu resp. následném těžkém deliriu tremens, zběsilý střih a kamera vyžívající se (především v akčních scénách) ve zpomalovačkách, ponechávající však diváka (alespoň mě) zcela netečným a nakonec i ten mnohými vychvalovaný vizuál šedi s absencí potřebné syrovosti resp. naléhavosti, nijak závratně neohromí a tak snímku (překvapivě) nelze přiznat ani přízvisko atmosferický. Samotný předvídatelný (mírumilovné označení, že) závěr je už potom pouze logickým vyústěním minut předcházejících. District 9 (i přes své nepopiratelné nedostatky) zůstává o několik levelů jinde a upřímně se děsím (pokud půjde Blomkamp nadále obdobnou cestou) čeho se nám dostane příště. Žádní „druzí Children of men“ se nekonají a koneckonců i In time A. Niccola (pokud se budeme pohybovat ve stejných, tj, blockbusterových vodách) vítězí na celé čáře. P.S. nebýt příjemného doprovodu, utekl bych na bar......mnohem dřív :-) Bohužel ani tam, se mi následně nepodařilo snímek rebootovat z hlavy a říkám upřímně, vědět předem co mě čeká, ten poměrně dlouhý filmový půst, bych si (dobrovolně) prodloužil. Jedno velké, navoněné, NIC. 25% ()

Jordan

až na záverečných 5 minút, ale kvôli piatim minútam nebudem strhávať hviezdičku, keď zvyšných 100 bolo takmer stopercentných. pri tohtoročných sci-fi faux-pa, ktoré hollywood doposiaľ odpremiéroval, som konečne videl poriadne, poctivé sci-fi, ktoré malo premyslený svet, myšlienkovú nadstavbu, silný príbeh, prepracované detaily, napätie a krásne obišlo diery, chyby a lapsusy, nedokonalosti a trhliny, ktoré mi bijú do očí pri zvyšnej hollywoodskej áčkovej sci-fi tvorbe; okrem toho mali správne potetovaného, vyholeného a zúfalého damona, dokonale uzurpátorskú jodie a perfektného záporáka sharlto copley-ho a krásku alice braga, ktorá tu má síce malú a skoro zbytočnú rolu, ale alcie braga na plátne nie je zbytočná nikdy; ()

HoneyBunny

Tak takhle nějak by vypadaly filmy vyrobené v Sovětském svazu, kdyby se před dvaceti lety nerozpadl. Elysium je čistokrevná levičácká propaganda: lidé jsou to rozdělení na chudé (hodné, trpící nedostatkem peněz a nemocemi) a bohaté (sobecké svině, které jen ždímají chudý lid - a nad to ho ani nepovažují za sobě rovný). Neberte mě špatně, v několika okamžicích film uhodí hřebíček na hlavičku - boháči obecně opravdu koukají na lidi bez peněz skrze prsty a považují je za něco míň (protože podle nich nemají schopnosti a znalosti k tomu, aby bohatství dosáhli), ale Elysium se tváří, jako by ti chudí vůbec za svůj úděl nemohli - jsou přece stejně chytří a dokonce morálnější než ti v Elysiu! Zkrátka zjednodušuje, kde může, pořád omílá stejná témata i podobné scény, přičemž ani jednou jsem nebyla ničím nadšená nebo překvapená. Vyjma roztřesených akčních scén se Blomkamp ukazuje jako zručný řemeslník, ale jeho scénář je prostě sračka vykrádající, co se dá. Hlavní hrdina - nudný a předvídatelný. Jodie Foster jako elitistická svině - prvoplánová. Sharlto Copley coby sadistická svině - no, ten vlastně ještě ujde, protože je zábavně brutální. Romance - neexistuje. Korunu tomu dává scéna (spoiler!), kdy na konci filmu z Elysia k Zemi míří x lodí se stovkami oněch zázračných medpadů. To je jako měli na Elysiu připravené v záloze a prostě je na Zem nikdy neposlali? A to protože...??? Jednu hvězdu ale přidávám, protože film vyvažuje rovnováhu "síly" - kolikrát za rok vydíme filmy, které propagují krásy kapitalismu, a nikdo neřekne ani popel? ()

Anderton

Po kritike života v slumoch si Blomkamp zobral na paškál imigračnú politiku v pohraničí USA, ich zdravotný systém (ešte že nepozná ten slovenský) a v neposlednom rade sa zaoberá otázkou občianskej rovnoprávnosti v budúcnosti, keď dnes jej majú politici oproti minulosti plné huby a tvorcovia si naopak myslia, že veci sa vyvinú "trochu inak". Toto nás určite na jeho filmoch baví objavovať a všetci sa tešíme, s čím príde nabudúce. Ďalej nás teší, že sa v "systéme" presadil (a etabloval) ďalší inteligentný režisér s výrazným štýlom a potenciálom do budúcnosti, ako sa to podarilo napríklad Nolanovi. Elysium je ale napriek všetkým kladom štúdiový kompromis, s čím sa nedá nič robiť, treba uspokojiť aj mladšie publikum a dodať mu cool akčné scény s vypracovaným Damonom a démonickým záporákom. Asi starnem, ale už ma príliš nebavili. Na druhú stranu si myslím, že trocha toho scenáristického klišé ešte žiadne sci-fi nezabilo a pokiaľ bude scenár braný ako jedno z negatívov Elysia, ja budem jeho nenápadné zvraty obhajovať a považovať ho za celkom rafinovaný (hlavná postava dlho nevie zásadnú informáciu, všimnite si, v akej pozícii sa nachádza v dvoch tretinách filmu napriek očakávaniam diváka). ()

Carol Pifková

Poviem vám jeden príbeh, príbeh o starej platni to však nebude. To, že do kina chodí mnoho tupých hlupáň oblečených ako na diskotéku (dokonca jedna prišla vyobliekaná a vyčesaná akoby ide na ples) na to som si zvykla. Ale, že môžem v kine dokonca stretnúť arogantnú tupú hlupaňu, čo nezavrela tú nevymáchanú papuľu celý (ale fakt, že celý) film tak to ma naozaj zaskočilo. Najskôr nám tupaňa závidela plnú misku "načos" a prečos a možno si myslela, že sú to aj začos. Milostivá si teda zmyslela, že aj ona také chce a samozrejme jej tupý poskok, pravdepodobne priateľ pod papučou ak nie aj pod betónom, jej samozrejme celý pokakaný bežal kúpiť ten prečos, pretože si myslel, že bude si môcť aspoň raz zasunúť. Vrátil sa s prázdnymi rukami. To sa milostivej nepáčilo tak nadávala ako chorá vrana kým jej ho nepriniesol. Samozrejme nemusím písať, že všetok odpad tam milostivá tupaňa nechala na sedadle. Myslela som, že keď už si napchá tú papuľu začosom, tak bude držať tú jej hnusnú klapačku ale nie. Celý film sa tam rozprávala sama so sebou, išla mi nehorázne na nervy absolútne som sa nevedela sústrediť na film. Samozrejme spomeniem aj sedadlo. Č. 12 v rade L ty tupá krava, a dúfam, že si to čítaš ak teda vôbec čítať vieš. Týmto ti chcem odkázať, že si hlúpa namyslená arogantná piča, ktorá k sci-fi filmu utrúsi poznámku typu: "Tak to určite!" Ty si dobre jebnutá! No a teraz keď už som sa vyrozprávala (pochybujem, že to niekto čítať bude) budem sa snažiť sústrediť na to čo bolo vo filme. Takže jeden kus Matta Damona, jeden kus ženy, pár tých droidov a robotov a čo ešte to tam bolo no a jeden kus Sharltoa Copleya. No a víťaz tohto filmu je pre mňa jednoznačne Sharlto Copley. Úžasný prízvuk, úžasne tam vyzeral oproti District 9 a A-team tu vyzeral ako chlap a nie ako chlapec. Spomínam to takmer pri každom sci-fi, že ho rada nemám ale Neill Blomkamp proste vie ako ma so sci-fi filmami zaujať. Jediné čo ma mrzí, že tam neboli žiadny kreveťáci a ani ten ružový hnusný potkan z teaseru, ktorý sa objavil asi tak 2 roky dozadu. Nič to, mohlo to byť aj horšie (a bez tej puče možno aj lepšie) a preto lepšie 4*. ()

Frajer42

Mattíka Démona moc nemusím, ale k mému velkému úžasu mi tady až tak nevadil. Ostatní herci a herečky jsou mnohem horší. Příběh je totální tuctovka a vůbec se mi nelíbil. Oslovil mě ovšem celkový nápad. Ze všeho nejlepší bylo samotné zpracování Elysia, které vypadalo více než hezky. Technické zpracování je vůbec hodně vysoko. Některé okamžiky mě velmi bavily. Například, jak frajer programoval restart Elysia v assembleru. Vzpomněl jsem si na sebe. To mě totálně položilo. Jen tak z hlavy vysypat 2000 řádků kódu, bez jediného komentáře, či vyzkoušení. Jo, to chce kapku zručnosti. Kdo už měl s assemblerem tu čest, tak jistě chápe o čem teď mluvím. Film mi až tolik debilní, jak se zde traduje, nepřišel. Z mého pohledu se jedná o jedno z lepších sci-fi současnosti. Slabší 4 *. ()

boshke

Škvár první kategorie. I kdybyste se rozhodli mozek vypnout a zakopat metr pod zem, stejně vám Elysium nedá příležitost nepřemýšlet nad mezerami v něm. Nejvíc do očí bijící je obranný/bezpečnostní systém Elysia. Tedy žádný. Lidstvo je schopno vybudovat na oběžné dráze kolonii pro vyvolené (kteří asi nedýchají, neb na orbitu moc vzduchu není a Elysium je otevřené), regenerovat se do nekonečna, vyrábět stovky inteligentních strážních a jiných robotů, když ale na Elysium letí tři předpotopní lodě vyslané žvatlajícím a tragicky zahraným Spiderem, zmůžou se tito vyvolení na slovní výzvu a když ta překvapivě nezabírá, jsou nuceni tyto nelegálně sestřelit ze Země. Jak důmyslné. Na podobné úrovni je i zabezpečení centrály, kde si agresoři mohou volně pobíhat po komplexu a dle své libosti rozhazovat granáty a masakrovat lidi. Nikdo a nic jim v tom nebrání. A vůbec celý systém (ne)občanství - při aplikaci logiky ze samotného závěru filmu by přeci stačilo každému občanovi planety Země "lípnout" kouzelný kód na ruku, tím by se v očích systému stal automaticky občanem Elysia a lékařské lodě by si už pro něj frčely, ne? Jednou větou scénář jako cedník. Hudba zoufalá a nepatřičně monumentální a snad nejhorší obsazení áčkového filmu, jaké jsem kdy viděl. Krom Williama, který se poroučí po půlhodině, a Jodie, která se poroučí po hodině, nemající ani jeden dostatek prostoru, je to trága. Max, ten jeho copatý poskok, Trey, Kruger, Spider se svou skvadrou, ty paňďuláci nahoře na Elysiu. Jeden horší než druhý, tady se zřejmě šetřilo, aby zbylo na efekty. Podobně jako na kameramanovi a střihači. I nějaké plusové body se však najdou. V prvé řadě právě za Williama a Jodie, v řadě druhé za úžasně stupidní a neskutečně patetické finále, které mi svou hloupostí téměř vyhnalo do očí slzy štěstí. Fakt. Z té pitomosti jsem byl úplně naměkko... Každopádně Blomkamp po nadějném Districtu těžce zklamal... 40% ()

RoboCop přišel o režiséra

29.12.2013

Hugh Jackman jako kumpán sci-fi rapperů

Hugh Jackman jako kumpán sci-fi rapperů

30.09.2013

Přestože Elysium značnou část diváků zklamalo, následující film Neilla Blomkampa budí zájem a postupně sbírá hvězdy. Plakátovou tváří bude bezpochyby Hugh Jackman, který na filmovém festivalu v… (více)