F.man

Celé špatně. Nevím jestli chtěla Phyllida Lloyd experimentovat se žánrem nebo o co se vlastně pokoušela, ale natočit životopisný snímek tímhle stylem, kdy je skoro polovina stopáže věnováná současnému fyzickému a hlavně psychickému stavu jedné staré paní - to prostě nefunguje. FIlm absolutně nemá spád, což by ale nebylo úplně to nejhorší. Daleko větším problémem je, že prostě nic neříká. Ukážeme pár nesourodých fragmentů jejího života a zbytek doplníme současností. Film tak není ani živopis, ani drama, a hlavně o Margaret jako takové Vám toho moc neřekne. Mám z toho spíše takový pocit, jako by chtěl někdo naroubovat úspěch The Queen na další z britských političek. Příště ale prosím klasický životopis. Hvězdičky jsou samozřejmě za Meryl, která je tradičně skvělá. If you want to change this party, lead it. If you want to change the country, lead it. ()

DEXTER099

Neholduji pravicové politice ani jejím představitelům takže se nemůžu víc vyjádřit.za mě 60 % a za Meryl tři hvězdy. ()

hous.enka

byl by to docela obyčejný britský film o významné britské premiérce... kdyby ve filmu nezářila Meryl Streep. Ať už jde o gesta, hlasový projev nebo výborný make up (Oscar je zasloužený) - vše perfektně sedí. Trochu mi chybí pohled do rodinného prostředí a souvislosti vůbec (proč se vydala touhle cestou apod.). Ale je to asi tím, že má jít o film balancující nad dosavadním životem, kdy stará žena sedí v pokoji svého domu a ohlíží se zpět ke svým odvážným začátkům i tvrdým pádům. Film (a následný Oscar) pro Meryl Streep. ()

draggo

Těžká prohra na téměř všech frontách. Byl jsem předem seznámen, že nejlepší na celém filmu je výkon Meryl Streep, a ten zbytek je spíš průměrný. Na to jsem byl připraven. Jenže, chyba lávky. Ten zbytek není průměrný, je skrznaskrz špatný. Místo životopisného filmu o jedné z nejvýznamějších politických osobností 20.století (tohle neberte tak, že ji mám rád či že s jejími názory souhlasím, pouze uznávám její historický význam) jsem dostal sentimentální blábol o stařence trpící Alzheimerem, která si povídá s dávno mrtvým manželem a stále se odhodlává k vytřídění jeho věcí. Celé tohle drama vyvrcholí na konci, kde se dočkáme neuvěřitelně překvapivého závěru, ze kterého 3 dny nebudeme dýchat ... chvilka napětí ... ona jeho oblečení nakonec vytřídí! Nejúžasnější konec v dějinách! Než se k němu ale prokoušete, čeká vás hodina a tři čtvrtě (ale pozor, při sledování filmu se zdá, že čas běží poloviční rychlostí, subjektivně jsou to tedy minimálně 3 hodiny) strávená se senilní důchodkyní, která si mezi snídaní, česáním, návštěvou lékaře a spoustou dalších stařeckých trampot občas najde i čas na vzpomínání, kdy se konečně ve flashbaccích objevuje to, proč jsme na to šli - tedy Margaret Thatcherová v době, kdy byla političkou. Jenže i tyhle pasáže se topí v laciných frázích a rádobydobových záběrech, které vynikají tím, že na nich není díky silnému rozostření skoro nic vidět. Tu jednu hvězdu dávám Meryl Streep za výtečný herecký výkon, ale to je to jediné, co je na filmu dobré. Zbytek je jedna roztahaná, nezáživná a protivná břečka. /15% a 1*/ ()

Kryton

Meryl Streepová má zaslouženě oskara. Film však je neskutečně nevyrovnaný a ve výsledku nic nepřináší. Střídání historie a stáří Thatcherové působí hodně kontraproduktivně. Někdy mi totiž připadlo, že to je film o starý ženský, který chybí manžel než o IRON LADY. ()

baribal

Nuda nuda nuda, tenhle film si zaslouží pořádný remake. Nemám tušení koho asi tak může zajímat soukromí život a stáří Železné lady. Mě zajímá její vláda a to díky čemu jí všichni známe. Tohle bylo velmi špatně pojaté a i když si film vykoledoval dva oscary, tak je to pro mě velké zklamání. ()

Krt.Ek

Předně chci říci, že se na mém ohodnocení se odráží i fakt, že jsem film zhlédl v kině při školní projekci ke příležitosti Dne jazyků. A.to vždy nějakou hvězdičku přidám, přece jenom, velké plátno je velké plátno. Teď ale k samotnému filmu. - Vidím, že většina komentujících haní narativní formu, která se sestává z protínáni současnosti a minulosti v hlavě první Ministerské předsedkyně Velké Británie paní Margaret Tchatcher(ové - pro zastánce přechylování). Chápu Vaši sklíčenost, pokud máte chuť natočit kvalitní životopis v rámci dvou hodinové stopáže (ideální pro mainstreamové publikum) nemůžete do toho motat nic jiného než fakta respektive důležité mezníky v životě sledované osoby a pokud možno vyprávění musí být chronologické. Jenomže, můj pohled na Železnou lady je poněkud jiný. Nesledoval jsem životopis, sledoval jsem drama o stárnutí a vyrovnávání, že už hlavní postava nebude hrát v životech druhých důležitou roli. Právě tato rovina mě osobně zaujala. K politické rovině se vyjadřovat nebudu, nečekal jsem, že mě bude bavit nebo mě nějak výrazně zaujme, jelikož jsem (zatím?) na jiné straně politického spektra než lady Thatcher(ová). 75% ()

MartinezZ

Splácanina smyšlenek promíchaných s realitou minulosti. Film chtěl možná na piedestal postavit historickou osobnost Margaret Thatcher, vyobrazil ji ale jen jako senilní bábu, která vzpomínala na páprdy kol sebe a bohužel tahle až skutečně neuctivá část zabírala většinu filmu. Tohle tvůrci nedomysleli. A pokud mysleli, že to nakonec nahradí rádoby uměleckou kamerou, záběry, kompozicí a filtry. Tak se přepočítali. Jediným skutečně velkým plusem je Meryl Streep ve své roli. Na celý zbytek filmu je to ale ukrutně málo. ~ 1 * za film, druhá * za Meryl. ~ Než takováto životopisná dramata, to raději snad nic. ()

pan.Kaplan

Chtělo by to více pohledu do profesní kariéry premiérky Thatcherové. Méně scén, kdy vidíme baronku v dnešní době. Ale Merly Streep to zachránila, protože sledovat ji na plátně je samo o sobě velkým zážitkem. 70% ()

frashmaker

Film, který je minimálně z půlky o nejnudnější části života nejslavnější političky všech dob. Skvělí herci (Meryl si Oscara asi zasloužila) však nedělají ještě skvělý film. Téma mělo neuvěřitelný potenciál, ale kdyby místo ukazování staré Maggie jak si cintá pentli ukázali raději více dopodrobna a neodbitě všechny ty důležité momenty její kariéry, bylo by to neuvěřitelné.. Moc bych chtěl, aby někdy někdo natočil podobný film třeba o Havlovi nebo Masarykovi. ()

snoopik

Meryl Streep je Margaret Thatcher ... ačkoliv jsem tomu nechtěl vůbec věřit je dokonalá a je úžasné co se v kombinaci s Meryl a líčením a naučenými pohyby a mluvou dá udělat. Zaráží mě trochu pojetí filmu, který převážně probíhá v současnosti a ne v minulosti. Poslední půl hodina mi přijde nejlepší z celého filmu. Tolik těžkých rozhodnutí a neustoupit a kráčet hrdě čelem i za cenu lidských životů. To jsem byl opravdu překvapen jak moc mě závěr filmu dojal. M by si zasloužila lepší životopisný film ... ()

ArsenalEagle

Meryl Streep v roli, ve které ji někdo může i nepoznat. Paní Streepová stvárnila anglickou političku Margaret Thatcherovou. Film si za všechny předělávky Meryl opravdu Oscara za Masky zaslouží ()

Asgy

Vzhledem k bravurnímu výkonu Meryl Streepové zde byl velký potenciál, který bohužel nebyl využit naplno. Zaprvé mi přišlo, že koukám na film o nemocné senilní staré paní, ne o ženě, která se dostala až na pomyslný politický vrchol. Zadruhé mě zklamal Newmanův soundtrack. Zatřetí jsem prostě viděl daleko lepší biografické filmy, než je tento. Začtvrté, když teď někdo zmíní Margaret Thatcherovou, vybavím si díky tomuto filmu možná spíše senilní důchodkyni, než jednu z nejvýraznějších političek. ()

Lamiczka

Je škoda, že tak zajímavý životopisný román, je vyprávěn tak nestravitelným a místy velmi nudícím způsobem. Důležité momenty vlády této železné lady jsou načtrtnuty jen zběžně a bez velkého vysvětlování. Promarněná šance, hlavní role jsou totiž obsazeny velmi kvalitně a paní Streepová svým hlasem dokonce není tak pronikavě otravná, jako obvykle. ()

Riddick77

Železná lady nám trošku zrezivěla a korozí trpí i toto filmové pojednání o některých okamžicích jejího života. Opravdu nechápu, jaký přínos má mít tato forma, kterou zvolila Phyllida Lloyd. Snímek balancuje na hranici psychologického dramatu a politického životopisu, přičemž ani v jednom segmentu se vůbec nepřibližuje ideálnímu pojetí a poskytuje jen velmi málo informací o této britské politické ikoně osmdesátých let. Hrozně mi vadila právě roztříštěnost snímku, který skáče sem a tam, velmi nesystematicky a účelově vybírá pouze určité segmenty ze soukromého i politického života Thatcherové a navíc prakticky vůbec nepředstavuje intelektuální a filozofické kořeny, ze kterých její hodnoty, zásady a celkově politika vycházely. Nevadilo by mi, kdyby se snímek zaměřil na pozdější etapu jejího života, ačkoliv mi příjde ona aktivní politická část mnohem zajímavější, ale tento nesourodý slepenec mi opravdu nesedí a lze ho hodnotit přinejlepším průměrně. Strhující tak zůstává pouze výkon Meryl Streep, která se pro roli Margaret Thatcherové asi narodila. V posledku bych chtěl jen říci, že mě velmi mrzí absence či povrchní pohled na události, které formovaly její kariéru, ať se jedná o ekonomickou recesi a občanské nepokoje počátku 80. let, válku o Falklandy, vztah k apartheidu v JAR, názorovou blízkost s Reaganem či společenský kontext a relevanci jejich společného projektu zvaného dnes běžně jako "neokonzervativní revoluce". Když si jen představím, jak energický a našlapaný mohl být filmový životopis této dámy, tak je mi z tohoto snímku ještě více smutno. Po první projekci zatím 5/10! ()

MikO_NR_1909

Zneužívanie politickej demagógie. Čiže ako uvedomelý človek sa na film pozerám úplne inou optikou ako drvivá väčšina obdivovateľov. Keby mám Iron Lady hodnotiť prirodzenou objektivitou či ideologickým stanoviskom, šiel by som prudko dole. Ale ako nástroj úspešného psychologického ovládania masy za pomoci "ľúbozvučných hesiel" ako "demokracia" či "kapitalizmus" sa mi až žalúdok zdvíha. Lenže svet letí práve na mediálne idoly, je manipulovaný. ()

petrsv

Film na emoce, nikoli na fakta. Na to, jak je dlouhý, tak se o životě této významné dámy 20. století mnoho nedovíme. ()

Macejko

Dovoľte mi uviesť vás do mojich myšlienkových pochodov pred zhliadnutím tohto filmu: "Ženy nevedia režírovať... A Phyllida Lloyd že natočila iba nechválne známu Mamma Miu? Kto jej doprčíc zveril réžiu tohto filmu? A prečo? Toto bude tak smutne nevyužitý potenciál... Nie, toto bude rovno sračka!" A tak ďalej, a tak ďalej. V skratke - Železnej lady som neveril ani za máčny mak. Vedel som, že Meryl bude skvelá (čo aj je, pravdepodobne si ide pre Oscara), ostatne ako vždy... a to je asi tak všetko. A teraz si predstavte, v akom šoku asi musím byť, keď sa z tohto mnou už dopredu odpísaného snímku vykľul tak vynikajúco zrežírovaný a sebaistý počin. Scenár funguje, emócie detto, herci sú perfektní. Som evidentne v menšine, ale na mňa to naozaj, naozaj silno zapôsobilo. A je mi úplne jedno, či bola skutočná Thatcherová anjel spásy, alebo sviňa, ničiaca životy ľudí. Film NIE JE o jej politike. Film je o tom, ako sa Thatcherová ako žena, ako osoba, postavila k svojim cieľom a čo s ňou tieto ciele urobili. Tak sa k Lloydovej filmu treba stavať. UPDATE: Takže plešúň je doma ;) ()

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

20.02.2012