Červená světla

Red Lights

Red Lights

Thriller / Horor / Drama

Španělsko / USA, 2012, 119 min

Príjemne mrazivý a zaujímavý hororový thriller, ktorý úspešne postraší divákov v kinách, no zbehlým hororovým kukadlám v konečnom dôsledku nič špeciálne nepredvedie. Vedecká dvojica sa zaoberá skúmaním paranormálnych javov, resp. skôr ich podvodov, no po tom ako sa po rokoch znovu-objaví známy slepec s údajnými zvláštnymi dispozíciami sa zdá, že skutočne narazili na niečo, čo je mimo ľudské schopnosti. Chválim vygradovanie a postupne hustnúcu atmosféru filmu, aj keď má trochu smolu v tom, že sa zrejme zaradí k počinom, ktoré sú pôsobivé iba na prvé pozretie, keďže je z časti vykonštruovaný tak, že pri repríze by už vlastne nemal čo ponúknuť. Narážam hlavne na finále, v ktorom podľa očakávaní nechýba prekvapivý zvrat, no v tomto prípade sa mi to vysvetlenie moc nepozdávalo a skôr ma sklamalo. Ináč to však bolo fajn, navyše vidieť Sigourney Weaver v horore vždy poteší, i keď svoju Alien klasiku samozrejme už nikdy neprekoná a podobné platí aj pre Roberta De Nira, ktorý si svoju scary bombu odpálil už dávnejšie v Angel Heart.(17.9.2012)

• choze

Většinou kritizovaný závěrečný zvrat se mi paradoxně líbil, jinak mě to ale i přes atraktivní námět, kvalitní herce a snaživou režii fest nudilo.(1.10.2012)

Díky závěru jsem měl opravdu nutkání napálit plnej počet.(12.10.2012)

Dost, dost, dost dobré pokoukání. Navíc konečně zase pořádná role pro Roberta De Nira, hurá! Spíše než Šestý smysl, s nímž snímek (hloupě) srovnává tuzemský distributor, mi ale Červená světla jakousi prazvláštní atmosférou připomněla Nolanův Dokonalý trik. Navíc už dlouho jsem si po skončení nějakého filmu nebyl tak moc jistý tím, že ho chci co nejdříve vidět znovu. Červená světla jsou perfektně obsazená a samozřejmě také zahraná, scénář sice nestaví na bůhvíjakých šokujících pointách, ale je po čertech (ne)příjemně magický a napínavý. Režie bez výhrad stejně jako její spolupráce s hudbou, jediné, co bych mohl vytknout, je snad ten až příliš doslovný závěr... Ale to je jen taková moucha, kterou mi momentálně nedá práci přehlédnout.__P.S. Až díky zdejším zajímavostem jsem se dozvěděl, že záběry "mladého De Nira" vůbec nebyly trikové, jak jsem se domníval, ale že šlo o mnohem jednodušší "fígl". To tedy zírám!(26.3.2013)

I don´t need to understand. I believe. Aneb film o něčem úplně jiném než se může na první pohled zdát. Pochybuju, že je ta podobnost s plakátem ke Stay zcela náhodná, stejně tak jako atmosféra ne nepodobná Dokonalému triku... Bravissimo! (Počet hvězdiček na uživatele se bude s přihlédnutím k počtu opakovaných shlédnutí úměrně zvyšovat, na to vemte jed.)(8.10.2012)

• - Okrem kanadských miest Toronto, Hamilton a Brantford prebiehalo natáčanie aj v katalánskej Barcelone. (MikaelSVK)

• - Filmovou postavu Roberta De Nira v jejích 30 letech ztvárnil režisér Eugenio Mira. (Linkyc)

• - Afroameričanka, která vede v televizi rozhovor s Robertem De Nirem (Simon Silver), je jeho manželka Grace Hightower. (akisha)