Inherent Vice

• Česko Skrytá vada (více)

Ve filmu Skrytá vada, který se odehrává v roce 1970, exceluje Joaquin Phoenix v hlavní roli Larryho "Doca" Sportella, soukromého očka z kalifornského města Gordita Beach. Jeho bývalá přítelkyně Shasta Fay Hepworthová Doca přesvědčí, aby vyšetřil zmizení bohatého realitního makléře, kvůli kterému ho opustila. Doc během svého podivného pátrání v marihuanovém rauši odhalí síť vzájemně propojených spiknutí, do nichž je namočená policie, neonacisté, gangsteři, drogoví dealeři, zubaři, rehabilitační zařízení, rockeři, federální vláda i tradiční novoanglický establishment. (Cinemax)

Kaka odpad!

Očividně zhulený PTA si pustil představivost na špacír a natočil do sebe zahleděnou retro hipíkovskou parakrimi, kde nic nedává smysl. Myslím, že na wtf tu byl Lynch a už to trochu není v módě. 150 minut nekoukatelné. ()

Radko

Užívateľ Malarkey film opísal slovami: matenka jako kráva. Dalo by sa povedať skôr: matenka ako tráva. ()

Falko

Jedna neuveritelne nudna katastrofa. Hrali tu dobri herci a preto som to chcel vidiet, ale veril som, ze ma to bude bavit, lebo som videl uz vselijake filmy, ale toto bola jedna velka nuda. Takze sorry Paul, dal si si zalezat na scenari a ziskal si aj nominaciu na Oscara za scenar a kostymy, ale pre mna to bolo utrpenie. ()

castor

PTA má všechno velmi dobře promyšlené, uznávaní herci po spolupráci s ním slintají, protože vědí, že i otevírání konzervy umí natočit skutečně podmanivým způsobem, takže ten, kdo její obsah sní, má nominaci na nějakou hereckou cenu téměř jistou. Jenže tady, stejně jako u předchozího Mistra, dle mého tak trochu přecenil své možnosti (a možná i schopnosti). Atmosféra, herci, dialogy, detaily, aranžmá scén – všechno je znovu vypiplané, všechno je opět v takové konstelaci, že z toho musí být divácký superzážitek. Jenže alespoň v mém případě není. Znovu je to poměrně „těžký film“ na sledování, který toho nedá moc zadarmo. Leccos jsem nepochytil, nestydím se za to, holt si tenhle děj-neděj dám třeba za pár let znovu. Další one-man show Joaquina Phoenixe, tenhle herecký klenot nám ještě ukáže!! ()

Wacoslav1

Neskutečně nezáživnej film. Téměř dvou a půl hodinovým dějem nedějem jsem se doslova pronudil. Neříkám, že je to vyložená sračka, ale tahle lehce sjetá a lehce konverzační záležitost mi moc nesedla. A to podobný typy filmů můžu. Nicméně tenhle šel mimo mě. Vidět a zapomenout. Toť vše.25% ()

Davies182

Opět neodolatelně svůj PTA v další krajně netradiční romantické lovestory. Lomeno drama, lomeno thriller. Aneb co všechno je chlap ochotnej udělat pro ženskou? Kdyby s divákem podobně 140 minut "vyjebával" jakýkoliv jiný režisér, tuším, že bychom se tu dívali na černou číslici. Tohle je ale magie - opojná kulturní odysea pro všechny filmové feťáky se zálibou v experimentování. Okamžitě začínám hulit! ()

venus

Vymaštěnější scénář jsem už dlouho nepotkala. Dialogy těžké a zpomalené, dikce až nesnesitelně flegmatická, což vedlo k tomu, že vzrušující pašerácký Zlatý Tesák vyzněl jako nuda a jehož "dalekosáhlý" význam se vytratil a zcela rozplynul po první minutě. Herecké talenty utopené ve sračce vyfetovaného pozérství. ()

pepo

Obrovské množstvo hereckého a filmárskeho kumštu strateného v nudnom, do seba zahľadenom a vyfetovanom WTF niečom. Všetky Andersonove filmy sa mi veľmi páčili ale toto je už fakt cez čiaru a obrovské Fuck you každému divákovi, ktorý nie je ochotný za každým záberom hľadať skryté vyznamy. Pozornosť som stratil už niekde okolo prvej 3/4 hodiny a do konca som sa aj napriek nektorým skvelým scénam nedokázal nakopnúť. Nedocenené umelecké dielo? V žiadnom prípade. Iba masturbácia výnimočne talentovaného režiséra nad svojou genialitou. 5/10 ()

Xmilden

Vadí mě když si režisér natočí film jen pro sebe. Režiséra Andersona jsem měl v předchozí tvorbě rád. Ale nemůžu jít cestou na kterou se v poslední době vydává. Už Mistr byl u mě hodně na hraně a tohle jsem pro změnu vůbec nepochopil. Co deset minut solidnější krátký vtípeček nezachrání tu hroznou dvou a půl hodinovou nudu. 30% ()

A_FISH

Joaquin Phoenix aka Dude Marlowe Lebowski se nikde příliš s pochopením nesetkává. Ani na čsfd. Komplikovaný děj? Jakej kurva děj? ()

juta

Co to jako mělo být?! Neustálé tlachání o ničem, spousta jmen, kdy člověk neví o kom se mluví, skákání z jednoho děje do dalšího a dalšího. Vůbec nevím o čem to vlastně bylo. Nuda, usínání a naprostá ztráta času... ()

WillBlake

Na tenhle film jsem se připravoval už loni v létě, když jsem si pouštěl Long Goodbye, podle všeho Andersonova inspirace. Inherent Vice je krásně přehulený noir, paranoidní konverzačka i pozvolna najíždějící trip. Zkrátka film o lásce. ()

Fiftis odpad!

Inherent Vice je síce hviezdne obsadená, komediálne snaživá, bizarná kriminálka - pozor však na jednu vec. Je veľmi tenká hranica medzi tým, či si ju naplno užijete alebo ju rezolútne zavrhnete. Paul Thomas Anderson nakrútil vzhľadom na žáner prekvapivo nezáživný počin, ktorý si od vás vyžaduje veľmi veľkú pozornosť. Áno, tento film zďaleka nestojí za pozornosť. Režisér usporadúva 2,5-hodinovú hru s divákom, kde skúša jeho pozornosť a trpezlivosť. Stačí, ak podceníte jednu na pohľad bezvýznamnú scénu a ste na dobro stratení. Pri tak dlhej, konverzačnej a dejovo zamotanej snímke možno divákovu tendenciu strácať pozornosť a tápať chápať aj ako metaforu pre Docovu dezorientáciu v spletenci postáv a udalostí. Skrytá vada je tak nezáživné filmové sústo, no len pre pozorných a pripravených. ()

filmfanouch

Občas se bohužel může stát že vyhlášený režisér a scenárista šlápne vedle. Paul Thomas Anderson dosáhl vrcholu takového, že výrazná část filmových fanoušků označuje za nejlepšího režiséra současnosti (oukey...) a bohužel se poté někdy může stát, že si tvůrce jako PTA řekne, že si vlastně aktuálně může natočit co chce a z filmu se poté chtěně či nechtěně může do sebe stát zahleděné dílo, které se bohužel zároveň stane menším průšvihem v rámci tvůrcovi kariéry. Zatím předposlední film PTA je adaptaci knihy Thomase Pynchona a opět se dostává do tématu zda je možno velmi adekvátně hodnotit adaptaci knihy, kterou divák vlastně nečetl už proto, že divák vlastně neví jak moc věrně se daná adaptace dané předlohy drží. Aktuálně ale budu počítat s variantou, že se PTA předlohou inspiroval velmi věrně a už v tomto momentu mi v hlavě šrotuje následující otázka: ,, Proč adaptovat zrovna něco takového?!´´ Skrytá vada pro mně představuje jeden z nejhorších přešlapů pro mně jinak velmi dobrého filmového tvůrce, jehož problém začíná už v samotné zápletce. Jakmile se řekne, že PTA točí retro zasazené do 70. let s kriminální zápletkou tak se divák může velmi snadno vlastně těšit. Pak se ale dostane k hlavní zápletce a jeho postavám a celý ten film je opravdu strašně mimo. Hlavní problém Skryté vady (která má těch vad opravdu mnoho) je v hodně těžce překombinované zápletce a především v naprosté absenci nějaké soudržnosti. Ten film nedrží při sobě a krom hlavního hrdiny postavy klidně zmizí z hlavního příběhu a pak se zase z ničeho nic vrátí. A ta hlavní zápletka u které se postupně opravdu ukáže, že je do hlavního spiknutí zapleten snad skoro každý od policistů po zubaře je prostě totální scenáristický blaf, který se bohužel i někomu jako Anderson rozpadl pod rukami. V hlavní roli je tu sice Joaquin Phoenix, ve finále je ale úplně jedno jak nesmírně úžasný herec Phoenix je když je jeho postava jen totálně věčně zhulený idiot. Je úplně jedno, že tu hrají Josh Brolin, Benicio del Toro, Owen Wilson nebo Reese Witherspoon když zrovna oni jsou obětí scénáře plného WTF momentů a především naprosto nezajímavých (v tom lepším případě) či hrozných (v tom horším případě) postav. Zároveň s tím je poté jedno jak opět klasicky silné audiovizuální zpracování tento PTA má, protože i přesto, že se (víceméně) dvorní kameraman Andersona Robert Elswit vrací a opět se na to hezky kouká tak je tu pořád všechno ostatní co prostě nefunguje. Ten film je vlastně vztyčený prostředníček divákovi, který čeká film, který od začátku dojde k nějakému celistvému vyvrcholení a hlavní hrdina si dojde nějakým vývojem. Mě ale Phoenixův Doc přišel na konci vyprávění na úplně stejném charakterním bodě a to se o jeho postavě dá aspoň něco říct. Něco by se dalo říct i o postavě Joshe Brolina, zbytek jsou ale postavy bez duše a skutečně bez nějaký hloubky. Všude kolem jsou možná nějaké ty skryté významy a hlubší smysly proti kterým rozhodně nejsem, se skrytými významy a hlubšími smysly ale tak nějak očekávám, že dostanu i silný filmový zážitek sám o sobě než abych měl poté hodiny jenom rozšifrovávat co chtěl vlastně básník říci. Zároveň chce být Skrytá vada komedií, romantikou, kriminálkou i dramatem zároveň a nejde mu tyhle žánry střídat. Osobně nemám tenhle výrok u rozebírání filmů rád, Skrytou vadu bych ale skutečně neoznačil jinak než do sebe zahleděnou. PTA měl předtím i poté (Nit z přízraků to dokázala) neskutečný scenáristický i tvůrčí talent a Skrytá vada dle mně nefunguje ani v podobě předlohy, kterou si Anderson z nějakého důvodu zamiloval a chtěl jí adaptovat. Skrytá vada ani náhodou není mistrovské dílo a na tento termín nedosahuje ani z rychlíku. Ten film má jisté světlé momenty a pořád má velmi velikou audiovizuální úroveň a především pořád skvělé herce, ti herci ale z hloupého scénáře sami nic nevymlátí a veškerá rozhodnutí a postupné objevování se různých zvratů ze Skryté vady fakt dělá jedno z nejhorších možných plýtvání času někoho jako je zrovna PTA. Tak snad ho tenhle přešlap v kariéře čekal jen jednou.... () (méně) (více)

Madsbender

Asi som sa stratil. Ešte uvidíme. Teraz vidím dvojmo, od ničoho k niečomu (Altman; Chandler). Trávička zelená, to je moje potěšení. It's complicated (Hawks; Chandler). Mesto anjelov (Sunset Blvd.). Register mien à la telefónny zoznam. Vlastne netuším, prečo to komentujem. Viem, že nič neviem; avšak cogito ergo sum. Dáva to zmysel? Treba viac zhliadnutí. ()

HAL

Pokud bylo cílem Andersona aby se diváci cítili jako zhulení pak gratuluji, povedlo se. Ale je to takové to zhulení, kdy si zapálíte, pak se tři hodiny koukáte do zdi a znuděně relaxujete. Svým způsobem stále dost zajímavé s pár výbornými scénami, ale stejně je to Andersonův zatím nejslabší film. 7/10 ()

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty

16.08.2017

Vetřelec vs. Katherine Waterston

Vetřelec vs. Katherine Waterston

18.12.2015

Pokračování Promethea nás čeká v říjnu 2017 a bude se jmenovat Alien: Covenant. To nejsou žádné nové informace a pár týdnů už známe i zápletku, která se bude točit kolem nové vesmírné lodě a jejího… (více)

Oscary 2015 - výsledky

Oscary 2015 - výsledky