Inherent Vice

• Česko Skrytá vada (více)

Ve filmu Skrytá vada, který se odehrává v roce 1970, exceluje Joaquin Phoenix v hlavní roli Larryho "Doca" Sportella, soukromého očka z kalifornského města Gordita Beach. Jeho bývalá přítelkyně Shasta Fay Hepworthová Doca přesvědčí, aby vyšetřil zmizení bohatého realitního makléře, kvůli kterému ho opustila. Doc během svého podivného pátrání v marihuanovém rauši odhalí síť vzájemně propojených spiknutí, do nichž je namočená policie, neonacisté, gangsteři, drogoví dealeři, zubaři, rehabilitační zařízení, rockeři, federální vláda i tradiční novoanglický establishment. (Cinemax)

kaylin

Paul Thomas Anderson si očividně rád hraje a zkouší. zkouší délku scény, záběru, vzdálenost kamery, úhel záběru, různé formy humoru, absurdních situací. A pak z toho udělá film, který obsahuje neskutečné množství divných postav, kdy vám nezáleží snad ani na jedné. Celé to má dvě a půl hodiny, ale vy si stejně říkáte, že je to prostě zajímavé a že vás to místy docela baví. ()

ABLABLABLA

Při sledování jsem se cítila, jako by se tohle Sheldonovi povedlo. Prostě, co jsem to viděla? To nemělo ani hlavu, ani patu, neskutečně zamotané linie příběhu, nechápala jsem, kdo je kdo, co tam pohledává, proč ho hledá, proč to dělá.. no prostě nic.. Nechápala jsem, proč byl Owen Wilson všude. Nechápala jsem, proč Reese Witherspoon vypadala jak 50letá babka. Nechápala jsem, proč byl J. Phoenix v gynekologické ordinaci. Nechápala jsem, co je sen a co skutečnost s Katherine Waterston a hlavně jsem nechápala, co na ní kdo viděl, když vůbec není sexy ani hezká. No jednoduše řečeno jsem nepochopila celý tenhle film. Bavila mě ta atmosféra 70. let a pobavily mě dvě scény. Ten Joaquinův řev, když viděl fotku dítěte, jehož matka brala heroin a na to hned nasadil výraz hmm hezké dítě. A nejvíc mě pobavil pohled Joaquina na J. Brolina, jak lízal ten banán v čokoládě na špejli, když jeli autem.... kvůli tomu rozhodně stojí snímek vidět. Jestli máte - evidentně - větší mozkovou kapacitu než já a nebo si dokážete lépe uspořádat naprosto chaotickou story, anebo jestli se před snímkem zhulíte, tak se vám to možná bude i líbit. ()

harfuska

To bola snád nejaká halucinácia.. Chcelo by to ubaliť si aspoň jedného džointa a pozreť sa tomu na zoubek ešte raz! ()

Kaluž

Knižní předlohu neznám, ale tohle bylo utrpení. Stočtyřicet minut, od začátku do konce. A koukal jsem na to fakt pečlivě, aby mi neunikla jediná nitka, protože není možná, aby Paul Thomas Anderson vyplodil volovinu. Bohužel, vyplodil. Možná to chtělo více sofistikovanějšího humoru a nadhledu, nevím… ale tak nějak si dokážu představit, že Terry Gilliam by z téhle neotesané detektivky vybrousil další legendární kultovku. Říkal jsem si, že bych tomu dal časem ještě šanci, jenom kdyby to nebylo tak hrozivě utahaný. Škoda. ()

salalala

První lehčí zklamání od mého oblíbeného P. T. Andersona. Vůbec se nedivím, že film tu má tak odlišné reakce, protože Anderson tu v jakési divnosti zašel úplně nejdál a natočil opravdu vesměs zvláštní a nejednoznačný film, který pravděpodobně nelze po prvním zhlédnutí moc hodnotit. Zpočátku to přitom vypadá docela solidně a rozjíždí se tu skoro noirová zápletka se zmizením jednoho magnáta, načež se poté vrší další a další s tím související zločiny. Jenže postupem času se vše začne zcela záměrně komplikovat a objevují se další postavy, děj se zamotává víc a víc a divák je víceméně zmaten. Navíc je vše podáváno z pohledu hlavního hrdiny, který je neustále pod vlivem, takže nelze odhadnout, co je skutečnost a co jeho vize. Anderson je bravurní filmař a jím komponované záběry je radost sledovat, daří se mu také zachytit excelentní atmosféru počínajících sedmdesátých let, kterou doplňuje přesně sedící hudba a neváhá ani sáhnout k obrazovému i slovnímu humoru, který vše příjemně odlehčí. Celé si to dokonale obsadil, protože Phoenix je vynikající, stejně tak i "floutkovský" Brolin, Witherspoon, která mnohé překvapí tím, že je vlastně obsazena proti typu, Del Toro i velmi dobrý Wilson. Zásadní důvod mých tří hvězd opravdu spočívá v celé divnosti filmu, který je bohužel divný ne úplně příjemným způsobem a občas na mě působil i dost do sebe zahleděně. S tím souvisí i to, že délka je tentokrát opravdu smrtící a skoro dvě a půl hodiny se chvílemi hodně táhly. Nepopírám ale, že tu může být ukryto mnoho odkazů, které jsem třeba nepochopil a také to, že je docela možné, že když bych si to pustil podruhé, hodnocení bych zvýšil, protože už bych byl na celý koncept připravený a soustředil se na detaily. Do té doby ale zůstávám u ryzího průměru a převládá u mě mírné zklamání. 50% ()

Arcadan

Odvaha adaptovat Pynchona na filmové plátno se musí ocenit sama o sobě a PTA s předlohou zabojoval víc než důstojně! Ten, kdo se bude dění na plátně celou dobu snažit pochopit, nikdy nepochopí, o čem ten film je. Hodně divný zážitek, který je mnohem víc než detektivkou spíš charakterovou studií dvou hlavních postav a především doby přelomu 60. a 70. let. Víc než narativní příběh je to za mě pocitová, paranoidní, psychedelická zkušenost. ()

Dont

Nestává se mi často, že bych u filmu usínal. S Paulem Thomasem Andersonem se často nějak nedokážu sladit. Pracuje výborně s herci, dovede role dokonale obsadit (Joaquin Phoenix zase válí), ale ta jeho specifická režie mě nedokáže vtáhnout do filmu, navíc v tomto případě sehrává úlohu i tuze dlouhá stopáž. ()

TheDon

"Změn si účes, změníš si život". Tak jak to slibně a vtipně začalo,tak to pomalu ale jistě začalo upadat do jedné velké nudy. Minimálně třikrát jsem se u toho chytil, že usínám. Ne že by to moc vadilo, protože během mýho polospánku se nic zvláštního nestalo. A vlastně ani potom. Příběh je zapletenej jak gordickej uzel a permanentně vyhulenej Joaquin ho pomalu, velmi pomalu rozplétá. Ale nemůžu mu upřít, že se mu to občas i daří, ikdyž se mu tam furt motá někdo novej. Jedinej kdo mě tam doslova bavil v každé scéně ve které se objevil, je Josh Brolin. Oproti Owenu Wilsonovi, kterej mi tam dost vadil. Tenhle týpek se hodí do romantické komedie a ne jako práskač v utajení. Jinak zkuste nekoukat na trailer, protože jsou v něm všechny vtipný momenty z celýho filmu. Zbytek stojí za houby a je dlouhej jak Titanic. Jedna za Phoenixe s natáčkama na šišce, druhá za Brolina a jeho japonskej "pancake" a třetí za vysmaženýho zubaře Martina Shorta. 50% ()

M.i.k.e

mám PTA hodně rád a tohle by se dalo označit za klasického PTA,ovšem i tak jsou dojmy rozporuplné...skvěle obsazený,výborně zahraný kousek,jehož největší devízou jsou skvělě napsané dialogy.Ty nepůsobí šroubovaně a v určitých momentech skvělé baví.Bohužel je tu ale i stinná stránka Inherent vice a tou je fakt,že pocitově má film minimálně 4 hodiny a jsou pasáže,u kterých jsem měl problém neusnout.I z toho...vlastně hlavně z tohoto důvodu to je tentokrát jen za 3 s doufáním,že při druhé projekci to bude lepší...otázkou je kdy na ní dojde...65% ()

Aljak odpad!

Možno som jediný, ale štýl Paula Thomasa Andersona ma absolútne nebaví. Neviem či to bolo nedostatkom sústredenia, ale po 2 a pol hodine, ktoré som venoval sledovaniu tohto zdĺhavému filmu v podstate netuším o čom to celé bolo. Nekonečné dialógy detektíva Doca s celou škálou postáv mi občas nedávali žiadny konkrétny zmysel, ani smerovanie príbehu. No a k tomu všetkému tá oldies atmosféra, ktorá ma neuveriteľne unavovala... No ja neviem, ale očakával som asi niečo oveľa dynamickejšie a dramatickejšie. Možno si to ešte pozriem niekedy znovu, ale asi dám radšej prednosť inším filmom. ()

Martin741

Najlepsimi filmami Paula Thomasa Andersona su pre mna Boogie Nights s Burton Reynoldsom a Az na krev este. Tuna ide o svysloveny akysi pomaly az hipisacky priemer, je to plne drog a obavam ze aj svinskych drog - tvrde drogy ako kokain a heroin. To apriori odmietam, nijak ma neoslovilo ani akysi DOc v podani Phoenixa sa pustil do tazkeho patrania kde stretne desiatky ludi. Nuda, plane kulisy, do toho este horsie dialogy, zas nuda - tak to ide celym filmom : 40 % ()

Streeper

Upřímně filmy P.T. Andersona mě nikdy zvlášť neoslovili a nebavili, takže jsem od Inherent Vice moc neočekávala. Film je dost dlouhý a tím to pro mě bylo vážně velké mučení, protože jsem se hodně, opravdu hodně nudila. Je tam hodně dlouhých dialogů, ve kterých nejde o nic jiného než o drogy. Joaquin Phoenix mi snad poprvé byl sympatický a Josh Brolin, na kterého jsem se v tomhle filmu tolik těšila nezklamal, akorát mě zaráželo, jak jeho role stále něco přežvykuje. Takže z filmu nejsem ani zklamaná ani potěšená, prostě jsem od toho nic nečekala. ()

apacka

Paul Thomas goes Wes. Mindfuck yeah Joanna Newsom! A Joaquin Phoenix. A Benicio del Toro. A Josh Brolin. A Owen Wilson v lacláčích. A Joaquin Phoenix. A Joanna Newsom. Kruh se uzavřel. ()

Topco

Anderson se po svém debutu Gambler (Hard Eight, 1996) ve vůbec první adaptaci Thomase Pynchona znovu vrací k filmu noir. Jeho „hippie-noir“ pracuje s modelovým námětem soukromého detektiva pátrajícího po nezvěstné osobě. Režisér rozehrává sofistikovanou, ale zábavnou hru s divákovou pozorností. Jsme stejně dezorientovaní jako věčně zhulený, povalečský hipík Phoenix, který v Los Angeles roku 1970 (rok režisérova narození) bloudí labyrintem více než tuctu svérázných postaviček a bizarních situací. Whiskey nahradily tvrdé drogy, ikonické cigarety zase joint a kostýmy jsou v o něco veselejších barvách. Jinak se ale od 40. let příliš mnoho nezměnilo. Skrytá vada je mlhavým příběhem města v hlavní roli s atmosférou vrcholící doby hippies oháknutým do noirovo-psychedelického hávu. (autorský text z katalógu NFF) ()

campix

Rozhodně adept na nejupovídanější a zároveň na nejnudnější film letošního roku. Herci nabitá konverzačku u která jsem si málem stihl uštrikovat svetr. Dlouho jsem již nepropadal zoufalství z tak táhnoucího se děje. P.T. Anderson se mi každým filmem neustále více vzdaluje a to je velká škoda. ()

Juto

PTA je jedným z najtalentovanejších režisérov súčasnosti, ak nie všetkých čias. Bohužiaľ, ,,Skrytá vada"je jediný jeho film, ktorému jednoducho nerozumiem. Alebo skôr nechápem, prečo si on a iní ľudia myslia, že je to dobrý príbeh. Chápem, že ide o ľúbostný list minulej ére, ktorý slúži aj ako noir paródia s bláznivými postavami. Nerozumiem tomu, prečo tento spôsob rozprávania príbehu získal taký ohlas.,,Vtedy v Hollywoode" je skvelým príkladom filmu s malým dejom, ktorý sa opiera o silu postáv a dokáže vyvolať pocity nostalgie za dobou, ktorú som nikdy nezažil. ,,Skrytá vada" to nedokáže a jej postavy, hoci niekedy sú zábavné, sa stávajú skľučujúcimi, pretože dialógy a situácie sú čoraz záhadnejšie. Nakoniec, vtipy jednoducho nie sú vtipné. Až na pár krátkych scén, pri ktorých som sa zabavil mi to prišlo smiešne. 6/10 ()

papaJA21

Tenhle film bych přirovnal k českému filmu Václava Marhoula Mazaný Filip. A to především pro neskutečné množství odkazů a narážek skrytých v každé scéně. Toto je ryze americký film pro americke publikum a jen těžko ho někdo cizí dokáže plně ocenit. Ale i tak je to po herecké stránce výborný film u kterého se i našinec pobaví. Je to především konverzační humor který děla tento film tak skvělým, ale není tady nouze ani o akci. Phoenix mě překvapil, jak se role fantastický zhostil. Umývání nohou fresh air sprejem bylo úžasné. ()

Noviik

Asi jsem to nedal na první dobrou, protože je to tak zkouřeně ukecané, že jsem se občas ztrácel a nepomohl mi ani podobný stav. ()

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty

16.08.2017

Vetřelec vs. Katherine Waterston

Vetřelec vs. Katherine Waterston

18.12.2015

Pokračování Promethea nás čeká v říjnu 2017 a bude se jmenovat Alien: Covenant. To nejsou žádné nové informace a pár týdnů už známe i zápletku, která se bude točit kolem nové vesmírné lodě a jejího… (více)

Oscary 2015 - výsledky

Oscary 2015 - výsledky