Česká hořká komedie Hoří, má panenko z roku 1967 je třetím celovečerním hraným filmem Miloše Formana, jednoho z předních reprezentantů tzv. nové vlny českého filmu. Na snímku scenáristicky spolupracovali i jeho dva přátelé Ivan Passer a Jaroslav Papoušek a kameramanem byl dnes světově proslulý Miroslav Ondříček. Ústředním motivem filmu je hasičský bál, a to bál velice svérázný. Formanovi se podařilo proniknout až ke kořenům člověčí povahy, mnohé figurky jako by byly vystřiženy ze skutečného života. Jestliže jeho předchozí filmy shlížely na lidské hemžení se shovívavým a laskavým úsměvem, v tomto filmu lyrická a zjemňující nota zcela zmizela a zůstalo jen důsledné odhalování negativních stránek lidských povah. A hasičský bál, jehož neuvěřitelný průběh film sleduje, je jakoby křivým zrcadlem společenské situace šedesátých let. (Česká televize)

sskrblik

Forman mi dokázal, že i z mála umí udělat maximum. Je dobře, že jsou obsazeni neznámí herci, o to víc je poutavější jakým způsobem si se svými rolemi poradili. Zápletka lidového bálu a náhled do mysli obyčejných mužů - pěkné, leckdy pravdivé i v dnešní době ;) ()

hroubek

Je velmi smůtné jaké mám rezervy v českých filmech a proto jsem se celý týden těšil až konečně uvidím tento film od začátku až dokonce.A jsem hodně rád, že jsem film stihl, protože jsem se už dlouho takhle nenasmál.Něco málo mě tam chybělo na plný počet ale druhé zhlédnutí to jistě spravý. ()

lucascus

"Vždyť on se stejně dívá" "Aby taky ne, hoří mu dům". Místy se člověk musí držet, aby se nezačal řehtat té české malosti - viz kdo si nic nenakradl, nic nemá - Forman je génius, protože jen génius z takového nanicovatého děje udělá parádní film. Jo a jinak volba královny krásy nemá dodnes obdoby, adeptky byly skvělé, škoda, že jsme neměli možnost poznat vítězku (tedy pokud se za vítězku nepočítá ta paní s korunou na hlavě). ()

VanTom

Přesně vystižené trapné "čecháčkovství" (nebo spíš obecněji "člověčenství"?) v praxi, resp. v ohraničeném mikrosvětě plesu požárníků, se na rozkradené tombole, volbě královny krásy a shořelé chalupě mrazivě vyjevuje v celé své nahotě, malosti a ubohosti. Tu se černé absurditě chování prostého člověka z plna hrdla směju, tu se mi dělá smutno (až špatně). Mistrovské a pořádně jízlivé "zrcadlo" naší nátuře zahalené v úboru komické frašky. ()

ZeroCZ1233

V dnešní době už kultovní dílko, na které zahraniční fanoušci mistra Formana koukají nevěříce tomu, co se na plátně děje. Přece jenom, je to vskutku šok, když po se z velkolepé Vídně z Amadea dostanete do nejmenovaného sálu, kde se koná hasičský bál. Na první dojem věc malicherná, pro tuzemní kinematografii však stěžejní záležitost. Učebnicový příklad práce s neherci, jejichž přítomnost poznat jde, ale o to více posilují koncept všednosti, které se zde Forman dopouští. To vše umocňují typické vesnické kecy, tak prosté až jsou scenáristicky geniální. Legenda českého filmu, pilíř české komedie. ()

JKL

"Hasiči posraný!" 71 minut skvělé podívané; 71 minut napěchovaných humorem a přitom máte pocit, že se koukáte dvě hodiny. Forman je mazák, (ne)herci přesvědčiví! ()

Gallagher

Kdyby měl celý filmový fond české kinematografie shořet v prach a zůstat jediný, který bude na věky věků tuto malou zemičku zastupovat, tak by to měl být právě tento film. ()

MI-380

Co budeš zařizovat, tombola je rozkradená... Pánové, fakt je jeden, když si to ty lidi rozkradli, tak to nemůžou vyhrát... Takhle nemluv Josko, jak k tomu přijdou ty lidi, co si losy poctivě koupili a nic si nenakradli?.. Měli si nakrást, kdo si nenakrad to musí chápat tak, jako že nic nevyhrál... Počkej, tady jde vo jinou věc, co udělat s lidma, který si nakradli a losy si nekoupili... To je sviňárna, tedy to snad nejni ani možný… Nechat je zjistit, nechat je zjistit... No ale jak to zjistíš, prosim tě, kde… Počkejte, mládenci, počkejte, vycházejme z toho, že u nás na plese není nikdo, kdo by si nekoupil aspoň jeden los, zloděj bez losu u nás neexistuje... Z toho vycházejme, z toho vycházejme... Nojo, tak z toho vycházejme, ale ty lidi tam čekaj, tak jim to musíme říct, ne?.. Prosim tě, co bys jim pořád řikal, já nevim, co jim budeš řikat, ty mě připadáš jak Jéžiš Kristus, porád někomu něco vysvětlovat…100%. ()

Koryntos

Tento film je pro změnu sondou do české mentality. Sama pocházím z vesnice a z praxe vím, že na vesnicích to , jako ve filmu Hoří má panenko, funguje stále stejně i po tolika desetiletích od vzniku filmu, který krásně zachycuje klasickou vesnickou tancovačku s tombolou a volbou miss a toho, jak i obyčejní ,,vesničtí vidláci“, chtějí být světoví, aby v závěru zjistili, že to stejně není totéž, jako ve městě. ( Právě zmíněná volba miss, která se jim zrovna nevyvede podle jejich představ a o promenádě v plavkách, si budou moci nechat jen zdát.) V závěru zakončené hasičským zásahem. Opravdová atmosféra vesnice. Když jsem film viděla poprvé, nepřišel mi zas tak vtipný, spíše kriticky poukazující, na nedostatky české mentality.Po vícerém shlédnutí, již však nemám výhrad. Opět skvělé herecké obsazení. Jako vždy skvělý Josef Šebánek a výtečná Milada Ježková. ()

ghatos

Když si něco někdo neukradl, tak je to jako kdyby nevyhrál...geniální hořká satira o české společnosti. V roce 2012 maximálně aktuální. 86%. ()

ABCD Marta

Snad nejlepší ukázka nejen české povahy, jak se neustále uvádí, nýbrž povahy lidské všeobecně, neb vždy se ukáže až s příchodem kritické situace, že první zadek, který se při ohni snažím uhasit, je ten můj. Nejde mi na rozum, proč snímek klesá a klesá v hodnocení? ()

Autogram

Kým partia starých chlípnikov neskončila hľadanie a voľbu miss plesu, tak som nevedel, o čom film má byť. Až po čiastočne trápnej grotesknej scéne zháňania kráľovnej proti svojej vôli mi dochádzalo, kam to smeruje. Ale to už bolo za polovicou filmu, keď to nabralo kontúry a po chvíli bol koniec. Kradnutie, bezohľadnosť a malosť Forman vystihol trefne, ale po väčšinu času nie príliš zábavne. –––– Kdo si nenakrad, to musí chápat tak, jako že nic nevyhrál. ()

Nepi

Po Láskách jedné plavovlásky další skvělá komedie od Miloše Formana o jednom hasičském plese,volbách královny krásy a hlavně chytrých a rychlých zlodějských ručičkách...Nejlepší scény jako obraďte dědu,ať to nevidí,dyť mu hoří dům nebo kdo to ukradl,tak po zhasnutí světla,ať to laskavě vrátí soudruzi....Prostě nádhera... ()

manonfire

Formanovo originální pojetí a novátorský pokus s ojedinělým výsledkem. Buranské, ale až nepochopitelně mile buranské charaktery, byly režisérem malinko, malilinko přitaženy za vlasy, aby se dostaly do stavu, který má k reálu přízemnosti stejně nicotný kousek jako k naprosté absurdnosti. Češi a jejich zesměšňování vlastní pošetilosti....na to jsme mistři. U mě nejlepší Forman. Tuhle poetiku jeho zaoceánské kusy nemají, nikoliv jeho vinou.100% ()

Aqualung

Jenže co Chaplin nezažil, naštěstí, tak to je reálný socialismus.Není-liž pravda?Ale pan Forman ano.Taky naštěstí. Nebo žel Bohu?Režisér tady napálil tady to, co se za bolševika napálit mělo.Směs figurek, bizarních jak v mentalitě, tak v jejích projevech a to vše osoleno lidskými slabostmi, chybami, potřebami a....,a kdo ví čím vším ještě.Navazuji na svůj diskuzní příspěvek a nemyslím, že bychom našli více náš film, než tento.Hluboko smekám. ()

Zemřel scenárista a režisér Ivan Passer

Zemřel scenárista a režisér Ivan Passer

11.01.2020

Ve věku 86 let zemřel významný filmový scenárista a režisér Ivan Passer. Přítel a blízký spolupracovník Miloše Formana spolupracoval na scénářích k filmům Lásky jedné plavovlásky nebo Hoří, má… (více)

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let