Česká hořká komedie Hoří, má panenko z roku 1967 je třetím celovečerním hraným filmem Miloše Formana, jednoho z předních reprezentantů tzv. nové vlny českého filmu. Na snímku scenáristicky spolupracovali i jeho dva přátelé Ivan Passer a Jaroslav Papoušek a kameramanem byl dnes světově proslulý Miroslav Ondříček. Ústředním motivem filmu je hasičský bál, a to bál velice svérázný. Formanovi se podařilo proniknout až ke kořenům člověčí povahy, mnohé figurky jako by byly vystřiženy ze skutečného života. Jestliže jeho předchozí filmy shlížely na lidské hemžení se shovívavým a laskavým úsměvem, v tomto filmu lyrická a zjemňující nota zcela zmizela a zůstalo jen důsledné odhalování negativních stránek lidských povah. A hasičský bál, jehož neuvěřitelný průběh film sleduje, je jakoby křivým zrcadlem společenské situace šedesátých let. (Česká televize)

skrblik007

Skvěle vysoustružené dialogy, skvělé hlášky i situační humor. V tomhle filmu se zkrátka sešlo vše, co je pro dobrou (černohumornou) komedii potřeba. Klobouk dolů za tohle dílo! ()

LadyPupu

Volba královny krásy, tombola a její rozkrádání, ukázka čecháčkovství, malosti, humor, ale i smutné chvilky. Díky za takové filmy. ()

Elementál

Ne a ne. Tohle zjevně není film pro mě. Ze začátku jsem se sice válel smíchy a prostředí venkovského hasičského bálu se Formanovi podařilo zachytit výborně. Autenticita je ovšem spíše ke škodě, neboť stejně jako většina podobných zábav je i tato zábava nudná, což se projevuje i na filmu. Vtípky, které jsou na vás ze začátku páleny jako z kanónu pokračují i později, ale opakovaný vtip již není vtipem a to ani když ho zopakujete několikrát. Nakonec jsem se tedy už v podstatě jen párkrát pousmál a spíše se kabonil na dle mého podbízívý humor... ()

gjjm

Přes poměrně výstižný sarkastický popis české národní povahy na zdegenerovaném venkově v rámci hasičského bálu bylo prvních cca padesát minut docela nuda. Ač je pointa naproti úvodu zcela geniální, je to jen výrazný nadprůměr a ne součást zlatého fondu, podle mě. ()

Teebo

Naprosto brutální, hořká a především nestárnoucí tragikomedie o tom, jaký jsou lidi neskutečný zvířata. Vrchol vší trapnosti, přehlídka neuvěřitelné hlouposti, všichni kradou jako straky. Těžký kalibr. Tombolu a závěrečnou scénu s vysloužilým předsedou a jeho předem připraveným projevem, který tam padne jako pěst na oko, vážně nezapomenu. Musím se přiznat, že při sledování filmu jsem neměl čistě pětihvězdičkový pocit, to až teď při psaní komentáře se začínám skutečně smát - a zároveň snad i brečet. ()

anli

Trojice Forman-Papoušek-Passer a jejich nezapomenutelná komedie,z které chvílemi hodně mrazí.Myslím,že se tady opravdu podařilo vystihnout českou povahu a hlavně onu českou"malost"a tehdejší způsob uvažování a nakonec i života.Film je o jednom"zajímavém"hasičském bále,ale vlastně není jen o hasičích-je o českých lidech a jejich"češství".A ač je to komedie,je to smutný film,jako ostatně většina Formanových snímků.Ale mistrovsky smutných,protože Forman se opravdu mistrovsky umí dívat kolem sebe a taky mistrovsky to dovede vyprávětr na filmovém plátně.Nominace na Oscara a komoušský trezor hovoří za vše.U mě jasně hasičských 100%. ()

pytlik...

Nerealisticky krutý film, proto se mi nelíbí, ačkoli Šebánek je jinak můj sexy idol. Podobné Papouškovy komedie jsou také vtipné, ale laskavější, proto já hlasuju pro ně. ()

Triny

Nu tak přesně takhle si představuji vesnický hasičský ples minulosti, ale v řadě vesniček určitě ještě i současnosti:)) Uhihňané holky, strašně důležití páni hasiči, pyšné maminky, věčné dilema - krást či nekrást:) Určitě stojí za vidění, už jen proto, že nudit se nebudete a je to prostě klasika:) ()

noriaki

Štiplavá facka, mrazivá satira, hořká komedie, bizarní sonda, úsměvná veselohra. Stačí si jenom vybrat. A tohle všecko Forman nacpal do hodiny a něco krátkého filmu. Geniální záležitost, pro mě ještě o kousek víc zahanbující, než cedule "Češi, nekrást tady" z rakouských obchodů. ()

danoo

Slávny, zvláštne frustrujúco smiešny film českej Novej vlny - absolútnym vrcholom je sekvencia s horiacim domom ( »Otočte ho aspoň!« »Vždyť on se tam stejně dívá.« »No nedivte se, vždyť mu hoří barák!« »Dedo, není Vám zima?« »Tak pojede blíž k vohni, né!?«). ()

elanius

(45/2017) / Forman už v 60-tych rokoch ukazuje svoju výnimočnosť filmom Hoří, má panenko. Svieža, absurdná komédia s prevažne nehercami, ktorý už tak zaujímavému prostrediu dodali špeciálnu atmosféru. Tragikomický obraz malomestskej spoločnosti je natočený atraktívnym, divácky stráviteľným spôsobom, ktorý si ma získal už v prvých minútach. (9/10) ()

Kmotr76

V každém druhém komentáři tu čtu, že film nastavuje zrcadlo Čechům. Ne, že bych to chtěl úplně rozporovat (jsem přece srabáckej Čech...), ale měl bych k tomu dvě poznámky: Hoří, má panenko není zdaleka jen o Češích, mám pocit, že v něm může svém okolí identifikovat leckdo. * A není na nás zase hezký, že jsme schopný tu svou malost takhle trefně a vtipně zfilmovat? Otázka k diskusi. I když on to bude mít na svědomí asi Forman, a ne náš národ, že jo... ()

Aven

Některé scény jsou popravdě dost trpké, některé k popukání. Takhle nějak si představuji tragikomedii - ve srovnání s rádoby tragikomediemi Mistři a Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí, je tenhle film přesně "namíchaný". ()

Compadre

Forman na nás (češích) nenechal nitku souchou, ale moc jsem se tedy nepobavil ani nezasmál. Těch pár scén, které si pamatuju a které dokonce řadím k těm z nezapomenutelných (tombola, soutěž krásy..) to nějak zvlášť nezachraňuje a konec, kterej nás nechal vyválet ve sračkách úplně mě jen utvrdil v trvající depresi z celého filmu...no, nejspíš to tak mělo bejt. Natočený je to dobře, vo to nic.. ()

MIGHTTREE

Komedie jak má být. Dobrovolní hasiči mi připomínají naší partu hasičů. Scénka se starým pánem, kterému právě hoří dům a oni se ho ptají, jestli mu není zima a tak ho pro jistotu posunou blíž k jeho hořícímu domu. Některé scény nemají chybu. Ještě teď se směju při vzpomínce na všechny ty hlášky. ()

Zemřel scenárista a režisér Ivan Passer

Zemřel scenárista a režisér Ivan Passer

11.01.2020

Ve věku 86 let zemřel významný filmový scenárista a režisér Ivan Passer. Přítel a blízký spolupracovník Miloše Formana spolupracoval na scénářích k filmům Lásky jedné plavovlásky nebo Hoří, má… (více)

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let