Česká hořká komedie Hoří, má panenko z roku 1967 je třetím celovečerním hraným filmem Miloše Formana, jednoho z předních reprezentantů tzv. nové vlny českého filmu. Na snímku scenáristicky spolupracovali i jeho dva přátelé Ivan Passer a Jaroslav Papoušek a kameramanem byl dnes světově proslulý Miroslav Ondříček. Ústředním motivem filmu je hasičský bál, a to bál velice svérázný. Formanovi se podařilo proniknout až ke kořenům člověčí povahy, mnohé figurky jako by byly vystřiženy ze skutečného života. Jestliže jeho předchozí filmy shlížely na lidské hemžení se shovívavým a laskavým úsměvem, v tomto filmu lyrická a zjemňující nota zcela zmizela a zůstalo jen důsledné odhalování negativních stránek lidských povah. A hasičský bál, jehož neuvěřitelný průběh film sleduje, je jakoby křivým zrcadlem společenské situace šedesátých let. (Česká televize)

grerar

Vím, že se tři hvězdičky zjevně nesejdou s mnohými jinými. Jenže mě prostě nesedí tenhle styl. Nevím jestli to je Formanem nebo co... Výkony neherců? To se radši podívejte na Ucho. Atmosféra na vesnici se všemi absurditami? Pro mne stravitelnějším způsobem natočená sice normalizační, přesto trefná Vesnička středisková... Možná proto, že jsem z malého města, mi neseděly různé narážky a zdegenerovávání jednotlivých postav. Sorry, ale Forman podle mne natočil lepší filmy. 3* ()

Jeremiah

Je mi smutno za to, že musím souhlasit s většinou přispěvatelů, kteří odhalili českou / a nejen tu / náturu, kterou lze charakterisovat již zmiňovanou větou : "Měl si nakrást". V tomto bodě nadčasový příběh, který v posledních desetiletích je snad nejaktuálnější za dobu české státnosti. Za ten smutek ode mne 4. ()

G900

Videl jsem to nahodou a byl jsem velice prijemne prekvapen. Tak od srdce jsem se uz dlouho nezasmal... Krasna komedie plna nehercu, ale o to lepsi... 90 % ()

J R C Pecuchet

Film nastavující zrcadlo typycky České povaze. Podle mého názoru vyjímečnost tohoto snímku spočívá právě v obsazení neherců. Kdyby se v sále zjevila tvář známého českého herce, film by stratil na autentičnosti. ()

jasanka

Z filmu mám hodně smíšené pocity. Na jednu stranu dokonalý scénář a dialogy, zasmála jsem se mnohokrát a "český sklon ke krádežím" byl taky hodně dobře vystižen ( - Jak k tomu přijdou lidi, co si losy poctivě koupili a nic si nenakradli? - Měli si nakrást!). Jinak to ale bylo celé takové o ničem. Při náladě na film, u kterého nemusíte vůbec přemýšlet, je ideální. ()

zdeny99

Tak takhle to vypadalo za komančů na hasičském plesu. Z počátku to byla paráda, hlavně ty dialogy. Každej řešil kdejakou debilitu a furt se hádal. Ale tou miss to zvorali. No tehdy to asi tak vypadalo. Ale dneska by to už bylo úplně jinak. Ty stydlivé holky by si nikdo nevybral do takové soutěže, vždyť takové stydlivky už ani nejsou. [20909. hodnocení, 568. komentář, 85%, 272. nejlepší film, 385. nejoblíbenější film] ()

sandis

Doufejme, že se už stihla od r. 89 česká společnost alespoň trochu změnit. Jak to dopadá, když "všichni mají stejně" a "všechno je všech". T.G.M. říkal "nebát se a nekrást" a toho bychom se měli držet přátelé. ()

gombarix

Snad nejlepší naše satira (o prsa s Bílou paní), postavená na brilantním scénáři a kouzelných výkonech neherců. A úplně nejlepší a krutě nadčasová je válečná porada, co s rozkradenou tombolou. "Jak k tomu přijdou ty lidi, co si lístky poctivě koupili a nic si nenakradli?" - "Měli si nakrást! ... Kdo si nenakrad, to musí brát jako že nic nevyhrál." ()

Mike.mk1

Tento film by měl patřit k základnímu vzdělání každého Čecha. Výborné vykreslení postav na jednom hasičském bále, typická tragikomedie, nezapomenutelná scéna s požárem domku("aspoň ho otočte ať se na to nemusí dívat"). ()

MartinX.

Komentář tiskového tajemníka presidenta republiky Hájka: Pan president odsuzuje tuto průhlednou rádobysatiru na kupónovou tombolu. Co chtějí pánové Formanové, Papouškové, Passerové a jim podobní sdělit našemu lidu potměšilými hláškami typu: "Kdo si nenakrad, musí to brát, jako že nevyhrál"? Ano, je pravda, že se zhaslo, a následně z tomboly nezodpovědní jedinci sebrali většinu cen a když se zhaslo podruhé, byli jsme nuceni zachránit pro naše rodiny, co se dalo. To ale ještě nedává právo těm, kdo byli pomalí nebo se nestarali, aby očerňovali ty, kdo byli rychlejší, seděli v tombolovému výboru nebo se umějí lépe prát. ()

bery71

Asi je zbytečné, abych se rozplýval nad všemi stránkami tohoto filmu po technické stránce. Miloš Forman zkrátka v Čechách skutečně umělecky tvořil a tenhle snímek je toho důkazem. Mám rád Amadea a Přelet, ale tohle je umění. Příběh o tom jak popsat lidskou povahu aneb jaká jsme prasata. Kromě skvělé režie film stojí také na vynikajících hereckých výkonech. Nejlepší stránka filmu jsem jednoznačně skvěle napsané charakteristiky postav. - Nádhera. Nejlepší scéna: ,, A jak k tomu přijdou ti co si nenakradli?´´ ,,To je jejich chyba! Měli si taky nakrást.´´ ()

Judas

Forman umí, práce s neherci - geniální, scénář - geniální, režie - geniální. Nač se bavit dvě hodiny, když 71 min bohatě stačí, abychom zjistili, že na plátně jsme my Češi. ()

Krchy

Výborný film (napsal bych komedie, ale nějak mi to nejde přes prsty). Z některých dialogů jsem málem až padal pod stůl (dialog nad dědou na židli, zatímco mu hořel barák je asi nej). Zaráží mě ale ta míra sebemrskačství a malosti tady, já se tedy jako Čech cítím a opravdu si nemyslím, že by tenhle film zase tak vystihoval českou povahu (kteréžto spojení je samo o sobě nesmyslem). Doufám, že je jen módou to o tomhle filmu tvrdit. ()

Zemřel scenárista a režisér Ivan Passer

Zemřel scenárista a režisér Ivan Passer

11.01.2020

Ve věku 86 let zemřel významný filmový scenárista a režisér Ivan Passer. Přítel a blízký spolupracovník Miloše Formana spolupracoval na scénářích k filmům Lásky jedné plavovlásky nebo Hoří, má… (více)

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let