Trans

Historik umění Simon (James McAvoy) pracuje v aukční síni, kde se draží umělecká díla. Spolčí se zločineckým gangem a dohromady ukradnou Goyův obraz v ceně milionů dolarů. Po ráně do hlavy, kterou během loupeže utrží, však zjistí, že si nevzpomíná, kam cenné dílo ukryl. Když k nalezení odpovědi nepomůžou fyzické výhrůžky ani mučení, rozhodne se vůdce gangu (Vincent Cassel) k netradičnímu řešení. Najme hypnoterapeutku (Rosario Dawson), která se ponoří do nejtemnějších koutů Simonova podvědomí. Čím hlouběji postupuje do jeho narušené mysli, tím více je v sázce. Hranice mezi touhou, skutečností a hypnotickou sugescí se smazávají a mizí... (oficiální text distributora)

DH3Factor

Mám rád filmy, kde si tvůrci hrají s psychikou. Přesněji filmy, kde si tvůrci hrají s psychikou a vznikne z toho něco, na co se dá koukat. Trans je, k mé nesmírné radosti, tím druhým případem. Po omamném Butterfly Effect a snovém Inception, je to další kousek do sbírky "Sakra jo!" filmů. Jistě by se k němu dalo napsat mnoho zajímavých přídavných jmen, já si však vystačím s těmito: Je to naprosto hypnotické, násilnické a v závěru přímo extatické. Vždy, když už si myslíte, že je vše vysvětleno režisér přitvrdí a přihodí další verzi. McAvoy, Cassel i Dawson jsou na výbornou a předčí je snad jen vynikající hudba bez, které by byl můj zážitek poloviční. Je to věc, která se ne každému zalíbí, ale já sem při tom byl jako v transu. Thank you Mr. Boyle. ()

Kaluž

Příliš překombinovaná vagína… teda nuda, ehm. Boylovi vždycky šly hypnotický kousky, tady ale dost ujel mimo můj vkus. ()

Maq

Významná a ne jasně oddělená část filmu se odehrává v hypnotických snech. To pomáhá přivést na kameru násilí, vraždy, karambóly, nahou modelku, a další moc miloučké obrázky. Jenom zdravý rozum byl vynechán. ()

Remedy

Danny Boyle boduje se svým vskutku nezaměnitelným stylem i na poli těžko zařaditelného psychologického heist thrilleru, který je nádherně rafinovaný a vlastně i dost nepředvídatelný. Ukázková symbióza zvuku s obrazem (jeden z nejlepších “hypnotických“ soundtracků použitých ve filmu), neotřelé tvůrčí postupy (i obyčejnou facku je možné nasnímat a podat sugestivně a originálně) a jeden z top výkonů Rosario Dawson, kterou do téhle role musel obsadit snad nějaký castingový genius. Boyle se mi mnohem více zamlouvá v této lehce nekonvenční a nepodbízivé poloze (zdravím oscarového Milionáře z chatrče), protože podobně skromnější a komornější díla mu dávají mnohem větší prostor pro využití jeho neoddiskutovatelného talentu a originálních postupů. ()

scroochy

Na můj vkus moc překombinovaný a s celkem otravnou hudbou. Ale tak aspoň ten bobr Rosario Dawson se na chvilku zastavil :) [Dublin 7.4.2013] ()

Philcze

Typicky svižný a energický Boyle se špetkou noiru, asi poprvé ale s mnohovrstevnatou zápletkou a nejednoznačným rozuzlením. Formálně vypiplaná a vizuálně extravagantní verze Inception, ze které po půl hodině ztratíte půlku hlavy jako Cassel v traileru a budete jí hledat ještě dlouho po dojetí závěrečných titulků. Až pořádně prostuduju a rozluštím všechny absurdní alternativní teorie na fórech Imdb, dost možná to bude na pět, protože takhle kulervoucí, ale přitom skromné žánrovky jen tak někdo netočí. 85% ()

stration

Přesně takový typ filmů miluju. Rafinovaný příběh plný nečekaných zvratů, kde si divák není nikdy jistý tím, že právě viděný twister byl tím posledním. Danny Boyle si pěkně hraje a já jsem jenom hleděl, čím lze ozvláštnit tento banální příběh. Herci jsou perfektní a hlavně McAvoy potvrzuje svoji extratřídu. Rád jsem přistoupil na tuto hru a nechal se balamutit až do závěrečné pointy, která funguje perfektně. Tu pátou hvězdu musím dát za pipinu Rosarie Dawson, protože proto. ()

PogoJoe

Perfektní hudba, perfektní záběry (obzvlášť jeden, samozřejmě), příběh, který mě ovšem moc nebavil. Danny Boyle je skvělý a kreativní režisér, kameramanovi smekám, původní skladby Ricka Smithe i ty vybrané od ostatních interpretů výborně doplňují atmosféru. Také závěrečné minuty filmu se povedly, ale do té doby jsem se většinou nudil a nebýt cool technického zpracování, přemýšlel bych, že se nedodívám či rovnou přeskočím na konec na pointu. Závěrem však hodnotím: film stojí za to vidět celý a vychutnat si u něj zvláště filmařskou práci. Pánům se asi v jedné chvíli na okamžik za zvuků Mobyho hudby zastaví dech. Kdo má rád zdánlivě komplikované rozřešení příběhu, také si přijde na své. Na podruhé, alespoň pro mě, už film ale ztrácí své kouzlo a vícekrát ho již vidět nechci ani nepotřebuji. Howgh. ()

MATADOR

Obstojný thriller s nabušeným soundtrackem, trošku chaotickým příběhem a režií Dannyho Boyla, který mě prostě nikdy ničím nikterak nevytrhne! ()

JohnMiller

Jeden s tých lepších hollywoodskych filmom roku 2013. Nie že by ma ten prekrúcaní dej plný zvratov nejako dostal ale príjemne ma to prekvapilo. Pri takýchto filmoch ktoré sa tvária že sú vážne a mieria vysoko k náročnejším divákom mi veľmi vadia nelogické a očividne nereálne aspekty. Tá hypnóza bola taká naivná ako sa len dalo. Avšak aj s týmito chybami a hercami mne nesympatickými sa mi film páčil užil som si ho. Pre obyčajného diváka filmov neuveriteľný zážitok plný nečakaných zvratov v deji. Pre mňa snímka na večer kde som musel dávať trocha pozor. ()

FilmFan24

Přiznám se, že z "Transu" jsem byl docela dost v transu. Výborný černočerný thriller natočený tak barevně a ozvučený tak lahodně, že mě z něj šla hlava šejdrem. Film, kde zpočátku a vlastně až do úplného konce není jasné kdože to tahá za nitky, se mě fakt moc líbil. Vymazlený vizuál, trefné dilaogy v ústech herců, které navíc mám dost rád a výsledkem je další dobrý film Dannyho Boylea. Musím se znovu dostat do transu! ()

runner85

Chcem viac takýchto filmov ! Kde divák nevie ktorej postave má alebo nemá veriť, kde sa všetko odkryje až na konci, na mňa to teda spravilo hlboký dojem ... ()

Hamaradža

Trans síce nie je tak a hlboký ako predstiera a scenár pôsobí dojmom že bol na sto krát prepisovaný, inak ale tento Inception po Boylovsky oplýva tak strhujúcim audiovizuálnym poňatím že sa nedá nezdvihnúť všetky palce hore. Niekde medzi 3 a 4* no stále ide vo filmografii DB skôr o slabší kúsok. ()

Dont

James McAvoy se mi začíná čím dál tím víc zažírat pod kůži, už silně atakuje mojí hereckou topku, mít volné místo už by tam byl. Jeho herectví mě hrozně baví a vždycky zážitek z filmu zvedne o nějaká ta procenta nahoru. Tady mu navíc zdatně sekundují jako vždy svérázný boss Vincent Cassel a nahým scénám se nevyhýbající Rosario Dawson. Co nemůže zůstat bez povšimnutí je hudba, v určitých pasážích schválně zesílená na maximum a vytvářející skvělou kulisu k dění na plátně. To je dost komplikované, neustále se mixuje realita s hypnotickou fikcí a výsledkem je hodně nevšední thriller, který si pohrává s divákem a i když určitě neohromí všechny, své příznivce si bezpochyby najde. ()

grogodil

Tak málo stačilo a bol by to prúser. Ono sa to totiž v polovici zvrtne v brainfuck šialenosť, ktorá v 10 minútových intervaloch na seba začne vrstviť zvraty a divák začína mať pocit, že scenár mal asi polepené stránky a Boyle si občas otočil omylom dve naraz. Trance totiž neprekuknete, nech sa akokoľvek snažíte, pretože Boyle vychcane zamlčuje akékoľvek vodítka a drží si esá v rukáve do posledných minút. Audiovizuálna nápaditosť a pár vyslovených chrumkavých momentiek však presvitajú neustále aj cez ono zmätočné vrstvenie a útržkovité skladanie nejednoznačného príbehu a k veľkej radosti sa všetky výčitky k obsahu a nezrozumiteľnosti rozplývajú v závere, ktorý tomu dá uspokojivú hlavu a pätu. ()

radektejkal

Ve snaze podívat se na něco, co udrží moji pozornost a přitom zapomenu, jaká je všude zima, a že když nesněží, tak alespoň prší a fouká nárazový vítr, jsem vsadil na Dannyho Boylea a vsadil jsem špatně. Ostatně jako už po několikáté: čtyřem filmům, které jsem od něj viděl, jsem dohromady udělil sedm hvězd, a protože jednomu filmu jednu hvězdu hned odpářu, budou to přesně dvě hvězdy na jeden film. Pár populárně vědeckých knih o fungování mozku a amnézii by moji pozornost zřejmě upoutal mnohem spolehlivěji, zvlášť pokud by byly dobře napsány a nevyskytovaly se v nich nepřehlédnutelné nesmysly. Nicméně, jdu se podívat do ledvinky, zda mám v přední kapsičce dosud klíče od auta a do vedlejší místnosti, zda mi tam dosud visí tři květinová zátiší Jindřicha Zezuly (jsou to akvarely, víc jak 10 000 Kč za to nedostanete, pokud mě kvůli nim přepadnete). ()

IceQueen

Musím povedať, že som sklamaná a to vysoké hodnotenie je pre mňa prekvapením (možno bola vo filme použitá hypnóza so správnou posthypnotickou sugesciou a na niekoho to zabralo) . Pridávam sa k tým, ktorým sa celý príbeh zdal prekombinovaný a podľa mňa bol niekedy až priblblý. Miestami som sa nudila a tiež ma výdatne rušilo McAvoyove afektovanie, ktoré sa mu s pribúdajúcim vekom zhoršuje. Odhliadnuc od vyššie uvedených výhrad, je Trance nepochybne zaujímavý a atraktívny - oplatí sa ho vidieť. Ja si ho určite ešte v budúcnosti pozriem, možno zmením názor. ()

dee-key

Trochu překombinovaný a zamotaný, ale pořád docela koukatelný. Mám rád filmy, který během filmu moc nepobírám a na konci to všechno zapadne. Herectvo dobře zvolené, postavy slušně zahrané Dobrej Boyle. ()

PF 2014

PF 2014

01.01.2014

Danny Boyle: Pro hrst „růžových panterů“?

Danny Boyle: Pro hrst „růžových panterů“?

08.10.2013

Žádný strach, neplánuje se další stupidní remake komediální klasiky s Peterem Sellersem. Jak si ale jistě vzpomenete, Růžový panter bylo původně jméno vzácného drahokamu. A o třpytivé a zatraceně… (více)